دومین اجلاس اتاق بازرگانی کشور‌های آسیایی طی دو روز در اصفهان برگزار شد

نصف‌جهان؛ میزبان گفت‌وگوهای آسیایی

دومین اجلاس اتاق بازرگانی کشور‌های آسیایی به پیشنهاد دبیرخانه ACD و به میزبانی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان روزهای ۱۰و  ۱۱ اردیبهشت در اصفهان با شعار «آسیایی توانمندتر و منسجم‌تر از طریق فناوری‌های نوین» و به‌منظور گفت‌وگو بین اتاق‌های بازرگانی برگزار شد.

تاریخ انتشار: 09:28 - چهارشنبه 1403/02/12
مدت زمان مطالعه: 6 دقیقه
نصف‌جهان؛ میزبان گفت‌وگوهای آسیایی

به گزارش اصفهان زیبا؛ دومین اجلاس اتاق بازرگانی کشور‌های آسیایی به پیشنهاد دبیرخانه ACD و به میزبانی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان روزهای ۱۰و  ۱۱ اردیبهشت در اصفهان با شعار «آسیایی توانمندتر و منسجم‌تر از طریق فناوری‌های نوین» و به‌منظور گفت‌وگو بین اتاق‌های بازرگانی برگزار شد.

در این اجلاس دوروزه  ۲۰ نماینده از اتاق‌های بازرگانی کشور‌های آسیایی حضور داشتند که علاوه بر مباحث تعاملات بازرگانی و تجاری، موضوعاتی نیز در پنج بخش اصلی شامل سرمایه‌گذاری، فناوری و انتقال تکنولوژی، گردشگری، اقتصاد پایدار، کشاورزی و امنیت غذایی طی جلساتی بین آن‌ها مطرح شد.

اهداف دومین اجلاس اتاق بازرگانی کشور‌های آسیایی در اصفهان هم‌افزایی تجار برای پیگیری اهداف مشترک، بررسی فرصت‌های سرمایه‌گذاری متعدد و  نحوه تعاملات بین اعضا، مذاکرات دوجانبه و چندجانبه بین اتاق‌های بازرگانی عضو ACD، ایجاد فرصت برای گفت‌وگو بین تجار کشورهای عضو ACD، ایجاد فرصت از سوی اتاق بازرگانی اصفهان برای شناساندن ظرفیت‌های خود به شرکای خارجی، عرضه توانمندی‌های طرف‌های خارجی به طرف ایرانی و در نهایت ایجاد فرصت برای کشورهای منطقه در راستای فعال‌کردن ظرفیت‌های درون‌منطقه‌ای بود.

آیین گشایش دومین اجلاس اتاق بازرگانی کشور‌های آسیایی اصفهان با سخنرانی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان، نایب‌رئیس اول اتاق بازرگانی ایران، مدیرکل دیپلماسی اقتصاد مقاومتی وزارت امور خارجه، دبیرکل مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیا ACD و دیگر شرکت‌کنندگان این اجلاس گذشت و دومین روز این اجلاس چهار میزگرد پیرامون «فناوری نو»، «گردشگری»، «امنیت غذایی و کشاورزی» و «توسعه پایدار» برگزار شد.

نمایندگان کشورهای آسیایی در این میزگردها درخصوص تثبیت مالکیت معنوی، راه‌های حمایت از کسب‌وکارهای کوچک و متوسط برای ادامه حیات در عصر دیجیتال، راه‌های گذر کسب‌وکارها از ساختارهای سنتی به سازوکارهای مدرن، نقش اکوسیستم نوآوری برای توسعه پایدار تجارت جهانی، جایگزینی خلاقیت، ایده و استعداد انسانی به‌جای نیروی کار ارزان، ویژگی‌های اکوسیستم خلاق و چالش مهم جوامع آسیایی در تشکیل فضای خلاق علمی و کسب‌وکار گفت‌وگو کردند و چندتن از فعالان اقتصاد دانش‌بنیان ایران و مهمانان کشورهای آسیایی نیز به انتقال دیدگاه و تجربه خود پرداختند؛ همچنین در آیین اختتامیه، بیانیه و گزارش کار این اجلاس به‌عنوان سند نهایی منتشر شد.

پیش‌نیاز رشد و پیشرفت از راه گفت‌وگو بین جوامع

در دومین اجلاس اتاق بازرگانی کشور‌های آسیایی در اصفهان رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان از به‌اشتراک‌گذاشتن تجربیات و دانش اعضای مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیا گفت.

امیر کشانی با بیان اینکه آسیای توانمندتر با استفاده از تکنولوژی نوین و اشتراک دانش بین اعضای مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیا و با احترام به گفت‌وگو تحقق می‌یابد، اظهار کرد: پیش‌نیاز رشد و پیشرفت در تمام عرصه‌های اجتماعی، فرهنگی، علمی و اقتصادی در هر جامعه‌ای صلح و آرامشی است که از راه گفت‌وگو بین جوامع و فرهنگ‌های مختلف محقق می‌شود.

او اصفهان را «شهر صلح خاورمیانه» نامید و با بیان اینکه اصفهان از دیرباز محل هم‌زیستی مسالمت‌آمیز بین ادیان بوده، افزود: قرن‌هاست مسلمانان، مسیحیان، یهودیان و زرتشتیان در کنار یکدیگر در اصفهان زندگی کرده‌اند و تاریخ هیچ منازعه‌ای بین ادیان را در این شهر ثبت نکرده است.او با بیان اینکه کشورهای عضو مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیا ۵۶ درصد جمعیت و ۳۵درصد تولید ناخالص داخلی (GDP) جهان را در اختیار دارند، تصریح کرد: این آمار و ظرفیت نشان می‌دهد که با همکاری اتاق‌های بازرگانی و همراهی دولت‌ها می‌توان امیدوار بود ملت‌های آسیایی با هم‌افزایی، به توسعه همه‌جانبه دست یابند.   گفت‌وگو پیش‌نیاز و ابتدایی‌ترین ابزار تجارت بوده و تجارت علاوه بر مبادله کالا و سرمایه، تبادلات فرهنگی را نیز به‌دنبال دارد؛ بنابراین می‌تواند عاملی برای توسعه گفت‌وگو و بستری برای صلح و ثبات باشد.

 کمک بخش خصوصی به افزایش همکاری کشورهای آسیا  

نایب‌رئیس اول اتاق بازرگانی ایران نیز از جمله سخنرانان این نشست دوروزه بود. محمدرضا بهرامن با بیان اینکه همکاری و هماهنگی بخش‌های خصوصی در کنار دولت‌ها در چارچوب اجلاس اتاق‌های بازرگانی عضو مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیا کمک بزرگی به تحقق آرمان‌های ما ازجمله همبستگی و همکاری در زمینه‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و محیط‌زیستی خواهد کرد، گفت: بی‌تردید این مسیر زمینه‌ساز کاهش تنش بین دولت‌ها و افزایش همکاری‌ها می‌شود.

او ضمن خوشامدگویی به مهمانان داخلی و خارجی، اظهار کرد: خوشحالیم که شما عزیزان دعوت اتاق را پذیرفتید و از فاصله‌های دور برای شرکت در این اجلاس حضور یافتید. بهرامن ضمن تقدیر از دبیرکل مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیا (ACD)، رؤسا و نمایندگان اتاق‌های بازرگانی، پژوهشگران و اساتید دانشگاهی حاضر در اجلاس، افزود: احساس قوی داریم و بر این باوریم که همکاری و هماهنگی بخش‌های خصوصی در کنار دولت‌ها در چارچوب اجلاس (ACD) کمک بزرگی به تحقق آرمان‌های ما ازجمله همبستگی و همکاری و در زمینه‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و محیط زیستی خواهد کرد و بی‌تردید این مسیر در کاهش تنش بین دولت‌ها و افزایش همکاری آنان کمک‌کننده خواهد بود. نایب‌رئیس اول اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: ازاین‌رو نیاز است از تجربیات شما در تمامی برنامه‌های جانبی این اجلاس بهره‌مند شویم.

