پایان خط نتانیاهو

رقبای سیاسی بنیامین نتانیاهو برای تشکیل دولت ائتلافی در اسرائیل و پایان دادن به نخست وزیری او بعد از ۱۲ سال پیاپی توافق کرده‌اند. چند دقیقه بعد از اعلام این توافق، نتانیاهو تشکیل این دولت را «خطری برای امنیت اسرائیل» دانست. به گزارش اصفهان زیبا آنلاین، نفتالی بنت، رهبر حزب راست افراطی یمینا رسما اعلام کرد که به دولت ائتلافی یائیر لاپید می‌پیوندد که پیشتر از سوی رئیس جمهور مسئول تشکیل دولت شده بود .بنت در نطق خود در کنست با انتقاد شدید از نتانیاهو، گفت که برای تشکیل «دولت وحدت» از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد. او در سخنرانی خود به شدت از نتانیاهو انتقاد کرد و گفت: «آقای نتانیاهو دیگر سعی نمی‌کند دولت تشکیل دهد. او می‌خواهد اردوی ملی‌گراها و کل کشور را با خود به قلعه شخصی‌اش ببرد.»

تاریخ انتشار: 15:02 - سه شنبه 1400/03/11
مدت زمان مطالعه: < 1 دقیقه
no image

دقایقی بعد از صحبت‌های بنت، بنیامین نتانیاهو در نطقی تلویزیونی او را «کلاه‌بردار قرن» خواند و گفت دولت ائتلافی لپید بنت خطری برای امنیت اسرائیل است. او احتمال اینکه خودش دوباره دولتش تشکیل دهد، منتفی ندانست.
در صورت اجرای توافق تازه بنیامین نتانیاهو بعد از ۱۲ سال از قدرت کنار خواهد رفت و سیطره او بر فضای سیاسی اسرائیل به پایان خواهد رسید. در دو سال اخیر چهار انتخابات در اسرائیل برگزار شد و ناکامی رهبران احزاب برای تشکیل ائتلافی پایدار، به بن‌بست رسید.
 بعد از انتخابات ماه مارس، نتانیاهو مسئول تشکیل دولت شد اما نتوانست در مهلت ۲۸ روزه برای ائتلاف با بقیه احزاب به توافق برسد. بعد از انتخابات ماه مارس، نتانیاهو مسئول تشکیل دولت شد اما نتوانست در مهلت ۲۸ روزه برای ائتلاف با بقیه احزاب به توافق برسد. بعد از آن یائیر لپید، رهبر مخالفان در کنست مسئول تشکیل دولت شد تا بتواند از این طریق رضایت احزاب دیگر برای کسب ۶۱ کرسی از ۱۲۰ کرسی کنست را کسب کند. لازم به ذکر است که تشکیل این ائتلاف به موافقت نفتالی بنت، وزیر دفاع سابق و سیاستمدار راست افراطی بستگی داشت.
نتانیاهو، نخست وزیر و رهبر حزب راستگرای لیکود، در چند روز گذشته درباره ائتلاف با احزاب چپ هشدار داده و به بنت و همین طور گیدیون سعار، سیاستمدار راستگرای دیگر و رهبر حزب تازه ‌تاسیس «امید نو» پیشنهاد نخست وزیری چرخشی را ارائه کرده بود.
اما رسانه‌های اسرائیلی گزارش دادند که سعار، هم‌حزبی قبلی نتانیاهو در لیکود، این پیشنهاد را رد کرده است.  به این ترتیب تلاش‌های او برای ماندن در قدرت فعلا بی‌نتیجه مانده است.

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

برچسب‌های خبر