کام قنادان خانگی شیرین شده است

بازار شیرینی‌فروشی‌ها با ورود ویروس کرونا کساد شده است و قنادان زیادی دست از شغل چندین ساله خود کشیده و به کاری دیگر مشغول شده‌اند. در این میان، شرایط کسب‌وکار برای قنادان خانگی فراهم شده است تا در این روزهای کرونایی مشتریان زیادی پیدا کنند. قنادان خانگی نه‌تنها در اینستاگرام صفحاتی برای سفارش و فروش محصولات خود دارند، بلکه دوره‌های آموزش آنلاین پخت شیرینی و کیک تولد نیز برگزار می‌کنند. قنادان خانگی باتوجه به هزینه مواد اولیه، طرح کیک تولد یا نوع شیرینی و نظر شخصی، شیرینی و کیک‌های خانگی خود را قیمت‌گذاری می‌کنند که قیمت بالاتری از نرخ مصوب شیرینی دارد.

تاریخ انتشار: 04:55 - پنجشنبه 1400/02/16
مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
no image

شیرینی‌فروشان در روزهای کرونایی کامشان از نامهربانی روزگار و کسب‌وکار تلخ است و برای رسیدن به روزهای خوب گذشته لحظه‌شماری می‌کنند. درمقابل راه کسب‌وکار قنادان خانگی به لطف کرونا هموار شده است و لفظ «خانگی‌بودن» مشتری بیشتری را برای آن به دنبال دارد.

رقابت با خانگی‌ها

اسفند 98 با شیوع ویروس کرونا همراه شد و از آن زمان تقاضا برای شیرینی و کیک تولد کاهش پیدا کرد؛ تاجایی که بعضی از شیرینی‌فروشان شهر دست از شغل چندین‌ساله خود کشیدند و به کاری دیگر مشغول شده‌اند. در این میان، کسب‌وکارهای خانگی به واسطه کرونا رونق خوبی پیدا کردند و تعداد مشتریان شیرینی و کیک‌های تولد خانگی با تبلیغ‌های مختلفی از قبیل «پخت کیک و شیرینی در خانه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی» و… افزایش یافت. درحال حاضر شیرینی‌های خانگی در اصفهان فروش بالایی دارند و قنادان خانگی به رقیب سرسخت شیرینی‌فروشان شهر تبدیل شده‌اند.

کیک از ساده تا کارتونی

زمانی کیک و شیرینی‌های خانگی به مدل‌های ساده ختم می‌شد که در سوپرمارکت‌های محل به فروش می‌رسیدند؛ ولی اکنون انواع کیک تولد و شیرینی خانگی با مدل‌های متنوع در خانه پخت و عرضه می‌شوند. درواقع قنادان خانگی انواع سفارش کیک از طرح ساده گرفته تا عاشقانه، باب‌اسفنجی، اسب تک‌شاخ و پری دریایی را قبول کرده و در زمان مشخص به مشتری تحویل می‌دهند. همچنین امکان سفارش کیک خانگی با عکس شخصی یا به صورت طبقاتی هم وجود دارد. قنادان خانگی علاوه بر کیک تولد، انواع شیرینی‌تر و خشک را نیز عرضه می‌کنند که از نظر شکل و شمایل تفاوتی با شیرینی‌های موجود در شیرینی‌فروشان ندارد.

هشتگ شیرینی خانگی

سفارش کیک و شیرینی خانگی تا قبل از شیوع کرونا چندان آسان نبود و باید از دوست و همسایه یا خویشاوندان پرس‌وجو می‌کردید تا شاید یک قنادی خانگی خوب پیدا کنید. ولی اکنون پیداکردن قنادان خانگی به‌آسانی آب‌خوردن است و اگر در محل یا کوچه شما کسی کیک و شیرینی خانگی نمی‌فروشند، باید در اینستاگرام تنها عبارت «کیک_شیرینی_ خانگی» را جست‌وجو کنید؛ سپس با تعداد بی‌شماری از قنادان خانگی روبه‌رو خواهید شد که علاوه بر سفارش کیک و شیرینی، دوره‌های آموزشی قنادی را برگزار می‌کنند. درحال حاضر فضای مجازی به‌ویژه اینستاگرام به بستری برای تبلیغ شیرینی‌های خانگی تبدیل شده است که بدون تعطیلات یا محدودیت‌های کرونایی سفارش کیک تولد و شیرینی را می‌پذیرند.

خانگی‌های گران

کیک و شیرینی‌های خانگی در مقایسه با اقلام موجود در شیرینی‌فروشی‌های اصفهان قیمت بسیار بالاتری دارند. مواد اولیه شیرینی به‌ویژه روغن و شکر از سال گذشته دچار نوساناتی شد و به دنبال این مسئله، قیمت انواع شیرینی و کیک تولد افزایش یافت. اکنون هر کیلوگرم کیک تولد با قیمت حدود 60 هزار تومان در شیرینی‌فروشی‌ها عرضه می‌شود و بسته به میزان تزئینات، قیمت آن‌ها تغییر می‌کند؛ برای نمونه یک کیک ساده 500گرمی قیمتی بین 45 تا 60 هزار تومان دارد. این بها برای کیک‌های بزرگ‌تر یعنی یک‌کیلوگرمی به 63 تا 98هزار تومان می‌رسد.
 کسادی کسب‌وکار شیرینی‌فروشان باعث شده کیک تولد با وزن کم عرضه شود و کیک‌هایی با وزن بیش از دو کیلوگرم به‌طور معمول سفارشی محسوب می‌شوند که شروع قیمت آن‌ها از 140 هزار تومان است. درمقابل، کیک‌های تولید خانگی نرخ مصوبی ندارند و همه‌چیز به نظر قناد، بازار فروش او و هزینه‌های اولیه بستگی دارد!
درحال حاضر یک کیک تولد خامه‌ای ساده خانگی با وزن 500 گرم بین 58 تا 90هزار تومان و کیک یک‌کیلوگرمی 70 تا 115 هزار تومان قیمت دارد. قیمت کیک‌های دو و سه طبقه کارتونی نیز به مرز 500 هزار تومان می‌رسد؛ برای مثال کیک تولد خانگی دو طبقه نیکا با وزن سه کیلوگرم حداکثر 310 هزار تومان، کیک سه طبقه طرح دختر فانتزی با وزن چهارکیلو و 500 گرم 430 هزار تومان قیمت دارد. انواع شیرینی خانگی‌تر و خشک نیز به ازای هر کیلوگرم با اختلاف قیمت پنج تا 15هزار تومان بیشتـــــر از نرخ مصوب در شیرینی‌فروشی‌ها به فروش می‌رسند.

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    سعیده غفاری

برچسب‌های خبر