عصر جدید اسکوچیچ

پس از مدت‌ها که هیچ خبری از تیم ملی نبود، فهرست تیم ملی فوتبال کشورمان برای برگزاری دو دیدار تدارکاتی مقابل ازبکستان و مالی اعلام شد که عصر جدید اسکوچیچ با سهم حداقلی تیم‌های اصفهانی و غیبت چند بازیکن سرشناس همراه شده است. براساس برنامه اعلامی کنفدراسیون فوتبال آسیا، تیم ملی ایران در اسفند و فروردین دیدارهای حساسی را در رقابت‌های انتخابی جام جهانی در قاره آسیا پیش رو داشت؛ اما شیوع ویروس مرموز کرونا باعث شد تا تیم ملی چندین ماه متوالی به تعطیلات برود. 

تاریخ انتشار: 09:08 - دوشنبه 1399/07/14
مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
no image

در حال حاضر خـبـری از بـرگـزاری رویدادهای رسمی دست‌کم تا چند ماه آینده نیست؛ ولی تیم ملی فوتبال کشورمان روزهای 17 و 22 مهر دو دیدار دوستانه برگزار خواهد کرد و برای برپایی اردوی تدارکاتی کوتاه‌مدت تیم ملی و برگزاری مسابقه با تیم‌های ازبکستان و مالی، لیست جدید تیم ملی اعلام شده که حاوی نکات جالب‌توجهی است. در این لیست، احسان حاج‌صفی، بازیکن تیم تـراکـتـورســــازی، تـنـها اصفهانی دعوت شده به تیم ملی است که البته با توجه به عملکرد قابل‌توجه او به‌خصوص در مقطع ازسرگیری لیگ، دعوت از این بازیکن کاشانی، محتمل‌ترین اتفاق ممکن بود. تغییر مهم در لیست اسکوچیچ را شاید بتوان دعوت نکردن از علیرضا بیرانوند عنوان کرد. این دروازه‌بان لرستانی که طی سال‌های اخیر پای ثابت اردوهای تیم ملی بوده، با یک تیم بلژیکی به توافق رسیده و راهی این کشور شده؛ اما نتوانسته راهی به ترکیب اصلی این تیم پیدا کند.برخی مصدومیت بیرانوند در تمرین تیم آنتورپ را دلیل عدم حضور او در لیست اخیر دانسته‌اند و برخی دیگر نیز نیمکت‌نشینی مداوم و دور شدن این سنگربان از شرایط ایدئال را دلیل این رخداد اعلام کرده‌اند. پیام نیازمند، دروازه‌بان جوان سپاهان به همراه امیر عابدزاده و محمدرشید مظاهری، سنگربانان دعوت شده به تیم ملی هستند و آن‌طور که کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند، شانس بازی کردن نیازمند در این دو دیدار بیشتر از دو دروازه‌بان دیگر است.
بازی کردن نیازمند در این دو دیدار هرچند بازی دوستانه محسوب می‌شود، اتفاق مهمی در تیم ملی ایران خواهد بود و سال‌ها پس از کارلوس کی‌روش و ویلموتس که انتخابی به‌جز بیرانوند برای تیم ملی نداشتند، دروازه‌بان دیگری درون دروازه تیم ملی خواهد ایستاد. در بین مدافعان دعوت‌شده، عارف غلامی و مجتبی نجاریان، دو چهره جدید تیم ملی هستند. نجاریان که به همراه تیم فولاد خوزستان عملکرد چشمگیری داشت، توانسته نظر مثبت اسکوچیچ را جلب کند. وریا غفوری ورامین رضاییان، دو مدافع راست باتجربه که مردان مورد اعتماد کارلوس کی‌روش و مارک ویلموتس بودند، جایی در ترکیب تیم ملی با نظر مربی کروات ندارند. این در حالی است که وریا در ترکیب استقلال یکی از مهره‌های تأثیرگذار است و رامین رضاییان نیز آن‌قدر در ترکیب تیم الشحانیه خوب بود که نظر مسئولان الدحیل را جلب کرده و به این تیم پیوست. مـرتـضـی پـورعلی‌گنــجـــی، یـکـــی از سرشناس‌ترین چهره‌های غایب تیم ملی است و آن‌طور که اعلام شده، عدم دعوت از این بازیکن به اردوی تیم ملی با هماهنگی او و کادر فنی تیم ملی است.سرمربی تیم ملی در نظر داشته از مرتضی پورعلی‌گنجی برای حضور در اردوی تیم ملی دعوت کند؛ اما مصدومیت این بازیکن مانع از دعوت او به اردوی تیم ملی برای بازی دوستانه با ازبکستان و مالی شد. مرتضی که به‌تازگی به تیم شنژن چین ملحق شده، از ناحیه همسترینگ مصدوم است و دراین‌باره با کادر فنی تیم ملی صحبت کرده است. در خط میانی تیم ملی، امید نورافکن، هافبک تیم سپاهان، یکی از دو سهمیه فوتبال استان است و البته در بین بازیکنان دعوت شده به اردوی تیم ملی، چهره جدیدی دیده نمی‌شود و همه مدعوین از ملی‌پوشان قبلی هستند. نکته جالب‌توجه در لیست تیم ملی، عدم دعـوت از مسعود شجاعی و اشکان دژاگه است. کاپیتان‌های سابق تیم ملی که در لیگ نوزدهم در تیم تراکتورسازی تبریز بازی می‌کردند، در لیست اولیه سرمربی کروات تیم ملی جایی نداشته‌اند. شجـاعی که مـسـن‌ترین مـلی‌پوش محسوب می‌شود، در سال‌های اخیر عملکرد فنی خوبی نداشته و حضور ثابت او در تیم ملی انتقادهایی را به همراه داشته است و عدم دعوت از او برای این دیدارهای تدارکاتی، می‌تواند نشانه خوبی برای کنار گذاشتن نسل قدیمی‌تر تیم ملی و پوست‌اندازی تازه تیم باشد. برای خط حمله تیم ملی، اسکوچیچ، سردار آزمون، مهدی طارمی، کاوه رضائی و مهدی قائدی را فراخوانده و کریم انصاری‌فرد و علیرضا جهانبخش دو غایب نام‌آور این لیست هستند. گـفـتـه مـی‌شود دلیل عـدم دعـوت از جهانبخـش بـه دلیل مصدومـیت اوست؛ اما انصاری‌فرد مشکلی از بابت مصدومیت نداشته و دعوت نشدن او احتمالا به دلایل فنی بوده است. این مهاجم آذری که در السیلیه قطر عملکرد خوبی داشت و از سوی تیم‌های یونانی یک‌بار دیگر برای همکاری دعوت شده، احتمالا در صورت درخشش بار دیگر به لیست سرمربی برخواهد گشت.

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    مهری مصور

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط