ناراحت نیستم که نیستم!

تیم ملی بسکتبال با ویلچر کشورمان که در مرحله گروهی پارالمپیک ژاپن با تیم‌های استرالیا، آمریکا، بریتانیا، آلمان و الجزایر هم‌گروه شده، برای حضور در این رقابت‌ها آماده می‌شود. این در حالی است که در تصمیم اولیه کمیته ملی پارالمپیک، رشته بسکتبال با ویلچر در جمع رشته‌های اعزامی کاروان ایران جای نداشت؛ اما پس از اعتراض‌های زیاد جامعه این رشته، در این تصمیم تجدیدنظر شد. زمانی که تیم ملی بسکتبال با ویلچر ایران موفق به کسب سهمیه پارالـمـپـیـــک تــوکـــیـــو شـــد، مازیار میرعظیمی، مربی اصفهانی، مربیگری این تیم را برعهده داشت؛ اما برای پارالمپیک مربی دیگری جایگزین او شده است. در روزهایی که تیم ملی بسکتبال با ویلچر برای حضور در توکیو آماده می‌شود، گفت‌وگویی با میرعظیمی داشتیم که در ادامه می‌خوانید.

تاریخ انتشار: 09:12 - دوشنبه 1400/02/27
مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه
no image

کنار گذاشتن شما از هدایت تیم ملی خیلی بـی‌صدا به وقوع پیوست. این‌طور نیست؟

به‌هرحال تصمیم کمیته ملی پارالمپیک بوده که من و محمد دستیار که با همدیگر در تیم ملی فعالیت داشتیم، دیگر نباشیم؛ البته هیچ دلیلی برای این تصمیم عنوان نشد؛ اما گفته می‌شود اعتراض ما برای حذف بسکتبال از ویلچر و دفاع از حق ورزشکاران این رشته علت این تصمیم بوده است. بعدازاینکه حضور تیم ملی بسکتبال باویلچر در پارالمپیک قطعی شد، عباس آقاکوچکی برای هدایت تیم ملی انتخاب شد که برای او و تیم ملی آرزوی موفقیت می‌کنم و امیدوارم به استحقاقشان که کسب مدال در پارالمپیک است، برسند.

چطور بسکتبال با ویلچر به کاروان اعزامی ایران بازگشت؟

نمی‌دانم در پشت پرده چه اتفاقی رخ داده است؛ اما بر اساس تصمیم کمیته پارالمپیک، قرار بود تیم‌هایی به مسابقات اعزام شوند که شانس کسب مدال دارند و مقام‌آور هستند؛ اما برای رشته بسکتبال با ویلچر شانسی در نظر نگرفته بودند، درصورتی‌که عملکرد سه سال منتج به پارالمپیک، امیدواری برای کسب مدال را افزایش داده بود؛ زیرا برای اولین بار به‌عنوان چهارم جام جهانی دست پیدا کرده و در مسابقات آسیایی نیز قهرمان شدیم. در مسابقات آسیا و اقیانوسیه هم حق تیم ما تضییع شد که به رتبه سوم رسیدیم، با توجه به عملکرد تیم، از تصمیم پارالمپیک ناراحت بودیم و اعتراض کردیم. مگر می‌شود برای رشته‌های تیمی پیش‌بینی کرد چه تیمی صاحب مدال می‌شود و چه تیمی صاحب مدال نمی‌شود؟

قاعدتا در رشته‌های انفرادی هم نمی‌توان چنین پیش‌بینی را داشت؟

درست است، این در حالی است که تیم ملی بسکتبال با ویلچر کشورمان عملکرد خوبی داشت و در مسابقات قهرمانی جهان با قدرت زیادی شرکت کردیم، آن هم وقتی امکانات و سخت‌افزار ما به ویژه در بخش ویلچر قابل‌مقایسه با کشورهای اروپایی نبود؛ بااین‌حال بهتر از حد تصور نتیجه گرفتیم. خوشبختانه دفاع خوبی از حقانیت بسکتبال با ویلچر انجام شد و این رشته می‌تواند در پارالمپیک شرکت کند.

ناراحت نیستید که دفاع شما از حضور این تیم در پارالمپیک منجر به حذفتان شد؟

خدا را گواه می‌گیرم که اصلا این‌طور نیست. آرزو داشتم با این تیم در پارالمپیک شرکت کنم و حالا هم خوشحالم که تیم ما فرصت رقابت با بهترین‌های دنیا را دارد. در حال حاضر حدود سی لـژیـونــر در کــشـورهای اروپایی داشتیم و واقعا حیف بود این بازیکنان فرصت بازی در پارالمپیک را از دست بدهند.

از بازیکنان اصفهانی کدام‌یک شانس همراهی تیم ملی بسکتبال با ویلچر در پارالمپیک را دارند؟

در اردوهای اخیر تیم ملی، ایمان بک‌زاده و دانیال ذاکری دعوت شده‌اند و خوش‌بین هستم که هر دو در جمع 12 بازیکـن نهایی تــیـم ملی جای بگیرند. بک‌زاده و ذاکری در مسابقات آسیا‌اقیانوسیه عملکرد خوبی به نمایش گذاشتند و از بخت بالایی برای همراهی تیم ملی برخوردارند. به‌تازگی کلاس‌بندی پزشکی ذاکری تغییر کرده که می‌تواند به تیم ملی کمک کند، بک‌زاده نیز یکی از بهترین «کلاس چهار» دنیاست.

شرایط کرونایی چه تأثیری بر روند آماده‌سازی تیم ملی داشته است؟

کرونا بر رشته بسکتبال با ویلچر هم تأثیر نامطلوبش را گذاشت و در روند تمرینات تیم ملی خللی ایجاد کرده است. کادر فنی تیم ملی هم از این وضعیت ناراضی هستند؛ اما نمی‌شود کاری کرد. اردوهای تیم ملی شروع شده و به‌طور منظم پیش می‌رود. از اول تابستان لژیونرها هم اضافه می‌شوند و امیدوارم با بهترین تدارکات راهی پارالمپیک شوند.

فکر می‌کنید امسال لیگ بسکتبال با ویلچر برگزار شود؟

صحبتش بوده که لیگ برای نیم سال دوم برنامه‌ریزی شود. سال گذشته به دلیل شیوع کرونا و آسیب‌پذیری بیشتر بازیکنان جانباز و معلول، لیگ برگزار نشد؛ اما با توجه به آغاز روند واکسیناسیون در کشور، احتمالا در نیمه دوم سال شرایط بهبود پیدا خواهد کرد. وقفه یک‌ساله ضرر زیادی به این رشته وارد کرد و باید این وقفه را به نحوی جبران کنیم.

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    مهری مصور

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط