بهره‌برداری از مرکز جامع توانمندسازی اصفهان

آیین بهره‌برداری از مرکز جامع توانمندسازی استان اصفهان با حضور مسئولان استانی و شهری برگزار شد استاندار اصفهان با بیان اینکه مرکز جامع توانمندسازی اصفهان تنها محلی برای اسکان معتادان نیست.

تاریخ انتشار: 23:50 - سه شنبه 1401/11/18
مدت زمان مطالعه: 7 دقیقه
بهره‌برداری از مرکز جامع توانمندسازی اصفهان

استاندار اصفهان با بیان اینکه مرکز جامع توانمندسازی اصفهان تنها محلی برای اسکان معتادان نیست، گفت: این مرکز قابلیت اسکان و سامان‌دهی بالغ‌بر هزار نفر معتاد و کارتن‌خواب را دارد که با حمایت‌ ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور می‌توانیم اتفاق‌های بسیار خوبی را در اصفهان انجام دهیم. سیدرضا مرتضوی، ضمن قدردانی از مجموعه افرادی که برای راه‌اندازی مرکز جامع توانمندسازی استان اصفهان تلاش کردند، تصریح کرد: راه‌اندازی این مرکز مطالبه جدی و مکرر از مجموعه استان بود و هم‌اکنون شاهد بهره‌برداری این مرکز با همدلی همه مسئولان شهری و استانی هستیم.

او در دین مبین اسلام نجات یک فرد را نجات همه انسان‌ها دانست و اظهار کرد: تا امروز با وجود همه تلاش‌ها، بخشی از فعالیت‌ها در جمهوری اسلامی در عرصه مبارزه با موادمخدر ناقص و ناتمام مانده است که باید تکمیل شود؛ درواقع آن‌گونه که بایدوشاید به موضوع توانمندسازی معتادان و مباحث اعتیاد پرداخته نشده است.

استاندار اصفهان خاطرنشان کرد: در موضوع اعتیاد در سطح کشور بخشی از اقداماتی که در قوانین پیرامون این موضوع تصریح‌شده، شامل اقدامات سلبی چون مبارزه با قاچاقچیان و مسئولان کاشت و توزیع مواد مخدر انجام می‌شود؛ اما بخش مهم این موضوع افراد گرفتار در دام اعتیاد هستند که باید درخصوص فرهنگ‌سازی و بازسازی دیدگاه عموم جامعه نسبت به این افراد بیشتر تلاش کرد.

مرتضوی با اشاره به سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب در موضوع اعتیاد بیان کرد: در این سیاست‌ها به حوزه‌های آموزش، فرهنگ و اشتغال معتادان به‌صورت ویژه اشاره‌شده و در این راستا، راه‌اندازی مرکز جامع توانمندسازی استان اصفهان اگر پایه این اقدامات درزمینه اعتیاد و معتادان باشد، مؤثر و کارآمد است. استاندار اصفهان تأکید کرد: اگر مرکز جامع توانمندسازی استان اصفهان که با همه امکانات و تلاش‌ها امروز به بهره‌برداری می‌رسد، صرفا محلی برای اسکان معتادان جمع آوری‌شده باشد، نتوانسته است مأموریت اصلی خود را به سرانجام برساند.

بنابراین لازم است برای بهترشدن حال معتادان بهبودیافته و تکمیل چرخه بازگردانی افراد بهبودیافته این مرکز به جامعه تلاش و برنامه‌ریزی خاصی کرد. مرتضوی با بیان اینکه شورای مبارزه با موادمخدر کشور نباید گرفتار مسائل جزئی شود، گفت: درصورتی‌که ستاد مبارزه با موادمخدر مساعدت‌های قول داده‌شده را عملی کند، مجموعه استانی همت دارد کاری متفاوت در عرصه توانمندسازی معتادان متجاهر و کارتن‌خواب انجام دهد.

او با اشاره به نقش سپاه و بسیج برای کمک‌رسانی در عرصه‌های گوناگون اظهار کرد: به‌عنوان‌مثال، در عرصه بهبود معتادان و توانمندسازی آن‌ها نیز سپاه استان به‌منظور اداره این مرکز وارد عمل شد؛ اما باید مراقب باشیم که آن‌ها را در تجهیز و پشتیبانی مرکز جامع توانمندسازی تنها نگذاریم.

 

ضرورت حمایت معنوی و مادی از مرکز توانمندسازی

در ادامه این آیین، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان اصفهان با اشاره به راه‌اندازی مرکز توانمندسازی استان اظهار کرد: این مرکز ظرفیت نگهداری از حدود ۷۰۰ نفر را دارد؛ ازاین‌رو نیازمند رسیدگی و حمایت مالی ویژه است تا بتواند رسیدگی مناسبی به وضعیت معتادان کند. محمد موسویان بیان کرد: از همه افرادی که از صفر تا صد برای راه‌اندازی این مرکز زحمت کشیدند، تشکر می‌کنم.

هرچند مرکز توانمندسازی کمی دیر در اصفهان راه‌اندازی شد، اما همین اتفاق نیز بسیار ‌تحسین‌برانگیز است. او ادامه داد: اگرچه اعتیاد ازلحاظ قانون هنوز جرم محسوب می‌شود، درواقع معتاد مجرم نیست و یک بیمار است و معتاد آسیب‌دیده به لحاظ روحی و جسمی نباید به زندان برود؛ باید درمان شود. دادستان عمومی و انقلاب اصفهان افزود: تبدیل‌شدن یک معتاد به معتاد متجاهر یک آسیب اجتماعی است و نهادهای متولی موظف به رسیدگی به آن هستند.

او تصریح کرد: تاکنون مرکزی برای توانمندسازی معتادان متجاهر وجود نداشت؛ تنها یک مرکز در قلعه‌شور با ظرفیت ۲۰۰ نفر فعالیت می‌کرد که بسیاری از طرح‌ها برای اجرا با کمبود فضا روبه‌رو می‌شد؛ ازاین‌رو معتادان را در زندان مرکزی نگهداری می‌کردیم؛ هرچند مراکز خصوصی نیز برای نگهداری کمک‌حال بودند که از آن‌ها نیز قدردانی می‌کنیم.

موسویان ادامه داد: با راه‌اندازی این مرکز مکان مناسبی برای نگهداری از این افراد فراهم شده است؛ بنابراین فعالیت خود را امروز آغاز می‌کنیم تا معتاد متجاهر در شهر دیده نشود. او با بیان اینکه اعتیاد ریشه در بسیاری از جرائم دارد، افزود: دو جرمی که چهره شهر را بر هم می‌زند، تکدی‌گری و سرقت خرد است که به‌وسیله معتادان متجاهر انجام می‌شود.

بنابراین امیدواریم با افتتاح این مرکز معتادان متجاهر جمع‌آوری شوند و در این مرکز آموزش‌های لازم را ببینند تا آسیب اجتماعی و جرائم کمتر شود. دادستان عمومی و انقلاب اصفهان خاطرنشان کرد: دستگاه‌های متولی نیز نظارت بر این مرکز را فراموش نکنند؛ زیرا به‌طورقطع آسیب‌های این مرکز نیز زیاد خواهد بود و با نظارتی که انجام می‌شود، می‌توان از به‌وجودآمدن مشکلات جلوگیری کرد.

 

لزوم پشتیبانی از مرکز توانمندسازی

در ادامه این آیین، فرمانده سپاه صاحب‌الزمان(عج) استان اصفهان بازیابی اعتماد عمومی مردم به افراد معتاد را ضروری دانست و گفت: در این راستا لازم است برنامه‌های ویژه‌ای جهت سپردن وام به این افراد برای ایجاد اشتغال و توانمند شدن و بازگشت با کرامت به جامعه در نظر گرفته شود. قسمت پایانی توانمندسازی معتادان متجاهر و کارتن‌خواب امروز در جامعه ناتمام است؛ درواقع صیانت از این افراد حلقه مفقوده‌ای است که باید به آن اهمیت داد.

سردار مجتبی فدا اظهار کرد: اعتیاد تنها مسیری است که به شکست می‌انجامد؛ زیرا اثر مصرف موادمخدر شرایط بسیار بدی را برای فرد معتاد ایجاد می‌کند.او افتخار جمهوری اسلامی ایران را دغدغه‌مندی بالاترین مقام مسئول این کشور برای موضوع اعتیاد دانست و افزود: رهبر معظم انقلاب در موضوع‌های اجــتماعی اعتیاد را بزرگ‌ترین و اولویت‌دارترین موضوع مطرح کردند.

