1000 میلیارد ریال برای فضای سبز اصفهان

آیین روز درخت‌کاری با حضور رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان، شهردار، اعضای شورا و مدیران ارشد شهری در ناژوان برگزار شد. رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه بالغ بر 100 میلیارد تومان اعتبار برای حفظ و توسعه فضای سبز اختصاص داده شده است، گفت: ایجاد فضاهای سبز بزرگ در محله‌ها به‌ویژه مناطق غرب شهر در این قالب انجام خواهد شد. محمد نورصالحی اظهار کرد: اکنون روز درخت‌کاری، منابع طبیعی و تکریم محیط‌زیست و فضای سبز است؛ بنابراین امیدواریم همگی به این اعتقاد برسیم که توسعه پایدار با توسعه و حفظ فضای سبز اتفاق خواهد افتاد.

تاریخ انتشار: 09:43 - دوشنبه 1400/12/16
مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
no image

 او با اشاره به اختصاص بودجه مناسب برای حفظ و توسعه فضای سبز افزود: پیش‌بینی اعتبار مناسب و قابل‌توجه بیش از دوره‌های گذشته برای تملک اراضی و ایجاد فضای سبز در محله‌ها نشان می‌دهد که کاشت درخت، توسعه فضای سبز و حفظ آن مدنظر و مورد تأکید مدیریت شهری است.

درخت‌کاری جزو توصیه‌های مؤکد اسلام است

شهردار اصفهان در این آیین گفت: اگرچه حفظ درختان و فضای سبز شهری جزو رسالت‌های شهرداری است؛ اما تا مردم شهر خود به فکر حفظ و نگهداری از درختان نباشند این مهم محقق نخواهد شد؛ بنابراین درخت‌بانی را به‌عنوان یک کلیدواژه طلایی در عرصه محیط‌زیست وارد کردیم. علی قاسم‌زاده اظهار کرد: درخت‌کاری جزو توصیه‌های مؤکد اسلام و رسول اکرم(ص) است؛ ائمه اطهار کاشت درخت را در عمل انجام می‌دادند به‌طوری‌که یکی از باقیات‌صالحاتی که از امیرالمؤمنین (ع) به یادگار گذاشته شده، نخلستان‌های عظیم است. او افزود: امیدواریم به یمن این روز مبارک شاهد شرایط بهتر در شهر اصفهان باشیم؛ به‌ویژه جاری‌شدن دائمی آب در زاینده‌رود که آرزوی همه شهروندان اصفهان است.
شهردار اصفهان تصریح کرد: قصد داریم در آینده‌ای نزدیک درخت‌هایی را در شهر غرس کنیم که با شرایط و اقلیم اصفهان بیشتر مناسب باشد. شهردار اصفهان با اشاره به سیاست‌های شهرداری در حوزه درخت‌کاری و حفظ فضای سبز و محیط‌زیست شهری گفت: ابتکاری که امسال انجام گرفت این است که در کنار درخت‌کاری بر امر درخت‌بانی نیز تأکید کنیم.

کاشت درخت، بهترین یادگار برای حفظ محیط‌زیست است

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان نیز در این آیین اظهار کرد: فکر می‌کنم یکی از زیباترین کارها در عالم هستی کاشت درخت است و این امر به‌عنوان یک یادگاری برای آیندگان باقی خواهد ماند.
سیدامیر سامع افزود: کاشت درخت بهترین یادگار برای حفظ محیط‌زیست و زندگی آیندگان تلقی می‌شود؛ بنابراین امیدواریم مجموعه اقدامات مدیریت شهری ششم در این عرصه منجر به شهری زیبا، جذاب‌تر و بهتر برای زندگی شود که هر شهروند بتواند به آن افتخار کند.

امسال طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب، کاشت درختان مثمر را در دستور کار قرار داده‌ایم

در ادامه مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان با اشاره به تأکید مدیریت شهری بر درخت‌بانی شهروندان در کنار درخت‌کاری گفت: فاز نخست نارنجستان ناژوان در وسعت شش هزار متر مربع افتتاح شد. مجید عرفان‌منش در حاشیه آیین روز درخت‌کاری اظهار کرد: امسال طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب، کاشت درختان مثمر را در دستور کار قرار داده‌ایم. او افزود: در این راستا طی برنامه‌ریزی انجام‌شده اولین باغ موضوعی تحت‌عنوان نارنجستان ناژوان با حضور مدیران شهری به بهره‌برداری رسید و اولین درخت نارنج توسط شهردار اصفهان و خانواده معزز شهدا غرس شد. مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان ادامه داد: فاز نخست نارنجستان در وسعت شش هزار متر مربع افتتاح شد که در این راستا تمام درخت‌ها به نام شهدا مزین می‌شود. عرفان‌منش با بیان اینکه کاشت درخت در اسفند هدفمند انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: بر اساس مذاکرات شهرداری اصفهان با اداره کل منابع طبیعی در قالب قانون هوای پاک، توزیع عمومی نهال به وسیله اداره‌های منابع طبیعی شهرستان‌ها انجام می‌شود.
او تصریح کرد: امسال درصدد هستیم در کنار پویش درخت‌بانی، به فضای سبز داخلی ساختمان‌ها نیز در قالب موضوع خانه سبز و توسعه فضای سبز داخل ساختمان‌ها با استفاده از گل و گیاهان آپارتمانی بپردازیم.

اجرای طرح جامع احداث باغ‌های موضوعی ناژوان

مدیر طرح سامان‌دهی ناژوان گفت: در ادامه طرح جامع احداث باغ‌های موضوعی ناژوان با حضور شهردار اصفهان در نارنجستان ناژوان راه‌اندازی شد. مهدی قائلی افزود: نارنجستان ناژوان در حاشیه شمال رودخانه و در امتداد مسیر جاده سلامت با کاشت تقریبا 200 نهال نارنج با حضور اعضای شورای شهر و مدیران شهری ایجاد خواهد شد. او ادامه داد: طرح احداث باغ‌های موضوعی ضمن ایجاد باغ‌های مثمر میوه، زمینه آموزشی برای دانشجویان، دانش‌‌آموزان و عموم بازدیدکنندگان را ایجاد خواهد کرد. مدیر طرح سامان‌دهی ناژوان تصریح کرد: امروزه کشورهای بسیاری ازجمله کشورهای مدیترانه‌ای از طریق گردشگری باغ‌های میوه و باغ‌های موضوعی سالانه هزاران و میلیون‌ها گردشگر را به سرزمین‌های خویش جذب می‌کنند و با ابتکارات مختلف باعث به وجود آوردن ده‌ها شغل و نیز کارآفرینی می‌شوند. قائلی افزود: گردشگری باغ‌های موضوعی این امکان را برای بسیاری از ساکنان بومی فراهم می‌کند که در محل سکونت خویش درآمد مدنظر را از طریق فعالیت‌های گردشگری کسب کنند.
 او تصریح کرد: نکته مهم این است که در این بازدیدها به‌هیچ‌وجه نباید به کشاورزان و باغداران صدمه‌ای از جانب گردش‌های دسته‌جمعی گردشگران وارد شود.
مدیر طرح سامان‌دهی ناژوان با اشاره به بهینه‌سازی زیرساخت‌ها و امکانات موجود در مراکز گردشگری ناژوان گفت: در فازهای بعدی این طرح می‌توان از فعالیت‌های جانبی قابل‌استفاده در باغ‌های موضوعی برای جذب و دیدار گردشگران در ایام خاص بهار یعنی فصل شکوفه، فصل برداشت گل و میوه، فصل تهیه فراورده‌های خاص از میوه‌ها، روش تهیه و بسته‌بندی خشکبار و تشکیل غرفه‌های فروش برای گردشگران نیز استفاده کرد.

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط