عید زودرس در بازار پوشاک

جوانه‌های سبز و شکوفه‌های سفید سر شاخه‌های درختان چهارباغ در اسفند از نزدیکی بهار و آغاز بازار شب عید خـبـر می‌دهد. ویـتـریـــن پــوشــاک‌فـروشــان اصفهانی اما در سال جاری زودتر میزبان پوشاک سال 1401 خواهد بود؛ چرا که سوم بهمن مصادف با ولادت حضرت فاطمه (س)  و روز مادر و بیست‌وششم بهمن مصادف با ولادت حضرت علی (ع)  و روز پدر است. بـازاریان به سبب قرارگرفتن سه مناسبت مختلف در بهمن و شروع مجالس تصمیم گرفته‌اند بازار شب عید را به جای اسفند از ابتدای بهمن آغاز کنـنـد. هـمـچـنـیــن فــروشــگــاه‌هـــای آنــلایـــن دست‌به‌کار شدند و حراج برپا کرده‌اند تا پوشاک بهاری را از دو هفته آینده به فروش برسانند.

تاریخ انتشار: 09:31 - چهارشنبه 1400/10/22
مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه
no image

تیرماه، مختص مجامع شرکــت‌هــا در بورس است و بـهـمـن زمـــان اعیاد و مـنـاسـبـت‌هـای مخـتـلـف! مناسبت‌های مختلف بهمن باعث شده تا بازار پوشاک در زمستان 1400 سرد نباشد و شمارش معکوس تا رونمایی از پوشاک با مد سال جدید در نـصـف‌جـهـان آغاز شده است.

آماده‌باش بازار پوشاک برای بهمن

بازار پوشاک در این روزهای سرد زمــسـتـانــی بر خلاف سـال گــذشـتـــه شلوغ است و دیگر خبری از کـرونــا، خانـه‌نــشـیـنــی و قرنطینه نـیـســت. مردم درحال رفت‌وآمد به ویترین‌ها نـگاهی می‌اندازند، عده‌ای بی‌تفاوت رد می‌شوند و مابقی به فروشگاه‌ها می‌روند تا از قیمت‌ها اطلاع پیدا کنند. این روزها برق امید در چشم کسبه دیده می‌شود و بازاریان معتقدند بازار پوشاک در سال جاری زودتر به پیشواز سال نو و عید خواهد رفت! یکی از کسبه که لباس زنانه می‌فروشد، به اصفهان‌زیبا می‌گوید: «دو سال گذشته که بحث کرونا بود و مملکت قرنطینه شد، ما فقط ضرر و زیان دادیم؛ اما بیایید دیگر از این دو سال حرفی نزنیم! امسال کاسبان به‌خاطر فرارسیدن اعیاد مختلف تصمیم گرفته‌اند بساط عید و لباس سال جدید را زودتر پهن کنند، خدا را چه دیدید شاید ضررهای سابق ما جبران شود.»
فروشنده لباس مردانه هم‌جوار نیز توضیح می‌دهد: «طبق عادت هر سال از اسفند اجناس سال جدید پشت ویترین‌ها جای می‌گرفت؛ ولی شرایط در سال جاری فرق دارد و در بهمن میزبان اعیاد مختلف هستیم. من و هم‌صنفی‌هایم از اواسط دی سفارش‌های خود را در تولیدی‌ها ثبت کرده‌ایم تا با شروع بهمن عرضه پوشاک سال جدید را شروع کنیم.» ازاین‌رو بازاریان همه با هم دست‌به‌کار شده‌اند تا از مناسبت‌های بهمن برای رونق کسب‌وکار خود بهره ببرند و تولیدی‌ها زودتر از هر سال تولید پـوشــاک سال جـدیـد را آغاز کرده‌اند.
یکی از پـوشـاک‌فـروشـان اصفهان درباره ثبت سفارش فروشگاه خود بیان کرد: «من از اوایل دی، چند جین پیراهن، تی‌شرت و شلوار سفارش دادم؛ چون امسال کسبه زودتر از هرسال ثبت سفارش کرده‌اند و تولیدی‌ها وقت سرخاراندن هم ندارند.»
مشاهده‌های میدانی اصفهان‌زیبا از بازار پوشاک نشان می‌دهد قرار گرفتن روز مادر و پدر در بهمن موجب شده پوشاک‌فروشان زودتر از هر سال بازار شب عید را برپا کنند و ویترین پوشاک‌فروشان اصفهانی دست‌کم تا دو هفته آینده یکپارچه میزبان مد سال 1401 خواهد بود. با این اوصاف، این پرسش مطرح می‌شود که یک دست لباس عید چقدر آب می‌خورد؟ طبق مشاهده‌های میدانی، کسبه هنوز تصمیمی برای قیمت‌گذاری پوشاک سال جدید نگرفته‌اند و پوشاک‌فروشان از افزایش تورم و به دنبال آن رشد چند برابری قیمت لباس می‌گویند. باوجوداین، شمار زیادی از کسبه معتقدند باید لباس‌های مد جدید به گونه‌ای نرخ‌گذاری شود که هم مردم توان خرید داشته باشند و هم گوشه‌ای از ضرر آن‌ها در دخل عید سال گذشته جبران شود.
یکی از فـروشــگــاه‌داران دراین‌باره می‌گوید: «شرایط اقتصادی در سال 98 و 99 بسیار خراب بود و امسال همین که بتوانیم ضررهای قبلی را جبران کنیم باید کلاهمان را بالا بیندازیم. امیدوارم مناسبت‌های بهمن، از سرگیری مجالس و عروسی‌ها و عرضه زودتر پوشاک سال جدید همه با هم باعث رونق کسب‌وکار ما شود.»

 فروشگاه‌های اینترنتی هم دست‌به‌کار شدند

بازار مجازی نیز دست‌کمی از بازار فیزیکی پوشاک اصفهان ندارد و فروشگاه‌دارهای آنلاین برای عرضه پوشاک مد جدید به تکاپو افتاده‌اند. ادمین صفحات مجازی به تازگی استوری‌هایی با مضمون: «سلام دوستان تا چند روز آینده فقط ثبت اجناس زمستانی داریم و بهمن از پوشاک مد 1401 رونمایی خواهیم کرد.» یا «بچه‌ها! منتظر باشید سورپرایز داریم، فقط دو هفته دیگر تا پوشاک با مد سال جدید» و امثال آن را به اشتراک می‌گذارند. همچنین بعضی از فروشگاه‌دارهای مجازی جشنواره فروش زمستانی برگزار کرده‌اند و انواع پالتو، کاپشن، لباس بافت و بوت را با حراج‌های مختلفی به فروش می‌رسانند تا آماده عرضه پوشاک عید 1401 از بهمن شوند.

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    سعیده غفاری

برچسب‌های خبر