۳۴ درصد حقوق‌بگیران بازنشسته زنان هستند

طبق آمارها، تعداد افراد بازنشسته تحت پوشش ۸۱درصد، متوفیان ۱۸درصد و از کارافتادگان نیز یک‌درصد افراد حقوق‌بگیر تحت پوشش صندوق بازنشستگی را تشکیل می‌دهند.

تاریخ انتشار: 00:46 - یکشنبه 1401/11/30
مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
۳۴ درصد حقوق‌بگیران بازنشسته زنان هستند

براساس جدیدترین آمارهای مربوط به سالنامه آماری صندوق بازنشستگی کشوری، تعداد حقوق‌بگیران تحت‌پوشش صندوق تا پایان آذر ۱۴۰۱، حدود یک‌میلیون و ۶۳۰ هزار و ۱۵۳ نفر هستند که ۳۴درصد جامعه حقوق‌بگیران را بانوان و ۶۶درصد آن‌ها را مردان تشکیل می‌دهند./ بازنشسته
براساس داده‌های آماری موجود، آمار حقوق‌بگیران صندوق بازنشستگی با یک‌میلیون و ۶۳۰هزار و ۱۵۳ نفر در تفکیک جنسیتی شامل ۵۵۳ هزار و هشت نفر زنان و یک‌میلیون و ۷۷ هزار و ۱۴۵ نفر مردان هستند.

در استان تهران با بیشترین آمار و تعداد ۳۲۴هزار و ۶۳۳ نفر از حقوق‌بگیران تحت ‌پوشش صندوق بازنشستگی کشوری، ۱۳۲هزار و ۴۳۸ نفر از آنان را زنان تشکیل می‌دهند. تعداد حقوق‌بگیران تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری تا پایان آذر ۱۴۰۱ براساس داده‌های آماری مجموع آن‌ها به یک‌میلیون و ۶۳۰هزار نفر می‌رسد که این آمارها در جدیدترین سالنامه آماری این صندوق در پایان فصل پاییز سال جاری به ثبت رسیده است.

این گروه از حقوق‌بگیران شامل افراد بازنشسته، ازکارافتاده، شاغل متوفی و بازنشسته متوفی می‌شوند که در این میان تعداد افراد بازنشسته یک‌میلیون و ۳۲۳هزار و ۷۵۲ نفر، ازکارافتاده ۱۳هزار و ۲۵۱ نفر، شاغل متوفی ۶۱ هزار و ۹۸۳ نفر و بازنشسته متوفی نیز ۲۳۱هزار و ۱۶۷ نفر هستند.براساس آخرین گزارش دریافتی از پایگاه اطلاعاتی صندوق بازنشستگی کشوری ، استان تهران با ۳۲۴هزار و ۶۳۳ نفر بیشترین و استان ایلام با ۱۳هزار و ۷۴۲ نفر کمترین تعداد حقوق‌بگیر را دارند.

طبق این آمارها، تعداد افراد بازنشسته تحت پوشش ۸۱درصد، متوفیان ۱۸درصد و از کارافتادگان نیز یک‌درصد افراد حقوق‌بگیر تحت پوشش صندوق بازنشستگی را تشکیل می‌دهند. همچنین در بخش متوفیان با ۱۸درصد کل افراد مشمول صندوق بازنشستگی، ۱۴درصد را بازنشستگان متوفی و 4 درصد را شاغلان متوفی شامل می‌شوند.

تعداد افراد ازکارافتاده تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری نیز که یک‌درصد کل افراد حقوق‌بگیر این صندوق را تشکیل می‌دهند، 3 درصد ازکارافتادگی‌ها ناشی از کار و ۹۷درصد آن‌ها غیرناشی از کار بوده است. در حالت شاغل متوفی نیز ۱۰درصد فوت شاغلان ناشی از کار و ۸۱درصد فوت‌ها غیرناشی از کار است.این داده‌های آماری نشان می‌دهد که تعداد حقوق‌بگیران صندوق بازنشستگی کشوری تا پایان آذر ۱۴۰۱ نسبت به مدت مشابه سال قبل به میزان ۳.۷درصد افزایش داشته است.

در فصل پاییز چهارهزار و ۵۱۱ نفر از حقوق‌بگیران این صندوق فوت کرده‌اند که همه این افراد قبل از این فصل بازنشسته شده‌اند.حقوق‌بگیران صندوق بازنشستگی در ۱۴وزارتخانه، نهاد ریاست جمهوری، قوه قضائیه، مجلس شورای اسلامی، سازمان‌های منحله، خویش‌فرما و سایر افراد شاغل مشغول به فعالیت بوده و هستند.

در میان این وزارتخانه‌ها، وزارت آموزش و پرورش ۶۲.۵۱درصد، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ۱۳.۰۴درصد، وزارت جهاد کشاورزی ۴.۸۴درصد، وزارت راه و شهرسازی 4درصد، وزارت کشور ۲.۸۶درصد، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ۲.۲۴درصد و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز ۲.۲۲ درصد حقوق‌بگیر دارند.

وزارت امور اقتصادی و دارایی ۱.۷۲درصد، وزارت دادگستری ۱.۶۲درصد، نهاد ریاست جمهوری ۱.۰۸درصد، وزارت صنعت، معدنو تجارت ۱.۰۶درصد، وزارت نیرو ۰.۷۸درصد، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ۰.۶۸ درصد، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ۰.۴۸درصد، سازمان‌های منحله ۰.۲۷درصد، قوه قضائیه ۰.۱۹ درصد، وزارت امور خارجه ۰.۱۸درصد، مجلس شورای اسلامی ۰.۱۰ درصد، خویش‌فرما ۰.۶ درصد و سایر گروه‌های حقوق‌بگیر ۰.۸ درصد گروه حقوق‌بگیران تحت پوشش این صندوق را شامل می‌شوند.

وزارت آموزش و پرورش با یک میلیون و ۱۹ هزار و ۷۶ نفر حقوق‌بگیر، بزرگ‌ترین دستگاه مشترک صندوق بازنشستگی کشوری است که ۶۲.۵۱درصد جامعه حقوق‌بگیران این صندوق را تشکیل می‌دهند. اکنون با وجود فعالیت ۱۸ صندوق و سازمان بیمه‌ای در کشور، تأمین اجتماعی به‌عنوان بزرگ‌ترین سازمان بیمه‌گر چهار میلیون و ۱۰۰ هزار بازنشسته را تحت پوشش خدمات بیمه‌ای، درمانی و بازنشستگی و پرداخت مستمری دارد که بدون اتکا به بودجه دولتی در مجموع به ۴۵میلیون بیمه‌شده، مستمری‌بگیر و بازنشسته خدمات ارائه می‌دهد.

پس از سازمان تأمین اجتماعی، صندوق بازنشستگی کشوری به‌عنوان دومین صندوق بزرگ بیمه‌ای در کشور محسوب می‌شود که این صندوق با استفاده از بودجه دولتی حقوق و مستمری افراد تحت پوشش خود را پرداخت می‌کند. براساس اطلاعات و آمارهای موجود، بیش از ۹۰ درصد منابع فعلی صندوق بازنشستگی کشوری به عنوان دومین سازمان بیمه‌گر با ماهیت اجتماعی و اقتصادی از منابع عمومی دولت تأمین می‌شود.

برچسب‌های خبر
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

چهار × 3 =