مسکن؛ مطالبه بحق اردستانی‌ها

کمبود مسکن از یک‌سو و افزایش قیمت اجاره‌بها از سوی دیگر، همچون دو لبه قیچی شهروندان اردستانی را آزار می‌دهد. رشد بی‌رویه قیمت‌ها در این حوزه باعث شده است تا دیگر کسی چشم امید چندانی به خانه‌دارشدن نداشته باشد؛ بااین‌حال به گفته فرماندار شهرستان، سند راه مسکـن اردستان تهیه و به دستگاه‌های مربوط اعلام شد تا گامی در جهت رفع این مشکل باشد. به اعتقاد حمیدرضا تأملی، در حال حاضر بهترین راه برای پاسخ‌گویی به این مطالبه شهروندان، احداث واحدهای مسکونی در سطح شهرستان است.

تاریخ انتشار: 10:27 - پنجشنبه 1400/04/3
مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
no image

مرداد سال گذشته، معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی امور عمرانی فرمانداری اردستان از فعال‌بودن چهار طرح مسکن‌ساز در اردستان خبر داد و تأکید کرد نتیجه این طرح‌ها رفع کامل معضل کمبود مسکن در شهرستان خواهد بود. به گفته کیانی، رویکرد مدیران شهرستان جهش تولید در بخش مسکن است تا دست‌کم بیش از ۹۰۰ واحد مسکونی با اجرای طرح‌ها احداث شود. این چهار طرح شامل طرح مسکن کریمان، اقدام ملی، مسکن محرومان (بنیاد مسکن) و تفاهم‌نامه طرح مسکن کمیته امداد بود.

رفع مشکل تأمین زمین برای احداث مسکن

درعین‌حال روزهای پایانی سال، فرماندار اردستان نیز از رفع مشکل تأمین زمین برای احداث واحدهای مسکونی خبر داد. حمیدرضا تأملی تصریح کرد با تصویب چهار طرح تفکیکی مسکونی، مشکل تأمین اراضی مسکونی شهرستان اردستان حل شد. به گفته او، با تصویب این طرح‌ها، بیش از ۶۰۰ قطعه تفکیکی به ذخایر اراضی مسکونی شهرستان اضافه شده و مشکل خانواده شهدا و مسکـن مـحـرومــان حــل خواهد شد. او همچنین با بیان اینکه ۵۰ قطعه از قطعات طرح تفکیکی اصلاحی شهرک بقیه‌الله اردستان نیز تصویب و جانمایی شد، ادامه داد واگذاری زمین به ۱۰۰ نفر از خانواده ایثارگران شهرستان اردستان در دستور کار اداره راه و شهرسازی قرار گرفته و اوایل سال جدید، قراردادهای واگذاری برای آن‌ها صادر می‌شود.

نهضت ادامه دارد

پیش‌ازاین نیز تأملی از راه افتادن نهضت مسکن‌سازی با هدف تأمین مسکن واجدان شرایط در اردستان و اجرای سه پروژه مربوط به آن خبر داده بود. به گفته او، تمام اعضای شورای اداری شهرستان مأموریت داشتند تا هرچه زمان می‌گذرد بر شتاب و روند اجرای این پروژه‌ها (مسکن محرومان، پروژه تحت پوشش کمیته امداد و پروژه ۳۲۰ واحدی خیران مسکن‌ساز) بیفزایند. درعین‌حال تقاضای زیاد از یک‌سو و استقبال از طرح‌های مسکن‌یار از سوی دیگر باعث شد تا تابستان 99 ساخت ۳۰۰ واحد مسکونی برای شهرهای اردستان، زواره و مهاباد در قالب طرح کریمان در کارگروه شورای مسکن این شهرستان به تصویب برسد. در این راستا اداره راه و شهرسازی موظف شد تا زمین موردنیاز این واحدها را مشخص و جانمایی کند و هیئت‌مدیره انجمن خیران مسکن‌ساز نیز کار اهلیت‌سنجی افراد واجد شرایط را انجام داد تا اهالی این شهرستان که از زمین، مسکن و تسهیلات دولتی برای ساخت مسکن استفاده نکرده بودند، مشخص شده و مشکل خانه افراد بدون مسکن در این شهرستان برطرف شود.

روزی فراموش‌نشدنی

نتیجه تمام مطالبات شهروندان و پیگیری‌های مسئولان این شد که در فروردین امسال به گفته فرماندار، روز تاریخی و فراموش‌نشدنی برای اردستانی‌ها رقم خورد. روزی که در آن تعداد ۵۵۸ واحد مسکن محرومان و اقدام ملی در شهرستان کلنگ‌زنی شد. تأملی در حاشیه این برنامه با تأکید بر اینکه شاید اغراق نیست که بگوییم بیش از هزار نفر از افراد در شهرهای اردستان، زواره و مهاباد انتظار این روز را می‌کشیدند و منتظر بودند تا با دستور معاون وزیر و مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن وزارت راه و شهرسازی، مشکلات بسیار زیادی از مسائل مربوط به حوزه زمین و مسکن در شهرستان اردستان برطرف شود تصریح کرد در یک سال گذشته موضوع از طریق اداره کل راه و شهــرســازی، استـانـداری و امـــام‌جـمـعـه اصــفـهـان پــیــگـیـری شد.

در انتظار اعتبار 300میلیاردی

به گفته او، برای این پروژه‌ها بیش از 300 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری لازم است تا به سرانجام برسد. بااین‌حال، تأثیر این پروژه‌ها تنها محدود به حوزه مسکن‌دارشدن شهروندان اردستانی نیست، بلکه آثار مثبتی در زمینه رونق اقتصادی و اشتغال‌زایی دارد.
فـرمـانــدار در ایــن رابـطـه گـفـت به اعتراف کارشناسان اقتصاد، حوزه مسکن به ازای هر 57 مترمربع یک نفر اشتغال مستقیم و 24 نفر اشتغال غیرمستقیم در حدود 132 رشته شغلی ایجاد می‌شود که در این 60 هزار مترمربع که کلنگ‌زنی شد، بیش از هزار و 50 نفر اشتغال مستقیم و بالغ بر 25 هزار نفر اشتغال غیرمستقیم ایجاد خواهد شد. لازم به یادآوری است که این طرح‌ها بیش از یک سال پیش در ماه مبارک رمضان و ایام میلاد با سعادت امام حسن مجتبی (ع) تحت مأموریتی به نام مسکن کریمان شروع و با حمایت تمام مسئولان و دست‌اندرکاران استان و شهرســتــــان در فروردین امــســـــال کلنـگ‌زنـــی شــــد. طـبــق زمــان‌بــنــدی پـیـش‌بـیـنــی‌شـــده، ایـــــن پـروژه در سه سال آینده به بهره‌برداری مــی‌رســــد و در اخــتـیـار مردم قرار می‌گیرد.

تسهیلات حمایتی

فرماندار اردستان اجرای این طرح‌ها طی ۱۰ سال گذشته را بی‌سابقه عنوان کرد و گفت اعتبار مورد نیاز ساخت مسکن اقدام ملی سراسری است و برای هر واحد ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات پرداخت می‌شود. به گفته او، تأمین هزینه ساخت مسکن اقشار کم‌درآمد به‌صورت مشارکتی شامل تسهیلات، آورده متقاضی و کمک انجمن خیران است و در خــصـــوص مسکـن مـددجـویـان کمیته امداد، برای هر واحد ۵۰میلیون تومان تســهـــیـلات بنیاد مسکن و ۳۰میلیون تومان بلاعوض دولت با همکاری کمیته امداد ساخته خواهد شد.

خانه‌دارشدن فقط از راه‌های پیش‌بینی‌شده

فرماندار اردستان از طـرفــی بـــه متقاضیان مسکن توصیه کرد تا به‌هیچ‌وجه وارد فضای بورس بازی زمین و مسکن نشوند و اجازه ندهند دلال‌ها اقدام به کسب درآمدهای نامعقول در این بخش کنند. به گفته او، هرکس متقاضی خانه‌دار شدن است، می‌تواند نیاز خود را با یکی از روش‌های پیش‌بینی‌شده تأمین کند و از این رو مردم در پی واگذاری یا رهاکردن زمین نباشند؛ زیرا تأمین زمین رایگان با دولت و ساخت با متقاضی است که البته بانک‌ها و خیران هم برای تأمین بخشی از هزینه‌ها کمک خواهند کرد.
گفتنی است شورای مسکن اردستان وظیفه دارد روند پیگیری و احداث مسکن در شهرستان را از هر بخش مربوط پیگیری کند و در صورت نیاز به خدمات باید از شهرداران هم در این راستا بهره گیرد؛ چراکه این موضوع با توجه به موضوع حوزه اقتصادی و رونق اشتغال که حاصل شده از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. این واقعیت که کمبود مسکن و افزایش قیمت اجاره مسکن شهروندان اردستانی را اذیت می‌کند قابل‌انکار نیست و بهترین راهکار هم تولید متناسب با نیاز شهرستان در حوزه مسکن است. آن‌طور که کارشناسان معتقد هستند نباید برخی از تجربیات اشتباه و ناامیدکننده گذشته تکرار شود و امروز عمل منطقی این است که همگان با تجربیاتی که از حوزه مسکن در پروژه‌های قبلی از مسکن مهر گرفته تا پروژه‌های دیگر داشته‌اند، بهترین روش اجرا را در پیش بگیرند تا مطالبه بحق اردستانی‌های پاسخ داده شود.

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    اکبر منتشلو

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط