موبایل در اصفهان ارزان‌تر از دبی

«اگر فردی قصد خرید یا تعویض موبایل خود را دارد، موقعیت مناسب فراهم است.» این گفته نایب‌رئیس انجمن واردکنندگان موبایل و تبلت در پی کاهش 20درصدی قیمت موبایل در بازار است. رصد بازار و مقایسه قیمت اسمارت‌فون‌ها با دو ماه گذشته نشان می‌دهد قیمت انواع موبایل به‌ویژه پرچم‌داران افت قابل‌توجهی داشته است. در جست‌وجوی علت کاهش قیمت موبایل مشخص شد نزولی‌شدن نرخ ارز و افزایش واردات در سال گذشته بر قیمت اسمارت‌فون‌ها تأثیر بسزایی داشته است. همچنین تعطیلی و کسادی بازار سبب شده واردکنندگان و کسبه برای پرداخت بدهی‌های خود، موبایل را با قیمت پایین‌تری به فروش رسانند.

تاریخ انتشار: 09:21 - پنجشنبه 1400/03/6
مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
no image

قیمت موبایل نسبت به بازار شب عید 20درصد کاهش یافت و روزهای خوبی برای خریداران اسمارت‌فون‌ها رقم خورده است. از طرفی، تعداد دستگاه روشن نشده موجود در بازار به دو میلیون می‌رسد و اگر واردات موبایل تا دو ماه آینده متوقف شود، کمبودی در بازار رخ نخواهد داد. قیمت موبایل در روزهای اخیر افت قابل‌توجهی داشت.
به گزارش ایلنا، رضــــــا دیهیـــــــمی، نایب‌رئیس انجمن واردکنندگان موبایل و تبلت در این باره توضیح داد: «قیمت موبایل با یک روند نزولی نسبت به شب عید  20درصد کاهش داشته است. اکنون قیمت موبایل در بازار منطقی است و در صورت خرید مردم متضرر نمی‌شوند. اگر فردی قصد خرید یا تعویض موبایل خود را دارد موقعیت مناسب فراهم است.» همچنین به گزارش ایسنا، امیر اسحاقی، دبیر انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی از کاهش قیمت موبایل بین 17 تا 20 درصد خبر داد و گفت: «در حال حاضر قیمت موبایل در کف قیمتی قرار دارد و بهترین زمان برای خرید این محصول است، چراکه قیمت برخی از کالاها حتی ۱۷ تا ۲۰درصد هم کاهش داشته است.» از این رو کاهش قیمت‌ها باعث رونق بازار موبایل شده است. با این حال این سؤال پیش می‌آید که علت کاهش قیمت موبایل چیست؟

رونق بازار گجت‌ها

شبیخون دلار به بازار گجت‌ها اصلی‌ترین دلیل افت قیمت موبایل محسوب می‌شود. قیمت موبایل رابطه مستقیم با نرخ دلار دارد و عقب‌نشینی نرخ ارز به کانال 22 و 23 هزار تومان موجب شده قیمت‌ها در بازار موبایل نزولی شوند. البته کاهش قیمت موبایل متناسب با کاهش بهای ارز نیست و مشاهدات میدانی از بازار موبایل نشان می‌دهد قیمت ارز افت چنددرصدی داشته، ولی نرخ موبایل با نسبت بیشتری، کاهش پیدا کرده است. درحال حاضر، موبایل با پایین‌ترین قیمت نسبت به دو ماه گذشته به فروش می‌رسد و افت قیمت اسمارت‌فون‌های پرچم‌دار بیشتر از مدل‌های میان‌رده و پایین‌رده است؛ برای نمونه قیمت بعضی آی‌فون‌ها و پرچم‌داران سامسونگ یک تا هفت میلیون تومان نسبت به روزهای ابتدایی سال 1400 ارزان شده‌اند و میان‌رده‌ها حداکثر یک میلیون تومان افت قیمت داشته‌اند.

افزایش واردات و پیشی‌گرفتن عرضه بر تقاضا

افزایش واردات و تعطیلی بازارها به دلیل محدودیت‌های کرونایی یکی دیگر از دلایل افت قیمت اسمارت‌فون‌ها است. وزیر ارتباطات اوایل سال 99 نیاز کشور به واردات موبایل را 12میلیون دستگاه اعلام کرد که در پنج ماه ابتدایی سال گذشته بیش از نیاز بازار، موبایل وارد کشور شد. بنابراین واردکنندگان سال گذشته تعداد زیادی موبایل وارد کشور کرده‌اند که این امر اکنون منجر به کاهش قیمت‌ها شده است. براساس آمار منتشر شده از سوی رئیس کمیسیون تنظیم بازار انجمن واردکنندگان موبایل، حتی اگر تا دو ماه آینده موبایل وارد کشور نشود، کمبودی نخواهیم داشت. همچنین به گزارش ایسنا، دبیر انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی با اشاره به افزایش واردات موبایل در سال 99 بیان داشت: «با توجه به تعطیلی یک ماهه اصناف در حال حاضر بیش از دو میلیون دستگاه روشن نشده در کشور وجود دارد و عرضه از تقاضا پیشی گرفته است. بنابراین هم کسبه و هم واردکنندگان متضرر شده‌اند.»
 درنتیجه، اشباع موبایل در بازار و افزایش عرضه نسبت به تقاضا به کاهش قیمت موبایل در بازار دامن می‌زند. از طرفی تعطیلی فروشگاه‌ها و به ویژه پلمب پاساژ علاءالدین به عنوان قطب موبایل کشور و کسادی بازار در ماه رمضان باعث کاهش و حتی به‌صفررسیدن تقاضا در بازار موبایل شد. به دنبال بروز این مشکلات، واردکنندگان در شرایط فعلی جهت پرداخت بدهی خود به شرکت‌های خارجی، ناچار به فروش موبایل با قیمت پایین‌تری شده‌اند؛ به گفته دبیر انجمن واردکنندگان موبایل، وضعیت واردکنندگان به قدری نابه‌سامان است که بعضی مدل اسمارت‌فون‌ها در بازار تهران نرخی پایین‌تر از دبی دارند. پیشی‌گرفتن عرضه از تقاضا تنها به واردکنندگان ضرر وارد نکرده است و کسبه نیز ناچار به فروش اجناس خود با قیمت پایین‌تر از فاکتور هستند.

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    سعیده غفاری

برچسب‌های خبر