بهرامن گفت: جا دارد از اتاق بازرگانی اصفهان برای میزبانی و فراهم‌کردن فضای برگزاری این اجلاس دوروزه، به‌طور ویژه تشکر کنیم.

موضوعات مشترک کشورهای عضو ACD پیگیری شود

دبیرکل مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیا (ACD) نیز از دیگر مهمانان اجلاس دوروزه اتاق بازرگانی کشور‌های آسیایی در اصفهان بود. پورنچای دانویواتانا نیز طی سخنانی در آیین گشایش این اجلاس اظهار کرد: موضوعات موردتوافق کشورهای عضو از طریق انتشار گزارش نتایج اجلاس پیگیری شود.

او با بیان اینکه خرسندم که توانستم به‌عنوان رئیس ACD در این کنفرانس شرکت کنم، گفت: از تمام کسانی که فرصتی را فراهم کردند که این جلسه برگزار شود، بسیار سپاسگزارم. دانویواتانا با اشاره به برگزاری نخستین اجلاس اتاق‌های بازرگانی عضو ACD در سال ۲۰۲۱ در کشور ترکیه اظهار کرد: این مجمع توسط اتحادیه اتاق‌های بازرگانی در ترکیه با عنوان TOBB برگزار شد که در پایان نیاز بر گسترش چنین اجلاس‌هایی برای رسیدن به توافق،  تأکید شد.

او افزود: برای‌آنکه بتوانیم گفت‌وگوها را بین ۳۵کشور ACD و همچنین گفت‌وگوهای میان منطقه‌ای را با یکدیگر ادامه دهیم، برگزاری چنین اجلاسی مؤثر است. دبیرکل مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیا  با تأکید بر اینکه ضروری است اعضای مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیا از لحاظ ارتباطات با ایجاد استانداردها و قوانین در موضوع سرمایه‌گذاری، با یکدیگر تبادلات بیشتری داشته باشند، گفت: در این مسیر موضوعات گوناگونی وجود دارد و نقش حیاتی اتاق‌های بازرگانی در این زمینه بسیار مهم است.

اوبا بیان اینکه احتمال دارد، جلسه بعدی اجلاس در کشور قطر برگزار شود، اظهار کرد: علاوه بر اینکه علاقه‌مندم چنین جلساتی تداوم داشته باشد، می‌خواهیم که افراد دست‌اندرکار به مشکلاتی که در این موضوع وجود دارد به‌صورت عمیق فکر کنند تا بتوانیم با همکاری‌ها مشکلات را برطرف کنیم.

دانویواتانا ادامه داد: اگر هر کدام از اتاق‌های بازرگانی آمادگی خود را به‌عنوان سومین میزبان اعلام کنند و داوطلب شوند، می‌توانیم به اجماع برسیم. او خاطرنشان کرد: باید بتوانیم همکاری‌های چندجانبه را بهبود بخشیم تا بتوانیم چنین مجمع‌هایی را به موفقیت برسانیم؛ بنابراین نیاز است که نتایج توافقات به‌صورت گزارش به ACD ارائه شود و از طریق بهبود شرایط  در مسیر توسعه، پیشرفت داشته باشیم.

برای رشد اقتصادی، برقراری رفاه و صلح نیاز است

وزارت امور خارجه کشورمان از جمله عوامل بسیار مهم و اصلی در برگزاری دومین اجلاس اتاق بازرگانی کشور‌های آسیایی در اصفهان بود و مدیرکل دیپلماسی اقتصاد مقاومتی وزارت خارجه نیز به نمایندگی از وزارتخانه در این اجلاس اصفهان شرکت کرد. علی چگنی روز دوشنبه با تأکید بر اینکه اجلاس اتاق‌های بازرگانی عضو مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیا می‌تواند به الگوهای ممکن بین بخش‌های خصوص و دولتی تبدیل شود، گفت: برای رشد اقتصادی، برقراری رفاه و صلح نیاز است.

چگنی ضمن خوش‌آمدگویی به نمایندگان عضو ACD، اظهار کرد: در جمهوری اسلامی ایران در نظر داریم با همکاری همه جانبه بتوانیم اهداف خود را پیش ببریم و به نتیجه برسیم. اکنون در زمانی هستیم که پیش‌بردن اهداف اقتصادی به تنهایی نتیجه ندارد. ما همکاری همه جهان را نیاز داریم؛ همچنین برای رشد اقتصادی، برقراری رفاه و صلح نیاز است تا همکاری‌های همه‌جانبه شامل همکاری‌های بین‌المللی از طریق افراد ذی‌‌صلاح انجام شود.

او با تأکید بر اینکه در چنین مجامعی که اغلب اعضای ACD حضور دارند، ‌ظرفیت‌های بسیار زیادی وجود دارد، افزود: در این مجمع می‌توانیم همه جانبه کار کنیم. هرکشوری توانایی‌های خاص خودش را دارد. امیدوارم این اجلاس به الگوهای ممکن بین بخش‌های خصوصی و دولتی تبدیل شود.

مدیرکل دیپلماسی اقتصاد مقاومتی تصریح کرد: وزارت امور خارجه آماده است از طریق پشتیبانی‌های دولتی و کشورهای عضو، خودش را به اهداف اقتصاد جهانی نزدیک کند. البته این رشد و پیشرفت سریع نیست و از طریق همکاری به وجود می‌آید. باید بدانیم کشورهای دیگر چه کمک‌هایی می‌توانند انجام دهند، جلسات اجلاس بسیار مهم هستند و می‌توانند نقش مهمی در ارتقای ارتباطات ایفا کنند. کشورهای عضو ACD را به نهایت همکاری دعوت می‌کنیم، حضور آن‌ها در این مجمع نشان داد که می‌توانیم همکاری‌های فعالانه داشته باشیم.

اتاق‌های بازرگانی برای شبکه‌سازی به دنبال گسترش ارتباطات باشند

از دیگر شرکت‌کنندگان اجلاس دوروزه اتاق بازرگانی اصفهان دبیرکل اتاق‌ بازرگانی و صنایع امارات متحده عربی بود. حمید محمد بن سالم که برای اولین بار در اصفهان حضور پیدا کرده بود، اصفهان را یکی از شهرهای زیبا برای گردشگری دانست و در مراسم افتتاحیه با بیان اینکه فرصتی به وجود آمده تا با توسعه شبکه‌سازی خدمات خودمان را ارتقا دهیم، گفت: اولین وظیفه ما به‌عنوان اتاق بازرگانی این است که تجارب را با یکدیگر به اشتراک بگذاریم و برای ارتقای شبکه‌سازی، ارتباطات اتاق‌ها را بهبود ببخشیم.

بن‌سالم اظهار کرد: در سال‌های گذشته مجمع جهانی اتاق‌های بازرگانی در دبی برگزار و آنجا موضوع تغییر سرویس‌های اتاق‌های بازرگانی مطرح شد. براین‌اساس، ما می‌خواهیم تغییرات جدیدی به‌وجود بیاوریم. سرویس‌های جدید باید ایجاد شوند و سپس ارتقا یابند. ما نیاز داریم از هوش مصنوعی استفاده کنیم و به‌عنوان اتاق‌های بازرگانی باید اطمینان داشته باشیم که فعالیت‌ها نرم و روان انجام می‌شوند.

او با تأکید بر اینکه در این مجمع باید توانایی کشورها را در نظر بگیریم، تصریح کرد: در امارات متحده عربی و در اتاق بازرگانی آمادگی کامل داریم تا تجارب دیگران را یاد بگیریم و تجارب خود را به اشتراک بگذاریم، خوشبختانه تاکنون روابط خوبی با اتاق بازرگانی ایران داشته‌ایم؛ اما اکنون نیازمندیم بدانیم چه قدم‌هایی باید برداشته شود تا بتوانیم مسیر را برای بخش‌های خصوصی هموار کنیم.

برچسب‌های خبر
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

بیست − پانزده =