همه آمـــــدند

با پایان‌یافتن مهلت نام‌نویسی از کاندیداهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری بحث‌ها و گمانه‌زنی‌ها بر سر آمدن‌ها و نیامدن‌های چهره‌های سرشناس به پایان رسید. برخی کاندیداها همان روز نخست به وزارت کشور رفتند و ثبت‌نام کردند و برخی دیگر تا روز و ساعت آخر مشغول رایزنی و مشورت برای آمدن یا نیامدن بودند و به همین علت می‌توان گفت فضای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری تا این لحظه یکی از پیچیده‌ترین فضاهای انتخاباتی به نسبت ادوار گذشته بوده است. در این گزارش به مرور آنچه در مهلت پنج روزه ثبت‌نام کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری گذشت و بیان مواضع ثبت‌نام‌کنندگان برای این رقابت می‌پردازیم.

تاریخ انتشار: 09:12 - یکشنبه 1400/02/26
مدت زمان مطالعه: 18 دقیقه
no image

محمدحسن نامی: چه نیازی هست با احمدی‌نژاد صحبت کنم؟ من مستقلم

امیر سرتیپ محمدحسن نامی که در دولت دهم حدود شش ماه به عنوان سرپرست و وزیر در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مشغول به کار بود. از اولین ثبت‌نام‌کنندگان بود. او پس از ثبت‌نام در جمع خبرنگاران گفت: برای چهار سال آینده برنامه متفاوت دارم و 64 برنامه آماده کرده‌ام. شش برنامه برای سال اول و مخصوصا شش ماه اول دارم تا تعادلی در مورد وضعیت معیشتی مردم ایجاد کنیم. او افزود: کشور ثروتمند است؛ ولی باید از این ثروت استفاده کرد. در دولت من زنان، خانواده و جوانان جایگاه ویژه‌ای خواهند داشت. نباید جوانان مشکلی برای تأمین مسکن داشته باشند. باید نگاه جدیدی به زنان داشت. نامی در پاسخ به این پرسش که آیا با احمدی‌نژاد برای ثبت‌نام هماهنگی کرده‌اید، اظهار کرد: چه نیازی هست با احمدی‌نژاد صحبت کرده باشم. من فرد مستقلی هستم که عقبه من ارتش است. او همچنین گفت: من با شعار «نظم و قانون در سایه مکارم اخلاق» آمده‌ام تا دولت مقتدر و منضبط تشکیل دهم. بی‌نظمی در ارکان اداری کشور ایجاد شده که باید آن را اصلاح کرد.

سعید محمد: از ناحیه هیچ جناحی مورد حمایت قرار نگرفتم

سردار پاسدار سعید محمد، فرمانده پیشین قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء از دیگر ثبت‌نام‌کنندگان مشهور در نخستین روز ثبت‌نام بود. او پس از ثبت‌نام در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به گلایه‌مندی مردم و مشکلاتی که ناشی از سو ءمدیریت‌ها و عملکرد سوء کارگزاران نظام است، لازم است تحول بزرگی در جامعه ما اتفاق بیفتد. مردم امروز از بی دولتی و کم عملی‌ها ناراحت‌اند و سفره آن‌ها امروز کوچک‌تر شده است؛ ما به دنبال یک تحول همه‌جانبه هستیم و با مشارکت جوانان تلاش می‌کنیم این تحول را رقم بزنیم. محمد با بیان اینکه «ساخت کشور و اصلاح زیرساخت‌ها در صد روز قابل انجام نیست و من برنامه‌ای چهارساله در این زمینه دارم تا کشور را به حد قابل قبولی برسانم»، اظهار کرد: ان‌شاءالله شاهد اقتدار کشور در حوزه بین‌الملل خواهیم بود؛ با شعار «اول همسایگان» پا به عرصه می‌گذارم. نگاه به شرق یکی دیگر از رویکردهای من است و باید بین غرب و شرق توازن برقرار شود. این کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری در پاسخ به پرسشی درباره احتمال کناره‌گیری به نفع رئیسی گفت: با توجه به اینکه آیت‌الله رئیسی اعلام موضع نفرمودند و ایشان از سرمایه‌های عظیم انقلاب هستند و همچنین با توجه به اینکه کارزار انتخابات هنوز شفاف نیست، پس از پایان ثبت‌نام و تائید صلاحیت‌ها در این زمینه اعلام نظر خواهم کرد. محمد با تأکید بر اینکه به صورت مستقل در انتخابات شرکت می‌کنم و از ناحیه هیچ جناحی هم مورد حمایت قرار نگرفتم و نمی‌خواهم هم که مورد حمایت آن‌ها قرار بگیرم، اظهار کرد: معتقدم بیشترین آسیب را به جریان اجرایی کشور فضای دو قطبی اصلاح‌طلبی و اصول‌گرایی زده است. به هیچ جریانی قولی برای سهامی شدن دولتم نداده‌ام.

 حسین دهقان: برجام را بر مبنای قدرت ملی ادامه خواهم داد

سردار سرتیپ «حسین دهقان»، وزیر پیشین دفاع از دیگر ثبت‌نام‌کنندگان برای انتخابات ریاست‌جمهوری در جمع خبرنگاران گفت: انتخابات ریاست‌جمهوری فیلم یا سریال نیست که تا لحظه آخر مردم را در تردید نگهداریم؛ از همین رو در نخستین روز برای ثبت‌نام اقدام کردم. او اضافه کرد: دوره شخصیت‌سازی از طریق حفاظت‌ها و نهادها به پایان رسیده است و مصرانه معتقد به برقراری عدالت و نظارت مردمی با استفاده از فضای مجازی و رسانه‌ها هستیم. با درک واقعی از ناظران و مطالبات و خشم مردم و با داشتن برنامه و مشکلات جامعه به میدان آمدم. دهقان همچنین بیان کرد: برای تنظیم برنامه‌ام طی دو سال با همه اصناف و اساتید دانشگاه نشست‌های چهره به چهره داشتم و این برنامه، متکی بر واقعیت‌های جامعه و مشکلات ملموس کشور تهیه شده است. باید کشور را از چنگال کسانی که در طول زمان در قالب گروه‌ها و باندها و طایفه‌ها قدرت و منافع را به دست گرفتند، خارج کنیم. همکاران من در این راه، پاک‌دست و  توانمند هستند. او درباره برجام نیز گفت: برجام یک تصمیم ملی است و مسئولان در چارچوب سیاست‌ها مذاکره می‌کنند. براساس ملاحظات رهبری و شورای عالی امنیت ملی و مجلس برجام صادر شده است و این ملاحظات باید در اجرای آن مورد توجه قرار می‌گرفت. به نظر من، برجام در اجرا مشکلاتی دارد. اگر سکان ریاست‌جمهوری را به دست گرفتم، بر مبنای قدرت ملی کار را ادامه می‌دهم.

 رستم قاسمی: وقت شعارهای «می‌شود باید بشود» گذشته است

رستم قاسمی، یکی از فرماندهان مهندسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و وزیر سابق نفت نیز از ثبت‌نام‌کنندگان این دوره از رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری در جمع خبرنگاران گفت: امروز حال اقتصاد خوب نیست بخش زیادی از مردم زیر خط فقر هستند و به نظرم وقت شعارهای «می‌شود باید بشود» گذشته است. این داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری حل مشکلات ازدواج جوانان، مسکن و کار و تقویت شاخص‌های فرهنگی کشور به‌ویژه تقویت فرهنگ کار و تلاش را عمده مسائل اجتماعی و فرهنگی دانست و گفت: راجع‌به حکمرانی در حوزه سیاسی باید بگویم این‌جانب در زمان مسئولیت هم به کشورهای مختلف سفر کرده بودم و با مقامات آن کشور مذاکرات اقتصادی داشتم و گام اول من تحکیم روابط به‌ویژه با کشورهای همسایه است.

 علیرضا افشار:  اینترنت رایگان به مردم می‌دهم

سردار علیرضا افشار، معاون سابق وزارت کشور با شعار «با مردم برای مردم» به ستاد انتخابات مراجعه کرد و پس از ثبت‌نام در جمع خبرنگاران گفت: باید همت بر این باشد که دولتی مقتدر، توانمند و انقلابی را روی کار بیاوریم و کسانی که می‌توانند وظیفه دارند و باید بیایند. معاون پیشین وزیر کشور درخصوص سوابق خود گفت: من در دوره‌های گذشته در جهاد سازندگی بودم و در دفاع مقدس در پشتیبانی‌های جنگ مسئولیت داشتم و مدتی هم مسئولیت بسیج را داشتم. افشار یادآورشد: بخشی از آسیب‌های اجتماعی به اقتصاد مربوط است ولی بیشتر آن‌ها فرهنگی است. باید تلاش کنیم اینترنت رایگان در اختیار مردم قرار بگیرد تا بتوانند بهتر به مشاغل خود رسیدگی کنند.

 سید مصطفی تاج زاده: من با انحصار و تک‌صدایی در صداوسیما مخالفم

سیدمصطفی تاج‌زاده پس از ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری با حضور در جمع خبرنگاران حاضر در ستاد انتخابات کشور، اظهار کرد: من سیدمصطفی تاج‌زاده یک شهروند، معاون سیاسی وزیر کشور دولت اصلاحات، معاون امور بین‌الملل دولت میرحسین موسوی، یک اصلاح‌طلب، یک زندانی سیاسی هفت‌ساله و یک ایرانی رسما نامزد کاندیداتوری شدم. او در ادامه با برشمردن مواردی از سیاست‌های جاری کشور و مخالفت خود با آن‌ها گفت: با تبعیض در استخدام و گزینش‌های سیاسی مخالفم. من با انحصار و تک‌صدایی در صداوسیما مخالفم. او افزود: با سیاست داخلی امنیتی و بستن دهان مخالفان و منتقدان و گرفتن حق فعالیت تشکیلاتی از هر ایرانی با هر گرایش و عقیده‌ای که ملتزم به قانون است و خشونت را نفی می‌کند، مخالفم. با نظارت استصوابی و سلب حق نامزدی از هر ایرانی واجد شرایط قانون اساسی مخالفم. من با نگاه طالبانی و داعشی به دین مخالفم. تاج‌زاده گفت: من رشد اقتصادی را در دسترس می‌بینم و مهار گرانی و تورم را که کمر قشرهای وسیعی از مردم را خم کرده است ممکن می‌دانم. ما می‌توانیم و باید به گرانی و رکود و بیکاری که گروه‌های بسیاری را به زیر خط فقر رانده، پدران و مادران زیادی را شرمسار فرزندان کرده، کرامت میلیون‌ها شهروند را نشانه گرفته و جایگاه ایران را در جهان تضعیف کرده است، پایان دهیم.

فریدون عباسی: من نیامدم با کسی رقابت کنم و به نفع کسی کنار بروم

فریدون عباسی، رئیس سابق سازمان انرژی اتمی و نماینده کنونی مجلس یازدهم نیز بعد از ثبت‌نام در جمع خبرنگاران گفت: دولتی که مُُبلغ آن هستم نخبگانی نام دارد و شعار ما بازگشت به مردم با صداقت است. کشور ما در دهه اخیر در شرایطی است که مناسبات جدید جهانی با توجه به گسترش فضای مجازی در حال شکل‌گیری است و مرزهای جغرافیایی دچار تغییر شده است. بنابراین لزوم ایجاد محاسبات و قطب‌بندی جدید شکل گرفته است و مقررات هم در آینده تغییر خواهد کرد. او گفت: من نیامدم با کسی رقابت کنم و به نفع کسی کنار بروم. من همراه سایر داوطلبان هستم که تأیید شورای نگهبان را اخذ کرده باشند. اگر شورای نگهبان تأیید کند با توجه به سوابق مدیریتی و اجرایی و علمی این جانب اگر جزء افرادی باشم که در جلساتی به مردم معرفی شوم فرصت دارم که حرف‌های خود را بزنم. نفع و ضرر اینجا  معنی ندارد که به نفع یا ضرر کسی کنار بروم. او درباره احراز صلاحیت خود گفت: صلاحیت من رد نخواهد شد، شاید احراز صلاحیت برای پست ریاست‌جمهوری نشود. این به تشخیص شورای نگهبان براساس قانون است. من از همه کاندیداها دفاع می‌کنم و نظراتشان را به گوش مردم می‌رسانم.

 صادق خلیلیان: از تولید ملی حمایت می‌کنم

صادق خلیلیان، وزیر جهاد کشاورزی در دولت دهم بعد از ثبت‌نام در جمع خبرنگاران در گفت‌وگویی کوتاه گفت: باید هم‌زمان با حمایت از تولید، از معیشت و قدرت خرید مردم حمایت کنیم.

 محمود احمدی‌نژاد: در صورت رد صلاحیتم در انتخابات شرکت نمی‌کنم

محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور پیشین ایران بعد از حضور پرحاشیه در وزارت کشور و ثبت‌نام در جمع خبرنگاران گفت: حقیقتا با روالی که اکنون کشور اداره می‌شود، امکان اصلاح وجود ندارد. مشکل اصلی نوع نگاه کلان به کشور است. جداشدن حکومت از مردم در حدی است که به‌کلی از اهداف انقلاب دور شده‌ایم. او افزود: در صورت ردصلاحیتم اعلام می‌کنم در انتخابات شرکت نمی‌کنم و با تجمع مردمی یا خشونت هم مخالف هستم، در صورت ردصلاحیتم به هیچ کسی رأی نداده و از هیچ‌کسی حمایت نمی‌کنم. اینکه صداوسیما از یک ماه قبل بداند تعداد کاندیداهای نهایی چند نفرند و فقط برای آن‌ها میز مناظره را تدارک کند، برخلاف مسیر ملت و تعهدات داده شده به ملت است. به نام نظارت استصوابی و آن هم بعد از ۴۲ سال از انقلاب برای مردم تصمیم می‌گیرند و هر روز تفسیر جدیدی از این نوع نظارت ارائه می‌دهند و حتی قانون‌گذاری هم می‌کنند.

 محمود صادقی: مردم از نیمه پنهان مسائل کشور بی اطلاع هستند

محمود صادقی نماینده مجلس دهم نیز بعد از ثبت‌نام در جمع خبرنگاران گفت: امروزه رنج مردم بیش از همه رنج‌ها این است که بسیاری از مسئولان خود را در مقابل مردم پاسخ‌گو نمی‌دانند و هر کس مسئولیت مشکلات را به عهده دیگری می‌گذارد. بنده با اصل شفاف‌سازی سیستماتیک، سامان یافته و مبتنی بر دولت الکترونیک، تشکیل در واقع سامانه‌های هوشمند در همه بخش‌های اداری، اقتصادی، بانکی، گمرکی و همه در بخش‌های اداری و اقتصادی کشور نور شفافیت را به اجزای حاکمیت خواهم تاباند. صادقی با اشاره به اینکه با پاسخ‌گویی اعتماد مردم را جلب می‌کنیم، تصریح کرد: بسیاری از مسائلی که در کشور ما اتفاق می‌افتد یک نیمه پنهان دارد که مردم از آن‌ها اطلاع ندارند و به همین دلیل اعتماد خود را از دست داده‌اند. ما نور را به تاریکی‌ها خواهیم زد و نیمه‌های پنهان را آشکار خواهیم کرد.

 علی مطهری: اظهارنظر تا بی‌نهایت آزاد است

علی مطهری، نماینده مردم تهران در مجلس دهم از دیگر ثبت‌نام کنندگان انتخابات ریاست‌جمهوری در جمع خبرنگاران گفت: همه حتی ضدانقلاب، طرفداران رژیم گذشته، منافقین و خبرنگاران بی‌بی‌سی باید حرف خود را بزنند. خط قرمز ما ایجاد آشوب و بلواست ولی اظهارنظر تا بی‌نهایت آزاد است. او همچنین در خصوص مسائل حوزه زنان گفت: در حوزه زنان مشکل اساسی نداریم. ورود بانوان به ورزشگاه ورزشی غیر شنا و کشتی مشکلی ندارد و قابل حل است. با تمهیداتی امکان ورود به ورزشگاه وجود دارد. هیچ مرجع تقلیدی نمی‌تواند بگوید دوچرخه‌سواری بانوان ممنوع است.

 محسن مهرعلیزاده: نام دولت من «دولت تحول و عدالت» است

محسن مهرعلیزاده، معاون رئیس‌جمهور در دولت اصلاحات و استاندار سابق اصفهان نیز پس از ثبت‌نام در جمع خبرنگاران گفت: فقر، تنگدستی و بیکاری شکاف‌هایی است که در طول چند سال گذشته ایجاد شده و فاصله غیر قابل باوری را ایجاد کرده. این کاندیدای انتخابات، اصلاح امور اقتصادی و رونق تولید را حاصل هم‌اندیشی دانست. او با بیان اینکه نام دولت بنده «دولت تحول و عدالت» است. تحول در مسائل اجتماعی و اقتصادی و به‌ویژه تأمین معیشت مطلوب برای زندگی ایرانی. برنامه من براساس یک تحول اقتصادی است و اولویت من عدالت اجتماعی و تأمین معیشت مطلوب برای زندگی مردم است. از این رو، با هر گرایش سیاسی و هویت قومی و اجتماعی در این مسیر همراهی خواهیم کرد.

رامین مهمان‌پرست: می‌خواهم فاصله طبقاتی را جبران کنم

رامین مهمان‌پرست، سخن‌گوی سابق وزارت امور خارجه پس از ثبت‌نام در جمع خبرنگاران گفت: تلاش بنده و دوستان بنده ارائه طرح‌هایی است که می‌تواند فاصله طبقاتی را جبران کند؛ اما برای اینکه عدالت در دریافت یارانه سوخت برقرار شود، طرح ما این است که باید سهمیه سوخت روی کارت ملی افراد انجام شود تا آن فردی که ده اتومبیل شخصی دارد چند برابر استفاده نکند. او افزود: اصولا ما این طرح را برای دولت وحدت ملی آماده کردیم به عنوان یک جریان فراجناحی و ملی که هدف اصلی آن تأمین منافع مردم است و  هدف اصلی آن رسیدگی به اقشار ضعیف برای بهترشدن وضعیت مردم و بهبود معیشت آن‌هاست مردمی که گرفتار مشکلات شدند.

 محمد عباسی: نگران ضعیف ماندن میدان اقتصاد مردم هستم

محمد عباسی، وزیر سابق ورزش و جوانان در زمان ثبت‌نام به خبرنگاران گفت: من برای تحقق عدالت اجتماعی آمده‌ام. نگران ضعیف‌ماندن میدان اقتصاد مردم هستم. دغدغه جوانان توانمندی را دارم که به دلیل ضعف بستر شغل‌آفرینی، بیکار مانده‌اند. نگران کانون خانواده‌های هستم که به دلیل مشکلات معیشتی و رسوخ فرهنگ‌های وارداتی از هم پاشیده شده است. این حق مردم است که دولتی مقتدر و دلسوز را انتخاب کنند.

 امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی: کار را به جوانان می‌سپارم

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در جمع خبرنگاران گفت: حدود ۱۳ سال است سابقه نمایندگی مجلس را دارم و در  ۳۵سال اخیر از اعضای هیئت‌رئیسه مجلس بوده‌ام و اکنون نایب‌رئیس اول مجلس هستم. نایب‌رئیس مجلس اضافه کرد: در این ۱۳سال بدون سطحی‌نگری در بخش‌های مختلف غیر از مجلس در کمیسیون‌های مختلف وجب به وجب خاک ایران را هم در حوزه اقدامات اجرایی بررسی کرده‌ام و هم گشتم و دیدم. آنچه که من دیده‌ام این است که ما کشوری با ثروت‌های عظیم داریم؛ به طوری که حدود ۱۰ درصد منابع جهان در اختیار ماست. او اظهار کرد: هم ثروت و هم نیروی انسانی به اندازه کافی داریم؛ به‌طوری که نیروی انسانی متخصص و فوق‌العاده داریم و هیچ مشکلی نیست که به جوانانمان در حوزه‌های مدیریتی و فناورانه بسپاریم و آن‌ها نتوانند حل کنند.

 شاهین محمدصادقی: شعار دولت من مدیران جوان و معیشت مردم است

شاهین محمد صادقی نماینده دوره‌های هفتم و نهم مجلس شورای اسلامی پس از ثبت‌نام در جمع خبرنگاران گفت: کشور ما با وجود برخورداری از ظرفیت‌های فراوان با مشکلات فراوانی روبه‌روست که ناشی از بی تدبیری‌ها در بدنه اجرایی کشور است. او افزود: شعار دولت من مدیران جوان و معیشت مردم است و در عرصه انتخابات برای خدمتگزاری باقی خواهم ماند.

 محمدحسن قدیری ابیانه: باید شایسته سالاری در اولویت قرار گیرد

محمدحسن قدیری ابیانه، دیپلمات و سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران پس از ثبت‌نام در جمع خبرنگاران گفت: مهم نیست که بنده در دولت باشم یا نباشم مهم این است که هر کسی که در دولت حضور پیدا می‌کند مبارزه با فساد را در اولویت قرار دهد که شفافیت خود مانع مهمی بر سر راه فساد خواهد بود. او افزود: متاسفانه هر حزب و گروهی که در این مملکت سر کار می‌آید به جای کوچک‌کردن دولت، هم‌حزبی‌ها، دوستان، همشهری‌ها و طایفه‌اش را بر سر کار می‌آورد و به جای اینکه دولت کوچک شود هر روز شاهد بزرگ‌ترشدن دولت هستیم. قدیری ابیانه گفت: باید در فرایند کشورداری روند شایسته‌سالاری در اولویت قرار گیرد و این‌گونه نباشد که هر کس با رابطه به جای ضابطه در مصدر امور قرار گیرد.

 حسن سبحانی: من یک داوطلب مستقل هستم

حسن سبحانی، نماینده سابق مجلس نیز پس از ثبت‌نام در جمع خبرنگاران برنامه ارائه شده از سوی خود به عنوان کاندیدای احتمالی ریاست‌جمهوری را در مقایسه با دیگر کاندیداها متمایز خواند و گفت: من استاد اقتصاد هستم که با پشتوانه سال‌های دور اصول و مبانی قانون اساسی را در معرض انتخاب ملت قرار می‌دهم. او در ادامه با بیان اینکه داوطلب مستقل هستم، اظهار کرد: در بین برنامه‌هایی که از سوی کاندیداها ارائه شده، کمتر برنامه‌ای بر مبنای آنچه که من تدوین کرده‌ام، وجود دارد.

 محمد زارع فومنی: به هر نفر ماهی ۳ میلیون یارانه می‌دهم

محمد زارع فومنی، پس از ثبت‌نام در انتخابات ریاست‌جمهوری در نشست خبری خود گفت: ۵۰درصد کابینه من را زنان و جوانان خواهند بود. او ادامه داد: به هر نفر ماهی سه میلیون یارانه می‌دهم.

 قدرتعلی حشمتیان: سه وزیر زن در دولتم خواهم داشت

قدرتعلی حشمتیان، دبیر کل جبهه مستقلین و اعتدال‌گرایان پس از انجام مراحل ثبت‌نام گفت: معاون اول‌هایم را مشخص کردم. آقای غفوری‌فرد و رضا رحمانی معاون اولی در دولت مرا قبول کردند. سه وزیر زن را در دولتم می‌گذارم.

 محسن هاشمی رفسنجانی: دولت من دولت رفاه و عدالت است

محسن هاشمی رفسنجانی، رئیس شورای شهر تهران پس از ثبت‌نام در جمع خبرنگاران با بیان اینکه «عنوان برنامه‌های من رفاه و عدالت است» اظهار کرد: همان‌طور که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با دولت کار و سازندگی تا حد زیادی توانستند خرابی‌های جنگ و عقب‌ماندگی‌ها و محرومیت‌ها را برطرف کنند، در این مقطع نیز می‌توانیم با اراده ملی آسیب‌های واردشده را به رفاه و توسعه و معیشت مردم و اعتماد عمومی جبران کنیم.

علی لاریجانی: جهنم افراطی‌گری و لجبازی را خاموش می‌کنم

علی لاریجانی، رئیس پیشین مجلس شورای اسلامی نیز پس از ثبت‌نام در نطق انتخاباتی خود گفت: باید اول آتش جهنم اختلاف و لجبازی و افراطی‌گری و کارنابلدی را خاموش کرد. او همچنین با رد هوس‌های پوپولیستی و نردبان‌سازی از محرومیت ملت گفت: کشور برای تحققِ پیشرفتِ اقتصادیِ شتابان و مردمی، به همبستگی ملی در داخل، تعامل هوشمندانه با غرب، همکاری سازنده و پویا با شرق و هماهنگی برادرانه با همسایگان نیاز دارد و این امر احتیاج به علم و دانش و تجربه دارد. در بخشی از بیانیه او آمده است: عده‌ای اداره کشور را از مسیر حکمت و عقل خارج کردند و با سوارشدن به موج احساسات و پناه‌بردن به مسیرهای انحرافی یا فراموشی آرمان‌های امام، هزینه‌های گزافی برای زندگی مردم ایجاد کردند و با صدای بلند، هم‌بستگی ملت را مخدوش نمودند. به‌تعبیر شهید مطهری، فرصت‌طلبان آن‌قدر تند و افراطی شعار می‌دهند تا انقلابیون را کنار بزنند. به‌نظر من، تعبیر «علم بی‌بحث» سعدی، در عدم گفت‌وگوی داخلی و تبدیل‌شدن اختلافات به دشمنی‌ها ظهور یافته است. عده‌ای فقط دنبال تجزیه مردم هستند، این نهایت بی‌هنری است. هنر آن است که گام‌ها در طریق وحدت بیشتر و تحمل و مدارا در جهت ایجاد اراده قوی‌تر ملی برای حل مسائل کشور باشد، لذا یک مسئله مهم، ایجاد وفاق و وحدت و همبستگی ملی در کشور است که در نبود آن، توسعه فراهم نمی‌شود، ثبات و آرامش برای زندگی مردم ایجاد نمی‌گردد.

عزت الله ضرغامی: من مثل حسن روحانی نیستم

عزت‌الله ضرغامی، رئیس پیشین صداوسیما هنگام حضور برای ثبت‌نام در خیابان فاطمی با انتقاد از سیاست‌های حسن روحانی، رئیس‌جمهوری به خبرنگاران گفت: من روحانی نیستم. یکی از اقدامات اشتباه دولت روحانی تبدیل همه موضوعات کشور به موضوعات دوقطبی از دوقطبی مذاکره و ضد مذاکره و دیگری فضای مجازی و فیلترینگ است.

 ابراهیم رئیسی: آمدنم به دلیل خواست عمومی بود

سید ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه قبل از ثبت‌نام بیانیه‌ای منتشر کرد. او در بیانیه خود با نفی «تعارفات سیاسی و زدوبندهای جناحی» گفت که برای رسیدن به «ایران قوی» به «تحول همه‌جانبه و نظام‌مند» نیاز است. او در این بیانیه خود ضمن انتقاد از عملکرد دولت روحانی، ضعف مدیریت اجرایی، تقلیل توجه به آرمان‌های مبنایی یا انحراف از آن، بخشی‌نگری، گم‌کردن اولویت‌ها، تن دادن به ساختار فرسوده، جهت‌گیری‌های چندگانه و متعارض، بوروکراسی ناکارآمد و مزاحم، سیاست‌زدگی، چشم‌دوختن به بیرون و تحقیر توان داخلی را عامل شرایط موجود معرفی کرد. رئیسی با یادآوری اهمیت کار در رأس قوه قضائیه و در عین حال «مطالبه فراگیر و عمومی» برای آمدنش به صحنه انتخابات نوشته است: اگر این خواست عمومی نبود، برای ادامه مسیر تحول در قوه قضائیه، آسوده‌خاطر بودم؛ اما مقاومت بیشتر در برابر این موج گسترده، بیش از هرچیز، بی‌اعتنایی به اراده مردم بزرگوار سرزمینم و گمان راحت‌طلبی در میدان نبرد با رنج‌های مشترکمان را ایجاد می‌نمود.

اسحاق جهانگیری: بسیاری از هم‌وطنان معترض‌اند و امیدی به انتخابات ندارند

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری نیز برای شرکت در انتخابات ثبت‌نام کرد و گفت که با توجه به انصراف جواد ظریف، وزیر امور خارجه و «عدم امکان ثبت‌نام» برای تعدادی دیگر از کسانی که می‌توانستند این مسئولیت را بپذیرند، به «تشخیص» رهبران و شخصیت‌های جبهه اصلاح‌طلبان ایران به میدان آمده است و قصد ورود به این انتخابات را نداشته است. او افزود: می‌دانم بدون افزایش مشارکت مردم و به صحنه آمدن جمعیت خاموش در انتخابات نمی‌توان پیروز شد. درک می‌کنم که اکنون بسیاری از هم‌وطنانم به سوء حکمرانی‌ها معترض‌اند و امیدی به انتخابات ندارند و راه قهر با صندوق را مطرح می‌کنند، اما برای بهروزی همین ایرانیان راهی روشن‌تر از احیای صندوق رأی و تلاش مصلحانه برای افزایش اثربخشی رأی عموم مردم نمی‌شناسم.
معاون اول رئیس‌جمهور عنوان کرد: اکنون گشایش وضعیت کشور نیازمند رأی ایرانیانی است که دلخسته و آزرده از امروز و ناامید از آینده به انتخابات پشت کرده‌اند. در راهی که به آن قدم نهاده‌ام نیازمند رأی همین هم‌وطنان هستم و امیدوارم با برنامه‌ها و تیمی که معرفی خواهم کرد آن‌ها را قانع کنم که رأی‌دادن آن‌ها بهتر از انفعال است. جهانگیری خاطرنشان کرد: علی‌رغم توصیه‌های روشن مقام معظم رهبری و بر خلاف انتخابات ریاست‌جمهوری در ادوار گذشته تمایل و تشویق مردم به مشارکت حداکثری و کاستن از موانع تحقق آن در بخش‌هایی از حکومت هم کاهش یافته است. متاسفانه برخی نهادها، رسانه‌ها و مراکز تأثیرگذار ظاهرا براین باورند که مشارکت حداکثری منجر به شکست جریان و نامزد مطلوب آنان خواهد شد. حال آنکه کاهش مشارکت به جمهوریت نظام لطمه‌ای جدی می‌زند و بر بحران‌ها می‌افزاید.

 سیدشمس‌الدین حسینی: مردم باید در فروش نفت سهام دار باشند

سید شمس‌الدینی حسینی، وزیر پیشین امور اقتصادی و دارایی بعد از ثبت‌نام در جمع خبرنگاران گفت: یک برنامه در دستور کار ما قرار دارد و آن این است که مردم باید در فروش نفت سهام‌دار باشند. اگر نظام تأمین مالی ما حل شود قفل تورم در کشور حل می‌شود. مهم‌ترین مشکلی که امروز در سیاست ارزی ما وجود دارد چندگانگی نرخ ارز و فساد ارزی است که من حتما بساط اقتصاد ارزی را بر می‌چینم.

 مسعود پزشکیان: به حل مشکلات زنان باور و اعتقاد دارم

مسعود پزشکیان، نایب‌رئیس مجلس دهم بعد از ثبت‌نام در انتخابات ریاست‌جمهوری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شما برای ثبت‌نام با دختر خود تشریف آورده‌اید، برنامه شما برای فعالیت ۵۰ درصد از جمعیت کشور که مشکلات زیادی هم دارند و اصلاح‌طلبان هم به موضوع زنان همیشه اهمیت داده‌اند، اگر تأیید صلاحیت شوید و کاندیدای اصلاح‌طلبان باشید برنامه شما برای این موضوع چیست، گفت: به این موضوع باور و اعتقاد دارم و با آن زندگی می‌کنم. پزشکیان افزود: من به این موضوع اعتقاد دارم که باید زمینه فعالیت زنان در کشور به عنوان ۵۰درصد از جمعیت کشور اهمیت ویژه دارد و اگر به قدرت برسم حتما یکی از برنامه‌های ما مهیاشدن زمینه این فعالیت خواهد بود.

 عباس آخوندی: راهکار ما بازگشت به قانون اساسی است

عباس آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی نیز پس از ثبت‌نام در جمع خبرنگاران بیانیه‌ای قرائت کرد. در بخشی از بیانیه انتخاباتی او آمده است: من نگران ایرانم. نگران تمدن چندین هزار ساله‌ای هستم که چراغ آن به سبب کندی توسعه و فرسایش اجتماعی کشور عزیزمان ایران در حال خاموشی است. من نگران اینم که با کم‌توانی قدرت نرم ایران و ارزیابی اشتباه از موقعیت و قدرت سختمان، گرازان در منطقه چیره شوند و نه تنها ایرانیان که تمام ملت‌های منطقه را بِدرند. هم‌چنان‌که هرروز شاهد ریختن خون بی‌گناهان و مردمان بی‌دفاع در افغانستان، عراق، لبنان، فلسطین، یمن و سایر ملت‌های واقع در حوزه تمدنی ایران هستیم. به گمان من انتخابات یک قرارداد اجتماعی میان رئیس‌جمهور و یکایک شماست. این یک قرارداد واقعی است. رئیس‌جمهور باید به حقوق شهروندان اعتراف کند و تعهدات خود به شهروندان را به‌وضوح بگوید تا قرارداد به صورت درست و صحیح منعقد و جاری شود و گرنه، این قرارداد ناروشن و نامعین است. بزرگ‌ترین مانعِ شکل‌گیری دولت ملی، تجمیع قدرت اقتصادی، سیاسی و گاهی نظامی در نهادهای عمومی غیردولتی و تشکل‌ها و نیروهای پشتِ آن‌هاست. راهکار ما بازگشت به قانون اساسی و سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری است.

 علی رضا زاکانی: مسببین وضع اسفبار طلبکارانه به عرصه آمده‌اند

علیرضا زاکانی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس، پس از ثبت‌نام در سیزدهمین دور انتخابات ریاست‌جمهوری در جمع خبرنگاران گفت: امروز با یک تعارض مواجهیم؛ از یک طرف دارای مکتب عالم‌گیر اسلام و ایرانی متمدن و رهبر فرزانه انقلاب اسلامی و ملتی رشید و موقعیت سوق‌الجیشی بی‌نظیر، امکانات و سرمایه‌های عظیم انسانی و مادی و معنوی، عمق استراتژیک و اراده عمومی برای تحول و پیشرفت ایران اسلامی هستیم که به راستی همه این‌ها حکایت از توانمندی ایرانی قوی و پیشرفته برای تکیه بر بام جهانی دارد، اما از سوی دیگر با حجم انباشته‌ای از ناکارآمدی‌های متعدد و آزاردهنده برای مردم مواجهیم. او با بیان اینکه تمام نمادهای فساد، اشرافیت سیاسی و ناکارآمدی به صحنه آمده‌اند، گفت: مسببین وضع اسفبار فعلی و حامیان آن‌ها طلبکارانه به عرصه آمده‌اند و سودای دولت سوم روحانی را در سر می‌پرورانند. در پاسخ به نیاز جبهه انقلاب و با اهتمام به منطق وحدت، پذیرفتم به میدان بیایم تا ان‌شاءالله با زمین زدن شبکه فساد و نفوذ، ایرانی قوی و پیشرفته محقق شود.

 مصطفی کواکبیان: کارت رفاه ملی به همه مردم ارائه می‌دهم

مصطفی کواکبیان، نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ در آخرین روز ثبت‌نام در جمع خبرنگاران گفت: مشکل اساسی که احساس می‌کنم مردم گرفتار آن هستند، بحث‌های معیشتی و اقتصادی است که البته همه کاندیداها به آن اشاره کردند. باور من این است ما بزرگ‌ترین ضربه را از کاهش ارزش پول ملی خوردیم. برای تقویت و تثبیت ارزش پول ملی برنامه‌هایی دارم از جمله اینکه بانک مرکزی باید مستقل شود و از تحت نظارت ریاست‌جمهوری خارج شود. او از ارائه کارت بانکی به همه مردم خبر داد و گفت: در برنامه خود دارم تا یک کارت رفاه ملی به همه مردم ارائه بدهم تا معیشت و اقتصاد، بهداشت و درمان، حمل و نقل و… آن‌ها تأمین شود.

 مسعود زریبافان: از محمود احمدی‌نژاد اعلام برائت می‌کنم

مسعود زریبافان، معاون رئیس‌جمهور در دولت محمود احمدی‌نژاد و رئیس سابق بنیاد شهید و امور ایثارگران پس از ثبت‌نام در جمع خبرنگاران گفت: معتقدم اداره کشور قبل از برنامه نیاز به منش و روش دارد، چراکه برنامه در این زمانه خیلی زیاد است. زریبافان در پاسخ به این پرسش که آیا با حمایت از احمدی‌نژاد پایه عرصه انتخابات گذاشته است، گفت: من با حمایت هیچ‌کس وارد انتخابات نشدم و دوستی من با افراد به دل‌بستگی آن‌ها به مردم، نظام و ولایت است. به هیچ فردی وابستگی ندارم. من از کسی که انتخابات را به‌خاطر خودش تحریم کند، برائت می‌جویم؛ چه بسا که قبلا هم اعلام برائت کرده‌ام. او در پاسخ به پرسشی درباره اظهارات اخیر محمود احمدی‌نژاد اظهار کرد: مرجع تشخیص صلاحیت شورای نگهبان است و هر تصمیمی که این شورا می‌گیرد باید مورد احترام واقع شود؛ کسی باید پایه عرصه انتخابات بگذارد که قانون مدار
باشد.

 محمد خوشچهره، کاندیدای اصول‌گرای ریاست جمهوری

محمد خوشچهره، نماینده اصول‌گرای مجلس هفتم با حضور در ساختمان وزارت کشور داوطلب کاندیداتوری در سیزدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری شد.

محسن رهامی: دولت من دولت صلح و توسعه است

محسن رهامی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب پس از ثبت‌نام در جمع خبرنگاران گفت: دولت من دولت صلح و توسعه است. دولت من دولت همه مردم ایران و دولت قانون است نه دولت رانت، نه دولت هزاردستان، نه دولت هزار فامیل، نه دولت وزرا  و مدیران چند ده شرکتی. در دولت من منابع ملی متعلق به تمامی مردم ایران است. رهامی همچنین گفت: در دولت من قانون اساسی به عنوان میثاق ملی و ارزشمندترین متن حقوقی کشور است. در دولت من مردم ایران از هر قوم و قبیله که باشند از حقوق مساوی برخوردار خواهند بود و حمایت یکسان از همه مردم اعم از زن و مرد و برخورداری آنان از همه حقوق انسانی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی موضوع اصل ۱۹ و ۲۰ قانون اساسی به معنای واقعی محقق خواهد  شد.

 ابوالحسن فیروزآبادی: معتقدین به جمهوری اسلامی را سر کار می‌آورم

سید ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی، پس از ثبت‌نام با بیان اینکه عدم توجه به شایسته‌سالاری مهم‌ترین مشکل ماست، اظهار کرد: تلاش می‌کنم کسانی را که شایسته‌ترین افراد و معتقد عمیق به جمهوری اسلامی هستند سر کار بیاوریم.

زهرا شجاعی: برای تحقق تفسیر درست از «رجل سیاسی» به میدان آمده‌ام

زهرا شجاعی، دبیرکل مجمع زنان اصلاح‌طلب پس از ثبت‌نام در انتخابات اعلام کرد: حضورم در این مقطع تاریخی، نه نمادین و نه تشریفاتی و نه از سر قدرت‌طلبی، بلکه براساس تکلیف و اقدام هوشمندانه جبهه اصلاحات ایران و پیشنهاد اعضای محترم آن نهاد اجماع‌ساز در معرفی بانوان و درخواست ارائه برنامه، جهت بررسی و ارزیابی آن صورت گرفته است. من «زهرا شجاعی»، معتقد به اصلاحات، پای‌بند به اصول انقلاب اسلامی، حامی تحول و باورمند به شایسته‌سالاری و محو هرگونه تبعیض قومی، مذهبی و جنسیتی، با تجربه چند دهه فعالیت سیاسی و مدیریت اجرایی در سطح کلان در وزارت کشور و ریاست‌جمهوری، با ارائه برنامه‌ای جامع از سوی حزب مجمع زنان اصلاح‌طلب برای اداره دولت سیزدهم و در مرحله اول برای تحقق تفسیر عملی و رسمی اصل ۱۱۵ قانون اساسی از واژه «رجال» به میدان آمده‌ام.

رسول منتجب‌نیا از اردوگاه اصلاح‌طلبان به صحنه آمد

رسول منتجب‌نیا نیز که چندی است حزب خود را تشکیل داده، هم از چهره‌های سیاسی بود که عصر شنبه مدارک خود را برای کاندیدای ریاست‌جمهوری شدن تحویل مسئولان مربوطه داد و ثبت‌نام کرد.

عبدالناصر همتی: به رئیس‌جمهور اقتصاددان نیاز داریم

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی پس از ثبت‌نام در جمع خبرنگاران و در پاسخ به این سؤال که کشور به رئیس‌جمهور اقتصاددان نیاز دارد یا یک سیاستمدار گفت: من آمده‌ام تا بگویم به رئیس‌جمهور اقتصادی نیاز داریم.

محمد شریعتمداری: آمده‌ام میدان و دیپلماسی را در خدمت زندگی مردم قرار بدهم

محمد شریعتمداری، وزیر فعلی کار، تعاون و رفاه اجتماعی و وزیر بازرگانی در دولت اصلاحات، پس از ثبت‌نام در جمع خبرنگاران گفت: آمده‌ام تا دولت گفت‌وگوی اجتماعی و فراگیر، اصلاحگر و فراگیر برای حل منازعات را تشکیل دهم. پژوهش‌های معتبر نشان می‌دهد از سال 96 که کشور با تشدید تحریم‌ها روبه‌رو شد، جمعیت زیر خط فقر به دو برابر افزایش پیدا کرده است. او افزود: من با درک از این شرایط آمده‌ام تا زمینه را حکمرانی داده محور قرار دهم. نگاه فرصت‌محور به مرزهای ایران بزرگ در دولت من جایگزین نگاه امنیت‌محور می‌شود. آمده‌ام هم میدان و هم دیپلماسی را در خدمت زندگی مردم قرار بدهم. شریعتمداری گفت:‌ می‌آیم تا امنیت شغلی کارگران را تأمین کنم. آمده‌ام تا عدالت آموزشی را برقرار کنم تا فرزندان این سرزمین از تحصیل بازنمانند. می‌آیم تا اشتغال جوانان در حد وعده و شعار باقی نماند. این کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: می‌دانم زنان و دختران سرزمینم انواع بی‌عدالتی و تبعیض‌ها را شاهد بودند. آمده‌ام از رکن رکین جامعه دفاع کنم و حقوق اصلی زنان و مشارکت آنان در فرایند توسعه را پشتیبانی کنم.

محسن رضایی: شش ماهه تمام کشور را واکسینه می‌کنم

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از ثبت‌نام در جمع خبرنگاران گفت: آن‌ها که خودشان مسبب بدبختی ملت هستند، «تراژدی کمدین» راه انداختند. بعضی‌ها گفتند نه چکش و کلید، خب شما این سال‌ها کجا بودید؟ تمامی دولت‌ها، قوه قضائیه‌ها و مجالس در به‌وجودآمدن وضعیت فعلی سهیم هستند. او افزود: در برخی از قسمت‌های کشور نامحرمان وارد شدند. وضعیت بورس را ببینید، اقتصاد ایران از فلسفه‌بافی دولت‌مردان آسیب دیده است. امروز دولت نباید در پستوهای پاستور بنشیند و مردم را به مبارزه دعوت کند. کمتر از شش ماه تمام کشور را واکسینه می‌کنیم.

سعید جلیلی: نمایش نمی‌تواند جای کار واقعی را بگیرد

سعید جلیلی، دیپلمات، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و سیاست‌مدار اصول‌گرا پس از ثبت‌نام در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در جمع خبرنگاران ضمن انتقاد از دولت حسن روحانی گفت: در این هشت سال برخی راه‌های پر غلط طی شد که نه‌تنها فشار را بر مردم کم نکرد، بلکه باعث زیادشدن فشارها شد.کشور را با نمایش نمی‌توان اداره کرد. برخی از سخنان نشان داد نمایش نمی‌تواند جای کار واقعی را بگیرد.او افزود: نامزدها باید درباره نتیجه برنامه‌های خود توضیح دهند. در چهار سال آینده کشور باید پیشرفت کند و صرف اداره کافی نیست.

محمدجواد حق شناس از شورای شهر برای ریاست جمهوری آمد

محمدجواد حق شناس، عضو فعلی شورای شهر تهران هم روز گذشته و در ساعات پایانی مهلت ثبت‌نام به وزارت کشور رفت و برای سیزدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد.

سید ابوالقاسم رئوفیان: به عمل کاربرآید به سخندانی نیست

سید ابوالقاسم رئوفیان، دبیرکل حزب اسلامی ایران زمین پس از ثبت‌نام در جمع خبرنگاران گفت: از آنجایی که ریاست‌جمهوری پروژه ملی است، دایره شورای مرکزی برای تصمیم‌گیری در این ارتباط دایره تنگی است و من این دایره را وسیع‌تر کردم و از دبیران استان‌ها در ۲۵ استان کشور دعوت کردیم و در هفت جلسه که به صورت برخط برگزار شد این موضوع بررسی شد در نهایت با اجماع نظرشان این بود که من ثبت‌نام کنم، وگرنه شخصا خودم تصمیم نگرفتم و این تصمیم حزب بوده است. دبیرکل حزب اسلامی ایران زمین با بیان اینکه حزب برنامه دارد، گفت: اگر حزب در این ارتباط موفق شود طبیعی است که برنامه‌های حزب در کشور اجرا می‌شود و هر لایحه‌ای که قرار است به مجلس برود لایحه‌ای خواهد بود که حزب تنظیم می‌کند. برنامه‌ای هم که در حوزه‌های مختلف داریم کمیته تولید برنامه و محتوای ستاد انتخابات حزب تدوین کرده که توسط من به عنوان نماینده و دبیرکل حزب و به عنوان نامزد انتخابات تبیین می‌شود. رئوفیان درباره شعار انتخاباتی خود هم اظهار کرد: شعار من هم «دست در دست هم برای تأمین منافع ملی» است. نام دولت من دولت عمل‌گراست که گفت “زعمل کار برآید به سخندانی نیست”.

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    کمند چوبینه

برچسب‌های خبر