غذای سیاسی فلسطین

شاید برایتان عجیب باشد که پختن و خوردن نوعی از غذا بتواند تأثیر سیاسی داشته باشد؛ اما جالب است بدانید غذاهای بسیاری در طول تاریخ برای بعضی از ملت‌ها جلوه‌ای از مقاومت و مبارزه سیاسی بوده‌اند. یکی از این غذاها «مقلوبه» است. ماجرای مقلوبه چیست؟

تاریخ انتشار: 08:32 - سه شنبه 1402/01/29
مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه
غذای سیاسی فلسطین

شاید برایتان عجیب باشد که پختن و خوردن نوعی از غذا بتواند تأثیر سیاسی داشته باشد؛ اما جالب است بدانید غذاهای بسیاری در طول تاریخ برای بعضی از ملت‌ها جلوه‌ای از مقاومت و مبارزه سیاسی بوده‌اند. یکی از این غذاها «مقلوبه» است. ماجرای مقلوبه چیست؟

غذایی که صهیونیست‌ها از آن می‌ترسند

در ماه مبارک رمضان مساجد رنگ و بوی دیگری می‌گیرد و مردم برای عبادت، قرائت قرآن، اعتکاف و افزایش معنویت دور هم جمع می‌شوند.

در فلسطین نیز ماه رمضان از مسجدالاقصی شروع می‌شود و با مسجدالاقصی پایان می‌یابد. در فلسطین اشغالی ماه رمضان با مراسمات معنوی آغاز می‌شود، با افطاری‌های دسته‌جمعی و اعتکاف در مسجد ادامه پیدا می‌کند و با مقاومت در برابر آزار و اذیت‌های مهاجمان صهیونیستی به پایان می‌رسد.

فلسطینی‌ها طبق رسمی شیرین و قدیمی، در شب‌های ماه مبارک رمضان برای افطار در کنار مسجدالاقصی جمع می‌شوند.

یکی از غذاهایی که به وفور در سفره خانواده‌ها دیده می‌شود، مقلوبه است. مقلوبه غذایی مشترک بین تمام کشورهای عربی است و نوعی از ته‌چین است که در آن از مرغ، گوشت یا سبزیجات و برنج استفاده می‌شود و مانند سایر ته‌چین‌ها، غذا را در مرحله آخر از داخل قابلمه روی یک سینی برمی‌گردانند.

حالا همین حرکت، یعنی برگرداندن غذا روی ظرفی دیگر، باعث شده این غذا در فلسطین اشغالی تبدیل به نماد پیروزی قدس و واژگونی سلطه دشمنان شود. پخت این غذا در سال‌های اخیر بیشتر شده و زنان فلسطینی آن را به صورت عمومی و با جدیت بیشتری می‌پزند.

شبکه سازمان‌یافته زنان مقاومت

در این میان نقش «مرابطات» را هم نباید دست کم گرفت. مرابطات گروهی از زنان مبارز فلسطینی‌اند که با جمع شدن در کنار مسجد الاقصی و در حین پخت‌وپز و پخش غذا و… اخبار مربوط به مبارزه و مقاومت زنانه‌شان را در یک شبکه سازمان‌یافته مردمی ردوبدل می‌کنند.

آن‌ها توانسته‌اند از طریق ارتباطات مؤثری که با رسانه‌ها و گروه‌های ضداسرائیلی در کشورهای مختلف برقرار کرده‌اند، نقش مهمی را در انتقال اخبار قدس به خارج از آن ایفا کنند. آن‌ها همچنین کلاس‌های مختلفی همچون آموزش قرآن و… برگزار می‌کنند و خود را وقف مسجدالاقصی و مجاهدت‌های فرهنگی کرده‌اند.

تاریخ پخت مقلوبه در میان مرابطات به سال ۲۰۱۷ برمی‌گردد؛ زمانی که با شنیدن خبر به‌رسمیت‌شناخته‌شدن قدس به‌عنوان پایتخت اسرائیل، در مسجد الاقصی جمع شدند و با برگرداندن مقلوبه به موضع رئیس‌جمهور پیشین آمریکا واکنش نشان دادند. استفاده این گروه از پخت مقلوبه، علاوه بر اینکه برای دشمن حساسیت‌برانگیز بوده، در شهرت آن نیز تأثیر بسزایی داشته است.

تا به امروز «مرابطات الاقصی» همچنان با جمع‌کردن بانوان در صحن یا پشت درهای مسجدالاقصی و پخت مقلوبه مقابل چشمان سربازان صهیونیستی به آنان می‌فهمانند که داریم آشی برایتان می‌پزیم که یک‌وجب روغن رویش است و با برگرداندن مقلوبه در برابر چشمان سربازان صهیونیستی، این پیام را به آنان می‌دهند که رژیم غاصبشان محکوم به سرنگونی است.

اکنون «مقلوبه» که پیش از این غذایی عادی بود، برای تمام امت مبارز ضدصهیونیسم به یک پویش فرهنگی با طعم مبارزه تبدیل شده است؛ پویشی که چندین سال است در ایران نیز مورد حمایت جوانان و سایر مردم قرار گرفته و امسال هم با عبارت #سنفطر_فی_القدس در فضای مجازی مطرح شده است.

برچسب‌های خبر
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

بیست + پنج =