برگزاری برنامه‎ قرآنی در چهارباغ:

گذر قرآن و مهربانی

محمدعلی سمیعی، مدیر پروژه چهارباغ عباسی نیز در ارتباط با هدف از برگزاری این برنامه‎ قرآنی بیان کرد: در طول این سال‌ها رهبر معظم انقلاب بارها بر مسئله فرهنگ تأکید کرده‌اند و خواستار اجرای طرح‌هایی مثمرثمر در این رابطه شده‌اند.

تاریخ انتشار: 03:28 - پنجشنبه 1402/01/31
مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
گذر قرآن و مهربانی

از ایستگاه مترو انقلاب که خارج می‌شوم، صوت مبهم برنامه به گوش می‌رسد. نزدیک به خیابان آماد‌گاه، خیل جمعیت هم به چشم می‌خورد. جایگاهی مختصر برای قاریان برنامه؛ فرش‌هایی قرمزرنگ که روی زمین‌های چهارباغ پهن شده است. گل‌های شمعدانی رنگارنگ، در دل جوی کوچکی که از میانه‌ چهارباغ عباسی می‌گذرد. / قرآن

فرش‌هایی که روی هریک رحل‌های قرآن جای گرفته است، به‌تقریب دیگر جای خالی ندارد. نیمکت‌های اطراف نیز تا جایی که صدا به گوش می‌رسد، همین‌طور است. خانمی مسن، چرخ‌های ویلچرش را می‌چرخاند و در کنار دیگران می‌نشیند. مادری، فرزند چندماهه‌اش را با همان کالسکه‌ بچه‌گانه‌ به جمعیت ملحق می‌کند.

دختربچه‌ سه‌چهارساله‌ای که روسری به سر کرده است، دست مادرش را می‌گیرد و در کنار او قرآن باز می‌کند. پسری هفت‌ساله، فرش‌های مراسم را روی دوشش می‌گذارد و به انتهای خیابان می‌برد تا باز هم جایی برای نشستن باشد. نوجوانان حافظ قرآن، خادمی مراسم را به عهده گرفته‌اند و قاریان بالغ و خوش‌صدا، قرآن را تلاوت می‌کنند.

قرآن، ریسمان محکمی که باید بر آن چنگ بزنیم

رهگذرانی که از چهارباغ عباسی می‌گذرند، با شنیدن صدای قرآن، ناخودآگاه گام‌هایشان سست می‌شود. کمی تعجب می‌کنند؛ چنددقیقه‌ای را گوش می‌سپارند و سپس دست به گوشی می‌برند تا چنین لحظاتی را ثبت کنند. گاهی پس‌ازاین، کفش‌های خود را از پا درمی‌آورند و به‌آرامی در کنار رحل‌های قرآنی جای می‌گیرند.

مبینا عابدپور دختری است 16 ساله و حافظ قرآن که در این دوسال، مشغول خدمت به این محفل معنوی است. او می‌گوید شاید عده‌ای گمان می‌کنند که جامعه‌ ما دچار دوقطبی‌های معروف شده است. اما دست‌کم چنین مسئله‌ای را در این روزها هرگز شاهدش نبودیم. مخاطبان قرآن از هر سن و جنس و قشر و قوم و ملیت و مذهبی بودند. اینجا بانوان بودند، آقایان هم بودند. نوزاد داشتیم، کهن‌سال هم داشتیم. مردم سنی مذهبی که نمازهایشان را روی همین فرش‌ها می‌خواندند، در کنار شیعه مسلکی که به تلاوت قرآن مشغول بود هم داشتیم.

آن اوایل ماه رمضان که با عید نوروز هم‌زمانی داشت، مسافرانی داشتیم از همه جای ایران. حتی توریست‌هایی از کشورهای دیگر. یک‌بار مردی اسپانیایی‌زبان مدت‌ها به مراسم جزءخوانی خیره شده بود و متعجب از مردمی که گرد هم آمده‌اند و مشغول برپایی آیین‌های مذهبی‌شان هستند. این‌ها البته چیزی نیست که به ما و برنامه و مجریانش ربطی داشته باشد.

بلکه از اعجاز قرآن است که بر قلب همگان می‌نشیند. دست‌کم در این یک ماهی که هرروز اینجا خدمت کردم تابه‌حال ندیده‌ام کسی از برگزاری مراسم ناراضی باشد. شاید عده‌ای بی‌تفاوت گذر کرده‌اند اما اینکه کسی از برپایی محفلی قرآنی که نام خداوند بر آن جاری است، ناراضی باشد، ندیده‌ام.

محمدعلی سمیعی، مدیر پروژه چهارباغ عباسی نیز در ارتباط با هدف از برگزاری این برنامه‎ قرآنی بیان کرد: در طول این سال‌ها رهبر معظم انقلاب بارها بر مسئله فرهنگ تأکید کرده‌اند و خواستار اجرای طرح‌هایی مثمرثمر در این رابطه شده‌اند. بااین‌وجود متأسفانه اقدامات مؤثری صورت نگرفته است و این کم‌کاری‌های صورت‌گرفته باعث مشکلاتی شده است که ما مسئول آن هستیم و باید برای رفع آن تلاش کنیم.

در همین راستا برنامه جزءخوانی در گذر فرهنگی چهارباغ یکی از طرح‌هایی است که از سال 1401 با همکاری مدرسه قرآنی برهان، سازمان تبلیغات اسلامی و شهرداری اصفهان آغاز شده است و به لطف خداوند امسال هم دومین سال برگزاری این برنامه‌ پرمخاطب است.

با توجه به استقبالی که از این برنامه در سال گذشته صورت گرفت و با درنظرگرفتن رفاه شهروندان عزیز، تصمیم بر این شد که امسال مهدکودکی قرآنی در مدرسه امام صادق، در مجاورت مراسم جزءخوانی قرآن دایر بشود که کودکان هم بتوانند از فضیلت این ماه بهره‌مند شوند و ان‌شاءالله تأثیرات این معارف آموخته‌شده را هم بتوانیم در آینده‌ کشورمان مشاهده کنیم.

یکی دیگر از تفاوت‌های این مراسم با سال گذشته، افزوده شدن برنامه‌های جانبی به محفل تلاوت قرآن است. ازجمله بهره‌مندی از حضور قاریان مطرح بین‌المللی، اجرای گروه‌های تواشی و سرود و برگزاری مسابقات قرآنی در طول برنامه است. البته امیدواریم که در سال‌های آینده حمایت‌های بیشتری از برنامه صورت بگیرد و بتوانیم بر کمیت و کیفیت چنین طرح‌های بیفزاییم.

در حال حاضر این برنامه از ابتدای ماه مبارک رمضان به مدت 30 روز در گذرفرهنگی چهارباغ اصفهان، هرروز از ساعت 4 تا 5:30 بعدازظهر و با استقبال جمعیتی قریب بر 2500 نفر برگزار می‌شود.

برچسب‌های خبر
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

16 − 2 =