درحالی‌که سران رژیم منحوس گذشته خود دستی بر توسعه آتش اعتیاد در کشور داشتند و از آن بهره می‌بردند. فرمانده سپاه صاحب‌الزمان (عج) استان اصفهان با بیان اینکه امروز نظام همه ظرفیت خود را پای کار آورده است تا بتواند بخشی از آسیب‌های اجتماعی را کاهش دهد، گفت: در روزهای گذشته شاهد عفو و گذشت عمومی رهبر معظم انقلاب برای برخی از مجرمان بودیم که این گذشت در اوج قدرت و اقتدار نظام، آن‌هم جایی که دشمن هیچ غلطی نتوانست بکند، متکی بر سیره پیامبراکرم(ص) و اهل‌بیت(ع) است.

او، سپاه و بسیج را همواره سرباز ولایت‌فقیه دانست و یادآور شد: هرکجا که احساس کردیم رهبر معظم انقلاب مطالبه‌ای دارند، حتی اگر در عرصه‌های مأموریتی ما تعریف‌نشده باشد، اطاعت کرده‌ایم؛ به‌عنوان‌مثال، در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی، خاصه مواد مخدر به راه‌اندازی مرکز کرامت در شهرستان مبارکه اقدام کردیم و امروز شاهد موفقیت این مرکز در عرصه کاهش آسیب‌های اجتماعی، معتادان متجاهر و کارتن‌خواب‌ها هستیم.

سردار فدا با اشاره به لزوم تحقق مطالبات رهبری در عرصه‌های متعدد بیان کرد: امروز مرکز توانمندسازی استان اصفهان جنب باغ فدک را تحویل می‌گیریم و تمام تلاش خود را برای درمان و رسیدگی و توانمندسازی این افراد با حفظ کرامت آن‌ها انجام می‌دهیم. او خطاب به مسئولان ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور گفت: دغدغه پشتیبانی و حمایت از مرکز توانمندسازی نباید فراموش شود و همه دستگاه‌های متولی باید خود را ملزم به حمایت از آن بدانند.

فرمانده سپاه صاحب‌الزمان(عج) استان اصفهان تأکید کرد: حقیقت این است که قسمت پایانی توانمندسازی افراد معتاد متجاهر و کارتن‌خواب در جامعه ناتمام است؛ درواقع صیانت از این افراد حلقه مفقوده‌ای است که باید به آن اهمیت داد؛ در این راستا باید فرهنگ‌سازی عمومی در رویارویی با این افراد به‌منزله صیانت توسط مسئولان ستاد مبارزه با موادمخدر کشور نقش پررنگی پیدا کند. سردار فدا اظهار کرد: حفظ و صیانت وظیفه همه دستگاه‌هاست. ما می‌توانیم معتادان و کارتن‌خواب‌ها را بر اساس یک برنامه‌ریزی و اولویت‌سنجی به سربازان این نظام و انقلاب و افراد مؤثر و مفید تبدیل کنیم.

افتتاح مرکز توانمندسازی حاصل همدلی و هم‌گرایی استانداری، سپاه و شهرداری

در ادامه، شهردار اصفهان گفت: افتتاح مرکز توانمندسازی حاصل همدلی و هم‌گرایی میان نهادهای مختلف در استان همچون استانداری، سپاه و شهرداری است که امیدواریم نتیجه خوبی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی داشته باشد.علی قاسم‌زاده با بیان اینکه زندگی انسان در ذات خود آمیخته با غم و شادی است، اظهار کرد: باید تلاش کنیم بر اساس اقتضای فردی و اجتماعی بر غم کسی اضافه نکنیم و علت غم کسی نشویم تا راحت‌تر و شادتر زندگی کنیم.

او ادامه داد: طبق سیاست‌ها و آرمان‌های خود در مدیریت شهری تلاش و جهاد خواهیم کرد تا بهترین شرایط را برای زندگی مردم فراهم کنیم؛ البته نباید از این موضوع غافل باشیم که هرچه انتظارهای مردم افزایش یابد، سطح رضایت آن‌ها پایین‌تر می‌رود. شهردار اصفهان تصریح کرد: مسئولان و کارگزاران گاهی با وعده‌های خود، انتظارهایی را در جامعه ایجاد می‌کنند که قابل پیاده‌سازی نیست.

ازجمله اینکه ادعا کنیم شهر ما روزی از کارتن‌خواب و کودک کار عاری می‌شود. هرچند باید تلاش کنیم تا جامعه اسلامی را به نقطه‌ای برسانیم تا بزه و خلاف در آن اتفاق نیفتد، اما گاهی با بیان این وعده‌ها سطح انتظارهای مردم را افزایش می‌دهیم. قاسم‌زاده با تأکید بر اینکه همه مسئولان برای رفع این مشکلات به‌صورت شبانه‌روزی در حال تلاش هستند، خاطرنشان کرد: امیدوارم در این دوره خدمت روزبه‌روز بتوانیم گره از کار مردم باز کرده و شرایط را برای زندگی بهتر آن‌ها فراهم کنیم.

قاسم‌زاده گفت: با توجه به اینکه در شرایط تحریم قرار داریم، باید در جامعه همانند یک خانواده برای کاهش مشکلات همدیگر تلاش کنیم و در سختی‌ها دست‌به‌دست یکدیگر بدهیم.‌ او تصریح کرد: افتتاح مرکز توانمندسازی آقایان استان اصفهان حاصل همدلی و هم‌گرایی میان نهادهای مختلف در استان همچون استانداری، سپاه و شهرداری است که امیدواریم نتیجه خوبی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی داشته باشد؛ اتفاق دوم نیز در حوزه کودکان کار است که در آینده رونمایی می‌شود.

 

افتتاح مرکز توانمندسازی حاصل همدلی و هم‌گرایی استانداری، سپاه و شهرداری - اصفهان زییا

کاهش آسیب‌های اجتماعی با راه‌اندازی مرکز جامع توانمندسازی

در ادامه این آیین، دبیر شورای مبارزه با موادمخدر استان اصفهان با اشاره به راه‌اندازی دو مرکز جامع توانمندسازی گفت: امروز که کشور در معرض انواع تهدیدها قرار دارد، راه‌اندازی چنین مراکزی گام مهمی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی و مقاوم‌سازی جامعه در برابر تهدیدها است. مجتبی ایزدی اظهار کرد: شاهد افتتاح دو مرکز مهم نگهداری از معتادان متجاهر برای مردان و زنان هستیم که بی‌شک نقش مهمی در کاهش آسیب‌های اجتماعی دارد.

او با بیان اینکه یک مجموعه نگهداری، درمان و کاهش آسیب در مجاورت باغ فدک برای مردان و مجموعه دیگر در ضلع جنوبی شهر در منطقه قلعه‌شور برای بانوان افتتاح می‌شود و به بهره‌برداری می‌رسد، گفت: شهرداری اصفهان طبق بند ۶ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها و مصوبه شورای اسلامی شهر،در خصوص ایجاد این مرکز برای معتادان متجاهر و کارتن‌خواب‌ها اقدام کرده است.

دبیر شورای مبارزه با موادمخدر استان اصفهان اضافه کرد: با استفاده از ظرفیت تشکل‌های اجتماعی و سازمان‌های مردم‌نهاد توانمندسازی، صیانت اجتماعی، حرفه‌آموزی و اشتغال بهبودیافتگان خروجی این دو مرکز فراهم شود. او تصریح کرد: بی‌شک نجات انسان‌ها مطابق آیه ۳۲ سوره مبارکه مائده بر همه واجب است.

درواقع نجات یک شخص به‌منزله نجات همه انسان‌ها تلقی می‌شود و این یک امر شرعی، اجتماعی، اخلاقی و انسانی است. ایزدی خاطرنشان کرد: اکنون‌که کشور ایران با هجمه‌های سنگین فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی روبه‌رو است، روان‌گردان‌ها و موادمخدر به‌عنوان یک ابزار سیاسی مخرب و ویرانگر در خدمت استعمار جهانی برای کاهش سرمایه‌های اجتماعی و انسانی قرار دارد.

ازاین‌رو راه‌اندازی چنین مراکزی گامی مهم برای کاهش آسیب‌های اجتماعی و مقاوم‌سازی جامعه در برابر تهدیدهاست. او تأکید کرد: شدت این تهدید را می‌توان در فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی) خطاب به سران قوا به‌وضوح ملاحظه کرد. معظم‌له از موادمخدر به‌عنوان بلای بزرگ و تهدید عظیم یاد کردند و بلافاصله فرمانی مبنی بر تسریع در تحقق برنامه‌ها به اندازه سهم هر دستگاه صادر کردند؛ بنابراین شایسته است همه دستگاه‌های دولتی، غیردولتی و عمومی ضمن مهار تأثیرات پیچیده و مخرب روان‌گردان‌ها بر پیکره اقتصاد و جامعه از تمام ظرفیت‌های مردمی، دولتی و غیردولتی برای این مهم استفاده کنند.

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

سیزده − 10 =