فصل فشرده فوتبالی سپاهان تا کی ادامه دارد؟

درحالی‌که پرونده فوتبالی فصل ذوب‌آهن با پایان لیگ نوزدهم بسته می‌شود، تیم سپاهان فصل فشرده‌ای را پیش رو خواهد داشت که احتمالا تا سه ماه دیگر به طول می‌انجامد. شیوع ویروس کرونا باعث شده تا فصل فوتبالی ایران که آخرین هفته‌های لیگ نوزدهم را پشت سر می‌گذارد، از تمام پیش‌بینی‌ها طولانی‌تر شود و هنوز هم نمی‌توان با قاطعیت از زمان احتمالی پایان آن سخن گفت.

تاریخ انتشار: 16:24 - چهارشنبه 1399/05/1
مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
no image
 با توجه به شروع تمرینات تیم‌های لیگ برتری از تیر سال گذشته تا به امروز که نخستین روز مرداد را پشت سر می‌گذاریم، فصل جاری فوتبال ایران متشکل از لیگ برتر نوزدهم، جام‌حذفی و لیگ قهرمانان آسیا 2020 سیزدهمین ماه خود را پشت سر می‌گذارد و این در حالی است که از لیگ برتر پنج هفته دیگر باقی است. در جام حذفی هنوز تکلیف چهار تیم راه‌یافته به مرحله نیمه‌نهایی مشخص نشده و در لیگ قهرمانان آسیا نیز تیم‌ها تاکنون سه دیدار مرحله رفت را پشت سر گذاشته‌اند. بر اساس زمان‌بندی سازمان لیگ، قرار است لیگ و جام حذفی تا پیش از اردوی تیم ملی در میانه‌های شهریور پایان پیدا کند تا به‌جز چهار نماینده ایران در لیگ قهرمانان آسیا، فصل فوتبالی سایر تیم‌ها به اتمام برسد.

ذوبی‌ها زودتر به استراحت می‌روند

با توجه به اینکه تیم ذوب‌آهن از گردونه جام حذفی کنار رفته، با برگزاری پنج دیدار آینده لیگ برتر، پرونده این تیم در فصل فوتبالی جاری فوتبال ایران بسته خواهد شد که احتمالا زمان آن در هفته‌های پایانی مرداد خواهد بود؛ اما فصل فوتبالی سپاهانی‌ها کماکان ادامه خواهد داشت. آن‌طور که سهیل مهدی، سرپرست سازمان لیگ گفته، الزام به سرانجام رسیدن جام‌حذفی وجود دارد و پس از پایان لیگ، احتمالا در بازه زمانی 15 روزه، تکلیف قهرمان این جام نیز معلوم خواهد شد. تیم سپاهان در مرحله یک‌چهارم نهایی، دیدار حساسی با تیم استقلال خواهد داشت و برنده این دیدار به جمع چهار تیم برتر جام حذفی می‌پیوندد؛ اما زردهای اصفهانی چه در این دیدار برنده باشند یا بازنده، باید مهیای حضور در ادامه رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا شوند.

سپاهان در آسیا

تیم سپاهان که با سهمیه مستقیم در لیگ قهرمانان آسیا 2020 حضور یافت، در سه دیدار رفت مرحله گروهی به نسبت سه نماینده دیگر کشورمان نتایج بهتری کسب کرد. شیوع کرونا در قاره آسیا و درگیر شدن حداکثری کشورهای قاره کهن با این بیماری همه‌گیر، باعث شد تا ادامه این رقابت‌ها به‌طورکلی تحت‌الشعاع قرار گیرد. در مقطعی بحث تعطیلی کامل این رقابت‌ها مطرح شد؛ اما بعد از کشمکش‌های فراوان میان AFC و تیم‌های حاضر در لیگ قهرمانان آسیا، تصمیم به برگزاری این مسابقات به‌صورت متمرکز گرفته و کشور قطر نیز برای میزبانی انتخاب شد و قرار است چهار هفته باقی‌مانده از دور گروهی در این کشور برگزار شود. بر اساس برنامه اعلام‌شده، این مسابقات از ۲۴ شهریور به‌صورت فشرده آغازشده و تا سوم مهر ادامه دارد. پس از 11 روز برگزاری این رقابت‌ها، تیم‌های صعودکننده برای ادامه رقابت‌ها در قطر آماده می‌شوند و در عوض تیم‌های حذف‌شده، کارشان در این کشور تمام‌شده و به کشورهای خود برمی‌گردند. دیدارهای مرحله یک‌هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا در منطقه غرب نیز در روزهای ۵ و ۶ مهر و یک‌چهارم نهایی ۹ مهر و بازی‌های نیمه‌نهایی ۱۲ مهر برگزار خواهد شد و بر اساس برنامه، دیدار فینال نیز ۱۵ آذر برگزار می‌شد که درباره مکان آن تصمیمی اتخاذ نشده؛ اما به‌احتمال‌زیاد در قطر خواهد بود. سپاهان و سه تیم دیگر ایرانی در صورت صعود به مرحله حذفی، در روزهای ۵ یا ۶ مهر به میدان رفته و در صورت برد تا مرحله نیمه‌نهایی پیش می‌روند که البته روی کاغذ و قانون احتمالات، این شانس را می‌توان برای همه تیم‌ها قائل شد؛ اما با توجه به نتایجی که در دور رفت مرحله گروهی به دست آمد، بعید است نمایندگان کشورمان امکان تحقق چنین هدفی را پیدا کنند. رقابت‌های مقدماتی جام‌جهانی نیز در این فاصله پیگیری می‌شود و نماینده‌های کشورمان که ازقضا بیشترین بازیکن ملی‌پوش را نیز دارند، باید بازیکنان را در اختیار تیم ملی بگذارند. مطابق برنامه‌ریزی فدراسیون فوتبال، ملی‌پوشان بعد از انجام بازی ایران مقابل ازبکستان در تاشکند، به باشگاه‌های خود بازمی‌گردند تا در مدت یک هفته برای شرکت در مرحله متمرکز لیگ قهرمانان آسیا آماده شوند و پس از خاتمه دیدارهای لیگ قهرمانان آسیا در قطر، ملی‌پوشان مجددا به اردوی تیم ملی ملحق شده تا برای دو دیدار با هنگ‌کنگ و کامبوج در ۱۷ و ۲۲ مهر در مرحله دوم انتخابی جام‌جهانی در آسیا به تیم ملی کمک کنند. پس از اتمام بازی‌های لیگ قهرمانان آسیا در مهر سال جاری، پرونده فصل اخیر فوتبال ایران به پایان خواهد رسید و در حالت خوش‌بینانه، سپاهانی‌ها تا آن زمان باید درگیر باشند؛ اما در واقعیت زمان واقعی این دوره به عملکرد سپاهانی‌ها در لیگ قهرمانان بستگی دارد و به نسبت هر مرحله که این تیم صعود کند، فصل فوتبالی آن‌ها طولانی‌تر می‌شود.
 
  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    مهری مصور

برچسب‌های خبر