اعتبار ویژه برای اورهال مجموعه‌های تفریحی اصفهان تعیین شد:

سهم ۱۰ درصدی اعتبارات فرهنگی در بودجه شهر

امسال مدیریت شهری به وضعیت رفاه و سلامت شهروندان توجه ویژه‌ای کرده است ؛ چنان‌که در مصوبات شورا در جلسات مختلف توجه به رفاه شهروندان در دستور کار قرار گرفته و شاهد این ادعا این است که به تازگی سخن‌گو و عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر اصفهان در خبری به 600 میلیارد تومان اعتبار برای ایجاد زیرساخت تفریحی و نشاط در شهر اشاره کرده است.

تاریخ انتشار: 11:22 - چهارشنبه 1402/03/10
مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
سهم ۱۰ درصدی اعتبارات فرهنگی در بودجه شهر

به گزارش اصفهان زیبا؛ امسال مدیریت شهری به وضعیت رفاه و سلامت شهروندان توجه ویژه‌ای کرده است ؛ چنان‌که در مصوبات شورا در جلسات مختلف توجه به رفاه شهروندان در دستور کار قرار گرفته و شاهد این ادعا این است که به تازگی سخن‌گو و عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر اصفهان در خبری به 600 میلیارد تومان اعتبار برای ایجاد زیرساخت تفریحی و نشاط در شهر اشاره کرده است.

سخن‌گو و عضو هیئت‌رئیسه شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: در بودجه ۱۴۰۲ برای اورهال مجموعه‌های تفریحی اعتبار فراوان درنظر گرفتیم و در بودجه سال جاری شهرداری نیز حدود ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار که در ادوار مدیریت شهری برای ایجاد زیرساخت‌های تفریح و نشاط بی‌سابقه است، در نظر گرفته شد که اتفاق خوبی است.

علی صالحی در خصوص رویکرد مدیریت شهری در زمینه تقویت نشاط شهروندان اظهار کرد: گفته بودیم که شعار شورای ششم «اصفهان من، شهر زندگی» است؛ زیرا معتقدیم یکی از استعاره‌های کهن این بوده که نصف‌جهان به‌عنوان شهر زندگی بین کلان‌شهرها شناخته می‌شده است. مؤلفه‌های طبیعی، شهرسازی، معماری، اقتصادی و فرهنگی موجود در شهر، نشان می‌دهد که اصفهان ظرفیت خوبی برای فراگیرشدن «شعار اصفهان من، شهر زندگی» دارد.

او افزود: یکی از مؤلفه‌های ارتقای کیفیت زندگی شهر، نشاط شهری و تفریح شهرونداناست؛ اگر شهری داشته باشیم که برای تفریح شهروندان برنامه داشته باشد، به‌طورقطع آن شهر با روحیه مشارکت‌جویی و تعامل بین بدنه اداره شهر و شهروندان، می‌تواند به افق‌های بالاتری برسد.

سخن‌گوی شورای اسلامی شهر اصفهان بیان کرد: ابتدای فعالیت دوره ششم، چند افق در حوزه نشاط و تفریح شهروندان در نظر گرفته شد که به‌نظر می‌رسد در
بیست‌ودوماهگی فعالیت شورا، به بسیاری از آن‌ها دست پیدا کردیم و در مسیر اجرای آن‌ها هستیم.

او ادامه داد: نخستین رویکرد شورای ششم این بود که بتوانیم فضای تفریح و نشاط اجتماعی را به یک فضای عمومی تبدیل و از تمام ظرفیت مردمی همچون شهروندان، سمن‌ها و گروه‌های مختلف استفاده کنیم تا این رویکرد محقق شود؛ این موضوع ابتدا در حوزه مشارکت‌های سازمان فرهنگی دنبال شد و در مناسبت‌های ملی و مذهبی از ظرفیت آن‌ها به‌صورت جدی استفاده کردیم.

صالحی بیان کرد: رشد بیش از پنج برابری در کمیت مشارکت و اعتبار شورا برای مشارکت‌های حوزه فرهنگی اعمال شد و در کنار آن، در مقاطع مختلف سعی کردیم با کاهش هزینه‌های استفاده یا رایگان‌کردن خدمات، این پیام را به همه بدهیم که حوزه‌های تفریحی و گردشگری شهر را منبعی برای درآمدزایی نمی‌دانیم، بلکه آن را ابزاری برای اداره شهر می‌دانیم.

او گفت: تجربه بسیار خوبی را در هفته نکوداشت اصفهان سال گذشته داشتیم که در زمان ولادت حضرت زهرا(س)، لایحه‌ای در جلسه علنی شورای اسلامی شهر با عنوان «مهمان مامان» مصوب شد؛ همچنین طرح «مهمان اصفهان» را امسال در هفته فرهنگی اصفهان تجربه کردیم.

بودجه ۶۰۰ میلیارد تومانی برای ایجاد زیرساخت‌های تفریحی شهر

سخن‌گوی شورای اسلامی شهر اصفهان در خصوص بودجه حوزه تفریح بیان کرد: در حوزه زیرساخت‌ها، گام دوم را برداشتیم و علاوه بر بازآمد (اورهال) و به‌روزرسانی زیرساخت‌های تفریحی موجود در شهر در مجموعه‌هایی همچون ناژوان، صفه و شهر رؤیاها که نزدیک به چهارسال بود از چرخه خدمات خارج شده یا با پایین‌ترین کیفیت در حال خدمت‌رسانی بود، شاهد بودیم که در نخستین نوروز دوره ششم مدیریت شهری در سال ۱۴۰۱، پس از چندسال وقفه، بسیاری از این زیرساخت‌ها به چرخه خدمت‌رسانی بازگشت.

صالحی اظهار کرد: در حوزه فعالیت‌های پارک‌ها و زمین‌های ورزشی‌روباز نیز تلاش کردیم با توسعه آن‌ها، زمینه استفــاده رایگـان از امـاکـن تفـریحـی و ورزشی را برای شهروندان فراهم کنیم.

او افـزود: بخش سـوم این رویکرد در حوزه رویدادهاست که از بازه‌های مناسبتی و زمان‌بندی‌ها استفاده کردیم؛ برنامه‌هایی همچـون «چهارباغ‌زی» و رویدادهای نوروزی در باغ غدیر برگزار شد؛ به سمت دائمی‌شدن پاتوق‌های بازی و تفریح، به‌ویژه در حوزه نوجوان به‌صورت رویدادی حرکت کردیم تا در کنار جشنواره تفریح که دنبال اجرای آن در سال جاری هستیم، سه‌ضلع رویکرد ارائه خدمات ارزان به شهروندان، تقویت و ایجاد زیرساخت‌های جدید و توجه به رویدادها در حوزه تفریح و نشاط دنبال شد که ثمرات خوبی را داشت و حتی تعدادی از این فعالیت‌ها ملی و بین‌المللی شده است.

سخن‌گوی شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه باید فعل خواستن را صرف می‌کردیم، افزود: هرچند زحمت زیادی کشیده شده؛ اما گام نخست در حوزه تفریح و نشاط این است که باور کنیم که برای داشتن جامعه سالم و شهری روبه‌جلو باید شهروندی شاد و پرنشاط داشته باشیم تا بتواند در مقابل آسیب‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی، ظرفیت زیادی برای تاب‌آوری داشته باشد.

صالحی تصریح کرد: معتقدم موضوع نشاط و تفریح در اصفهان، به‌عنوان شهر رویدادها و زیرساخت‌های تفریحی، در حال تبدیل‌شدن به یک برند ملی و الگوی بسیاری از کلان‌شهرهاست که امیدواریم در پایان دوره ششم مدیریت شهری، یک کارنامه موفق در ایجاد زیرساخت، تفریح و نشاط داشته باشیم.

سهم ۱۰ درصدی اعتبارات فرهنگی در بودجه سالانه شهرداری

سخن‌گوی شورای اسلامی شهر اصفهان درخصوص بودجه سال ۱۴۰۲ برای حوزه فرهنگی گفت: معتقدم اتفاق خوبی که برای شهر اصفهان افتاده، حضور همکارانی در شورای اسلامی شهر است که علاوه بر تجربه نشستن بر کرسی‌های تصمیم‌گیری و اجرایی مدیریت شهر، چهره‌های فرهنگی هستند.

او بیان کرد: از حدود 4 درصد بودجه عملیاتی‌شده حوزه فرهنگی در سال ۱۴۰۰ به سهم ۱۰ درصدی اعتبارات فرهنگی در بودجه سالانه شهرداری رسیدیم و حدود دوهزار میلیارد تومان اعتبار برای زیرساخت‌ها و رویدادها در نظر گرفته شد.

همچنین بودجه ۷۰ میلیارد تومانی رویدادهای فرهنگی در سال گذشته به حدود ۲۴۰ میلیارد تومان در سال جاری افزایش پیدا کرده است و درمجموع این رشد حدود ۳.۵ برابری، اتفاق خوبی برای شهروندان خواهد بود.

او اضافه کرد: اصفهان بیشتر از حوزه‌های سخت به حوزه‌های نرم همچون فرهنگی، تاریخی و هویتی معروف است؛ لذا از سال‌های گذشته، فعالیت شهرداری‌ها در زمینه عمرانی خدماتی بوده و تغییر این رویکرد و نوع نگاه تا حدودی زمان‌بر است.

صالحی بیان کرد: یکی از موفقیت‌های دوره ششم، سرعت تغییر رویکرد در نوع نگاه به مسائل فرهنگی مدیریت شهری است که موجب رشد بیش از پنج‌برابری مشارکت با مراکز فرهنگی مردمی و شهروندسپاری، رشد بیش از سه برابری اعتبار رویدادهای فرهنگی و رشد حدود ۱۰ برابری میزان مشارکت مجموعه‌های فرهنگی در فراخوان‌ها شده که نشان می‌دهد در مسیر درستی قرار داریم و شورا از رفتارهای آرام و تغییرات جزئی پرهیز داشته و سعی کرده است از فرصت‌ها به‌نحو احسن استفاده کند.

او اظهار کرد: رسیدن از بودجه ۵۰۰ میلیارد تومانی به بودجه دوهزارمیلیارد تومانی طی دو سال، عددی روشن و بیان‌گر آن است که شورای ششم به‌دنبال تحول در حوزه زیرساخت و نرم‌افزار فرهنگی است و امیدواریم با هدف‌گیری درست و رشد منطقی و عاقلانه این اعتبارات، به نقطه خوبی در پایان این دوره برسیم.

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

یک − یک =