با قدرت‌نمایی محور مقاومت، هیمنه پوشالی صهیونیست‌ها رو به افول است:

دولت جعلی در آستانه غروب

درست در روزی که اعلامیه بالفور از سوی وزیر خارجه وقت انگلیس در سال ۱۹۱۷ در خلال جنگ اول جهانی با اعلام حمایت دولت وقت بریتانیا از تشکیل یک دولت یهودی در سرزمین فلسطین منتشر شد، آتش جنگ و منازعه در منطقه روشنی گرفت.

تاریخ انتشار: 08:46 - پنجشنبه 1402/07/20
مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
دولت جعلی در آستانه غروب

به گزارش اصفهان زیبا؛ درست در روزی که اعلامیه بالفور از سوی وزیر خارجه وقت انگلیس در سال ۱۹۱۷ در خلال جنگ اول جهانی با اعلام حمایت دولت وقت بریتانیا از تشکیل یک دولت یهودی در سرزمین فلسطین منتشر شد، آتش جنگ و منازعه در منطقه روشنی گرفت.

این عملیات فلسطینی‌ها که «طوفان الاقصی» نام‌گذاری شده، شوکی بزرگ به دستگاه‌های امنیتی و نظامی رژیم اسرائیل وارد کرد و بسیاری از شبه‌نظامیان مسلح فلسطینی را نیمه‌شب و در ساعات آغازین بامداد بالای سر نظامیان در اتاق خواب آن‌ها رساند و ده‌ها نفر از آن‌ها و ژنرال‌های اسرائیلی به اسارت نیروهای فلسطینی درآمده‌اند.

حال این سؤال پیش آمده که چگونه دستگاه‌های امنیتی موساد و شاباک و… اسرائیل از انجام چنین حمله غافلگیرانه‌ای که بدون تردید نیازمند هفته‌ها و ماه‌ها زمینه چینی و طراحی است، بی‌خبر مانده و این‌گونه غافلگیر شده‌اند؟!

بدون تردید حجم و گستردگی و تاکتیک استفاده‌‌شده در عملیات طوفان الاقصی علاوه بر اسرائیل بسیاری از تحلیلگران و ناظران دیگر را نیز در بهت و حیرت فرو برده است.

انتشار گسترده ویدئوها و عکس‌های به اسارت‌درآمدن نظامیان اسرائیلی در کنار تصاویر مربوط به حمله گروه‌های فلسطینی به شهرک‌های اسرائیلی از طریق زمین، هوا، دریا در اراضی اشغالی، خفت و خواری بزرگی برای این رژیم غاصب به شمار می‌آید.

هر یک از اسرای اسرائیلی که در میان آن‌ها حتی تا درجه ژنرال نیز وجود دارد، در آینده با هزینه‌ها و امتیازات گزافی با اسرائیل معامله خواهند شد و با توجه به حساسیت این رژیم روی نظامیانش، دولت نتانیاهو مجبور خواهد بود از این پس در قالب زمین بازی طراحی‌شده از سوی محور مقاومت و گروه‌های فلسطینی حماس و جهاد اسلامی با آن‌ها وارد معامله شود و گزینه‌های چندانی برای اقدام علیه گروه‌های مقاومت نخواهد داشت؛ مگر حملات کور هوایی به منطقه نوار غزه.

بازی هوشمندانه محور مقاومت در طراحی عملیاتی به ظاهر ساده اما در عین حال پیچیده که تا مغز استخوان حاکی از غافلگیری نیروهای اسرائیلی است، در نوع خود در تاریخ مناقشات هشت‌دهه‌ای اسرائیل با فلسطینی‌ها بی‌سابقه است.

از همان سال اعلام تشکیل دولت یهودی در سال ۱۹۴۷، جنگ و درگیری بین اعراب و اسرائیل آغاز و در چهار دور جنگ اعراب و اسرائیل بخش مهمی از وضعیت تاریخی و اجتماعی منطقه خاورمیانه را شکل داد.

اتفاق اخیر در فلسطین اشغالی در سپیده‌دم چند روز گذشته به لحاظ تبارشناسی خروجی دهه‌ها منازعه، حملات رژیم صهیونیستی به جان هزاران مردم بی‌گناه، مخصوصا کودکان فلسطین اشاره دارد.

در واقع طوفان الاقصی پاسخی به سال‌ها تجاوز و تحریم‌های غیربشردوستانه از سوی صهیونیست‌هاست؛ اتفاقی که در محافل سیاسی و رسانه‌ای جهان به‌عنوان بی‌سابقه‌ترین حمله نظامی به اسرائیل در طول حدود هشت‌دهه اخیر یاد شده است.

مقامات اسرائیلی اعلام کرده‌اند که در اثر حمله موشکی گروه‌های مقاومتی ۸۰۰ نفر فعلا کشته شده و بیش از دو هزار نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند. حجم خسارت جانی و مالی در این حملات به حدی است که نتانیاهو از تعبیر جنگ یاد کرده است و اعلام کرده که در یک جنگ بی‌سابقه قرار گرفته‌ایم.

جدای از موضوعات و مسائل جاری کنونی، آنچهه قابل‌تأمل است، این است که چرا منازعه در سرزمین فلسطین اشغالی پایان‌پذیر نیست؟

آیا اساسا امکان صلح و مصالحه در این منطقه راهبردی قابل تصور است؟

طرح این بحث از آنجایی اهمیت دارد که به هر روی موضوع جان انسان‌هاست که در تعالیم دینی و قرآنی بر حفظ حیات بشر تأکید بسیار شده است؛ به خصوص اینکه با عملیات نظامی و هوایی رژیم صهیونیستی با استفاده از سلاح‌های مدرن، شهروندان و افراد غیرنظامی در منطقه غزه هدف قرار گرفته‌اند.

براساس گزارش‌های اعلامی، تاکنون بیش از چهار هزار فلسطینی ساکن در نوار غزه کشته و زخمی شده‌اند.

قابل‌انتظار است که با ادامه درگیری‌های نظامی، به‌خصوص با اعلام حمایت برخی از مدعیان حقوق بشر از رژیم صهیونیستی، جان انسان‌های بی‌گناه بیشتری، مخصوصا کودکان، در نوار غزه گرفته شود.

لازم است جامعه جهانی و نهادهای بین‌المللی با رویکردی مسئولانه اجازه جنگ‌طلبی به صهیونیست‌ها را ندهند و متوجه این واقعیت باشند که دیگر زمانه القای ترس و تهدید گذشته است و چه بسا امروز گروه‌های مقاومت با در نظرگرفتن همه جوانب موضوع، تصمیم به عملیات همه‌جانبه و تمام‌عیار علیه اسرائیل گرفته‌اند.

از این رو باید عمق تحلیل نسبت به دلایل اتفاقات اخیر در فلسطین اشغالی بالا رود و موضوع از این زوایه حیثیتی و هویتی دیده شود؛ اینکه واقعا رزمندگان دلیر فلسطینی به دنبال احقاق حقوق حقه خویش‌اند. سال‌ها تجاوز و بلوکه‌کردن کمک‌های بشردوستانه از سوی صهیونیست‌ها نتیجه‌اش حمله و دفاع از سرزمین و ناموسشان است.

یک درس مهم دیگر ۹ اکتبر این است که عنصر اصلی قدرت در ایمان، اعتماد و امید است و امروز ملت فلسطین با تکیه بر عنصر مقاومت و همدلی بر دستگاه‌های اطلاعاتی و نظامی اسرائیل غلبه یافته و ترس و هراس عمومی در ساکنان صهیونیست‌ها نسبت به آینده‌شان ایجاد شده است.

شکست همینه اسرائیل با داشتن سلاح‌های مدرن جنگی و حمایت‌های پیدا و پنهان قدرت‌های غربی تداعی‌گر آیه شریفه «کَم مِن فِئَةٍ قَلیلَةٍ غَلَبَت فِئَةً کَثیرَةً بِإِذنِ اللَّهِ وَاللَّهُ مَعَ الصّابِرینَ» است.

گروه حماس از سال ۲۰۰۶ در یک انتخابات کاملا مردمی سکان قدرت را در نوار غزه در دست دارد. این گروه اگر تا امروز توانسته در مسند قدرت باقی بماند، بخش مهمش مردمی‌بودن این گروه و دفاع از آرمان فلسطین است.

برای همین جریان مقاومت در فلسطین قدرتمندتر از هر دوران تاریخی دیگر است. هر گونه مجرا و مسیر صلح در فلسطین لاجرم در احترام به آرمان والای مردم فلسطین است و همه آزادی‌خواهان جهان، مخصوصا  کشورهای اسلامی و مسلمانان در این برهه زمانی خاص رسالت مهم و تاریخی دارند و پایگاه خبری «پولیتیکو» تحلیلی با ‌اشاره به سخنرانی رهبر معظم انقلاب و به نقل از ایشان عنوان داشت: کشورهای مسلمان در حال عادی‌سازی روابط با اسرائیل «بر روی اسب بازنده شرط می‌بندند» و افزود که اسرائیل «به دست مردم فلسطین و نیروهای مقاومت در سراسر منطقه ریشه‌کن خواهد شد».

این پایگاه خبری اذعان داشت: همان‌طور که جهان اسلام انتظار دارد، سعودی‌ها نیز اسرائیل را به خاطر نبردهای اخیر تنبیه کرده‌ و در نهایت ‌اشغالگری اسرائیل را مقصر می‌دانند. پولیتیکو در خاتمه نوشت: ایران برنده حمله اخیر حماس به رژیم صهیونیستی است.

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

3 × 3 =