محوطه تنگ ریگان، قطب تولید سیب‌درختی کشور

شهرستان سمیرم در جنوبی‌ترین نقطه استان پهناور اصفهان با وسعت بیش از پنج هزار کیلومترمربع قرارگرفته که نامش از «زمیران» یا «سمیران» به معنی جایگاه سرد و خوش آب‌وهوا، امروزه به سمیرم تبدیل شده است. بخش «پادنا علیا» را قطب تولید سیب‌درختی کشور می‌دانند. تولیدات این بخش در حوزه سیب‌درختی بسیار ممتاز و ازنظر کیفیت و کمیت بسیار مطرح و ماندگاری آن بیشتر از سایر سیب‌های درختی تولیدی کشور، در عین حفظ ویتامین آن است. در سطح استان و کشور سیب این منطقه به سیب سمیرم معروف شده و به‌عنوان مهم‌ترین سوغات شهرستان از آن یاد می‌شود و وجه‌تسمیه این بخش برگرفته از قله‌های مرتفع دناست که به دلیل قرار گرفتن در پای دنا به پادنا معروف شده است.

تاریخ انتشار: 09:28 - شنبه 1399/06/29
مدت زمان مطالعه: < 1 دقیقه
no image

بخش پادنای شهرستان سمیرم به دلیل دارا بودن طبیعتی منحصربه‌فرد، رودخانه‌های خروشان، جاذبه‌های منحصربه‌فرد مانند: غار «دنگزلو»، «چهل چشمه»، «رودخانه ماربر» و قله‌های مرتفع دنا و از همه مهم‌تر درختان سیب که به شکل مخملی سبز این بخش را فرا گرفته، در سال‌های اخیر به قطب طبیعت‌گردی شهرستان سمیرم و قطب باغداری کشور معروف شده است. در دل این بخش اثر منحصربه‌فردی به نام محوطه «تنگ ریگان» قرار دارد که در منتهی الیه این بخش و در روستای «نورآباد» در فاصله ۱۲۰ کیلومتری جنوب شهرستان و در دامنه کوه دنا، گردنه «بیژن» واقع‌شده که این محوطه دارای قدمتی کهن و از زیبایی‌های منحصربه‌فرد شهرستان و بخش «پادنا علیا» است.
تنگه‌ای با عظمت و گود که در آن تمام جلوه‌های زیبای خداوند به تماشا گذاشته‌شده و جاده‌ای زیبا و پرپیچ‌وخم و خاکی دارد که پس از رسیدن به داخل تنگه، رودخانه‌ای خروشان از میان باغ‌ها که بیشتر از درختان سیب و گردو به همراه طبیعت سرسبز تشکیل‌شده عبور می‌کند که معمولا از زیر سنگ‌های دامنه کوه می‌جوشد و به «برد چشمه» نیز معروف بوده و آبی بسیار سرد و خنک دارد. در این محوطه که در فصل بهار و تابستان بسیار زیبا و دیدنی است، انواع گیاهان دارویی ازجمله «آویشن»، «گل‌گاوزبان» و «پونه کوهی» یافت می‌شود که در میان مردم محلی، به بهشت گمشده معروف بوده و دلیل نام‌گذاری این محوطه وجود سنگ و ریگ فراوانی است که در تنگه وجود دارد و مردم محلی به آن «تنگ ریگان» می‌گویند. این اثر طبیعی و منحصربه‌فرد در تاریخ 17/5/1396 به شماره ۳۹۷ در فهرست آثار طبیعی کشور به ثبت رسیده است. شهرستان سمیرم در ارتفاع متوسط ۲۴۶۰ متر از سطح دریا قرار دارد و جمعیتی بیش از یکصد هزار نفر را در خود جای داده است. شهرستانی که شش شهر، چهار بخش و بیش از یکصد و سی آبادی دارای سکنه دارد.

 

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    اعظم طائی

برچسب‌های خبر