کارگران ساختمانی و حقوق نجومی

حقوق چهار میلیون و 200 هزار تومانی اداره کار برای سال 1400، پیمانکاران ساختمانی شهر اصفهان را به دردسر انداخت. آن‌ها مدعی‌اند کارگران متخصص و نیمه متخصص با حقوق کمتر از روزی 200هزار تومان راضی به کار نمی‌شوند و در مواردی برای هر روز بین 250 تا 400 هزار تومان دستمزد می‌خواهند. احمد تولا، دبیر انجمن انبوه‌سازان اصفهان نیز با تأیید این مسئله به اصفهان‌زیبا گفت: «افزایش دستمزدها در سال جاری قیمت تمام شده ساخت هر مترمربع بنا را در شهر اصفهان افزایش داده‌است.»  اگرچه حداقل دستمزد کارگری برای سال 1400 حدود چهار میلیون و 200 هزار تومان تعیین شده‌است؛ ولی کارگران ساختمانی گاهی دوتا چهار برابر این مبلغ را برای دستمزد ماهانه در نظر می‌گیرند.

تاریخ انتشار: 22:56 - یکشنبه 1400/03/2
مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
no image

اصفهان با مشکل جدی کمبود کارگر ماهر و نیمه‌ماهر ساختمانی دست‌وپنجه نرم می‌کند.» سال گذشته انبوه‌سازان اصفهانی بارها نسبت به این مسئله هشدار دادند. کاهش عرضه در بازار کارگران ساختمانی و افزایش تقاضا به دلیل رونق بازار مسکن باعث رشد سنگین دستمزد کارگران ساختمانی شد.

حقوق کارگران ساختمانی نجومی نیست

آذر 99 ابوذر جهانگیری، دبیر انجمن صنفی سنگ‌کاران اصفهان به ایسنا با اشاره به اینکه اصفهان با چالش کمبود کارگران ساختمانی دست و پنجه نرم می‌کند، تأکید کرد: «متأسفانه ثبات کاری در حوزه ساختمان برای کارگران وجود ندارد و با توجه به اینکه افراد آن را شغلی رسمی نمی‌دانند، به دلیل شرایط نامناسب آن بعد از چند ماه به سراغ مشاغل دیگری می‌روند.» این مسئله هم‌زمان با کوچ کارگران افغان از اصفهان باعث شد تا اصفهان با کمبود شدید کارگران ساختمانی مواجه شده و منجر به رشد دستمزدهای روزانه شود. حکیمی یکی از سازندگان محله میرزاطاهر در این‌باره به اصفهان‌زیبا گفت: «کار با سرعت کندی پیش می‌رود؛ چون کارگر نداریم، ساده‌ترین کارگران ساختمانی که مهارت چندانی ندارند تا روزانه 250هزار تومان دستمزد می‌خواهند و کارگر متخصص نیز روزی 400 هزار تومان می‌گیرد.» فعالان عرصه ساخت و ساز در کنار مسائلی مانند کاهش کارگران ساختمانی و کوچ کارگران افغان، افزایش 39 درصدی حداقل حقوق اداره کار را در این شرایط دخیل می‌دانند.

حکیمی در این‌باره گفت: «ما یک‌بار پاییز سال گذشته دستمزد کارگران ساده را به حدود 200 هزار تومان رساندیم؛ سپس اسفند وقتی زمزمه افزایش دستمزد کارگران در رسانه‌ها منتشر شد، باز  هم کارگران متقاضی افزایش حقوق شدند و دستمزد تا 50 هزار تومان دیگر بالا رفت، اگر حقوق اداره کار چهار میلیون و 200 هزار تومان نمی‌شد کارگران ساختمانی هم مجدد درخواست افزایش حقوق نداشتند.» گفت‌وگو با پیمانکاران ساختمانی نشان می‌دهد کف دستمزد روزانه برای ساده‌ترین کارگران 180 تا 250 هزار تومان است. در نتیجه یک کارگر ساختمانی ساده ماهانه پنج‌میلیون و 400 تا هفت میلیون و 500‌هزار تومان دستمزد می‌گیرد.

دستمزد متخصصان تا  12 میلیون

دســتمزد کارگـران متـخـصص در بخش‌های سخت‌تر ساختمان‌سازی به ماهانه 12 میلیون تومان نیز می‌رسد با این حال از درآمد خود رضایت ندارند. قاسمی یکی از پیمانکاران ساختمانی در محله ارتش که عقیده دارد حقوق کارگران ساختمانی نجومی نیست و باید به آن‌ها حق داد، در این‌باره گفت: «کارگر ساده براساس حقوق اداره کار ماهانه چهار میلیون و 200 هزار تومان دستمزد دارد، ماهی یک میلیون و 150 هزار تومان هزینه بیمه و با سنوات و مزایای دیگر به‌طور متوسط ماهی بین هفت تا هشت میلیون تومان دستمزد می‌گیرد ولی کارگر ساختمانی چطور؟ با کار فیزیکی و گاهی طاقت‌فرسا روزی 250 هزار تومان بدون هیچ مزایایی دریافت می‌کند.» گفت‌وگو با کارگران ساختمانی نیز نشان می‌دهد آن‌ها از امنیت شغلی و حقوق دریافتی رضایت ندارند و بخشی از آن‌ها به دنبال فرصت شغلی با حداقل حقوق اداره کار می‌گردند.مظفر کوراوند یکی از کارگران ساختمانی اصفهان در این باره می‌گوید: «اگر دستمزد کارگران نجومی بود که افغان‌ها نمی‌رفتند؛ امروز اصفهان کارگر ساختمانی ندارد؛ چون دستمزد خوب نمی‌دهند.» پیمانکاران در سال گذشته و سال جاری بارها نسبت به کوچ کارگران افغان هشدار دادند؛ آن‌ها دلیل خروج کارگران افغان را نوسانات ارزی می‌دانند. قاسمی پیمانکار اصفهانی در این‌باره گفت: «دلار سه هزار تومان بود؛ ما روزمزدی به کارگر 60 هزار تومان می‌دادیم، یعنی 20 دلار، کارگر افغان می‌گفت حالا هم 20 دلار بدهید یعنی بیش از 400 هزار تومان.» دبیر انجمن صنفی سنگ‌کاران اصفهان می‌گوید در مخارج ساختمان‌سازی سهم ناچیزی دارد، ولی دبیر انجمن انبوه‌سازان اصفهان معتقد است افزایش حقوق کارگران در افزایش بهای تمام‌شده هر مترمربع آپارتمان در اصفهان مؤثر بود. گفت‌وگو با پیمانکاران اصفهانی نیز نشان می‌دهد آن‌ها نسبت به گذشته پول بیشتری برای دستمزد کارگر پرداخت می‌کنند. قاسمی در این‌باره گفت: «15 درصد از درآمد یک پروژه را دستمزد می‌دادم ولی با این روال باید تا 25درصد از پول دریافتی‌ام را دستمزد کارگر بدهم.» با این حال کارگران ساختمانی عقیده‌دارند دستمزد آن‌ها عادلانه نیست و به دلیل درآمد کم کارگران ساختمانی در اصفهان هر روز کمتر از روز قبل می‌شود.

 

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    سعید غفاری

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط