لزوم تعاملات ملی و منطقه‌ای برای معضل آب

رئیس کمیسیون ویژه آب و مناطق کم‌برخوردار شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: اول مدیریت مصرف و سپس اقدامات تعاملی و تفاهمی منطقه‌ای، راهکار رفع مشکل جاری‌شدن زاینده‌رود است. مجید نـادرالاصـلـی در بـرنــامــه رادیویی صدای شهر، اظهار کرد: افرادی که پیش از انقلاب اسلامی و دوران شاهنشاهی را دیده‌اند، متذکر می‌شوند که کشور سراسر وابستگی بوده و امروز در سایه انقلاب اسلامی، نیروهای مسلح به‌ویژه ارتش جمهوری اسلامی به چنان صلابت و اقتداری رسیده‌اند که هیچ‌کس در جهان جرئت جسارت به کشور را ندارد.

تاریخ انتشار: 10:24 - دوشنبه 1400/11/25
مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
no image

او با اشاره به اینکه در دوره شاهنشاهی ایران را ژاندارم منطقه خطاب می‌کردند؛ چراکه ایران را برای حفظ منافع آمریکا تادندان‌مسلح ساخته بودند، گفت: آن زمان فرمانده عالی ارتش ایران زیرمجموعه یک افسر آمریکایی بود؛ اما امروز به مدد انقلاب اسلامی مستقل‌ترین کشور و حاکمیت دنیا را رقم زده‌ایم و هیچ نیروی مستشاری در کشور وجود ندارد که بخواهد مطلبی را به ایران دیکته کند.
رئیس کمیسیون آب و مـنـاطـق کم‌برخوردار شورای اسلامی شهـــر اصفهان متذکر شد: امروز رسما کشورهای غربی و آمریکایی اذعان می‌کنند که در مقابل کشور ایران و نظام جمهوری اسلامی خلع‌سلاح هستند، آن‌ها در چهار دهه گذشته همه حربه و توطئه‌ها را به‌کار بستند تا ایران مبتنی بر نظام جمهوری اسلامی نباشد. نادرالاصلی استقلال و عدم وابستگی به بیگانگان را مهم‌ترین دستاورد انقلاب اسلامی دانست و گفت: در سایه انقلاب اسلامی، نخبگان و جوانان متخصص کشور رشد و پیشرفت کردند.
او در توضیح عدالت آبی و حوضه آبریز زاینده‌رود، تصریح کرد: دو دهه است که مسئله آب و معضلات آن گریبان‌گیر زاینده‌رود شده است، سراب ما به دلایل مختلفی مانند کاهش نزولات آسمانی دچار کمبود آب است و این معضل ابعاد متفاوتی دارد که باید مدنظر قرار گیرد.
رئیس کمیسیون ویژه آب و مناطق کم‌برخوردار شورای اسلامی شهر اصفهان افزود: در درجه اول معتقدیم که جریان دائمی زاینده‌رود باید برقرار باشد و به تعبیری زاینده‌رود باید زنده باشد؛ چراکه منفعت این امر نه‌تنها برای اصفهان بلکه اگر بگوییم برای فلات مرکزی ایران است، گزاف نگفته‌ایم و اثرات وضعی آن برای همگان است.
نادرالاصلی تـأکـیـد کـرد: یکی از معضلات ناشی از خشکی زاینده‌رود، فرونـشـسـت زمـیـن اسـت که اگر چاره‌ای برای آن اندیشیده نشود تاریخ ملتی را خواهد بلعید. در این راستا در شورای اسلامی شهر نیز در نظر داریم مجموعه‌ای از آنچه را باعث بروز چنین پدیده‌ای شده است، جمع‌آوری و به دنیا عرضه کنیم.
او متذکر شد: وقتی در سراب آب کم است باید ابتدا مدیریت مصرف را انجام داد؛ البته این مدیریت باید از سراب تا پایاب انجام شود. سراب زاینده‌رود کوه‌های زاگرس و در کنار قوم غیور بختیاری است که اذعان دارند که اصفهان خاستگاه و جایگاه زندگی بسیاری از آن‌ها بوده است. رئیس کمیسیون ویژه آب و مناطق کم‌برخوردار شورای اسلامی شهر اصفهان خاطرنشان کرد: منافع اصفهان و چهارمحال‌وبختیاری‌ها به یکدیگر گره‌خورده است؛ بنابراین باید امروز داشته‌های خود را روی‌هم بریزیم و بر اساس شرایط تقسیم کنیم؛ البته در مصارف و برداشت‌ها باید دقت بیشتری کنیم.
نادرالاصلی با بیان اینکه ما اعتقاد داریم در حوضه آبریز زاینده‌رود درباره عدالت آبی، بی‌توجهی صورت‌گرفته است، گفت: لازم است در این زمینه فرهنگ‌سازی و بررسی شود که به چه قیمتی در حال از بین بردن بخشی از تاریخ کشور هستیم. آیا به قیمت ایجاد چند باغ و توجه به خود، باید دیگران را نادیده بگیریم. او با تأکید بر اینکه امروز فضای سبز شهر اصفهان که روزی باغ‌شهر بوده است، تشنه است، توضیح داد: وضعیت خشکی زاینده‌رود حق اصفهان نیست و در این راستا باید تفاهم‌نامه‌های منطقه‌ای داشته باشیم. بیشتر کارشناسان معتقدند باید مشکلات را با حرف‌زدن و گفت‌وگو رفع کرد. گاهی افرادی حتی در کسوت نمایندگی مجلس، مسائل را بر اساس حق و عدالت مطرح نمی‌کنند.
رئیس کمیسیون ویژه آب و مناطق کم‌برخوردار شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: حق مردم اصفهان در موضوع جاری‌شدن زاینده‌رود ادا نشده است. سال گذشته بیش از 100میلیارد تومان هزینه آبیاری و حتی تأمین آب شرب مردم کرده‌ایم، این در حالی است که امروز درختان شهر اصفهان از تشنگی زیاد دچار آفت شده‌اند.
او تأکید کرد: مدیریت مصرف آب در شهرداری باید نهادینه‌سازی شده و از هدررفت آب ممانعت شود؛ همچنین باید در راستای استفاده حداکثری از پساب و آب‌های خاکستری تلاش کنیم که البته این اقدامات در بدنه مدیریت شهری در حال انجام است.
نادرالاصلی اظهار کرد: بخشی از مصارف آب در حوزه شهرداری است. در حقیقت شهرداری و شهر اصفهان نیز ذی‌نفع و به‌نوعی خود یک حقابه‌بر هستند؛ بنابراین پس از مدیریت مصرف و صرفه‌جویی در حوزه آب، باید به سمت اقدامات تعاملی و تفاهمی محلی، شهرستانی، استانی و منطقه‌ای گام برداریم. او با بیان اینکه در تفاهمات منطقه‌ای برای اولین‌بار شورای اسلامی شهر اصفهان را متقاعد کردیم که در زمینه آب ورود کند، گفت: حتی با اقدامی فراتر برای جاری شدن دائمی زاینده‌رود همچون مسائل فرهنگی، ردیف بودجه‌ای پیش‌بینی کرده‌ایم. رئیس کمیسیون ویژه آب و مناطق کم‌برخوردار شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به ظرفیت فوق‌العاده اصفهان در امر شرکت‌های دانش‌بنیان، تصریح کرد: باید از ظرفیت‌های علمی برای رفع مسائل و معضلات مختلف از جمله مشکلات آب استفاده کنیم که این موضوع را به‌عنوان یکی از اهداف پیگیری خواهیم کرد. او افزود: زیبایی شهر اصفهان به جاری بودن زاینده‌رود وابسته است؛ ولی این امر دچار چالش جدی شده است که باید همگی در رابطه ‌با آن همت کنیم.
نادرالاصلی خاطرنشان کرد: امیدواریم ذخیره پشت سد به میزانی شود که دوباره شاهد بازگشایی آب سد زاینده‌رود در سال آتی باشیم.
او تصریح کرد: معضل جدی در بحث فرهنگ‌سازی عدالت آبی در حـوضـه آبریز زاینده‌رود این است که شاهد برخی برخوردهای نامناسب هستیم. قطعا با هیچ‌کس مشکل خاصی نداریم، همچنین امروز اصفهان به‌عنوان شهری صنعتی و اقتصادی میزبان بسیاری از افراد و اقوام مختلف است که شغل و معیشت خود را در این شهر تأمین می‌کنند که این باعث افتخار است.
رئیس کمیسیون ویژه آب و مناطق کم‌برخوردار شورای اسلامی شهر اصفهان خاطرنشان کرد: مدیران صنعت استان باید بدانند صنعت برای شهر اصفهان علاوه‌بر آورده‌ها تـهـدیـدهـایـی نـیــز دارد؛ به طور مثال نیروگاه برق اصفهان تنها برای اصفهان تولید برق ندارد، اما آلایندگی هوای آن و دیـگــر مجموعه‌های صنعتی، تنها برای مردم اصفهان است که حتی یکی از دلایل عدم بارش‌ها در این منطقه است.
نادرالاصلی با اشاره به اهمیت فرهنگ‌سازی در زمینه هوای پاک، ادامه داد: مدیریت صنعتی باید به نبود هوای پاک در اصفهان توجه کند و بداند که پاک نگه‌داشتن هوای شهر اصـفـهـان و استفاده از فیلترهای قوی در ایـن راسـتـا از اولویت‌های مهم است.
او متذکر شد: قطب‌های صنعتی مختلف درون استان همان‌طور که برای اصفهان ظرفیت تلقی می‌شود برای دیگران هم ظرفیت است. بخش قابل‌توجهی از اشتغال درون ذوب‌آهن را اقوام خارج از استان تشکیل داده‌اند؛ در این راستا به دنبال ایجاد فرصت‌های متعدد هستیم و قصد داریم تلاش حداکثری خود را برای رفع دغدغه‌های مردم انجام دهیم.

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    ضحا قدوسی

برچسب‌های خبر