مدافع کشاورزان هستیم

محمدرضا حبیبی، رئیس کل دادگستری استان اصفهان در نشست خبری که روز گذشته به مناسبت هفته قوه قضاییه برگزار شد، حاضر و در جمع خبرنگاران به ایراد سخن پرداخت. او با اشاره به اینکه حضور حماسی مردم پای صندوق‌های رأی، مسئولیت مسئولان را افزایش داد، گفت: مردم منتظر تحول بزرگی در ساختار اجرایی کشور هستند و امیدواریم موفقیت‌های رئیس جمهور آینده همچون موفقیت او در قوه قضائیه را شاهد باشیم. باید در قوای حاکم یک‌صدایی باشد؛ زیرا چنانچه همه قوا یکسان نباشند، مشکلاتی به ویژه در عرصه بین‌المللی ایجاد خواهد شد. با انتخاب حجت الاسلام رئیسی به عنوان رئیس جمهور به شکوفایی اقتصادی در کشور و تحقق شعار سال امیدوار هستیم.

تاریخ انتشار: 08:05 - دوشنبه 1400/03/31
مدت زمان مطالعه: 6 دقیقه
no image

رئیس کل دادگستری استان اصفهان ادامه داد: از یک ماه گذشته برنامه‌ریزی‌های خوبی انجام شد؛ هر‌چند برخی، برنامه‌ریزی‌های زیادی برای ایجاد اختلال در انتخابات داشتند، اما اقدامات همه آن‌ها خنثی شد و آن‌هایی که قصد خرابکاری داشتند به موقع از سوی دستگاه‌های اطلاعاتی شناسایی شدند، برخی از آن‌ها دستگیر و برخی با تذکر رو‌به‌رو شدند. حبیبی در پاسخ به سوالی در رابطه با تخلفات انتخابات، بیان کرد: در این زمینه بیشتر موضوع خرید و فروش آرا مطرح بوده است؛ چرا که انتخابات شورای شهر محلی است و پرونده‌های تشکیل شده نیز در این زمینه است.او در ادامه با بیان اینکه عدم تخلیه اماکن استیجاری براساس مصوبه ستاد ملی کرونا صرفا ناظر بر اماکن مسکونی است، تصریح کرد: درست است که براساس این مصوبه قرارداد مستأجران و صاحب‌خانه‌ها تا آخر سال تمدید شده است، اما در این میان، استثناهایی نیز وجود دارد؛ برای مثال، اینکه ملک تنها دارایی فرد موجر نباشد و او املاک دیگری را هم دارا باشد. بنابراین اگر کسی ملکی را اجاره داده ولی الان به هر دلیلی خودش نیاز به آن دارد باید تخلیه شود.

کاهش اجرای احکام در سال گذشته

رئیس کل دادگستری استان اصفهان در ادامه به تبیین عملکرد دادگستری پرداخت. او با اشاره به کاهش اجرای احکام در سال گذشته افزود: مجموع وارده اجرای احکام اعم از مدنی و کیفری در سال گذشته 192 هزار و 755 فقره بوده است. همچنین در مقابل، 195 هزار و 83 فقره مختومه اعلام شده است. حبیبی با اشاره به اینکه هر قاضی به طور استاندارد باید در ماه 120 تا 130 فقره پرونده حقوقی و 150 پرونده کیفری را مورد بررسی قرار دهد، بیان کرد: متأسفانه اکنون، وضعیت به‌گونه‌ای است که در اصفهان و مرکز آن، هر قاضی به طور متوسط بیش از 200پرونده را مورد بررسی قرار می‌دهد؛ برای مثال، چندی پیش پرونده صدرای نفت پارسیان در دستور کار قرار گرفت که بیش از یک هزار و 600 نفر شاکی داشت. متهم بیش از 30 میلیارد تومان پول نقد افراد را در قالب سرمایه‌گذاری جذب کرده و وعده ارائه سودهای کلان به آن‌ها را داده بود. متهم دستگیر و 20 سال حبس برای او بریده شد. تمام اموال نیز به نفع دولت مصادره شد؛ البته براساس رأی دادگاه قبل از مصادره اموال از سوی دولت، خسارت و شکات پرداخت شد.حبیبی در ادامه با اشاره به پرونده فرد ورزشکاری که به خاطر درگیری با اراذل و اوباش با سلاح گرم به قتل رسید، بیان کرد: دادگاه انقلاب این افراد را به عنوان محاربه شناسایی کرد و کمتر از یک ماه رأی این پرونده صادر شد. بنابراین دستگاه قضایی براساس خواست به‌حق مردم با کسانی که امنیت عمومی را مختل کنند به شدت برخورد می‌کند و این افراد به هیچ وجه مشمول عفو نمی‌شوند.

جرائم خشن در اصفهان انگشت‌شمارند

رئیس کل دادگستری استان اصفهان در ادامه با اشاره به بیشترین عناوین مجرمانه در پرونده‌های کیفری، تصریح کرد: سرقت‌های ساده در رتبه اول جرائم و پس از آن توهین به اشخاص عادی و ضرب و جرح و ایجاد صدمه بدنی عمدتا ناشی از تصادفات به ترتیب رتبه دوم و سوم و چهارم را تشکیل می‌دهند و جرائم خشن بسیار کم و انگشت‌شمار در سطح استان اصفهان است.حبیبی در ادامه به عملکرد شوراهای حل اختلاف نیز اشاره کرد و گفت: فلسفه وجودی این شوراها افزایش صلح و صفا و سازش است. در سال 1399، 254 هزار و 693 فقره پرونده در شوراهای حل اختلاف در سطح استان تشکیل شده و در مقابل 259 هزار و 927 فقره پرونده مختومه شده است. میزان صلح و سازش در استان اصفهان، 32‌درصد بوده، درحالی‌که در سال‌های قبل این میزان کمتر بوده است. با تلاش شوراهای حل اختلاف در سال 1399، 28 پرونده قتل که حکم نهایی آن قصاص بوده، منجر به صلح و سازش شد.حبیبی با اشاره به فرایند ابلاغ‌های الکترونیکی در سال‌های گذشته تاکنون، بیان کرد: درحال حاضر نزدیک به 92درصد از ابلاغ به صورت الکترونیکی انجام می‌شوند و در سال‌های مختلف سامانه‌های جدید نیز راه‌اندازی شده است.
 برای مثال، راه‌اندازی سامانه دادرسی الکترونــیک بین دادگاه‌هــا و زندان‌هــا اقدام خـــوبی است که باعث کاهش شیوع کرونا می‌شود و مخاطرات رفت‌و‌آمد زندانی‌ها را هم کاهش داده است. همچنین نرم‌افزار عدالت همراه راه‌اندازی شده است که مراجعات حضوری را کاهش می‌دهد.

کاهش محکومان مهریه

رئیس کل دادگستری استان اصفهان با اشاره به محکومان مهریه، تصریح کرد: این افراد زمانی بیش از 300 نفر بودند؛ درحالی‌که براساس آخرین آمار این افراد کمتر از 70 نفر هستند.

 مطالبه اصلی مردم ورود دادستان به بخش پیشگیری از وقوع جرم است

علی اصفهانی، دادستان نیز در ادامه این نشست با بیان اینکه درحال حاضر مطالبه اصلی مردم ورود دادستان به بخش حقوق عامه و پیشگیری از وقوع جرم است، تصریح کرد: این خواسته به‌حق است. سال‌هاست که شعار سال در رابطه با مسائل اقتصادی است. دستگاه قضایی هم در جهت تحقق شعار سال حرکت می‌کند و سعی دارد از کسانی که چرخ صنعت و تولید را می چرخاند،حمایت کنند.

با مدعی شفافیت در اصفهان برخورد شده است

اصفهانی در پاسخ به این سؤال که چرا با فرزند شهیدی که با ادعای ایجاد شفافیت اقدام به انتشار کلیپ‌های مختلف می‌کند، برخورد نمی‌شود، پاسخ داد: انتظار از اهالی رسانه این بود که وارد این موضوع شوند و اعلام کنند اقداماتی که این فرد انجام می‌دهد، خلاف مسلک اهالی رسانه است؛ البته اخیرا اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده و چند فرزند شهید، اقدامات این فرد را گزارش داده‌اند؛ با این فرد برخورد و چندین پرونده برای او تشکیل داده شده و پرونده از دادسرا به دادگاه رفته است. او در یک فقره تبرئه شده، اما چند پرونده دیگر درحال رسیدگی است.
شفافیت باید در جهت تحقق عدالت انجام شود و نه اینکه باعث هتک‌حرمت افراد بدون رسیدگی در مراجع قضایی شود. به این فرد تا به الان چندین بار تذکر داده شده، اما به دلیل فرزند شهید‌بودن حرمت او حفظ شده است.

با کشاورزان برخورد نمی‌شود

اصفهانی در پاسخ به سؤال اصفهان‌زیبا در رابطه با آخرین وضعیت پیگیری کشاورزان، بیان کرد: براساس قولی که به کشاورزان داده شده، همه دستگاه‌های اجرایی، قضایی، امنیتی و اجرایی همه در جهت احیای حقوق کشاورزان تلاش می‌کنند و البته جلسات زیادی برگزار شده تا مطالبات کشاورزان برطرف شود؛ چرا که حقابه حق آ‌ن‌هاست، ولی حدود 20 سال است که آن‌ها با مشکل مواجه شده‌اند.
 براساس جلساتی که تشکیل شده، گفته‌ایم مصوباتی که مربوط به استان و در حیطه دادستانی اصفهان است را اجرایی و آن‌هایی که مربوط به مرکز استان‌های دیگر است، پیگیری می‌کنیم تا بتوانیم به نتیجه برسیم. مطمئن باشید ما در جهت احیای حق و حقوق کشاورزان کوتاه نمی‌آییم.
 او در ادامه در پاسخ به این سؤال که چرا نیروهای امنیتی در تجمع‌ها با کشاورزان برخورد می‌کنند، گفت: با کشاورزان برخورد نمی‌شود، بلکه با کسانی برخورد می‌شود که قصد به خطر انداختن امنیت را دارند و از حق کشاورزان می‌خواهند سوء‌استفاده کنند. معاندین نظام منتظر هستند تا تجمعی برگزار شود و آن‌ها از این طریق موج‌سواری کنند.
در این تجمع‌ها افرادی شناسایی شـــــده‌انـــد که از مــــعانـــدیـــن خـــط می‌گرفته‌اند؛ پس باید قبول کنید دشمنان از این مسائل سوء‌استفاده می‌کنند؛ و گرنه قوه قضاییه هیچ‌گاه با افرادی که به دنبال حق و حقوق خود هستند برخورد نمی‌کند و پیگیر وضعیت آن‌ها هم است؛ برای مثال، الان هر گونه بارگذاری جدید بر زاینده رود ممنوع شده است.او در پاسخ به سؤال دیگر «اصفهان زیبا» مبنی بر اینکه با توجه به وقوع فساد در بازار سرمایه و همچنین گله و شکایت سهام‌داران اصفهان در این باره، آیا دادستان به عنوان مدعی‌العموم به این موضوع ورود کرده است، گفت: مشکل بازار سرمایه کشوری است و سیاست‌هایی هم که اعمال شده، مرکزی است. بنابراین موارد جزئی و آن‌هایی که مربوط به استان اصفهان بوده، پیگیری خواهد شد.

کسانی که امنیت مردم را به خطر انداختند دستگیر شدند

اصفهانی با بیان اینکه حوادث آبان98 به دلیل بی‌تدبیری در اعلام قیمت بنزین رخ داد، تصریح کرد: خواست هیچ‌کس نبود که با افراد این‌گونه برخورد شود؛ ولی دستگاه قضا و نیروی انتظامی به ناچار با افرادی که دست به تخریب ساختمان‌های دولتی زدند و با مردم گلاویز شدند، برخورد کرد. هیچ حکومتی چنین اتفاقاتی را برنمی‌تابد. آمار کشته‌شدگان نیز اگر کشوری صلاح بداند، اعلام می‌کند، ولی ما به این حوزه ورود نمی‌کنیم و نمی‌توانیم آمار کشته‌شدگان آبان در اصفهان را اعلام کنیم. رفتاری که با معترضان انجام شد با حفظ کرامت آن‌ها صورت گرفت و برای برخی دیه تعیین شد و برخی کشته‌شدگان هم عنوان شهید گرفتند.

فرد مدعی امام زمان(عج) دارای اختلالات روانی است

او در پاسخ به سؤال خبرنگار مهر در خصوص آخرین وضعیت پرونده فردی که ادعا می‌کرد امام زمان(عج) است، گفت: این فرد با قرار بازداشت موقت دستگیر و به زندان منتقل شد. اختلالات روانی و سابقه بستری در بیمارستان مدرس را دارد، اما در نهایت منتظر اعلام نتایج پزشکی قانونی هستیم تا حکم نهایی در خصوص این فرد صادر شود. اگر این فرد دارای بیماری روانی نباشد، حکم سنگین (اعدام) در انتظار اوست. اصفهانی در خصوص تشکیل پرونده برای برخی از معاونان استانداری گفت: این پرونده مربوط به پروژه گل نرگس است، بازپرس در حال بررسی است، برخی از افراد با وثیقه آزاد هستند و پرونده همچنان در مرحله تحقیقات است.او با اشاره به عملکرد دادستانی در یک سال گذشته، بیان کرد: یک هزار و ۸۹۰ گزارش مردمی پیگیری و از این تعداد ۷۹۰ پرونده تشکیل شد که در قالب ۳۰ موضوع برای پیشگیری از وقوع جرم بوده
 است. علاوه بر این، میراث فرهنگی، ایمنی زیر ساخت‌های اماکن عمومی مثل بیمارستان‌ها، آلودگی هوا، حمایت از کودکان و معلولان، زاینده‌رود و مشکلات کشاورزان از موضوعاتی است که در دست بررسی بوده که به دنبال آن ۷۵۲ مکاتبه داشتیم و ۸۴۰ جلسه با ۲۸۹ مصوبه داشته‌ایم که ۵۸ درصد از آن اجرایی شده است.

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    لیلا مقیمی

برچسب‌های خبر