آرشیو سرویس اقتصاد
بازار سیاه تایر در اصفهان
8 ساعت قبل
کاهش تولید و آشفتگی در توزیع، لاستیک را نایاب و گران کرد:

بازار سیاه تایر در اصفهان

به‌دنبال کمیاب‌شدن عرضه لاستیک با نرخ مصوب فروش، قیمت این کالا در بازار آزاد چندبرابر افزایش داشته است. آشفته‌بازار تایر باعث شده تا آگهی فروش لاستیک در فضای مجازی با قیمت‌های بالا هم داغ شود.

6درصد حوادث فوتی استان مختص معادن است
12:47 - چهارشنبه

6درصد حوادث فوتی استان مختص معادن است

جمعی از متولیان اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان به مناسبت هفته ایمنی و آتش‌نشانی از یکی از بزرگ‌ترین معادن سنگ استان بازدید کردند.

دست‌اندازهای تولید برق سبز
09:54 - سه شنبه
با وجود هزینه زیاد پنل‌های خورشیدی، تسهیلات پرداخت نمی‌شود:

دست‌اندازهای تولید برق سبز

برای فراگیرشدن تولید و استفاده از انرژی خورشیدی در اصفهان، بانک‌ها باید تسهیلات لازم به‌منظور خرید پنل‌های خورشیدی و دولت باید طرح‌های تشویقی برای استفاده هرچه بیشتر از این انرژی پاک را در اختیار صنایع و متقاضیان قرار دهند.

فرش اصفهان؛ چندقدم تا شناسنامه‌دارشدن
09:03 - دوشنبه
کپی‌برداری کشورهای رقیب، اعتبار فرش اصفهان را خدشه‌دار کرد:

فرش اصفهان؛ چندقدم تا شناسنامه‌دارشدن

برای حفظ اعتبار فرش ایرانی قرار است فرش‌ها شناسنامه‌دار شوند. به‌زعم متولیان اصفهان، مقدمات شناسنامه‌دارکردن فرش اصفهان آغاز شده و زیرساخت‌های لازم در حال تکمیل‌شدن است.

طرح تفصیلی؛ تخلف یا انعطاف؟!
08:48 - چهارشنبه
چرا ساخت‌وسازها مغایر با طرح تفصیلی انجام می‌شود؟

طرح تفصیلی؛ تخلف یا انعطاف؟!

اگر فرایند ساخت‌وساز مغایر با طرح تفصیلی انجام شود، تخلف تلقی می‌شود؛ چرا که پروانه ساختمانی بر اساس طرح تفصیلی نوشته‌ شده و مغایر بودن ساختمان با آن خلاف قانون شهرسازی است.

کارآفرینی به توان طلاب
10:49 - سه شنبه
سومین نمایشگاه اقتصاد مقاومتی، کارآفرینی و تولیدات مشاغل خانگی خانواده طلاب:

کارآفرینی به توان طلاب

سومین نمایشگاه اقتصاد مقاومتی، کارآفرینی و تولیدات مشاغل خانگی خانواده طلاب بیست‌ونهم شهریورماه تا هفتم مهرماه در حسینیه شهدای بسیج واقع در خیابان پاسداران برگزار خواهد شد. در این نمایشگاه خانواده طلاب توانمندی‌هایشان را در عرصه‌های مختلف به نمایش می‌گذارند.

مسئولیت شرکتی یا رانت‌خواری شرکتی؟!
08:56 - دوشنبه
مسئولیت اجتماعی برخی بنگاه‌ها دستخوش اهداف نادرست می‌شود:

مسئولیت شرکتی یا رانت‌خواری شرکتی؟!

هزینه‌های مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی چندان شفاف نیست. اگر این هزینه‌ها شفاف نباشد، وارد چرخه‌های غیرقانونی شده و به ازای ورود هزینه مسئولیت اجتماعی به حوزه‌های سیاسی و… فسادهای چند هزار میلیارد تومانی رقم می‌خورد.

بی‌شناسنامه‌های صادراتی
08:36 - یکشنبه
برای جلوگیری از بازگشت محصولات اصفهان از مقاصد صادراتی راهکارچیست؟

بی‌شناسنامه‌های صادراتی

توسعه صادرات متناسب با نیازها و سلیقه مصرف‌کنندگان جزو ضروریات است؛ چراکه امروزه رقابت بین عرضه‌کنندگان محصول در بازار جهانی بر همین پایه استوار است. برای صادرات کیفیت محصولات تولیدی نیز اهمیت زیادی دارد.

گل‌به‌خودی در معدن
08:30 - چهارشنبه
وضع عوارض صادراتی برای مواد معدنی، تیر خلاص به پیکره معدن‌کاری اصفهان است:

گل‌به‌خودی در معدن

خصوصی‌ها هشدار می‌دهند درصورتی‌که عوارض صادراتی مواد خام معدنی حذف نشود، نه‌تنها صادرات واحدهای معدنی متوقف خواهد شد، بلکه کارخانه‌های کوچک و متوسط نیز ورشکسته می‌شوند یا از گردونه تولید خارج خواهند شد.

شهرک‌سازی در اصفهان؛ راه‌حل یا فاجعه؟
09:04 - سه شنبه
ساخت‌وساز بدون تأمین منابع باعث تشدید کم‌آبی و فرونشست می‌شود:

شهرک‌سازی در اصفهان؛ راه‌حل یا فاجعه؟

هرچند سیاست ایجاد شهرک‌های جدید در كنار کلان‌شهرها به دلیل سرریز جمعیت و خانه‌داركردن اقشار کم‌درآمد وضع می‌شود؛ اما باید در كنار این مهم، مسائل و شاخص‌های زیست‌محیطی، عرضه و تقاضا، امكانات رفاهی، فضای سبز و بهداشت عمومی كیفی در نظر گرفته شود.

مهارت‌آموزی یا بهره‌کشی ارزان؟
08:42 - دوشنبه
مخالفت صریح نمایندگان کارگری اصفهان با احیای نظام استادشاگردی:

مهارت‌آموزی یا بهره‌کشی ارزان؟

نمایندگان کارگری اصفهان از نظام استاد‌شاگردی با عنوان «استثمار نیروی کار» یاد می‌کنند. ماده 15 و 16 لایحه برنامه هفتم توسعه، اعتراض تعداد زیادی از کارگران و فعالان کارگری را به دنبال داشته است.

مظنه دندان‌درد اصفهانی‌ها!
08:34 - یکشنبه
دندان‌پزشکان سلیقه‌ای نرخ اعلام می‌کنند:

مظنه دندان‌درد اصفهانی‌ها!

هزینه بالای خدمات دندان‌پزشکی منجر شده تا مطب‌های دندان‌پزشکی خلوت یا خالی بمانند تا جایی که برخی مطب‌های دندان‌پزشکی در اصفهان چاره کار را در ارائه خدمات قسطی و چکی به بیماران دیده‌اند تا با این راه بتوانند مشتری جذب کنند.