فراگیری این ابزار نیازمند فرهنگ‌سازی در لایه مدیران است

هوشمندسازی صنایع اصفهان با هوش مصنوعی

تمامی صنایع بزرگ اصفهان قابلیت استفاده از هوش مصنوعی را در تولیداتشان دارند. هوش مصنوعی به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم بر صنایع اصفهان تأثیرگذار است …

تاریخ انتشار: 09:56 - یکشنبه 1403/03/27
مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
هوشمندسازی صنایع اصفهان با هوش مصنوعی

به گزارش اصفهان زیبا؛ تمامی صنایع بزرگ اصفهان قابلیت استفاده از هوش مصنوعی را در تولیداتشان دارند. هوش مصنوعی به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم بر صنایع اصفهان تأثیرگذار است و یکی از عوامل مؤثر بر رشد و پیشرفت بخش صنعت استان محسوب می‌شود؛ چون به صنایع در بهره‌وری بهتر و کاهش هزینه‌ها کمک می‌کند؛ با این حال استفاده از هوش مصنوعی در صنایع اصفهان نیازمند فرهنگ‌سازی در لایه مدیران است تا به هوش مصنوعی به‌عنوان یک ابزار برای رشد و افزایش بهره‌وری در واحدهای تولیدی‌شان نگاه کنند.

هوش مصنوعی (AI) به‌سرعت در حال تغییر و دگرگونی صنایع و تولیدات آن‌ها در جهان است. هوش مصنوعی مدت‌‌‌هاست که وارد عرصه تولید شده و امروزه در بسیاری از شرکت‌های تولیدی از هوش مصنوعی برای مانیتورینگ، بهبود فرایند تولید و کنترل کیفیت در کارخانه‌‌‌ها و خطوط تولید استفاده می‌شود.

هوش مصنوعی توانسته است مشاغل مختلف ازجمله بانکداری، پزشکی، خودروسازی، فولاد، کشاورزی، فناوری اطلاعات، نفت و گاز و صنایع نظامی را تحت‌تأثیر قرار دهد و به آسان‌ترشدن زندگی انسان، صرفه‌جویی در وقت و انجام وظایف پیچیده کمک می‌کند.

هوش مصنوعی ابزاری برای کاهش هزینه صنایع

رسول سراییان، کارشناس هوش مصنوعی، به «اصفهان‌زیبا» می‌گوید: «به دلیل تغییرات زیاد در حوزه صنایع، عدم قطعیت‌هایی که وجود دارد و سایر الزام‌هایی که دنیای امروز تحمیل می‌کند، اگر انسان‌ها همه عوامل و عناصر تصمیم‌گیری خود را در کسب‌وکار اعمال کنند، کنار گذاشته می‌شوند.»

سراییان خاطرنشان می‌کند: «تغییرات، نوسان‌ها و عدم قطعیت‌ها سریع است و به همین خاطر سازمان‌ها عقب می‌مانند؛ به همین خاطر اگر بتوانیم سازمان‌ها را به سازمان‌های یادگیرنده تبدیل کنیم، می‌توانند با تقاضایی که در محیط کسب‌وکار ایجاد می‌شود، خودشان را تطبیق دهند.»

این کارشناس هوش مصنوعی ادامه می‌دهد: «به‌عنوان‌مثال، در دوران کرونا بسیاری از شرکت‌ها از بین رفتند؛ ولی برخی شرکت‌ها نیز از این فرصت استفاده کردند. سازمان‌های یادگیرنده باید بتوانند رفتارهای خاصی را برای خودشان طراحی کنند و یاد بگیرند در شرایط مختلف چه اقداماتی را انجام دهند.» سراییان می‌افزاید: «باتوجه به نوسان‌ها و ابهام‌ها و تغییرات زیادی که در صنایع مختلف اتفاق می‌افتد، سازمان‌ها چاره‌ای ندارند که خودشان را با کمترین هزینه با این شرایط تطبیق دهند و در این راستا می‌توانند از ابزارها و فناوری‌ها استفاده کنند.»

او خاطرنشان می‌کند: «هوش مصنوعی یکی از این ابزارهاست که به سازمان‌ها کمک می‌کند و به یاری انسان‌ها می‌آید تا تصمیم‌گیری کنند و در زمان مناسب، خودشان را با کسب‌وکار تطبیق دهند. جمع‌آوری داده‌ها و استفاده از الگوریتم هوش به انسان کمک کند تا به‌درستی تصمیم‌گیری کند.»

صنایع بزرگ اصفهان از هوش مصنوعی استفاده کنند

سراییان ادامه می‌دهد: «تمامی کسب‌وکارها نیازمند حرکت به این سمت هستند. هوش مصنوعی ابزاری است که به کمک بشر آمده تا متناسب با پیچیدگی کسب‌وکارها به مدیران کمک کند تصمیم درستی برای کسب‌وکارها بگیرند.»

به گفته این کارشناس هوش مصنوعی، تمامی صنایع بزرگ اصفهان مانند صنایع فولاد، ذوب‌آهن، لوازم‌خانگی و… نیازمند به‌کارگیری هوش مصنوعی هستند.

سراییان تأکید می‌کند: «مهم‌ترین چالش در مسیر استفاده از هوش مصنوعی در صنایع، فرهنگ‌سازی در لایه مدیران است. بسیاری از مدیران صرفا به خاطر پرستیژ به‌دنبال استفاده از هوش مصنوعی هستند.»

کاهش خطاها و افزایش سرعت تولید در صنایع

با استفاده از الگوریتم‌های هوشمند، داده‌های تولیدشده توسط سامانه‌های هوشمند، تحلیل و پیش‌بینی می‌شوند که باعث افزایش کارایی و بهبود فرایندهای تولید می‌شود. در کل، هوش مصنوعی به‌عنوان یک فناوری پیشرفته، در حوزه هوشمندسازی صنایع نقش مهمی ایفا می‌کند و با استفاده از آن، می‌توان فرایندهای تولید را بهبود بخشید و به‌صورت هوشمندانه و بهینه اجرا کرد.

با استفاده از هوش مصنوعی، صنایع مختلف می‌توانند فرایندهای خود را بهبود بخشند و به‌صورت هوشمندانه و بهینه اجرا کنند. یکی از کاربردهای هوش مصنوعی در هوشمندسازی صنایع، بهبود کیفیت و کارایی خط تولید است. با استفاده از سامانه‌های هوشمند، فرایندهای تولید به‌صورت خودکار و بدون دخالت انسانی اجرا می‌شوند که باعث کاهش خطاها و افزایش سرعت تولید می‌شود.

همچنین هوش مصنوعی در صنایع مختلف به‌منظور پیش‌بینی و تحلیل داده‌های تولیدشده استفاده می‌شود. کاربرد هوش مصنوعی در هوشمندسازی صنایع با استفاده از الگوریتم‌های هوشمند و داده‌های تولیدشده توسط سامانه‌های هوشمند، تحلیل و پیش‌بینی می‌شوند که باعث افزایش کارایی و بهبود فرایندهای تولید می‌شود.

همچنین هوش مصنوعی در حوزه هوشمند سازی صنایع به‌منظور کاهش هزینه‌های تولید نیز استفاده می‌شود. با استفاده از سامانه‌های هوشمند می‌توان هزینه‌های تولید را به حداقل رساند و باعث افزایش سودآوری شرکت شد. درنهایت، هوش مصنوعی به‌عنوان یک فناوری پیشرفته در حوزه هوشمندسازی صنایع نقش مهمی ایفا می‌کند و با استفاده از آن می‌توان فرایندهای تولید را بهبود بخشید و به‌صورت هوشمندانه و بهینه اجرا کرد.

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

8 + چهارده =