عزای عمومی در فضای عمومی!

گویا جان بهای خود را در اصفهان از دست داده است که برخی همشهریان ما این‌چنین در کارناوالی از تمسخر حقایقِ وحشیانه کووید 19 که روزبه‌روز نمایان‌تر می‌شود، با زیر پا گذاشتن پروتکل‌ها به وضع موجود واکنش نشان می‌دهند! آن‌ها گمان برده‌اند مرگ مال همسایه است، در حالی که ساعت‌به‌ساعت اخبار ناگواری از مرگ بر اثر ابتلا به کرونا در استان منتشر می‌شود، به‌طوری‌که از اواخر خرداد تعداد بیماران بستری افزایش پیدا کرده و در شهریور ماه بیش از 7330 بیمار در بیمارستان‌ها بستری شده و مچ پای کادر درمان از ایستادگی ورم کرده است.

تاریخ انتشار: 08:42 - یکشنبه 1399/07/13
مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه
no image

هنوز چند روزی از اظهارنظر بهروز کلیدری، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نگذشته است که گفته بود: «باید عزای عمومی اعلام کنیم!» بله. در هفته اخیر 278 بیمار مبتلا به کرونا را از دست داده‌ایم و شرایط استان به‌گونه‌ای است که باید شهر را سیاه‌پوش کرد، چون کارشناس‌ها می‌گویند: «آمار فوتی‌ها روند صعودی دارد!» بااین‌حال، انگار گوش کسی بدهکار نیست. گویا جان بهای خود را در اصفهان از دست داده است که این‌چنین همشهریان ما در کارناوالی از تمسخر حقایق وحشیانه کووید 19، بدون هیچ توجهی به اوضاع موجود، به گردشگری، رفتن به پارک و بوستان و کوه و دورهمی در اماکن عمومی  ادامه می‌دهند! به واقع، دری را که به رویشان بسته‌اند، از پنجره گشوده‌اند!
مشاهدات میدانی نشان می‌دهد که شهر فعالیت همیشگی خود را دنبال می‌کند. خیابان‌ها مملو از شلوغی است و به‌رغم آنکه روشنایی پارک‌ها و بوستان‌های حاشیه زاینده‌رود از 60 به 40 درصد کاهش یافته است، مردم همچنان با بندوبساط پیک‌نیک به این مکان‌ها مراجعه می‌کنند  یا حتی برای پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری در حاشیه زاینده‌رود حضور می‌یابند. این در حالی است که روز پنجشنبه هفته گذشته و پس از وخیم شدن اوضاع اصفهان و البته فشار افکار عمومی و رسانه‌ها به مدیران اصفهان، اعمال محدودیت‌های کرونایی به‌صورت قانونی و پس از نامه‌نگاری استاندار اصفهان با وزیر کشور در دستور کار قرار گرفت (زیرا به استناد آماری که در نامه استاندار منتشر شده بود، آمار روزانه ابتلا به کرونا، روزانه به بیش از هزار مورد رسیده بود) ولی به‌رغم دستورالعملی که در آن گفته شده بود باید از فعالیت مشاغل پرخطر جلوگیری شود، هنوز می‌بینیم که رستوران‌ها به جای 50درصد ظرفیت خود با تمام ظرفیت در حال سرویس دادن هستند و غذای فوری‌ها به راحتی در محل غذای فوری سرویس می‌دهند و گوش کسی بدهکار این حقیقت تلخ نیست که اصفهان تخت خالی برای بستری بیمار ندارد و روزانه بعضا یک دهم فوتی‌های کشور متعلق به اصفهان بوده و ممکن است تداوم روند افزایشی تعداد بیماران بدحال در روزهای آینده منجر به ایجاد صف انتظار شود و برای سایر بیمارانی که به تخت آی سی یو نیاز دارند، مشکل ایجاد کند.

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    کامران پوده

برچسب‌های خبر