کابینه احتمالی رئیسی چه کسانی هستند؟

درحالیکه چندی پیش ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور منتخب مردم ایران شد و باید از اواسط مرداد به عنوان رئیس دولت سیزدهم کار خود را آغاز کند، از هم‌اکنون گمانه‌زنی ها درباره اعضای احتمالی کابینه او آغاز شده است و در سراسر فضای مجازی زمزمه‌هایی در مورد اعضای کابینه او انجام گرفته است. با این حال خود رئیسی تمام این گمانه‌زنی‌ها را رد کرده و می‌گوید هیچکدام از این لیست‌ها دقیق نیست.

تاریخ انتشار: 17:21 - سه شنبه 1400/04/8
مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه
no image

آنچه در این لیست‌ها بیشتر از هرچیزی به چشم می‌آید، تکرار نام برخی داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری 1400 است. در واقع کسانی که قرار بود با رئیسی به رقابت بپردازند اما یا خود از رقابت‌ها به نفع رئیسی کنار رفتند یا توسط شورای نگهبان کنار گذاشته شدند. حالا این افراد قرار است به عنوان افراد حاضر در کابینه رئیسی تکرار شوند. اما این افراد چه کسانی هستند و قرار است در چه پستی منصوب شوند؟

معاون اول و دیگر چیزها

سعید جلیلی پیش از شروع ثبت‌نام‌ها در انتخابات 1400 اعلام کرده بود در صورت حضور رئیسی در انتخابات ثبت‌نام نمی‌کند، با این حال او نه تنها ثبت‌نام کرد بلکه تا آخرین ساعات قانونی نیز از انتخابات انصراف نداد. در بعضی از لیست‌ها نام جلیلی برای گزینه‌های محتمل معاون اول رئیس جمهوری آمده است. اما او برای گرفتن معاون اولی یک رقیب دارد که علی نیکزاد، عضو هیئت رئیسه مجلس و وزیر مسکن دولت احمدی‌نژاد است. نیکزاد هم در انتخابات 1400 و هم در انتخابات 96 رئیس ستاد انتخابات رئیسی بوده است. فرهاد رهبر نیز دیگر گزینه‌ احتمالی معاون اولی است.

از آنجایی که جلیلی در دولت احمدی‌نژاد عضو ارشد مذاکره کننده ایران در مذاکرات هسته‌ای بود و سال‌ها در وزارت خارجه نیز مشغول بوده، حالا نیز گمانه حضور او به عنوان وزیر امور خارجه بسیار پررنگ است.

وزارت نفت

یکی از حدس‌هایی که برای وزارت نفت زده می‌شود، رستم قاسمی است. چندی پیش خبرگزاری  شرق در گزارشی 5 گزینه‌ احتمالی برای وزارت نفت را مطرح کرد که شامل مسعود میرکاظمی، رستم قاسمی، سیدرضا فاطمی امین، مهدی دوستی و در نهایت هدایت‌الله خادمی بود.

مسعود میرکاظمی و رستم قاسمی، از وزرای نفت دولت احمدی‌نژاد هستند. حضور میرکاظمی در این وزارت خانه چندان خاطره خوشی برای نفتی‌ها از خود به جا نگذاشته است. حضور رستم قاسمی در وزارت خانه با جدیت بیشتری مطرح است.

وزارت علوم و کشور

علیرضا زاکانی از کاندیداهای انتخابات 1400 بود که به نفع رئیسی کنار کشید. هرچند او نماینده مجلس و رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس است اما نام او به عنوان رئیس سازمان انرژی هسته‌ای در دولت رئیسی مطرح است. البته خبرهایی هم مبنی بر این است که زاکانی برای گزینه وزارت علوم و وزارت کشور نیز مطرح شده است.

وزارت راه و شهرسازی

سعید محمد دیگر داوطلب انتخابات 1400 است که البته صلاحیتش احراز نشد. با این حال او از حامیان خود خواست که به رئیسی رای دهند. از آنجایی که محمد سابقه اجرایی در قرارگاه خاتم دارد نام او به عنوان گزینه احتمالی در وزارت راه و شهرسازی مطرح است.

البته عده‌ای دیگر این احتمال را مطرح می‌کنند که او به شهرداری تهران برود.

وزارت بهداشت

قاضی‌زاده تا آخر در رقابت‌ها انتخاباتی ماند و چندی است که در لیست‌های منتشر شده برای کابینه رئیسی، او به عنوان وزیر بهداتش دولت آینده معرفی شده است. قاضی‌زاده پزشک و نماینده مجلس است. او همچنین پسر عموی «حسن قاضی‌زاده» وزیر بهداشت دولت اول روحانی است.

وزارت دفاع

نامی که برای وزارت دفاع رئیسی مطرح است در روزهای اخیر زیاد تکرار شده است. حسین دهقان دیگر داوطلب انتخابات ریاست جمهوری است که نامش به عنوان وزیر در کابینه رئیسی مطرح است. دهقان سابقه حضور و همکاری در دولت‌های هاشمی، خاتمی، احمدی‌نژاد و روحانی را دارد.

گمانه زنی‌ها دقیق نیست

در پی تمام این گمانه‌زنی‌هایی که در سطح فضای مجازی پخش می‌شود، رییسی در روز جمعه در برنامه بدون تعارف مجموعه خبری ۲۰:۳۰ سیما که از جوار حرم مطهر رضوی پخش شد افزود: گمانه زنی‌ها در خصوص اعضای کابینه دولت که در رسانه‌ها اعلام می‌شود چندان دقیق نیست و بعدا مشکل ایجاد خواهد کرد.

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

برچسب‌های خبر