نقش یک رأی در دو مجمع

تالار افتخارات سرای ورزشکاران پیش از ظهر روز پنجشنبه میزبان دو مجمع انتخاباتی بود که در هر دو مجمع با رقابت شدید، تکلیف رئیس منتخب با اختلاف اندک مشخص شد. برای مجمع انتخاباتی هیئت بولینگ، بیلیارد و بولس استان اصفهان که با حضور رئیس فدراسیون و اعضای مجمع و همچنین نماینده ویژه وزارت ورزش و جوانان در امور مجامع به انجام رسید، پنج کاندیدا ثبت‌نام کرده بودند که با انصراف سه نفر از آن‌ها، رقابت بین امیرحسین زمانی و امیرحسین صمدانی بود. مدیرکل ورزش و جوانان استان اصـفـهـان، مــدعــی شــد یـکـی از هیئت‌هایی که از لحاظ زیرساختی با سرمایه نیروی انسانی تناسب ندارد، هیئت بولینگ، بیلیارد و بولس است و از بی‌توجهی به این رشته و عدم تأمین زیرساخت‌های لازم آن گلایه کرد.

تاریخ انتشار: 09:17 - شنبه 1400/03/8
مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه
no image

سیدمحمد طباطبایی سطح فنی بولینگ و بیلیارد استان از لحاظ فنی را مطلوب عنوان کرد و وجود باشگاه‌های خصوصی را امتیازی برای این رشته‌ها دانست که وظیفه توسعه و ترویج این رشته و برگزاری مسابقات آن را برعهده دارند. او بولینگ و بیلیارد را رشته‌های مظلومی معرفی کرد و با ذکر مثالی گفت که در برخی فیلم و سریال‌ها شخصیت‌های منفی زمانی که قصد گفت‌وگو درباره تصمیمی برای کار خلافی دارند، در حین بازی بیلیارد هستند و بر ضرورت فرهنگ‌سازی برای ترویج این رشته‌ها تأکید کرد.
طباطبایی به دوره یک‌ساله بدون رئیس بودن هیئت نیز اشاره کرد و با تشکر از امیر عطابخش به‌واسطه خدماتش در دوره سرپرستی، تأکید کرد هرکدام از دو کاندیدایی که اکثریت رأی مجمع را به خود اختصاص دهند، گزینه موردحمایت فدراسیون و اداره کل ورزش و جوانان خواهند بود.
سرپرست هیئت بولینگ، بیلیارد و بولس استان اصفهان به شرایطی که در زمان تحویل‌گرفتن هیئت با آن مواجه شد، اشاره کرد و با نشان دادن قطر گردوخاکی که روی دفتر اداری هیئت نشسته بود، مدعی شد آخرین نامه‌نگاری‌های هیئت مربوط به سال 97 بوده است.
او با اشاره به تعطیلی بسیاری از باشگاه‌های خصوصی، گفت که طی سه ماهی که سرپرستی هیئت را بر عهده داشته‌ام، سعی کردیم با بررسی وضعیت موجود و برگزاری جلسات متعدد با ورزشکاران و خانواده هیئت در جهت وفاق اعضا گام برداریم.
در ادامه و پس از معرفی اعضای مجمع، کاندیدا به ارائه برنامه‌های خود پرداختند که زمانی برنامه مکتوبش را در اختیار اعضای مجمع گذاشته بود و طی پنج دقیقه‌ای که فرصت داشت، به رئوس برنامه‌هایش پرداخت و طی صحبتی مدعی شد در دوره مدیرکل قبلی اداره ورزش و جوانان، بنا بر کار نکردن بوده و این اتفاق در هیئت بولینگ هم رخ داده است؛ اما دیگر کاندیدا، صحبت‌هایی کلی درباره تصمیمش برای ریاست هیئت عنوان کرده و بیشتر روی بحث جوانی تأکید داشت. سپس رأی‌گیری انجام شد و امیرحسین صمدانی با کسب 8 رأی از مجموع 15 رأی مأخوذه در مقابل 7 رأی امیرحسین زمانی، به ریاست هیئت دست پیدا کرد.
رئیس فدراسیون بولینگ، بیلیارد و بولس سخنران پایانی برنامه بود که با طرح این پرسش که چرا استانی همانند اصفهان که در تمام رشته‌ها درخشان است، در این رشته نتوانسته جایگاه خود را نشان دهد، ابراز امیدواری کرد با مشخص‌شدن رئیس جدید هیئت، اتفاق‌های خوبی رخ بدهد.
هاشم اسکندری‌راد تأکید کرد: توقع ما از اصفهان بسیار زیاد است. از اداره کل و هیئت استان اصفهان می‌خواهیم که با تأسیس آکادمی، زمینه رشد استعدادیابی علاقه‌مندان این رشته را فراهم کنند.
او به وضعیت پیش روی رشته‌های تحت حمایت فدراسیون اشاره کرده و گفت: بولینگ این فرصت را دارد که وارد المپیک 2024شود؛ همچنین در رشته بیلیارد به‌ویژه در اسنوکر فرصت‌های بسیار خوبی وجود دارد.
به گفته رئیس فدراسیون بولینگ، بیلیارد و بولس، با همت و تلاش خانواده این رشته، ۹۷ مدال آسیایی و جهانی کسب شده و در رشته بیلیارد در بخش آقایان رتبه دوم و بانوان رتبه نهم جهانی را در اختیار داریم.
آن طور که اسکندری‌راد بیان داشت، در کشور بیش از سه هزار مجموعه بیلیارد وجود دارد که به‌سرعت نیز در حال افزایش است.

یک مجمع حساس

یک ساعت پس از تعیین‌تکلیف مجمع هیئت بولینگ، بیلیارد و بولس، نوبت به هیئت موتورسواری و اتومبیل‌رانی استان اصفهان رسید که از حواشی بیشتری نسبت به مجمع قبلی برخوردار بود. مدیرکل ورزش و جوانان استــان اصفهان به روال مجمع قبلـی بر حمایت اداره کل و فـدراســیـون از نفر منتخب مجمع تأکید کرده و رئیس جدید نیز باید سیاست‌های تعیین‌شده را اجرا کند.
سیدمحمد طباطبایی خطاب به اعضای مجمع گفت که همه آن‌ها باید بر عملکرد رئیس هیئت نظارت داشته باشند و با هم‌افزایی در اداره هیئت کمک کنند.
پس از معرفی اعضای مجمع، نوبت به معرفی کاندیداها رسید که برای انتخابات این رشته،‌ هفت نفر ثبت‌نام کرده بودند که دو نفر غیبت داشتند که انصراف قلمداد شد. دو نفر از آن‌ها نیز از ادامه حضور در رقابت انصراف دادند تا ابوالفضل توکلی، ایمان زیرک و شهرام شاه‌زمانی به ارائه برنامه بپردازند. پس از رأی‌گیری در مرحله اول، شهرام شاه‌زمانی 7 رأی، ایمان زیرک 6 رأی و ابوالفضل توکلی 4 رأی کسب کردند که دو نفری که رأی بیشتری احراز کرده بودند، به دور دوم راه پیدا کردند و اعلام شد دیگر کاندیداها باید مجمع را ترک کنند. توکلی که با رأی کمتر به نسبت دو رقیب از دور رقابت کنار رفته بود، اعتراض‌هایی را به چینش اعضای مجمع مطرح کرد و خطاب به مدیرکل ورزش و جوانان پرسید که چرا از طرف اداره کل ورزش با اعضای مجمع تماس گرفته و از آن‌ها خواسته‌اند به گزینه معرفی‌شده رأی بدهند و این موضوع را نشانه ضعف مدیرکل عنوان کرد. پس از اینکه مسئولان حاضر در مجمع به بیان این صحبت‌ها واکنش نشان دادند، توکلی در حین خروج از مجمع، مدعی شد با پایان یافتن دولت فعلی و کنار رفتن طباطبایی از مسئولیت، این بی‌اخلاقی‌ها نیز پایان خواهد یافت.
مدیرکل ورزش و جوانان استان اصفهان نیز در حین خروج توکلی از مجمع، مدعی شد ورزش، جای ورزشی‌هاست و این اتهام‌ها به اعضای مجمع وارد نمی‌شود.
پیش از آغاز رأی‌گیری در دور دوم اعلام شد در این مرحله قانون نصف به‌علاوه یک اجرا نمی‌شود و هرکدام از کاندیداها که رأی بیشتری به دست بیاورند، حائز مسئولیت ریاست هیئت می‌شوند. در دور دوم رأی‌گیری، شهرام شاه‌زمانی ۹ رأی و ایمان زیرک ۸ رأی به دست آورد تا شهرام شاه‌زمانی به‌عنوان رئیس هیئت معرفی شود. او پس از انتخاب در سخنانی کوتاه به اعضای مجمع قول داد هیئت موتورسواری و اتومبیل‌رانی استان اصفهان، هیئت برتر کشوری لقب بگیرد و درصورتی‌که این اتفاق رخ نداد، از مسئولیتش استعفا خواهد کرد. مدیرکل ورزش و جوانان استان اصفهان نیز طی سخنانی به بیان توضیحاتی در خصوص برگزاری مجمع پرداخت و انتخابات هیئت موتورسواری و اتومبیل‌رانی را یکی از حساس‌ترین انتخابات در دوره مسئولیتش عنوان کرد.
طباطبایی با رد مسائل مطرح‌شده در خصوص مهندسی انتخابات، تصریح کرد دو نفر از اعضای خانواده موتورسواری و اتومبیل‌رانی در دور دوم رقابت کردند و رئیس منتخب با یک رأی بیشتر مشخص شد و برای اداره کل تفاوتی نداشتـه کـدام‌یک از این دو فرد بـرگـزیـده انتخابات شوند.
او با بیان اینکه اداره ورزش و جوانان در برگزاری مجامع از هر نوع نگاه سیاسی پرهیز می‌کند، تأکید کرد خدا را گواه می‌گیرد نگاهش به ورزش سیاسی نبوده است و اگر تا یک روز دیگر هم مدیرکل باشد، تنها دیدگاهی ورزشی خواهد داشت.
طباطبایی با بیان اینکه در دوره مسئولیتش، به سینه افرادی که دید غیرورزشی دارند دست رد خواهد زد و کسی نمی‌تواند بر اساس رایزنی یا تماس در ورزش به جایی برسد، مدعی شد تماس‌های بسیاری مرتبط با این مجمع با او گرفته شده است.
مـازیـار ناظـمـی، مجری قـدیــمـی تلویزیون که ریاست فدراسیون موتورسواری و اتومبیل‌رانی را برعهده دارد، گفت که با توجه به نزدیکی آرا، این انتخابات به او چسبید و از نظرش یک رقابت واقعی بوده است.
او ادامه داد: از امروز مسئولیت شهرام شاه‌زمانی بیشتر شده، با توجه به اینکه ایمان زیرک یک چهره ورزشی است، باید در هیئت موتورسواری و اتومبیل‌رانی اصفهان فعال باشد که رئیس هیئت اصفهان نیز بر استفاده از این کاندیدا تأکید کرد.
ناظمی با تشکر از اداره ورزش و جوانان استان اصفهان بابت برگزاری مجمع، تأکید کرد، فدراسیون از شاه‌زمانی حمایت می‌کند و هیئت استان اصفهان نیز باید مانند فدراسیون شنوای مشکلات اهالی موتورسواری و اتومبیل‌رانی باشد. رئیس فدراسیون با اشاره به اظهارات کاندیدای معترض، تأکید کرد که هر سه کاندیدا با او صحبت کرده و برنامه‌هایشان را ارائه کرده‌اند و او نگاه خاصی به هیچ‌کدام از کاندیداها نداشته است. ناظمی با تأکید بر اهمیت همگانی‌کردن رشته موتورسواری و اتومبیل‌رانی گفت که باید در کنار بحث قهرمانی، حوزه همگانی را نیز گسترش داد. او از رئیس هیئت موتورسواری و اتومبیل‌رانی استان اصفهان درخواست کرد، وقت بیشتری برای ریاست هیئت و اداره آن بگذارد و بر سلامت مالی و اخلاقی در هیئت نیز تأکید کرد.

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    مهری مصور

برچسب‌های خبر