فراتر از فوتبال

فوتبال، فراتر از حرکات یک توپ و بازیکنان در یک مستطیل سبز است. تأثیرات فوتبال در خارج از زمین مسابقه آن‌قدر فراوان است که نمی‌توان آن را با بسیاری از ورزش‌ها مقایسه کرد. در فوتبال می‌توان بدون شلیک گلوله به جنگ پرداخت. این رخداد اجتماعی بر روی زندگی و یا حتی می‌توان گفت فراتر از زندگی عادی هر شخص و یا جامعه‌ای تأثیر می‌گذارد.

تاریخ انتشار: 12:41 - شنبه 1400/11/2
مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
no image

تأثیرات بر روی اقتصاد، دین، سیاست، مرگ و هزاران مورد دیگر در حیات بشری قابل‌بیان است. شما بدون اینکه شخصی را با آموزه‌ای دینی خود آشنا کنید می‌توانید به‌وسیله فوتبال دینش را تغییر دهید. فوتبال به‌راستی فراتر از زندگی و مرگ است.
همان‌طور که اشاره شد، تأثیر فوتبال بر روی ابعاد مختلف حیات بشری فراوان و انکارناپذیر است. هواداران، به‌عنوان یکی از مهم‌ترین ارکان فوتبال و یا البته به نظر برخی مهم‌ترین رکن فوتبال به اشکال گوناگون با این پدیده جهانی در ارتباط هستند. تأثیر فوتبال بر روی هر بخش از زندگی طرفداران بسیار مهم است.
از وضع اقتصادی که با خرید وسایل طرفداری باشگاه و بلیت‌های مسابقات تیم تحت تاثیرقرار می‌گیرد؛ تا وضع شغلی که در برخی نقاط دنیا ارتباط ناگسستنی با طرفداری شما از تیم به خصوصی دارد همگی در زیر سایه فوتبال قرار دارند. شما هنگامی‌که طرفدار تیمی ‌هستید، پس‌ازاینکه در آخر هفته مسابقه تیم موردعلاقه‌تان را مشاهده کردید؛ انرژی شروع هفته جدید و اخلاق و حتی ارتباط با همکاران و یا از آن مهم‌تر ارتباطتان با اعضای خانواده خود تحت تأثیر آن مسابقه قرار دارد.
این موارد تنها برخی از جنبه‌های فوتبال است و هزاران جنبه فنی و غیر فنی و روانشناسی دیگر را می‌توان ذکر کرد اما در این مقاله می‌خواهیم یکی از جنجالی‌ترین ابعاد فوتبال را بررسی کنیم.

از جنگ تا اعتقادات

بدون شک یکی از جنجالی‌ترین و عجیب‌ترین حواشی و اتفاقات بیرون از زمین فوتبال مربوط به اسکاتلند است. دربی معروف گلاسکو بین دو تیم رنجرز و سلتیک تنها یک دربی ساده بین دو تیم ریشه‌دار و قدیمی ‌نیست.
همان‌طور که سایمون کریچلی، در کتاب خود به این مسابقه اشاره کرد باید گفت این دیدار جنگ بین فقیر و غنی و مذهب پروتستان و کاتولیک است. مردم اسکاتلند و ایرلند فرزندان خود را از همان لحظه به دنیا آمدن با این جنگ آشنا کرده و لباس جنگ را بر تن آن‌ها می‌پوشند.
ثروت و مذهب  دو بعد اصلی اختلاف این دو تیم است. طرفداران تیم رنجرز عموماً پروتستان و ثروتمندتر هستند و در بحث اشتغال نیز آسان‌تر استخدام می‌شوند. در آن‌سوی میدان اما طرفداران سلتیک، کاتولیک بوده و عموماً فقیرتر هستند و این را می‌توان حتی از لباس ساده تیمشان نیز متوجه شد.
یکی دیگر از ابعاد اختلاف بین این دو تیم به موضوعات فراتر از کشور اسکاتلند مربوط می‌شود. سلتیک در ایرلند طرفداران پرشمار و متعصبی دارد و این باعث شده که نه‌تنها بازیکنان ایرلندی در این تیم حضور فعالی داشته باشند؛ بلکه عشق طرفداران این تیم به گفته طرفداران رنجرز بیش از عشق آن‌ها به اسکاتلند است. این مورد را نیز می‌تواند از شعارهای آنان بر روی سکوها که ارادت خود را به ارتش و نظام سیاسی ایرلند ثابت می‌کنند نیز دریافت. جدا از این طرفداران سلتیک از مخالفان سرسخت ملکه انگلیس هستند و این نیز از دیگر تفاوت‌های طرفداران این دو تیم است.
اختلاف بین دو مذهب پروتستان و کاتولیک اما همچنان اصلی‌ترین اختلاف و وجه خصومت بین آن‌ها است. در سالیان دور حتی جذب بازیکنی از مذهب رقیب برای این دو باشگاه ممنوع بوده و پس‌ازاینکه برای نخستین دفعات چنین بازیکنانی جذب شدند طرفداران به تحریم مسابقات تیم و یا تهدید علیه جان مدیران تیمشان پرداختند.
طرفداران رنجرز اما در سنت عدم استفاده از بازیکنان با مذهب تیم رقیب سرسخت و متعصب‌تر هستند. زمانی که موریس جانسون که یک شخص کاتولیک بود به تیم رنجرز پیوست،  طرفدار این تیم بلیت‌هایشان را در جلوی ورزشگاه این تیم آتش زده و شعارهای بسیار وحشتناکی را علیه او بر زبان می‌آوردند. حتی پیروزی‌هایی  را که با گل‌های او به ثمر می‌رسید را نیز قبول نداشته و اصلاً به‌حساب نمی‌آوردند. هواداران این دو تیم به هر نحوی که باشد دین و مذهب اجداد و یا همسر و نزدیکان بازیکنان و افراد وابسته به باشگاه را جست‌وجو می‌کنند تا سنتشان از بین نرود.
جنگ بین این دو تیم در مسیر راهپیمایی طرفدارانشان قبل از شروع مسابقه برای رسیدن به ورزشگاه نیز بسیار ترسناک است و اگر شخصی با اوضاع آشنا نباشد ممکن است جانش را از دست بدهد. به‌عنوان‌مثال در سال 1975 دریکی از مسابقات بین این دو تیم چندین مورد ضربه با چاقو و تبر و قتل رخ داد و افراد بسیاری نیز مجروح شدند.
تمام این توصیفات تنها بخشی از اختلاف بین این دو تیم و بخش کوچکی از جنگ‌های فوتبالی و تأثیرات فوتبال بر طرفداران است. فوتبال تأثیرات فراتصوری بر روی طرفداران خود دارد که بسیاری از آن‌ها از قدرت زبان نیز خارج است، اما در نهایت فوتبال با تمام این حواشی در قلب طرفدارانش جایگاهی بی‌نظیر دارد.

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    امیرعباس شریفی

برچسب‌های خبر