کرونای هندی با تهدید جهش دوگانه

کرونا ابتدا از چین و سپس به‌مرور انواع آن در کشورهای مختلف شیوع پیدا کرد و مدتی است که از هند در حال انتقال به کشورهای دیگر است؛ نوعی که جهش‌یافته‌تر و گویا مسری‌تر است. توضیحات لازم دراین‌باره را می‌توانید از زبان دکتر مرتضی پوراحمد و دکتر عباسعلی طرفه، متخصصان بیماری‌های عفونی و اعضای هیئت‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی اصفهان، بخوانید.

تاریخ انتشار: 10:07 - چهارشنبه 1400/03/12
مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه
no image

بیماری کرونا ناشی از ویروس کووید 19، حدود یک‌سال‌ونیم قبل در کل جهان گسترش پیدا کرد و طی این مدت بر اثر جهش‌های ژنتیکی متعدد ویروس، انواع جهش‌یافته مختلفی در کشورهای جهان شناخته و با اسم‌های متفاوت از قبیل انگلیسی، برزیلی، آفریقای جنوبی و اخیرا نوع هندی آن نام‌گذاری شد.اما با توجه به پرسش‌های متعدد درباره تفاوت انواع جهش‌یافته، به‌ویژه درزمینه کرونای هندی، لازم است در خصوص راه‌های شناسایی کرونای هندی و راه‌های انتقال بیماری توضیحاتی داده شود؛ همچنین ابهام‌هایی درباره تفاوت درمان ویروس کرونای جهش‌یافته هندی با انواع کرونا وجود دارد و اینکه آیا راه‌های پیشگیری کرونای هندی با دیگر انواع کرونا متفاوت است یا خیر.

کرونای هندی و علائم آن

ویروس کرونای هندی ترکیبی از دو جهش هم‌زمان در ژنوم ویروس کروناست که این جهش‌ها باعث شده ویروس، عفونی‌تر شود و به آنتی‌بادی‌ها غلبه کند.دراین‌بین، نه‌تنها از افراد آسیب‌پذیرتر، بلکه از افراد جوان نیز قربانی می‌گیرد؛ ولی علائم بیماری در شروع آن مانند بقیه گونه‌های کرونا با تب، سرفه، بدن‌درد، گرفتگی بینی، کاهش حس بویایی و ضعف و بی‌حالی همراه است؛ البته سرعت سرایت بیماری از افراد مبتلا به دیگران بیشتر است و احتمال درگیری شدیدتر ریه و درنتیجه بستری‌شدن در بیمارستان و احتمال مرگ در آن بیشتر است.تام کنیون، مدیر سابق بهداشت جهانی در مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های ایالات‌متحده (CDC)، نیز می‌گوید: در حال حاضر سرعت بیشتر سرایت این نوع ویروس باعث می‌شود در صورت رعایت‌نکردن مسائل بهداشتی، آمار مبتلایان به ‌سرعت بالا رود و به همان نسبتِ درصد باعث افزایش خطر مرگ شود.

راهکار تشخیص

تشخیص نوع جهش‌یافته کرونای هندی بر اساس بررسی ساختار ژنتیکی ویروسی است که این امر با تست «پی‌سی‌آر» معمولی که در آزمایشگاه‌ها و مراکز درمانی انجام می‌شود، میسر نیست و تعیین ساختار ژنتیکی ویروس برای تشخیص نوع کرونای هندی فقط در آزمایشگاه‌های مرجع کشور قابل انجام است.

راهکار درمانی

ازلحاظ اقدامات درمانی، با توجه به اینکه کلا درمان شناخته‌شده مؤثری تاکنون کشف نشده است، لذا تفاوتی در اقدامات درمان بین نوع هندی با بقیه انواع کرونا وجود ندارد؛ ازاین‌رو مؤثرترین راه برای قطع چرخه انتقال و تکثیر ویروس، پیشگیری از ابتلا به بیماری کروناست. تک‌تک افراد جامعه باید برای حفظ سلامت خود و سایر افراد به راهکارهای پیشگیری توجه کنند و تمام نکات مربوط به آن را مدنظر قرار داده و به آن عمل کنند.

راهکارهای پیشگیری

بــرای این بیــمــاری مثل خیلی از بیماری‌های دیگر بهتر است پیشگیری انجام شود تا درد و رنج و هزینه‌های گزاف درمان به افراد تحمیل نشود.
این امر مستلزم رعایت پروتکل‌های بهداشتی است که مشتمل بر استفاده از ماسک در هنگام خروج از منزل، شست‌وشوی مرتب دست با آب و صابون و در صورت عدم امکان شست‌وشوی دست، استفاده از محلول‌های الکلی ضدعفونی‌کننده دست و پرهیز از حضور در مکان‌های شلوغ و سربسته است. به جداسازی بیماران و قرنطینه نیز باید توجه شود.علاوه بر این، افراد بهتر است چندان تحت‌تأثیر خبرهای شایع‌شده نباشند، استرس خود را کنترل کنند و در تقویت سیستم ایمنی خود با موادغذایی مغذی و سالم کوشا باشند؛ همچنین به انجام ورزش متناسب با توانایی خود روی آورند و روحیه شاد و بانشاطی داشته باشند. نتیجه می‌گیریم که رعایت پروتکل‌های بهداشتی فوق تا زمانی که درمان مؤثری برای این بیماری پیدا شود و واکسیناسیون کامل افراد جامعه صورت پذیرد، تنها راه حفظ سلامتی خود و اعضای خانواده و جامعه است.

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    لیلا کهلانی

برچسب‌های خبر