مدیریت آب، ناعادلانه است

حال ناخوش اصفهان با خشکی زاینده‌رود، وخیم‌تر شده است. آلودگی‌های زیست‌محیطی از یکسو و بیماری‌های ناشی از آن از سویی دیگر بر تن تب‌دار اصفهان چنگ انداخته است. این در حالی است که بسیاری از محققان حوزه محیط‌زیست معتقد هستند که علت این عوامل نبود زنده‌رودی است که در اصفهان وجود داشت و حالا به برهوتی خشک و بی‌آب تبدیل شده است. مسئولان استانی و شهری اصفهان برای رهایی از این معضل بارها و بارها به مقامات کشوری تذکر دادند؛ چنان‌که خرداد امسال منصور شیشه‌فروش، مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان، به رسانه‌ها گفته بود مسئولان وزارت نیرو باید از برداشت بی‌رویه آب در بالادست جلوگیری کنند.

تاریخ انتشار: 09:39 - چهارشنبه 1400/11/13
مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه
no image

 شیشه‌فروش معتقد است تمام دستگاه‌های اجرایی باید 25درصد در مصرف آب صرفه‌جویی کنند و برای گذر از بحران بی‌آبی در اصفهان همه دستگاه‌ها و سازمان‌ها ملزم به مصرف بهینه آب هستند در غیر این صورت به‌عنوان مشترک پرمصرف با آن‌ها برخورد می‌شود. او مدیریت اضطراری تنش آبی در همه دستگاه‌های اجرایی استان را ضروری دانسته و به این موضوع اشاره کرده است که همه دستگاه‌ها و سازمان‌ها در استان باید راهکارهای مقابله با بحران بی‌آبی را تدوین و اجرایی کنند تا بتوانند از ظرفیت کارشناسی آبفای استان اصفهان بهره‌مند شوند. در نشستی هم عباس حاج‌رسولیها، رئیس کمیسیون اقتصادی، حقوقی و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان، مدیریت آب در کشور را ناعادلانه دانسته و گفته است: لازم است که سران سه قوه برداشت‌های خلاف قانون و شرع را از رودخانه زاینده‌رود حذف کنند؛ زیرا اصفهان با دارا بودن زاینده‌رود می‌تواند بهره‌های اقتصادی و گردشگری زیادی را برای استان و کشور داشته باشد. به گفته حاج‌رسولیها، از ابتدای انقلاب تاکنون خدمات زیادی به مردم ارائه شده اما لازم است مسئولان خدمات 43ساله را به مردم اطلاع‌رسانی کنند. رئیس کمیسیون اقتصادی، حقوقی و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان معتقد است نسل جدید به اقدامات انجام‌شده آشنا نیستند. در اوایل انقلاب مدارس ابتدایی پنج شیفت بود؛ اما اکنون به برکت انقلاب فضاهای آموزشی گسترش یافته است. در وضعیت آب‌رسانی، خدمات شهری و خدمات جاده‌ای بسیار پیشرفت حاصل شده است که مسئولان باید آن‌ها را به اطلاع مردم برسانند. حاج رسولیها تأکید کرده است اکنون می‌طلبد که با توجه به فشار اقتصادی که حربه جدید دشمن بوده، به خوبی از این عرصه عبور کنیم تا به مسائل اجتماعی مردم رسیدگی شود که این مهم کم از جان‌فشانی‌ها در هشت سال جنگ تحمیلی نیست. باید مشکلات پیچیده‌ای که در زیر پوست شهر وجود دارد، رفع شود.
چند ماه پیش هم مـحـمــدرضـــا فـلاح، رئیس کـمیسـیـون هوشمندسازی و حمل‌ونقل شورای اسلامی شهر اصفهان، گفته بود با صراحت از همه دست‌اندرکاران، مسئولان، مردم و مدیران کشور می‌خواهم که مدیریت آب زاینده‌رود را به مهم‌ترین اولویت کشور تبدیل کنند تا با عزم و اراده ملی این مشکل برطرف شود.
به گفته او، قصه پر غصه آب امروز بیش از هر زمان دیگری مطرح می‌شود و مسامحه، کوتاهی‌ها، بی‌تدبیری‌ها، قصورها و سهل‌انگاری‌های تمام مسئولان امر، وضعیت اسفناک و دردناکی را هم برای کشاورزان شریف و نجیب ما و هم آحاد مردم به وجود آورده است.
فلاح اشاره‌ای هم داشته به ظرفیت‌های اقلیمی برای کشاورزی و گفته است: کشور ما بیشترین وسعت زمین تحت کشاورزی با آبیاری را به خود اختصاص داده است. همچنین بیشترین مصرف آب در ایران در بخش کشاورزی صورت می‌پذیرد؛ بنابراین در عین اینکه باید برای انتقال آب از سایر سرچشمه‌های زاینده‌رود در اسرع وقت اقدام کرد، اما اجرای صحیح و اصولی روش‌های آبیاری از اولویت زیادی برخوردار است. همچنین رعایت الگوی کشت متناسب با وضعیت آب و هوایی و ظرفیت‌های هر منطقه و بهره‌گیری از فناوری‌هایی که به افزایش بهره‌وری آب مزارع می‌انجامد حائز اهمیت است.

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    ضحا قدوسی

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط