واکسن کرونا فعلا برای دُز دومی‌ها

«از نیمه بهمن سال گذشته تا کنون، 16 مرحله واکسن از کشورهای مختلف از جمله روسیه، چین، کره و هند وارد ایران شده که مجموع آن به 5 میلیون و 847 هزار و 800 دز می‌رسد.» این خبر هفته گذشته پس از ورود 100 هزار دز واکسن روسی از سوی معاون فنی گمرک ایران اعلام شد. هم‌اکنون نیز سخن‌گوی جمعیت هلال‌احمر ایران از ورود دومیلیون دز واکسن در 27 خرداد جاری به کشور خبر داده، درحالی که مقرر بود 20 میلیون دز واکسن از چین و روسیه وارد کشور شود اما نشد. اصفهان‌زیبا برای آگاهی از سهم استان از این محموله و تعیین تکلیف روند واکسیناسیون شهروندان، در مصاحبه با سخن‌گوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، به پاسخ قانع‌کننده‌ای دست نیافت.

تاریخ انتشار: 07:40 - یکشنبه 1400/03/30
مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
no image

آرش نجیمی در این گفت‌و‌گو، با اظهار بی‌اطلاعی از سهم استان و زمان دریافت دزهای جدید، گفت: «چه ربطی بین بیمار کرونایی و ورود واکسن وجود دارد؟!» او همچنین با اشاره به اینکه هرکسی که واکسن اول را از یک دز مشخص دریافت کرده، باید دز دوم واکسن را نیز از همان واکسن دریافت کند، خط بطلانی بر استدلال برخی متخصصان و مسئولان بهداشتی کشور کشید که معتقد بودند می‌شود دز دوم را از واکسنی دیگر دریافت کرد.

درباره محموله جدید واکسنی که به کشور وارد شده توضیح دهید. آیا درصدی از این محموله به استان اصفهان هم تعلق می‌گیرد و اگر تعلق می‌گیرد، چه تعداد دز است؟

براساس درصدی که پیش از این نیز به استان‌ها تعلق می‌گرفت، هر محموله‌ای که وارد می‌شود، بر اساس همان درصدها تعداد دز در نظر گرفته شده به استان‌ها تخصیص داده می‌شود.

آماری در این رابطه دارید؟

خیر. آمار دقیقی در دست نیست.

با صفر شدن ذخیره واکسن کرونا، فاصله‌ای میان تزریق دز اول و دوم به گروه‌های سالمند ایجاد شد. هم‌اکنون وضعیت واکسیناسیون استان در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

طبق بررسی‌های همکاران ما مشخص شده است که فاصله ایجاد‌شده میان دز اول و دز دوم واکسن از نظر علمی مشکلی ایجاد نمی‌کند… به یاری خدا از همین امروز، تزریق دز دوم شروع و تکمیل می‌شود و گروه سنی هفتاد سال به بالا دز دوم خود را دریافت می‌کنند تا به سراغ تزریق دزهای دیگر، به دیگر گروه‌های سنی برویم.

هم اکنون واکسیناسیون استان در چه وضعیتی قرار دارد؟ چند نفر واکسینه شده و چند نفر دز اول را دریافت کرده‌اند؟

در کل به حدود 380 هزار نفر واکسن تزریق شده است و در حدود 100 هزار نفر از این تعداد، دز دوم خود را دریافت کرده‌اند.

تزریق واکسن به گروه‌های جدید از چه زمانی انجام می‌شود؟

به محض اینکه واکسن تأمین شود، بیماران مزمن و افراد بالای 65 سال نیز وارد چرخه واکسیناسیون می‌شوند.

چه زمانی واکسن جدید وارد چرخه واکسیناسیون استان می‌شود؟

در همین هفته وضعیت واکسن مناسب می‌شود و همکاران ما فعالیتشان را از سر می‌گیرند.

مردم برای دزهای اول و دوم چه زمانی و به چه مکانی باید مراجعه کنند؟

خودمان اعلام می‌کنیم؛ اما هنوز دستورالعملی به ما اعلام نشده است. تنها افرادی که در انتظار دریافت دز دوم هستند، باید مراجعه کنند.

گفته می‌شود افرادی که واکسن‌های چینی، کره‌ای و روسی دریافت کرده‌اند می‌توانند برکت هم بزنند. آیا این اظهار نظر از نظر علمی درست است؟

افراد از هر واکسنی که زده‌اند، باید دز دوم را نیز از همان واکسن دریافت کنند.

در گفت‌و‌گو با برخی از متخصصان ویروس‌شناسی کشور دریافتیم که آن‌ها معتقدند دریافت دو دز مختلف از دونوع واکسن منع علمی ندارد. نظر علوم پزشکی استان در این زمینه چیست؟

فعلا در حال بررسی‌های علمی در این زمینه هستیم؛ اما برای مردم و در سطح عملیاتی، هر کسی که واکسن اول را از یک دز مشخص دریافت کرده است، باید دز دوم واکسن خود را نیز از همان نوع واکسن دریافت کند.

قرار بود نزدیک به بیست میلیون دز واکسن از چین و روسیه به کشور وارد شود. هم‌اکنون که چنین اتفاقی نیفتاده، دز دوم این افراد چه می‌شود؟

عرض کردم که بیست میلیون دز به دست ما نرسیده است؛ بنابراین هر کسی از هر واکسنی که دز اول را دریافت کرده، دز دوم را نیز به محض اینکه به دست ما برسد، از همان نوع واکسن دریافت خواهد کرد.

چه زمانی گروه‌های عمده مردم مورد واکسیناسیون قرار می‌گیرند؟

اعلام می‌کنیم.

یعنی هیچ تاریخ مشخصی وجود ندارد؟

به زودی اعلام می‌کنیم. گروه‌ها به ترتیب اعلام می‌شوند و هم‌اکنون اولویت با کسانی است که دز اول را دریافت کرده‌اند.

با روند فعلی واکسیناسیون پیشرفت بیماری چگونه خواهد بود؟

خیلی نمی‌توانیم پیش‌بینی کنیم.

چه ربطی بین بیمار کرونایی و ورود واکسن وجود دارد؟

همه چیز به رعایت پروتکل‌ها بستگی دارد.

آیا استان وارد پیک پنجم کرونا شده است؟

چنین صحبتی وجود ندارد. نگرانی‌هایی داریم اما خبری مبنی بر اینکه وارد پیک پنجم شده‌ایم، صحت ندارد.

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    عادل امیری

برچسب‌های خبر