خرج صبحانه حداقل نیم‌میلیون تومان!

اقلام خوراکی در سال جاری روی مدار گرانی قرار گرفته‌اند و هر روز شاهد رشد قیمت‌ها هستیم. در میان انواع مواد خوراکی، بی‌ثباتی در بازار لبنیات و پروتئین پرحاشیه‌تر است و قیمت‌های جدید باعث شده تا وعده صبحانه را برای اصفهانی‌ها به یک وعده لوکس و لاکچری تبدیل کند!  یک صبحانه ساده شامل پنیر، شیر، کره، تخم‌مرغ، عسل، مربا، چای و نان می‌شود و این اقلام خوراکی برای یک خانواده چهارنفره در اصفهان در طول یک ماه حدود 600 تا 700 هزار تومان هزینه‌بر است. کوچک شدن سفره مردم بی‌دلیل نیست و کافی است سری به بازار اصفهان بزنید تا متوجه شوید تدارک ارزان‌ترین وعده یعنی صبحانه چقدر هزینه‌بر است!

تاریخ انتشار: 09:02 - سه شنبه 1399/07/8
مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

لبنیات

لبنیات بخش عمده یک صبحانه را تشکیل می‌دهند و قیمت انواع محصول لبنی طی چند ماه گذشته بارها تغییر کرده است. پنیر در بین محصولات لبنی، پای ثابت صبحانه است و ارزان‌ترین نمونه آن پنیرسفید 100گرمی با نرخ 3هزار و 500 تومان است. پنیر‌های 400 گرمی به‌صرفه‌ترین نوع پنیر با حداقل قیمت 10هزار و 300 تومان هستند و قیمت بعضی از برندها به 14 هزار تومان می‌رسد. بعضی از پنیرها مانند بلغاری و لبنه با نرخ 29 هزار تومان نیز به فروش می‌رسند. شیر پس از پنیر اهمیت زیادی در وعده صبحانه دارد و قیمت آن به دلیل گرانی نهاده‌های دامی مدام افزایش می‌یابد. قیمت شیر پاستوریزه در فروردین سال جاری ۶ هزار و ۱۰۰ تومان بود، در تیرماه به ۶ هزار و ۵۰۰ تومان رسید و در مردادماه از سوی دولت ۷ هزار و ۲۰۰ تومان قیمت‌گذاری شد. در حال حاضر شیر پاستوریزه یک لیتری کم‌چرب پنج هزار و 400 تا 8 هزار و 700 تومان، نیم چرب پنج هزار و 500 تا 9 هزار تومان و پرچرب شش هزار و 200 تا 11 هزارتومان قیمت دارند. قیمت نمونه‌های غنی‌شده، لاکتوز و… تا هفت هزار تومان بسته به برند بالا می‌رود. پس از شیر، کره دیگر عضو خانواده لبنیات در وعده صبحانه است و تخصیص نیافتن ارز دولتی برای واردات آن موجب افزایش چند برابری نرخ کره شده است؛ به‌طوری‌که کره 100 گرمی چهار هزار تومانی، اکنون با نرخ هشت هزارتومان به فروش می‌رسد. ستاد تنظیم بازار در روزهای پایانی تابستان با تغییر نرخ کره موافقت کرد و نرخ مصوب کره داخلی به هرکیلوگرم ۸۰ هزارتومان رسید. همچنین گرانی باعث کاهش عرضه کره در بازار شده است و بیشتر فروشگاه‌های اصفهان کره 50گرمی با نرخ چهار تا پنج هزار تومان عرضه می‌کنند. تعدادی از فروشگاه داران نیز در پی گرانی و کمبود کره، به‌قید قرعه به مشتریان خود 5 تا 10 عدد کره هدیه می‌دهند! اگر میانگین جمعیت یک خانواده اصفهانی را چهارنفر بدانیم، طبق جدول زیر،  مجموع هزینه لبنیات صبحانه آن‌ها در طول سی روز 357 تا 600 هزار تومان است.

تخم‌مرغ

تخم‌مرغ تا چند ماه قبل در شمار ارزان‌ترین مواد غذایی قرار می‌گرفت، ولی اکنون به جمع غذاهای لوکس پیوسته است! مسئولان هفته گذشته نرخ مصوب هر شانه تخم‌مرغ را حدود 26 هزارتومان اعلام کردند، ولی بررسی‌های میدانی از فروش هر شانه تخم‌مرغ تا 38 هزار و 500 تومان حکایت می‌کند. درخصوص میزان مصرف تخم‌مرغ نظریه‌های مختلفی وجود دارد، ولی قریب به اتفاق کارشناسان تغذیه بر مصرف چهارعدد تخم‌مرغ در هفته تأکید دارند و اگر دو عدد تخم‌مرغ هر فرد در هفته را برای صبحانه آن در نظر بگیریم،  یک خانواده چهار نفره باید در طول ماه 32 عدد تخم‌مرغ مصرف کنند. هزینه تهیه 32عدد تخم‌مرغ با نرخ دولتی حدود 30هزار تومان و با نرخ فعلی بازار نزدیک به 41 هزار تومان تمام می‌شود.

عسل

عسل گران‌ترین قلم یک صبحانه است و خرید یک شیشه یک کیلوگرمی آن دست‌کم 71 هزار و 500 تومان هزینه دارد. البته می‌توان عسل‌های 100 و 200 گرمی را به ترتیب با نرخ 10 تا 15 هزار تومان و 20 تا 36 هزار تومان بسته به برند تهیه کرد. اگر مصرف عسل یک خانواده چهارنفره در طول یک ماه را 500 گرم درنظر گیریم، باید 40 تا 78 هزار و 500 تومان را به خرید عسل اختصاص دهیم.

مربا

مربا با طعم‌های متنوعی در بازار عرضه می‌شود و پرفروش‌ترین آن‌ها مربای هویج، آلبالو و به است. قیمت مربا در پی گرانی اخیر شکر افزایش یافته است و بررسی میدانی نشان می‌دهد ارزان‌ترین نمونه، مربای هویج با بسته‌بندی 225 گرمی، پنج هزار و 150 تومان قیمت دارد و برای خرید یک شیشه مربای هویج یک کیلوگرمی باید حدود 22 هزارتومان پرداخت. قیمت مربای آلبالو با بسته‌بندی 225 گرمی از هفت هزار تومان شروع و نمونه‌های یک کیلوگرمی به 40 هزارتومان می‌رسد. بازه قیمت مربا به با وزن یک کیلوگرم نیز بین 29 هزار و 500 تا 37 هزار و 600 تومان متغیر است. درمجموع، میانگین هزینه تهیه یک کیلوگرم مربا برای یک ماه معادل 33 هزار و 200 تومان است. هرچند بعضی مرباها با برندهای مختلف قیمت‌های بالاتری دارند.

نان

نان برخلاف سایر مواد غذایی افزایش قیمتی در سال جاری نداشت و اکنون با نرخ مصوب ستاد تنظیم یعنی نان لواش یارانه‌ای 300 تومان، نان تافتون یارانه‌ای 550 تومان، نان بربری یارانه‌ای یک هزار تومان و نان سنگک یارانه‌ای هزار و 200 تومان باید به فروش برسد. در مقابل، در نانوایی‌های آزاد این نان‌ها با نرخ بیشتری عرضه می‌شوند. با‌وجوداین، میانگین مصرف و قیمت نان برای وعده صبحانه یک خانواده چهار نفره به شرح جدول زیر است:

چای

چای آخرین و محبوب‌ترین عضو یک صبحانه ساده است که حذف ارز دولتی موجب رشد قیمت آن شده است. پرفروش‌ترین چای‌های ایرانی بیش از 100 هزار تومان قیمت ندارد؛ برای نمونه یک کیلوگرم چای مهماندوست حدود 71 هزارتومان و چای لاهیجان 80 هزار تومان است. درمقابل چای‌های خارجی با نرخ بیشتری به فروش می‌رسند و از جمله آن‌ها باید به چای سیاه سنتی انگلیسی توینینگز 450 گرمی با نرخ 84 هزارتومان و چای سیاه لیدی گری توینینگز 100 گرمی 21 هزارتومان اشاره کرد. چای‌های ترکیبی و فله‌ای نیز بسته به نوع آن‌ها بین 75 تا 190 هزارتومان قیمت‌گذاری می‌شوند. بااین‌حال می‌توان میانگین یک کیلوگرم چای را با نرخ 100 هزارتومان برای 30 روز صبحانه یک خانواده چهار نفره محاسبه کرد.

600 هزار تومان برای صبحانه ساده

پنیر، شیر، کره، تخم‌مرغ، عسل، مربا و چای ارکان یک صبحانه ساده را تشکیل می‌دهند و برآوردها نشان می‌دهد هزینه یک ماه این صبحانه ساده بدون درنظرگرفتن بهای نان برای یک خانواده چهارنفره در اصفهان حداقل 560 هزار تومان و حداکثر 613هزار تومان است. میانگین قیمت نان یارانه‌ای و آزادپز برای یک ماه به ترتیب 54 و 80 هزار تومان می‌شود تا در مجموع حدود 600 تا 690 هزارتومان صرف وعده صبحانه شود.

 

برچسب‌های خبر