لقب خاص شهرهای ایران

ایران، سرزمینی وسیع و دارای تمدن هفت‌هزارساله است که شهرهای فراوان و زیبایی را در دل خود جای داده است. در میان این شهرها برخی از آن‌ها به لقبی شهرت یافته‌اند؛ القابی که از خصوصیت‌هایی همچون فرهنگ، طبیعت، صنعت، محصولات و آداب رسوم آن‌ها نشأت گرفته است.
 
تاریخ انتشار: 22:00 - شنبه 1401/02/31
مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه
no image
سیستان و بلوچستان؛ سرزمین نخل و آفتاب، کویر و دریا، اسطوره‌ها 
سیستان و بلوچستان یکی از استان‌های پهناور واقع در جنوب شرقی ایران است که زادگاه بسیاری از از اسطوره‌های ایرانی مانند رستم، کیقباد، یعقوب لیث صفاری و… بوده است. این استان زیبا  که در کنار کویر و دریا قرار دارد، دارای نخلستان‌های زیبا و اشعه‌های زیبای آفتاب است که به آن سرزمین نخل و آفتاب و کویر و دریا می‌گویند.
ارومیه؛ شهر آب، شهر ادیان
وجود دریاچه ارومیه و آب فراوان در این شهر باعث شده که به ارومیه شهر آب گفته شود. ارومیه، به جز این لقب، به القاب دیگری مانند شهر ادیان، مذاهب و اقوام نیز مشهور است؛ زیرا در این شهر زیبا  کردها و ترک‌ها و مسیحیان زیادی کنار هم زندگی می‌کنند. یکی دیگر از القاب ارومیه، دارالنشاط است  که در زمان قاجار به این شهر داده شده بود؛ زیرا مردم ارومیه به‌دلیل اعتدال هوا، وجود باغ‌های میوه بسیار، طبیعت سرسبز و زندگی مسالمت‌آمیز اقوام و مذاهب در کنار یکدیگر، نشاط بسیاری دارند و خونگرم و صلح‌دوست هستند.
رامسر؛ عروس شهرهای ایران
رامسر، شهری زیبا و شمالی است که به عروس شهرهای ایران مشهور است؛ زیرا دارای پوشش گیاهی جذاب، سرسبز و مناطق ییلاقی خوش آب و هواست که در کنار جنگل و دریا قرار دارد.
رفسنجان؛ شهر طلای سبز
رفسنجان یکی دیگر از شهرهای زیباست که به آن شهر طلای سبز می گویند؛ زیرا این شهر دارای بزرگ‌ترین جنگل مصنوعی و باغ پسته جهان (باغات 120 هزار هکتاری پسته) است.
ایلام؛ سرزمین طلوع آفتاب، عروس زاگرس
ایلام، شهری زیباست که زیبایی این سرزمین سبب‌شده به آن عروس زاگرس بگویند. این شهر زیبا به سرزمین طلوع آفتاب نیز مشهور است؛ زیرا در کتیبه‌های بابلی نام ایلام به شکل آلام یا آلامتو آمده که به معنای کوهستان یا  کشور طلوع خورشید است.
بروجرد؛ پاریس کوچولو
بروجرد شهر کوچک و زیبایی است که اطراف این شهر(همچون پاریس) در مناطق پست قرار گرفته و به‌همین دلیل به پاریس‌کوچولو مشهور است. اگر از بام بروجرد به سمت غرب نگاه کنید، دهکده‌هایی را  می‌بینید که شما را به یاد چشم‌اندازهای اروپا می‌اندازد.
یکی دیگر از شهرهای ایران به نام بجنورد که در مرکز استان خراسان شمالی قرار دارد، نیز به دلیل خیابان‌کشی‌های منظم، باغ‌ها و نهرهای زیبا به سبک شهرهای اروپایی، راه اندازی اولین کارخانه برق و… به پاریس کوچولو مشهور است.
روستای ماخونیک؛ سرزمین لی‌لی‌پوت‌های ایران 
 یکی از شگفت‌انگیزترین روستاهای ایران، روستای ماخونیک است که در شرقی‌ترین بخش استان خراسان جنوبی قرار دارد. این روستا به روستای لی‌لی پوت‌های ایران مشهور است؛ زیرا مردم آن، قدی کوتاه دارند و خانه‌های این روستا بسیار کوچک و ساخته شده از سنگ و خاک و شاخ و برگ درختان است و درِ ورودی کوتاه، تنها منفذ این خانه‌ها به‌شمار می‌آیند.
 
  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا