نگاهی به انتخابات مجلس از مشروطه تا امروز

مجلس دهم شورای ملی در تاریخ 15 خرداد 1314 با ریاست حسن اسفندیاری (محتشم‌السلطنه) آغاز به کار کرد. در این دوره، آقایان محمدعلی فروغی و محمود جم در جایگاه نخست‌وزیری مسئول دولت بودند. علی‌اکبر داور، تیمسار نخجوان، مرتضی‌قلی بیات و… از اعضای هیئت دولت در این دوره مجلس بودند.

تاریخ انتشار: 07:37 - شنبه 1399/07/19
مدت زمان مطالعه: < 1 دقیقه
no image

در این دوره از مجلس با سرکوب شدید نیروهای امنیه رضاخان با توجیه قانون منع ترویج مرام اشتراکی نسبت به نیروهای کمونیست مواجه‌ایم که در این راستا گروهی موسوم به 53 نفر به رهبری دکتر تقی ارانی دستگیر می‌شوند و موجی از خشونت سیاسی در کشور از سوی دربار آغاز می‌شود. در این دوره شاهد تصویب بودجه نیز هستیم که از مفاد آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
قانون بودجه سال 1315 مجلس شورای ملی، مصوب 26 اسفندماه 1314
ماده اول – برای مخارج دوازده‌ماهه سال هزار و سیصد و پانزده مجلس شورای ملی، مبلغ شش میلیون و نهصد و سی‌ودو هزار و هفتصد و بیست ریال موافق فقره (1) الی (4) ضمیمه اعتبار به مباشرت مجلس داده می‌شود.
ماده دوم – برای حقوق و مخارج دوازده‌ماهه مطبعه مجلس هشتصدوبیست‌وهفت هزار و دویست و هشتاد ریال موافق فقره (1) و (2) ضمیمه اعتبار به مباشرت مجلس داده می‌شود.
ماده سوم – مجلس شورای ملی به مباشرت مجلس اجازه می‌دهد که مبلغ یک‌میلیون و چهارصد هزار ریال از وزارت مالیه قرض کرده و به مصرف خرید ماشین‌آلات جدید مطبعه برساند و قرض مذبور را  از محل عواید سال‌های 1315 و 1316 مطبعه مجلس دوساله بپردازد.
ماده چهارم – مباشرت مجلس مجاز است که تتمه عواید سال 1315 مطبعه مجلس و باغ بهارستان و مجله مذاکرات مجلس را بعد از استهلاک قسط قرضه فوق به خزانه مملکت عاید دارد.
یکی دیگر از اتفاق‌های مهم این دوره، تصویب قانون منع حجاب در تاریخ 17 دی‌ماه 1314 به دستور رضاشاه است که موجب درگیری‌های شدیدی در کشور و به واقعه مسجد گوهرشاد منتهی شد. ازجمله مذاکرات مجلس می‌توان به جلسه بررسی لایحه قاچاق اشاره کرد که تا چند سال اخیر نیز هنوز اجرا می‌شد. مجلس فوق در تاریخ 22 خرداد 1316 پایان یافت.

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    امیرحسین جعفری

برچسب‌های خبر