میزبانی بین‌المللی از دست اصفهان رفت

اگر کرونا بی‌خبر از راه نرسیده و تمام معادلات ورزشی و غیرورزشی را به هم نزده بود، این روزها ورزش اصفهان تجربه یک میزبانی بین‌المللی را پشت سر گذاشته بود. سال گذشته و پس از میزبانی دو مرحله از لیگ جهانی والیبال در شهرهای ارومیه و اردبیل، انتقادات بسیاری متوجه اداره کل ورزش و جوانان استان شد که چرا باوجود در اختیار داشتن امکانات سخت‌افزاری مانند سالن 25 آبان و سالن پیروزی، اصفهان میزبانی این رویداد بین‌المللی را بر عهده نداشته است. 

تاریخ انتشار: 17:27 - یکشنبه 1399/04/29
مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
no image

مطرح‌شدن این انتقادات از یک‌سو و درخواست مدیران ارشد استانی برای میزبانی رویدادهای بین‌المللی ورزش در نصف جهان از سوی دیگر باعث شد تا مسئولان وقت اداره ورزش و جوانان استان، پیشنهاد میزبانی از یک مرحله لیگ جهانی سال 2021 را به فدراسیون والیبال ارائه کنند. فدراسیون والیبال که در آن مقطع با سرپرست اداره می‌شد، با این درخواست به‌صورت تلویحی موافقت کرد و مقرر شد پاسخ نهایی پس از بازدید از امکانات سخت‌افزاری و شرایط اسکان اصفهان ارائه شود؛ اما درست در همان زمان، بحث میزبانی در لیگ جهانی به میزبانی یکی از مسابقات رده سنی در آسیا تغییر ماهیت داد. در ادامه نیز در دی‌ماه سال گذشته، علی فتاحی، سرپرست وقت فدراسیون والیبال به همراه سعید درخشنده به‌عنوان ناظر کنفدراسیون والیبال آسیا (AVC) به اصفهان سفر کرد تا از امکانات میزبانی اصفهان بازدید کنند. در جریان این بازدید، مسئولان فدراسیون والیبال همراه با تیمور باجول، رئیس هیئت والیبال استان اصفهان و علیرضا امینازاده، معاون وقت توسعه ورزش اداره کل ورزش و جوانان، از سالن‌ها، هتل و سایر امکانات موردنیاز جهت میزبانی شایسته از رقابت‌ها بازدید کردند. در این بازدید نظر ناظر کنفدراسیون والیبال آسیا مثبت بود و به‌طور رسمی اعلام شد مسابقات والیبال قهرمانی جوانان آسیا از ۳۱ خرداد تا ۸ تیرماه سال آینده در دو سالن ۲۵ آبان و شهدای مخابرات اصفهان برگزار می‌شود. قرار بود دو تیم برتر این رقابت‌ها به مسابقات قهرمانی جوانان جهان راه پیدا کنند که این موضوع اهمیت این رویداد را زیاد کرده بود و پیش‌بینی می‌شد، کشورهای قاره کهن استقبال قابل‌توجهی از این مسابقات به عمل آورند.

در بازدید مسئولان فدراسیون والیبال از امکانات سخت‌افزاری اصفهان، شرایط سالن 25 آبان برای میزبانی از این رویداد تأیید شد. در ادامه نیز آن طوری که مسئولان باشگاه سپاهان عنوان کردند، دیدارهای تیم والیبال این باشگاه در اولین فصل لیگ برتری‌شدن به سالن 25 آبان منتقل شد تا این سالن با میزبانی دیدارهای لیگ برتر مهیای میزبانی برای مسابقات قهرمانی جوانان آسیا شود؛ اما شیوع ویروس کرونا همه پیش‌بینی‌ها را برهم زد و این رقابت‌ها در موعد مقرر برگزار نشد. در روزهای ابتدایی شیوع کرونا، برخی گمانه‌زنی‌ها از به تأخیر افتادن این رقابت‌ها و انتقال آن به نیمه دوم سال خبر می‌داد؛ اما با دامنه‌دار شدن شیوع کرونا و نامعلوم بودن زمان پایان آن، کنفدراسیون والیبال آسیا اعلام کرد تمام رقابت‌های والیبال در این قاره در سال 2020 لغو شده و به سال آینده موکول خواهد شد. در بیانیه این کنفدراسیون آمده است: با شیوع دوباره بیماری کرونا، کشورها محدودیت‌های پروازی خود را افزایش داده‌اند و منع رفت‌وآمد رو به افزایش است.

رقابت‌های AVC کاپ در بخش مردان و زنان، رقابت‌های قهرمانی مردان و زنان باشگاه‎های آسیا، رقابت‌های والیبال ساحلی زیر ۱۹ سال آسیا که همگی قرار بود بین ماه‌های اوت و اکتبر برگزار شود، به سال آینده موکول شده‌اند؛ اگرچه بیماری کرونا با سرعت در حال گسترش است و تا به حال ۱۳ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در سراسر جهان به آن مبتلا شده‌اند و ۵۸۸ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند. ازآنجاکه سلامت ورزشکاران و همه آن‌هایی که درگیر والیبال هستند، برای فدراسیون جهانی و کنفدراسیون والیبال آسیا اهمیت دارد، کنفدراسیون آسیا تصمیم به لغو مسابقات گرفته است. فدراسیون والیبال کشورمان که میزبانی دو رویداد رقابت‌های قهرمانی پسران زیر ۱۸ سال و زیر 20 سال پسران را قبول کرده، تاریخ‌های جدیدی را برای میزبانی این دو رویداد اعلام کرده که در دی و اسفند سال 99 است؛ اما این تاریخ‌های اعلامی هنوز مورد تأیید کنفدراسیون والیبال آسیا قرار نگرفته است. با توجه به اینکه سازمان جهانی بهداشت پیش‌بینی کرده در پاییز امسال شیوع کرونا گستردگی بیشتری پیدا می‌کند، احتمال اینکه در ماه‌های ابتدایی سال 2021 نیز هیچ رویداد بین‌المللی ورزشی برگزار نشود، زیاد است. از سوی دیگر هنوز معلوم نیست که روال میزبانی طبق برنامه‌ریزی قبلی باشد و پیش‌بینی می‌شود درباره میزبانی اصفهان برای مسابقات جوانان آسیا با در نظر گرفتن جوانب مختلف یک‌بار دیگر تصمیم‌گیری شود.

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    مهری مصور

برچسب‌های خبر