گسترش حوزه عملیاتی آتش‌نشانی مبارکه

سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مبارکه طی چند سال اخیر با توسعه خدمات و حوزه پوشش خود به خوبی توانسته است تحولی مطلوب را در عرصه سازمانی ایجاد کرده و نقش خود را در قامت حافظان امنیت و ناجیان زندگی ایفا کند. این سازمان توانسته است با کمترین امکانات نه تنها درخواست‌های شهر و شهرستان مبارکه، بلکه شهرهای اطراف و دیگر شهرستان‌ها را نیز پاسخ داده و در زمان حوادث و سوانح طبیعی و انسانی در صحنه حاضر باشد.

تاریخ انتشار: 09:26 - یکشنبه 1399/07/13
مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه
no image

به گفته مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهرداری مبارکه، با تبدیل شدن واحد آتش‌نشانی به سازمان آتش‌نشانی علاوه بر تحول ساختاری، به لحاظ مسئولیتی و حوزه عملیاتی نیز مأموریت‌های سازمان افزایش یافت. مختاری با اشاره به اینکه بیش از 600 واحد صنعتی در اطراف مبارکه مستقر هستند تأکید کرد: هر حادثه و سانحه‌ای که در این واحدها اتفاق بیفتد، سازمان آتش‌نشانی باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن حاضر شده و مشکل را مرتفع کند. به گفته او، در این راستا تفاهم‌نامه‌هایی با برخی شرکت‌های بزرگ از جمله فولاد مبارکه و… منعقد شده است تا در صورت نیاز به یکدیگر کمک کنند. وجود 30کیلومتر طول مسیر شرایط خاصی را ایجاد کرده است که به گفته مختاری هر ساله باعث غرق شدن بسیاری از افراد می‌شود. این در حالی است که سازمان آتش‌نشانی شهرداری مبارکه علاوه بر محدوده مبارکه، باید با امکانات موجود، حوادث غرقی شهرستان‌های اطراف را نیز پوشش دهد. با این حال مختاری تأکید می‌کند که تجهیزات امداد و نجات رودخانه‌ای این سازمان باید ارتقا یابد که با افزایش روز افزون قیمت‌ها، تحقق این هدف را سخت کرده است. مختاری معتقد است یکی از پرحادثه‌ترین جاده‌های کشور، یعنی جاده مجلسی در این شهرستان واقع شده و سازمان آتش‌نشانی مبارکه مجبور است علاوه بر این منطقه حوادث جاده‌ای کل شهرستان و شهرهای اطراف را نیز پوشش دهد.
او با تأکید بر اینکه یکی از اولویت‌های اصلی سازمان، خرید نردبان آتش‌نشانی است، از نماینده شهرستان در مجلس و شرکت‌های بزرگ منطقه خواست در خرید این نردبان 60 میلیارد تومانی به شهرداری کمک کنند. به گفته مختاری، مهم‌ترین چالش سازمان در حال حاضر خرید و به‌روز کردن تجهیزات آتش‌نشانی و خدمات ایمنی سازمان است که با وجود تحریم‌ها و قیمت‌های سرسام آور کار بسیار سختی است. به گفته او، در مجموع از سال 96 تا پایان شهریور99 بیش از 35هزار بار با آتش‌نشانی مبارکه تماس گرفته شده که از این تعداد حدود 9هزار تماس (معادل 25درصد) مزاحمت تلفنی بوده است. یعنی از هر چهار تماسی که با آتش‌نشانی گرفته می‌شود یک مورد آن مزاحمت تلفنی است. مختاری با اشاره به اینکه آمار حوادث و حریق نیز طی سه سال گذشته روندی افزایشی داشته است، گفت: به لحاظ آمار نجات یافتگان و احیا شدگان در سوانح و حوادث، سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مبارکه توانسته است طی سال‌های 96 تا 99 زندگی 138 نفر را نجات دهد. او افزود: سازمان آتش‌نشانی مبارکه در راستای کاهش حوادث و پیشگیری از وقع آن‌ها رویکرد آموزش شهروندان را نیز در دستور کار قرار داده است. مختاری تصریح کرد: با توجه به اینکه ارتقای تجهیزات آتش‌نشانی همواره از اولویت‌های این سازمان بوده، در طول چند سال گذشته وسایل و تجهیزات امداد کوهستان و پمپ فایر کو به داشته‌های این سازمان اضافه شده است.

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    اکبر منتشلو