قدم به قدم تا شهر دوستدار کودک

پنل تخصصی «اصفهان شهر دوستدار کودک» در نخستین سمپوزیوم بین‌المللی آرمان‌شهر کودکان برگزار شد.
به گزارش اصفهان زیبا آنلاین، فریده روشن رئیس کمیسیون فرهنگی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان و عضو شورای راهبردی سمپوزیوم آرمان شهر کودکان به عنوان آغازگر این پنل تخصصی بیان کرد: «اصفهان از دو سال قبل به صورت پایلوت برای شهر دوستدار کودک انتخاب شد و بعد از تلاش های دو ساله در سال 99 نشان شهر دوستدار کودک را از سوی یونیسف دریافت کرد.»

تاریخ انتشار: 17:27 - چهارشنبه 1400/02/29
مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
no image

او ادامه داد: «توجه و تمرکز مدیریت شهری و شورای شهر در برنامه‌ریزی‌ها و در مرحله اجرایی بر رسیدن به همه مولفه‌های مهم شهر دوستدار کودک در اصفهان قرار گرفته است. چنانکه امسال بودجه قابل توجهی نیز برای پروژه شهر دوستدار کودک، برنامه‌های زیرساختی و عمرانی آن در نظر گرفته شده تا بتوانیم آینده بهتری را برای کودکان این شهر رقم بزنیم.»
روشن سپس از رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر اصفهان به عنوان نخستین سخنران این پنل خواست تا درباره ضرورت توجه به نیازمندی‌های شهر جهت تسهیل در حضور کودکان و نوجوانان در فضاهای شهری سخن بگوید. «شیرین طغیانی» دراین باره گفت: «از ابتدای دوره پنجم شورای اسلامی شهر اصفهان، موضوع شهر دوستدار کودک در دستور کار مدیریت شهری قرار گرفت. از مهم‌ترین مسائل این بود که اگر اصفهان مدعی حضور در عرصه های جهانی در قامت شهری بین المللی است، باید همه رده‌های سنی را در ارائه خدمات در نظر بگیرد. چنانکه پیوستن ایران به کنوانسیون حقوق کودکان نشان می‌دهد که موضوع کودک از سال‌های قبل مورد توجه بوده است.»
طغیانی با بیان اینکه تنها شهرداری و مدیریت نباید ملزم به رعایت قوانین و ضوابط مرتبط با شهر دوستدار کودک باشد، این مهم را وظیفه همه نهادها دانست و بر اهمیت این مشارکت همگانی تاکید کرد. او همچنین از ضرورت اجرای عدالت در توسعه خدمات و امکانات شهری برای کودکان سخن گفت و تاکید کرد: «در اجرای برنامه‌های شهر دوستدار کودک نمی‌توانیم یک رویکرد کلان و یکسان برای همه شهرها داشته باشیم. شهری مانند اصفهان باسابقه تاریخی و فرهنگی و فضای مذهبی حاکم اقتضائات خاصی دارد و چه بسا که دختران نوجوان در بسیاری از فضاهای ایجاد شده شرایط استفاده از خدمات موجود را نداشته باشند. بنابراین باید در برنامه‌ریزی‌ها حتما به این نکته توجه شود.»
این عضو شورای اسلامی شهر اصفهان، شهر دوستدار کودک را شهری امن برای کودکان و والدین دانست و گفت: «در چنین شهری کودکان می‌توانند به تنهایی از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده کنند و ناهنجاری‌های اجتماعی تهدیدگر آنها نیست. در چنین شهری تنها کودکان مناطق برخوردار و مرکزی بهره مند از خدمات نیستند، بلکه در مناطق کمترتوسعه یافته هم کودکاناز امکانات بهره‌مند می‌شوند.»
معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان و رئیس شورای اجرایی شهر دوستدار کودک سخنران دوم این پنل بود که درباره نقاط قوت و ضعف قوانین در فرآیند اجرایی شهر دوستدار کودک سخنانی را بیان کرد. «احمد حسینی نیا» گفت: «امروز با موضوع مهمی به نام توسعه پایدار در زمینه شهرسازی روبرو هستیم و متاسفانه تغییر تراکم، تغییر کاربری اراضی شهری، مهاجرت و افزایش جمعیت شهرهای ما را با تغییراتی جدی روبرو کرده است. بنابراین به دنبال این هستیم که شهر محیطی زیست‌پذیر و با دوام باشد تا فضای برابری را برای شهروندان محقق کند.»
او یکی از عوامل مهم در این زمینه را ضوابط و مقررات شهرسازی که موجب ایجاد انتظام در شهرها می‌شوند، دانست و شرح داد: «برای تحقق اهداف و آرمان‌های توسعه پایدار نیازمند ضمانتی هستیم که می تواند همین مقررات باشد. با این مقدمه وقتی به شهر دوستدار کودک نگاه می‌کنیم می‌بینیم عملا پروسه ای که طی می‌شود، نیاز به ضوابط و مقررات دقیق‌تری دارد تا از موازی کاری‌ها و عدم هماهنگی و همکاری برخی از ساختارهای مرتبط کاسته شود.»
