مافیای گوشت قرمز بازار را ملتهب کرد

گرانی گوشت قرمز سوغات زمستان 1400 برای سال 1401 است تا یک بازار نوسانی در آخرین روزهای سال جاری رقم بخورد. گزارش‌های میدانی و گفت‌وگو با فعالان بازار گوشت قرمز نشان می‌دهد کمبودی در بازار وجود ندارد و حتی عرضه گوشت قرمز بیشتر از تقاضاست. با این حال قیمت هر کیلوگرم گوشت قرمز درجه یک در بعضی از سایت‌ها 230 هزار تومان هم درج شده است. رئیس شورای تأمین دام کشور علت رشد قیمت گوشت قرمز را جوسازی‌های مافیا برای بازگشایی راه واردات این کالا می‌داند.

تاریخ انتشار: 09:59 - پنجشنبه 1400/11/21
مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
no image

قیمت گوشت قرمز در طول روزهای اخیر دچار نوسان شده است. ولی علت چیست؟ عده‌ای ابر و ماه و خورشید و فلک را مقصر می‌دانند و بر این باورند شرایط اقتصادی موجب کمبود دام شده است. عده‌ای دیگر نیز رشد قیمت را نتیجه تلاش مافیای این بازار می‌دانند.
مشاهده‌های میدانی و گفت‌وگو با فعالان بازار گوشت قرمز نشان می‌دهد قیمت این کالا از اوایل دی تا به امروز نوسان‌های زیادی تجربه کرده و قیمت‌ها با افزاش همراه است. تقاضا برای گوشت قرمز با ورود قیمت‌ها به محدوده 100 هزار تومان، کاهش چشمگیری یافت و قصاب‌ها از کسادی بی‌سابقه بازار در طول دو سه سال اخیر می‌گویند. صادقی، از قصاب‌های اصفهان، می‌گوید: «درحال حاضر اقشار کم‌درآمد خرید گوشت قرمز را به حداقل رسانده‌اند و باوجود کاهش تقاضا قیمت این کالا ثبات ندارد و یک روز چند هزار تومان ارزان‌تر از روز قبل و روز بعد چند هزار تومان گران‌تر در کشتارگاه عرضه می‌شود.» ابتدای پاییز اگرچه اخبار خوبی از بازار گوشت قرمز به دلیل گرانی نهاده‌های دامی شنیده نمی‌شد؛ ولی قیمت‌ها در بازار اصفهان تغییر محسوسی نکرد. حالا اخباری از گرانی قیمت گوشت در روزهای پایانی سال 1400 به گوش می‌رسد. به گزارش ایلنا، منصور پوریان، رئیس شورای تأمین دام کشور، دراین‌باره بیان کرد: «برخی جوسازی‌های مافیای عرضه گوشت می‌خواهد قیمت آن را در ماه‌های آخر سال به 200 هزار تومان برساند تا واردات توجیه‌پذیر شود. این در حالی است که مازاد دام به وفور در کشور موجود است.» همچنین رئیس اتحادیه فروشندگان گوشت قرمز استان اصفهان معتقد است قیمت گوشت قرمز به دلیل شرایط حاکم بر بازار تا پایان سال افزایش می‌یابد. به گزارش تسنیم، اصغر پورباطنی درباره قیمت گوشت قرمز توضیح داد: «خشک‌سالی و کمبود نهاده‌های دامی از یک طرف و کشتار دام‌های مولد، حذف ارز 4200 تومانی نهاده دامی و صادرات دام از طرف دیگر باعث شده تا میزان دام در کشور و از جمله استان اصفهان با کمبود مواجه شود. پیش‌بینی‌ها نیز حاکی از آن است که تا پایان سال جاری قیمت گوشت افزایش چشمگیری پیدا می‌کند.» برخی از فعالان بازار هم زمان افزایش قیمت گوشت قرمز را سال آینده می‌دانند نه سال 1400!

چقدر افزایش؟

مـشـاهـده بـهـای گــوشــت قـرمـز در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و اینترنتی از افزایش قیمت‌ها حکایت می‌کند؛ ولی میزان این افزایش‌ها یکسان نیست؛ برای مثال در بعضی از فروشگاه‌های اینترنتی قیمت هر کیلوگرم گوشت قرمز با کیفیت درجه یک به 230 هزار تومان هم رسیده است، بعضی از سایت‌های اینترنتی نیز رسیدن قیمت این کالا به هر کیلوگرم 300 هزار تومان را پیش‌بینی می‌کنند. براساس مشاهده‌های میدانی از قصابی‌های سطح شهر، قیمت ران گوسفندی دست‌کم 154 هزار تومان است و تا ۱۶۵ هزار تومان هم می‌رسد. راسته با استخوان گوسفندی نیز با قیمت 130 تا 146 هزار تومان عرضه می‌شود و سردست گوسفندی بین ۱۱۵ تا ۱۳۰ هزار تومان قیمت دارد. همچنین راسته و ران گوساله حدود 150 تا ۱۷۰ هزار تومان قیمت خورده است و برای خرید گردن گوسفندی باید بین 120 تا 139 هزار تومان پول پرداخت کرد.

خریدار کمیاب است

به گزارش تسنیم، اصغر پورباطنی، رئیس اتحادیه گوشت قرمز استان اصفهان، با اشاره به کاهش تقاضا برای گوشت قرمز بیان کرد: «قدرت خرید مردم به شدت کاهش پیدا کرده و علت موجودبودن گوشت در مغازه‌های سطح شهر نیز به دلیل کاهش خرید مردم است.» به گزارش ایلنا، منصور پوریان، رئیس شورای تأمین دام کشور، نیز درخصوص کاهش تقاضا خاطرنشان کرد: «بازدید روزانه از میادین عمده، این موضوع را به خوبی روشن می‌کند. برخی از دامداران موفق به‌فروش دام خود نمی‌شوند و آن را به دامداری خود بازمی‌گردانند.» علاوه بر این، مرکز آمار ایران میزان عرضه گوشت قرمز در کشتارگاه‌های رسمی کشور در آذر ۱۴۰۰ را ۵۵ هزار تن اعلام کرد که درمقایسه با ماه مشابه سال قبل، ۵۲درصد افزایش داشته است.چرا قیمت گوشت قرمز باوجود افزایش عرضه و کاهش تقاضا، بالا می‌رود؟ رئیس شورای تأمین دام کشور در پاسخ، مافیای این بازار را عامل گرانی گوشت قرمز عنوان کرد و گفت عده‌ای به‌دنبال جلو رفتن قیمت‌ها هستند تا واردات را توجیه‌پذیر جلوه دهند و تولید را در کشور فلج کنند. به گفته این مقام مسئول، واردات هر کیلوگرم گوشت لاشه یا تکه‌شده از مغولستان به ایران حدود چهار تا پنج دلار آب می‌خورد. با احتساب دلار 26 هزار تومانی، هر کیلوگرم گوشت قرمز وارداتی با بهای 104 تا 130 هزار تومان به فروش خواهد رسید.

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    سعیده غفاری

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط