ماشین‌حساب از 30 هزار تا 10 میلیون‌تومان!

درصد زیادی از ماشین‌حساب‌های موجود در بازار ساده هستند و از ابتدایی‌ترین امکانات برخوردارند. ماشین‌حساب‌های علمی‌مهندسی نیز در بازار عرضه می‌شود؛ ولی تعداد آن‌ها زیاد نیست و بیشتر، مدل‌های قیمت پایین در بازار به فروش می‌رسد. خرید ماشین‌حساب‌های علمی گران‌تر نیز تنها با سفارش قبلی و پرداخت بیعانه ممکن است. مشاهده‌های میدانی از بازار اصفهان نشان می‌دهد کف قیمت یک ماشین‌حساب ساده 30 هزار تومان است و این رقم برای علمی‌ها به 60 هزار تومان افزایش می‌یابد. همچنین نسل جدید ماشین‌حساب‌ها با قابلیت چاپگر با قیمت 650 هزار تا 10 میلیون تومان روانه بازار شده است. ماشین‌حساب برخلاف گذشته دستگاه‌ پرفروشی در بازار اصفهان نیست و عرضه‌اش کمتر از قبل شده است. لوازم‌التحریرفروشان معتقدند با یک جست‌وجوی ساده در اینترنت می‌توان به انواع نرم‌افزارهای ماشین‌حساب ساده تا پیشرفته موبایل دسترسی پیدا کرد.

تاریخ انتشار: 12:31 - چهارشنبه 1400/11/13
مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
no image

ساده‌ها

عرضه ماشین‌حساب‌های ساده در لوازم‌التحریرهای اصفهان زیاد است و این ماشین‌حساب‌ها حتی در بعضی از فروشگاه‌های پلاسکوی شهر نیز پیدا می‌شوند. امروز با هر قیمتی می‌توانید یک ماشین‌حساب ساده در بازار اصفهان بخرید؛ البته انتظار نداشته باشید یک ماشین‌حساب ساده را با قیمتی کمتر از 30 هزار تومان بفروشند. ارزان‌ترین ماشین‌حساب‌های بازار طراحی ساده‌ای دارند و برای انجام ابتدایی‌ترین کارها مانند ضرب، جمع، درصدگیری و… مناسب‌اند. این دسته ماشین‌حساب‌ها یا با استفاده از باتری سکه‌ای یا پنل‌های نوری کاری می‌کنند و با قیمت 30 تا 100 هزار تومان به فروش می‌رسند. این قیمت برای ماشین‌حساب‌های بزرگ‌تر با طراحی فانتزی به 200 هزار تومان افزایش می‌یابد. ماشین‌حساب‌های ساده با برندهای معروف مانند کاسیو، سیتیزن، پاناتک، کاتیگا، دلی، پارس‌حساب، شارپ، کاسیک و… گران‌ترین مدل‌ها در بازار هستند و بعضی از آن‌ها بیشتر از یک میلیون تومان قیمت دارند. قیمت تعدادی از گران‌ترین ماشین‌حساب‌های به شرح جدول زیر است.

علمی‌ها

قیمت ماشین‌حساب‌های علمی یا مهندسی در فروشگاه‌های لوازم‌التحریر اصفهان طبق مشاهده‌های میدانی از 60 هزار تومان شروع می‌شود. امکانات ماشین‌حساب‌های علمی با قیمت کمتر از 300 هزار تومان چندان زیاد نیست و برای خرید یک ماشین‌حساب مهندسی با امکانات و کیفیت بالا باید بین 400 هزار تا یک میلیون تومان هزینه کرد؛ مانند ماشین‌حساب کاتیگا مدل CS-991 با قیمت 450 هزار تومان، کاسیو FX-350 ES با بهای 500 هزار تومان و کداک مدل SC-301 با نرخ 765 هزار تومان. ماشین‌حساب‌های مهندسی پیشرفته دیگری نیز در بازار با قیمت یک تا 10 میلیون تومان عرضه می‌شود که از جمله قابلیت آن‌ها باید به ویرایش داده‌های ورودی، نمایشگر بزرگ‌تر، محاسبات جبری، توابع رسمی، نمودار دینامیک، محاسبات دیفرانسیل و دیفرانسیل درجه دوم، معادله‌های خطی از 2 تا 3 مجهول، 2 تا 30 معادله ترتیبی، عملیات ماتریسی و… اشاره کرد. البته این ماشین‌حساب‌های مهندسی با قیمت میلیون تومانی، بیشتر در فروشگاه‌های آنلاین پیدا می‌شود و بازاریان معتقدند ماشین‌حساب مهندسی مانند گذشته مشتری زیادی ندارد؛ زیرا با نصب نرم‌افزارهای مختلف می‌توان انواع محاسبات را با موبایل انجام داد. درنتیجه خریداران باید ابتدا بیعانه بپردازند تا فروشگاه‌داران این ماشین‌حساب‌های علمی‌مهندسی گران را از تهران سفارش دهند.

 چاپگرها

تولیدکنندگان به تازگی نسل جدید ماشین‌حساب‌ها با نام چاپگر را تولید و روانه بازار کرده‌اند. این ماشین‌حساب‌ها مختص امور حسابداری هستند و از صفحه‌نمایش 12 رقمی، تبدیل نرخ ارز و بررسی 150 مرحله محاسباتی و قابلیت چاپ تمام محاسبات بهره می‌برند. در ماشین‌حساب، چاپ تنها به رنگ مشکی امکان‌پذیر است و می‌توان یک سری از محاسبات را برای چندین مرتبه چاپ کرد. بررسی میدانی از بازار اصفهان و فروشگاه‌های آنلاین نشان می‌دهد قیمت ماشین‌حساب‌های دارای چاپگر از حدود 650 هزار تومان شروع می‌شود که این دستگاه‌ها در ابعاد کوچک طراحی شده‌اند. قیمت ماشین‌حساب‌های چاپگر بزرگ نیز بین یک تا 10 میلیون تومان متغیر است. ماشین‌حساب‌های چاپگر مانند مهندسی‌های گران در فروشگاه‌های شهر به راحتی پیدا نمی‌شوند، بلکه فروشگاه‌داران با دریافت بیعانه و سفارش قبلی این دستگاه‌ها را عرضه می‌کنند. البته فعالان بازار از پرفروش بودن ماشین‌حساب‌های چاپگر می‌گویند و تقاضا برای این دستگاه‌ها در اصفهان زیاد است. مشخصات تعدادی از ماشین‌حساب‌های چاپگر در بازار اصفهان در جدول زیر مشخص شده است.

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    سعیده غفاری

برچسب‌های خبر