او شهر دوستدار کودک را شهری حق مدار دانست و تاکید کرد: «در چنین شهری هرچه در بافت شهری قرار دارد در اختیار همه کودکان به طور مساوی است. بنابراین نظارت بر مقررات و ضوابط باید به سمت حفظ امنیت و سلامت کودکان و برود.»
حسینی نیا، کاربرد رنگ و نقش های جذاب در فضاسازی شهری را موضوع مهم دیگری دانست که حق شادی کودکان را به دنبال دارد. او اضافه کرد: «در شهرداری اصفهان و شورای اسلامی شهر این باور وجود دارد که شهر بستر تحقق حقوق شهروندی است و این حقوق در حوزه کودکان به عنوان بخش لاینفک حقوق شهروندی و حقوق بشر به شمار می رود. بنابراین باید رویکردهای سنتی و متداول ناظر بر اداره شهر و خدمات شهر به سمتی برود که با استانداردهای شهر دوستدار کودک منطبق باشد. تا نه فقط شهر دوستدار کودک در مرزهای داخلی بلکه در بعد فرامرزی هم به عمل دربیاید.»
او ادامه داد: «در سال 1397 سازمان دهیاری ها و شهرداری ها مجموعه ضوابط و ویژگی‌هایی را برای شهر دوستدار کودک ابلاغ کرد که در آن بر فضای بازی و شعاع دسترسی به این فضاها تاکید شده است. چنانکه عملا قوانین و مقرراتی که در حال حاضر موجود است بخشی از مسائل ما را در حوزه شهر دوستدار کودک هموار کرده است، اما باید مطالعات دقیق‌تری در این حوزه انجام بشود.»
او با اشاره به راه‌اندازی شورای مشورتی کودکان در فروردین ماه سال جاری گفت: «امیدواریم با همکاری این شورا و طرح های بالادستی مقرراتی را به مراجع قانونی پیشنهاد بدهیم که بر اساس آن بتوانیم نقاط ضعف در این حوزه را برطرف کنیم.»
معاون شهرسازی و عمران شهرداری اصفهان در پایان خاطرنشان کرد: «چشم انداز برنامه اجرایی شهر دوستدار کودک این است که اصفهان به عنوان شهر دوستدار کودک برای شکوفایی استعدادهای کودکان اقدام کرده و فضاهای قابل دسترس برای کودکان را ایجاد کند. این امر مهم در برنامه پنج ساله اصفهان 1405 نیز لحاظ شده است. چنانکه توجه به عدالت فضایی از ارکان مهم این برنامه است.»
پس از آن نوبت به معاون فرهنگی شهرداری اصفهان و رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان رسید تا دراینباره سخن بگوید. «محمد عیدی» گفت: «شورای محترم شهر اصفهان مصوباتی را بر مبنای تحقق شهر فرهنگی با سه شاخصه زیست پذیری، حیات محوری و معناگرایی ابلاغ کرد که برای تحقق آن نیازمند توسعه پایدار شهری هستیم و این دقیقا به معنای توسعه ای است که بر اساس شاخص های زیست بومی شکل می‌گیرد.»
او افزود: «ما در حوزه توسعه پایدار دو رویکرد داشتیم: یکی اینکه کودکان را به معنای اخص موضوع توسعه پایدار بدانیم و دوم اینکه تلقی ما این باشد که کارگزاران توسعه پایدار هم خود کودکان باشند. در این رویکرد مدیریت شهری باید سخن کودکان را بشنود و با آنها برنامه شهری را محقق کند. بنابراین از ابتدا شهرداری را به عنوان یک نهاد خدماتی تلقی نکردیم بلکه یک نهاد اجتماعی مهارت افزا و توان افزا دانستیم و در این راستا حوزه های تخصصی خودمان را در بخش کودک و نوجوان در حوزه های اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و تفریحی در خدمت پروسه شهر دوستدار کودک قرار دادیم.»
او اجرای پروژه «کلاس شهر» با حضور 70 هزار کودک دبستانی را از جمله طرح های مهم در راستای مهارت افزایی کودکان دانست و گفت: «در بخش فرهنگی نیز برنامه «به وقت نوجوانی » را دنبال کردیم و مفتخر هستیم که 1500 نوجوان در این برنامه به مهارت های تخصصی برای فعالیت های فرهنگی مجهز شدند. همچنین در حوزه های دیگر هم تسهیل گر فرآیند ارتباطی کودکان اصفهان با کودکان سایر شهرها و دیگر کشورها بودیم. چنانکه کودکان اصفهان برای اولین بار در جشنواره شهرهای صلح جوی ژاپن و جاده ابریشم چین شرکت کردند و دارای رتبه شدند.»
عیدی یادآوری کرد: «تاکنون 160 عنوان برنامه در راستای شهر دوستدار کودک داشته ایم و بالغ بر 100 عنوان برنامه دیگر به صورت هم‌بسته های این اهداف در حوزه های فرهنگی اجرا شده است.»
نخستین سمپوزیوم بین‌المللی آرمان‌شهر کودکان با همکاری و مشارکت دانشگاه علم و صنعت ایران، موسسه مسئولیت اجتماعی سلامت ایران و سایر نهادهای رسمی روز 29 اردیبهشت ماه در تهران برگزار شد.

 

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط