تصویب بودجه عدالت محور ۱۴۰۲ شهر اصفهان

پس از یک ماه بررسی بودجه ارائه‌شده از سوی شهرداری اصفهان به شورای اسلامی شهر، در کمیسیون‌های تخصصی و تلفیق، لایحه بودجه ۱۴۰۲ در هفتادوسومین جلسه علنی شورا به رأی گذاشته شد.

تاریخ انتشار: 12:06 - یکشنبه 1401/11/30
مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه
تصویب بودجه عدالت محور ۱۴۰۲ شهر اصفهان

پس از یک ماه بررسی بودجه ارائه‌شده از سوی شهرداری اصفهان به شورای اسلامی شهر، در کمیسیون‌های تخصصی و تلفیق، لایحه بودجه ۱۴۰۲ در هفتادوسومین جلسه علنی شورا به رأی گذاشته شد.

با رأی موافق اعضای شورای اسلامی شهر، بودجه سال ۱۴۰۲ شهرداری اصفهان، سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه به مبلغ ۲۲هزار و ۳۴۰میلیارد تومان تصویب شد. به این ترتیب، نسبت به عدد ۱۲هزار و ۳۳۳میلیارد تومانی بودجه اصلاح شده سال ۱۴۰۱، بودجه سال آینده ۶۲درصد رشد خواهد داشت.

اولویت‌بندی نیازهای شهر در بودجه ۱۴۰۲

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان در نطق پیش از دستور هفتاد و ششمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر با اشاره به راهپیمایی پرشور ۲۲ بهمن بیان کرد: با تأسی از رهبر معظم انقلاب از مردم ایران، به ویژه شهروندان اصفهانی به پاس حضور پرشور در راهپیمایی ۲۲بهمـن، تشکر می‌کنیم.

محمد نورصالحی افزود: این حضور برخلاف نقشه‌های دشمن بود. باید قدرشناس این مردم باشیم و از هرگونه خدمت و تلاش در جهت رفع مشکلات و حل نیازمندی‌های آن‌ها دریغ نکنیم.

او با اشاره به روند بررسی بودجه ۱۴۰۲ شهرداری اصفهان تصریح کرد: حدود یک ماه گذشته، جلسات مستمر و بدون‌وقفه با حضور همه اعضای شورا برای تصویب بودجه ۱۴۰۲ شهرداری برگزار شد.

تلاش کردیم سرعت از دقت کم نکند و به همه اجزا و ابعاد بودجه ارائه شده توجه کنیم. نورصالحی گفت: سعی ما بر این بود که با وجود جلسات مستمر و سرعت کار، بودجه تا سی‌ام بهمن به تصویب برسد. در نهایت با حضور شهردار، معاونان و مدیران مناطق و سازمان‌ها بودجه به تصویب رسید.

او گفت: این بودجه قبلا توسط مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان به رأی عمومی گذاشته شده بود؛ برخی مردم نظراتی داشتند و نخبگان مسائلی را در جلسات مطرح کردند.

بیان این نظرات در این دوره از مدیریت شهری بی‌سابقه بود و سعی بر این شد که نکات مهم لحاظ شود.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه امیدواریم بودجه ۱۴۰۲ شهرداری اجرایی، خوب و قابل پیاده‌سازی باشد، گفت: با کاهش ارزش پول ملی، توان هر میزان بودجه تصویب شده نسبت به نیازهای شهر پاسخگو نیست. اما تلاش این است که نیازها اولویت‌بندی و اجرا شود.

رویکرد بودجه ۱۴۰۲ عدالت‌محور است

شهردار اصفهان گفت: ۶۰ درصد بودجه عمرانی شهرداری در سال آینده به حوزه حمل‌ونقل و محیط‌زیست اختصاص دارد که مسئله نخست شهر اصفهان است. علی قاسم‌زاده در حاشیه جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار کرد: امروز طبق تقویم پیش‌بینی‌شده، بودجه ۱۴۰۲ شهرداری اصفهان در صحن علنی شورای اسلامی شهر به تصویب رسید.

این بودجه محصول هفت‌ماه کار کارشناسی در حوزه شهرداری و یک ماه کار سه‌شیفته در شورای اسلامی شهر است. او با تأکید بر اینکه شورای اسلامی شهر اصفهان لایحه پیشنهادی بودجه ۱۴۰۲ را با همه جزئیات و لایه به لایه بررسی کرده است، تصریح کرد: بودجه ۱۴۰۲ شهرداری و سازمان‌های وابسته در نهایت با ۲۲هزار و ۳۴۰میلیارد تومان به تصویب رسید.

شهردار اصفهان با بیان اینکه ۶۸درصد از بودجه سال آینده شهرداری به فعالیت‌های عمرانی اختصاص داده شده است، تصریح کرد: تلاش‌ها برای حفظ این بودجه و تعادل نسبت بودجه عمرانی و جاری با وجود شرایط اقتصادی جواب داد. در حالی که بسیاری از شهرها نسبت بودجه عمرانی و جاری آن‌ها به‌دلیل وضعیت اقتصادی تعادل خود را از دست داده است.

او با بیان اینکه رویکرد بودجه عدالت‌محور است تا همـه اقشار بتوانند از خدمات آن بهره‌مند شوند، خاطرنشان کرد: ۶۰درصد بودجه عمرانی شهرداری در سال آینده به حوزه حمل‌ونقل و محیط‌زیست اختصاص دارد که مسئله نخست شهر اصفهان است.

افزایش ۸۰۰میلیاردی سهم مترو از بودجه

سخن‌گوی شورای اسلامی شهر اصفهان در گفت‌وگوی خبری پس از جلسه علنی شورا اظهار کرد: جلسه فوق‌العاده شورای اسلامی شهر و هفتاد و ششمین جلسه علنی امروز با بررسی چند لایحه و تصویب بودجه ۱۴۰۲شهرداری برگزار شد.

علی صالحی با اشاره به بررسی دولایحه دوفوریتی در جلسه امروز بیان کرد: یکی از این لوایح مربوط جابه‌جایی منابع نقد و خرید مصالح برای سال ۱۴۰۲ بود که دو فوریت و اصل آن رأی آورد. بر این اساس۱۳۰ میلیارد تومان از اعتبارات شهرداری برای خرید مصالح هزینه خواهد شد.

او تصریح کرد: فهـرست بهای پیشنهادی خدماتی که در نوروز به‌ویژه در باغ فدک قرار است توسط شهرداری اصفهان ارائه شود، به صحن آمد و این عناوین با تغییراتی نسبت به سال گذشته برای نوروز ۱۴۰۲ تصویب شد که نرخ نهایی آن پس از طی مراحل قانونی اطلاع‌رسانی خواهد شد.

صالحی با اشاره به انتخاب دو نفر از اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان در شورای بهره‌وری گفت: آقایان فلاح و نباتی‌نژاد به‌عنوان نمایندگان شورای اسلامی شهر اصفهان در این شورا انتخاب شدند. او در ادامه به تصویب بودجه ۱۴۰۲ شهرداری اصفهان اشاره کرد و افزود:

پس از جمع‌بندی جلساتی که در یک‌ماه گذشته به صورت مستمر برگزار شد، نتیجه نهایی بررسی‌ها در قالب بودجه ۲۲هزار و ۳۴۰ میلیارد تومانی با اضافه‌شدن حدود ۱۰۳۰میلیارد تومان با پیشنهاد اعضا به تصویب رسید.

سخن‌گوی شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: به این ترتیب بودجه ۲۲هزار و ۳۴۰میلیارد تومانی شهرداری، سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه برای سال ۱۴۰۲ تصویب شد.

بر این اساس بودجه شهرداری ۲۰هزار میلیارد تومان خواهد بود که نسبت به اصلاح بودجه ۱۲هزار و ۳۳۳ میلیاردی سال جاری، برای سال آینده رشد ۶۲درصدی خواهد داشت.

صالحی بیان کرد: ۷۳درصد از بودجه در حوزه‌های عمرانی خواهد بود و ۲۷درصد مربوط به امور جاری است. او ادامه داد: مهم‌ترین محورهای بودجه سال آینده، علاوه بر وظایف ذاتی شهرداری که بخشی از آن مربوط به حفظ فضای سبز و خدمات شهری است، عمدتا در حوزه حمل و نقل خواهد بود که بخش زیادی از مبلغ اضافه‌شده نیز در حوزه حمل و نقل، به‌ویژه برای تکمیل خط 2 مترو است.

صالحی خاطرنشان کرد: در حوزه فرهنگی و اجتماعی به منظور ایجاد زیرساخت‌ها و برگزاری رویدادها افزایش بودجه چشمگیری داشتیم. توجه به محله‌های کم‌برخوردار نیز مدنظر است که نسبت به بودجه سال قبل در این بخش ۵۰ درصد افزایش را شاهد هستیم.

او با اشاره به نگاه بودجه به حوزه تفریح و نشاط و گردشگری اظهار کرد: عددی بالغ بر ۶۰۰ میلیارد تومان مستقیما به‌عنوان سرمایه‌گذاری شهرداری برای تقویت زیرساخت‌های تفریحی در نظر گرفته شده است.

سخن‌گوی شورای اسـلامی شهر اصفهان خاطرنشان کرد: امیدواریم با تأکیداتی که شورا در انضباط بودجه‌ای و اهداف تعیین‌شده در منشور شورا و شهر و انضباط در پروژه‌های اولویت‌دار مدنظر دارد، سال آینده نسبت به امسال بیشتر به اهداف برنامه‌ریزی‌شده دست پیدا کنیم.

تشریح گزارش کمیسیون تلفیق برای بررسی بودجه ۱۴۰۲ شهر اصفهان

صالحی در تشریح گزارش کمیسیون تلفیق به منظور بررسی و تصویب بودجه ۱۴۰۲ شهر اصفهان اظهار کرد: طی یک ماه، شورای اسلامی شهر در قالب کمیسیون‌های تخصصی و تلفیق، روزانه در دو یا سه شیفت به بررسی بودجه سال ۱۴۰۲ شهرداری پرداخت.

او افزود: به مدت ۱۰روز بودجه در کمیسیون‌های تخصصی مورد بررسی قرار گرفت و در هر یک از کمیسیون‌ها برش‌های تخصصی به صورت دقیق حلاجی شد.

پس از آن کمیسیون تلفیق، منابع درآمدی، اعتبارات هزینه‌ای، اعتبارات تملک دارایی سرمایه‌ای، بودجه و اعتبارات مناطق پانزده‌گانه و ناژوان و همچنین بودجه و اعتبارات سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه شهرداری را مورد بحث و بررسی قرار داد.

عضو هیئت‌رئیسه شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: با بررسی‌های صورت‌گرفته در حوزه‌های مختلف مانند حمل و نقل، فرهنگی، گردشگری، تفریح، محله‌محوری، هوشمندسازی و سایر اولویت‌های شهر اصفهان، در مجموع بخش زیادی از پیشنهادهای شهرداری در جمع‌بندی کمیسیون تلفیق لحاظ شد.

اما با توجه به اهمیت برخیموضوعات و اولویت‌ها، تعدادی از موضوعات از جمله در حوزه هوشمندسازی، فرهنگی، محله‌محوری، مناطـق کم‌برخوردار و… در قالب تغییراتی جمع‌بندی شد.

او خاطرنشان کرد: توجه به شروع پروژه‌های عمرانی از ابتدای سال از جمله تأکیدات شورای اسلامی شهر بود؛ همچنین توجه به لزوم کاهش حداکثری هزینه‌های اجرایی و اضافه‌شدن به بار عمرانی فعالیت‌ها از دیگر تأکیدات بود.

 

 

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

5 × 4 =