کدام اقلام خوراکی را می‌توان با یارانه ۱۰۰هزار تومانی خرید؟

دولت در روزهای پایانی آبان ماه وعده  پرداخت یارانه ماهیانه ۱۰۰ هزارتومانی تا پایان سال به یک سوم جمعیت کشور را داد. این یارانه کرونا برای یک خانواده چهار نفره 400هزارتومان در ماه خواهد بود. قیمت اقلام خوراکی درطول ماه‌های گذشته با افزایش همراه شده است و این رقم فقط جهت تامین ابتدایی‌ترین مواد غذایی در سبد خوراکی مردم کافی خواهد بود.

تاریخ انتشار: 08:48 - دوشنبه 1399/09/10
مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه

باتوجه به قیمت اقلام خوراکی در بازار اصفهان، 400هزارتومان را می‌توان با صرف خرید یک قلم خوراکی مانند برنج، میوه و صیفی‌جات و گوشت قرمز برای یک خانوار چهارنفره در طول ماه کرد یا بابت خرید یک سبد خوراکی متشکل از لبنیات، روغن ، نان و… پرداخت.اعمال محدودهای شدید ناشی از کرونا از اول آذر باعث شده دولت برای عده‌ای یارانه کرونا درنظر گیرد، ولی سوال اینجاست که با این رقم یارانه چه دردی از یک خانوار چهارنفره درمان می شود؟!

17 کیلوبرنج

قیمت هر کیلوگرم برنج خارجی در بازار حدود 23هزارتومان است و یک خانواده چهار نفره در اصفهان می تواند با یارانه 400هزارتومانی خود در ماه 17 کیلوگرم برنج خارجی تهیه کنند. اگر خانواری قصد خرید برنج ایرانی داشته باشد، می تواند 400هزارتومان خود را صرف خرید 16 کیلوگرم برنج عنبربو، 14کیلوگرم برنج لنجان و حدود 12کیلوگرم برنج طارم با کیفیت متوسط کند. در مجموع، این یارانه معیشتی برای تهیه برنج یک ماه خانواده چهارنفره در اصفهان کافی به نظر می‌رسد.

13 کیلو و 400 گرم مرغ

قیمت مرغ در هفته ابتدایی آذرماه با افزایش همراه شد و اکنون قیمت متوسط هرکیلوگرم مرغ 30 هزار تومان است. اگر خانواده چهار نفره‌ای هر هفته یک کیلوگرم مرغ مصرف کنند، باید 120 هزارتومان از یارانه مذکور را صرف خرید مرغ کنند. درکل با 400هزارتومان می توان 13کیلو و 400گرم مرغ یعنی مصرف سه ماه و یک هفته یک خانواده چهار نفره را تامین کرد.

13کیلو و 350 گرم حبوبات

گرانی گوشت قرمز باعث شده خانوارهای زیادی حبوبات را جایگزین آن کنند. درحال حاضر انواع حبوبات با قیمت بالا و متفاوتی در بازار به فروش می رسد؛ اگر میانگین هر کیلوگرم قیمت حبوبات را 30 هزارتومان محاسبه کنیم، یک خانواده چهار نفره در ماه باید حدود 90 هزارتومان صرف هزینه حبوبات خود کنند و 400هزارتومان معادل مصرف چهار و نیم‌ماه حبوبات یک خانواده چهار نفره است.

سه کیلو و 350 گرم گوشت قرمز

متوسط قیمت گوشت قرمز  120 هزارتومان است و خانواده چهارنفره با یارانه 400 هزارتومانی می‌توانند سه کیلو و 350 گرم گوشت قرمز تهیه کنند. با احتساب مصرف هفتگی 200 گرم گوشت برای هر نفر، مصرف ماهانه یک خانوار چهارنفره سه کیلوگرم گوشت قرمز معادل 360 هزار تومان می‌شود. از این رو، مبلغ این یارانه معیشتی بیشتر از هزینه گوشت قرمز ماهانه یک خانواده است.

32 لیتر روغن مایع

روغن یکی از اقلام اساسی برای آماده‌کردن غذا  به شمار می‌رود که به تازگی با کمبود و افزایش قیمت رو به‌روشده است. اگر میانگین مصرف روغن مایع یک خانوار چهار نفره را چهار لیتر و روغن جامد را دو لیتر در ماه درنظر بگیریم، هزینه روغن مایع این خانوار در ماه طبق قیمت مصوب حدود 50هزار تومان و روغن جامد 104هزار تومان خواهد بود. البته روغن با نرخ ثابتی در بازار به فروش نمی‌رسد و احتمال کاهش یا افزایش چندهزارتومانی این مبلغ وجود دارد.با این حال، با 400هزارتومان می توان مصرف هشت ماه روغن مایع و حدود چهار ماه روغن جامد یک خانوار را تامین کرد.

60 لیتر شیر کم‌چرب

گرانی موجب شده سهم مصرف لبنیات در خانواده‌ها کاهش یابد، ولی مصرف لبنیات اهمیت زیادی دارد و هر فرد باید در طول ماه دست‌کم سه لیتر شیر مصرف کند که یعنی یک خانواده چهار نفره باید 12 لیتر شیر در طول ماه تهیه کنند.  قیمت لبنیات در بازار مانند روغن ثابت نیست، با وجود این، با محاسبه قیمت هر لیتر شیر شش هزار و 700تومان، ماهانه این خانواده باید 80 هزارتومان شیر مصرف ‌کند. از طرفی ارزان‌ترین پنیرهای بسته‌بندی با وزن 400 گرم، 11هزارتومان قیمت دارد که اگر خانواده در ماه سه بسته پنیر تهیه کند باید 33هزارتومان بابت آن بپردازد. قیمت ماست‌های کم چرب نیز با وزن دو کیلوگرم از 14هزارتومان شروع می شود و یک خانواده میانگین چهار کیلوگرم معادل 28 هزار تومان ماست در ماه مصرف می‌کند. درکل هزینه مصرف ماهیانه لبنیات یک خانواده چهارنفره 141 هزار تومان است.

73 قرص نان

نان مانند برنج از اقلام خوراکی اساسی و پرمصرف در سفره ایرانی‌هاست که با 400 هزار تومان می‌توان 73 نان معادل مصرف شش ماه یک خانوار چهار نفره را تهیه کرد، زیرا میانگین مصرف روزانه این خانوار چهار نان تافتون با قیمت هر قرص 550 تومان است و بهای آن در طول ماه به 66 هزارتومان می‌رسد.

هزینه کل میوه یک ماه

سیب، پرتقال، انار و نارنگی میوه‌های مصرفی در فصول سرد سال هستند و میانگین قیمت هر کدام  در میوه فروشی‌های اصفهان به ترتیب 9 هزارتومان، 10هزارتومان، 11هزارتومان و 11هزار و 500 تومان است. اگر هر نفر یک کیلوگرم از میوه‌های نام برده در طول هفته را مصرف کند، متوسط هزینه میوه هر فرد 10هزار و 500تومان خواهد بود و این رقم برای چهار نفر در ماه 168هزار تومان می‌شود. همچنین باید هزینه مصرف صیفی‌جات از جمله پیاز، سیب زمینی، گوجه و خیار را نیز به این مبلغ اضافه کنیم که با احتساب هر کیلوگرم پیاز هفت هزارتومان، سیب زمینی پنج هزار و 500 تومان، گوجه 11هزار و 700 تومان و خیار هشت هزار تومان، کل این یارانه کرونا صرف خرید میوه و صیفی جات یک خانوار چهار نفره در طول ماه می شود.

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط