فروش موبایل‌های تقلبی در بازار؟

قیمت موبایل در طول سال‌های گذشته افزایش چشمگیری یافته است و مدل‌های پرچم‌دار هم قیمت با یک خودرو کارکرده شده‌اند. در بلبشوی گرانی اسمارت‌فون‌ها، عرضه موبایل‌های تقلبی در بازار بدترین خبر ممکن به شمار می‌رود. خبرهای منتشر شده در طول هفته گذشته حاکی از راهیابی موبایل تقلبی به بازار است. البته دودستگی در بین مسئولان برای صحت یا کذب بودن این اخبار وجود دارد و دبیر انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی معتقد است با توجه به فرایند ریجستری موبایل تقلبی در کشور نداریم. درمقابل رئیس اتحادیه صنف فروشندگان تلفن همراه از خرید و فروش موبایل‌های تقلبی در بازار می‌گوید!

تاریخ انتشار: 10:35 - پنجشنبه 1400/03/27
مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
no image

هراس تقلبی‌بودن موبایل باعث شده مردم از خرید یا تعویض اسمارت‌فون خودداری کنند؛ چراکه اصل یا تقلبی بودن محصولاتی با برند معروف هم مشخص نیست. همچنین معلوم نیست با شماره سریال یک موبایل اصل چه محصولات تقلبی در سامانه ثبت شده‌اند! هرچند عده‌ای از مسئولان وقوع چنین اتفاقاتی را غیرواقعی و ترس مردم را بی‌دلیل عنوان می‌کنند.

موبایل‌های تقلبی در بازار

« توزیع گسترده موبایل‌های فیک در بازار» این عبارت تیتر بسیاری از خبرها در طول یکی دو هفته گذشته است. بررسی‌ها حاکی از راهیابی موبایل‌های تقلبی به بازار کشور است و طی روزهای اخیر اخباری مبنی بر فروش موبایل‌های غیر اصل یا سریال فروش آن‌ها به گوش می‌رسد. به گزارش ایلنا، ابراهیم درستی، رئیس اتحادیه صنف فروشندگان، دستگاه‌های صوتی و تصویری، تلفن همراه با اشاره به فروش گسترده موبایل‌های غیر‌اصل به جای اصل توسط بعضی از شرکت‌ها، توضیح داد: «توزیع موبایل‌های غیر اصل برندهای شناخته‌شده در حالی است که باید اصالت موبایل‌ها قبل از آن توسط کارشناسان دستگاه‌های ذی‌ربط تایید شده باشند؛  شرکت‌های کلاهبردار بدون هیچ دغدغه و نگرانی توزیع موبایل‌های غیر اصل را انجام می‌دهند.» طبق گفته‌های این مقام مسئول شرکت‌های تازه‌تأسیس و سوری به عرضه محصولات غیراصل مشغول هستند. موبایل‌های تقلبی با رنج قیمت محصولات اصل در بازار عرضه می‌شوند و این به معنای سود کلان برای شرکت‌های واردکننده متقلب و زیان زیادی برای فروشندگان و خریداران است.

موبایل تقلبی نداریم!

با این وجود این سؤال پیش می‌آید که موبایل‌ها نیاز به ریجستری و ثبت در سامانه دارند و چگونه محصولات غیر‌اصل بدون سریال فروش ریجستر می‌شوند؟ در پاسخ باید گفت عده‌ای به فروش شماره سریال موبایل اصل می‌پردازند و با خرید آن‌ها می‌توان یک اسمارت‌فون را در سامانه ثبت کرد. به گزارش ایسنا، امیر اسحاقی، دبیر انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی معتقد است موبایل تقلبی در کشور نداریم و در این مورد گفت: «موبایل‌های وارداتی در فرایندهای مختلف از تأیید نمونه توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و بازرسی‌های سازمان حمایت، بررسی می‌شود. اگر احصا شود که کالای واردشده توانسته این همه سامانه را دور بزند، باید فکری برای این موضوع کرد که تاکنون این موضوع تأیید نشده است.» توضیحات دبیر انجمن واردکنندگان موبایل حاکی از کذب‌بودن این خبر است؛ چراکه زمانی که IMEI موبایل وارد سامانه همتا شود، سامانه همتا با سیستم بین‌المللی gsma (انجمن بین‌المللی شبکه‌های موبایل) خروجی می‌گیرد و تطابق می‌دهد. از این رو نمی‌توان کالایی را که IMEI و برند مشخصی دارد، وارد سیستم کرد و یک کالای دیگر را نیز وارد سیستم کرد؛ بنابراین موبایل تقلبی نداریم!
پس ماجرای موبایل‌های فیک بازار و اخبار منتشر‌شده در خصوص آن‌ها چیست؟ امیر اسحاقی در پاسخ به این سؤال بیان داشت: «تعداد محدودی، حدودا کمتر از یک هزار موبایل فیچرفون یا کیبوردی یا غیرهوشمند وارد کشور شده که تولید یک کشور دیگر بوده است. درخصوص تولید کشورهای مختلف، قانون‌گذار محدودیتی قرار نداده است. با این حال این موضوع در سازمان حمایت به عنوان متولی امر، مورد بررسی قرار گرفت.» بنابراین هر فروشنده یا خریداری که محصول تقلبی تهیه کرده است، باید شکایت خود را در این سامانه ثبت کند تا مورد بررسی قرار گیرد.

موبایل تقلبی داریم!

درمقابل رئیس اتحادیه صنف فروشندگان، دستگاه‌های صوتی و تصویری، تلفن همراه بر صحت واردات موبایل فیک تأکید دارد و بیان می‌کند: «در سکوت عجیب سازمان صمت سود سرشاری نصیب شرکت‌های کلاهبردار شده و بدنامی آن برای فروشندگان مانده است؛ ضمن اینکه مردم نیز در این امر بسیار متضرر شده‌اند.» ابراهیم درستی، نبود نظارت دقیق و اهمال عمد یا غیر عمد را عامل عرضه محصولات تقلبی در بازار موبایل می‌دادند. درمجموع صحت یا کذب‌بودن عرضه موبایل‌های تقلبی در بازار مشخص نیست؛ ولی بررسی‌ها نشان می‌دهد این موبایل‌های غیر اصل مزین به برندهای شناخته‌شده و معروف هستند که بهای زیادی دارند. در نتیجه دود عرضه محصولات فیک در این شرایط نابه سامان اقتصادی بیشتر از همه به چشم فروشندگان خرد و خریداران می‌رود.

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    سعیده غفاری

برچسب‌های خبر