سفرنامه نویسان فرنگی اصفهان: پیرلوتی

دامنی از گل سرخ

تا یکصدسال پیش، گل‌سرخ اصفهان شهرتی جهانگیر داشته است. تا بدانجا که گردشگری چون «پیرلوتی» رنج سفر از شانزه‌لیزه تا چهارباغ را به جان می‌خرد و راهی اصفهان می‌شود.

تاریخ انتشار: 11:42 - دوشنبه 1403/04/4
مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه
دامنی از گل سرخ

به گزارش اصفهان زیبا؛ تا یکصدسال پیش، گل‌سرخ اصفهان شهرتی جهانگیر داشته است. تا بدانجا که گردشگری چون «پیرلوتی» رنج سفر از شانزه‌لیزه تا چهارباغ را به جان می‌خرد و راهی اصفهان می‌شود. جالب‌تر آنکه صنعت گلاب‌گیری درآن روزگار منحصر به کاشان و شهرهای اطرافش نبوده و در اصفهان هم گلاب‌گیری رواج داشته است.

پیر لوتی در کتاب خود با نام «به سوی اصفهان» می‌نویسد: « دراین فصل کوتاه که به‌زودی به تابستانی خشک و سوزان منتهی می‌شود، فراوانی گل سرخ در اصفهان حیرت‌آور است. صبح به محض اینکه در اتاق را بگشایم، باغبان با شتاب تمام دسته‌گل سرخی را که تازه چیده شده و هنوز از اثر شبنم شب‌های ماه مه (اردیبهشت) مرطوب است، برای من می‌آورد. در قهوه‌خانه‌ها با چای معمولی که در فنجان‌های کوچک می‌آورند، گل‌سرخ نیز همراه است. در کوچه‌ها فقرا نیز به مردم گل تعارف می‌کنند… .»

پیر لوتی از بوته‌های گل سرخ وسط چهارباغ نیز صحبت می‌کند. همان بوته‌های گل‌سرخی که بنا به گفته استاد همایی، روبه‌روی باغ تخت (خیابان شیخ بهایی) و باغ بلبل (پارک شهید رجایی) وجود داشته‌اند. او می‌نویسد: «…بر بوته‌های گل‌سرخ که در میان جاده کاشته شده و مردم می‌توانند آزادانه از آنها گل بچینند، گل‌های فراوانی وجود دارد و چون موقع گلاب‌گیری است، زنان مستور و پوشیده به میان آنها رفته، گل‌ها را با قیچی می‌چینند و مقدار زیادی از آنها برروی زمین می‌ریزد. در هر طرف، سبدهای پر از گل و توده‌های گل برروی زمین دیده می‌شود.»

در آغار فصل بهار، جشن گل سرخ برپا می شده که پر از تفریح و سرگرمی برای مردم اصفهان بوده ‌است. در آن مراسم، پیر و جوان به شادی و پایکوبی و شکرگزاری پرداخته‌ و عده‌ای در قهوه‌خانه‌ها، با خنده و شوخی به سرگرم‌کردن مردم می‌پرداخته‌اند. عده‌ای دیگر نیز با طبق‌های پر گل بر سر و شمع و چراغ در دست، آنها را همراهی می‌کرده‌اند و با شادمانی بر سر و روی مردم گل پاشیده و پولی دریافت می‌کردند.

نام باغ بلبل
نام فعلی پارک شهید رجایی
قدمت صفویان
موقعیت ضلع شرقی چهارباغ
تنها اثر باقی مانده کاخ هشت بهشت
نام پیر لوتی
نام اصلی لویی مریه ژولی ویاند
حرفه نویسنده و جهانگرد
تاریخ سفر به اصفهان 1905 میلادی
نام کتاب به سوی اصفهان

 

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

3 + 14 =