جام‌جهانی با طعم تکنولوژی

جام جهانی ۲۰۲۲ قطر علاوه بر جذابیتی که برای طرفداران فوتبال دارد، برای علاقه‌مندان به دنیای تکنولوژی هم می‌تواند بسیــار هیجان‌انگیز و شگفت‌انگیز باشد.

تاریخ انتشار: 18:25 - چهارشنبه 1401/09/9
مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه
جام‌جهانی با طعم تکنولوژی
 به نقل از زومیت، جام‌جهانی ۲۰۲۲ حس و حال بسیار متفاوتی درمقایسه با جام‌های قبلی خواهد داشت. این جام‌جهانی با شگفتی‌ها و نخستین‌های بسیاری همراه است.
برای اولین بار کشوری عربی میزبان این مراسم است، برای اولین بار می‌توان هر روز سه‌مسابقه را تماشا کرد، برای اولین بار استادیوم‌ها در فاصله کمی از یکدیگر قرار گرفته‌اند و برای اولین بار مسابقات در زمانی متفاوت از سال و در پاییز برگزار می‌شوند.
درواقع با توجه به گرمای شدید تابستان قطر، تاریخ برگزاری جام‌جهانی ۲۰۲۲، اواخر نوامبر (۳۰ آبان) تا اواسط دسامبر (۲۷ آذر) مشخص شده و مدت زمان بازی‌ها هم ۲۹ روز خواهد بود.
قطر برای برگزاری مسابقات جام جهانی، ورزشگاه‌های خود را به فناوری‌های بسیار نوآورانه و مبتکرانه‌ای مجهز و این جام‌جهانی را به رویدادی منحصربه‌فرد هم برای طرفداران فوتبال و هم برای هواداران دنیای تکنولوژی تبدیل کرده است. برخی از این فناوری‌ها جدید و پیشرفته هستند و برخی دیگر تابه‌حال هرگز استفاده نشده‌اند.
درواقع این جام‌جهانی،‌ علاوه بر اینکه ویترینی برای جذاب‌ترین ورزش جهان محسوب می‌شود، فناوری‌های نوینی را هم به نمایش می‌گذارد که توجه تمام علاقه‌مندان به دنیای فناوری را به خود جلب می‌کند. در ادامه برخی از این تکنولوژی‌ها را ذکر کرده‌ایم.

توپ‌های هوشمند

خطاهای مرتبط با آفساید، یکی از بحث‌برانگیزترین خطاهای داوری در فوتبال است. بارها دیده‌ایم که طرفداران تیم فوتبالی از اشتباه داور در گرفتن آفساید به نفع تیم حریف ناراضی بوده و مدعی هستند که حق تیم محبوبشان ضایع شده است. این موضوع حتی گاهی ممکن است روی نتیجه بازی تأثیر بگذارد و نتیجه به نفع تیم مقابل عوض شود.
قطر برای از بین‌بردن نگرانی‌های همیشگی طرفداران فوتبال در جام‌جهانی ۲۰۲۲ از توپ‌های هوشمندی استفاده می‌کند که به سنسورهایی برای شناسایی آفساید مجهز هستند.
اولین بار است که در رقابت‌های فوتبالی از توپی هوشمند استفاده می‌شود؛ این توپ‌های هوشمند «الریحله» (به معنای سفر) نام دارند و از سیستم تعلیق آدیداس برای تشخیص آفساید استفاده می‌کنند.
درواقع سنسوری که در مرکز توپ‌ها قرار داده شده، داده‌ها را  ۵۰۰ بار بر ثانیه به اتاق پشت صحنه و برای سیستم کمک داور VAR ارسال می‌کند و با تشخیص دقیق نقطه ضربه، وضعیت آفساید را اطلاع می‌دهد.
توپ هوشمند الریحله با فناوری جدید آفساید نیمه‌خودکار فیفا هماهنگ خواهد بود و داده‌های مرتبط با حرکات همه بازیکنان حاضر در زمین آن را جمع‌آوری می‌کند تا موقعیت آن‌ها را در شرایطی مشخص کند که ممکن است آفساید رخ دهد.

سیستم خنک‌کننده استادیوم‌ها

قطر برای میزبانی جام‌جهانی ۲۰۲۲، استادیوم‌هایی را با معماری جذاب طراحی کرده که به پیشرفته‌ترین فناوری‌های دنیای امروز مجهز هستند؛ یکی از این فناوری‌ها سیستم هوشمند خنک‌کننده برای فضای استادیوم‌ها است.
با اینکه جام جهانی ۲۰۲۲ در ماه‌های نسبتا خنکی برگزار می‌شود؛ اما انتظار می‌رود با خیل عظیمی از جمعیت و شرجی‌بودن هوای قطر، دما به ۲۶درجه سانتی‌گراد هم برسد.
در همین راستا قطر ورزشگاه‌های خود را به تجهیزات خنک‌کننده هوشمندی مجهز کرده است که در مواقع گرما دما را  کاهش داده و فضای دلپذیری برای تماشاگران و بازیکنان فراهم کند.
سیستم خنک‌کننده‌ای که قطر از آن برای جام‌جهانی ۲۰۲۲ استفاده می‌کند، توسط شخصی به نام سعود عبدالعزیز عبدالغنی ساخته شده و با تکیه بر انرژی خورشیدی هوای استادیوم را تهویه کرده و فضا را به‌طوریکسان خنک نگه می‌دارد.
به کمک این سیستم خنک‌کننده هوشمند، دما در استادیوم توسط حسگرهایی ثابت می‌ماند و جریان هوا برای صندلی‌های زیر نور خورشید یا سایه هم تغییر می‌کند؛ هوای گرم با فرایند گردش هوا به داخل سیستم خنک‌کننده ورزشگاه وارد شده و با عبور از خنک‌کننده‌ای آبی، پس از خنک و تصفیه‌شدن، دوباره توسط جت‌ها به فضای استادیوم پمپاژ می‌شود.تخمین زده می‌شود کــه فناوری سرمایش استادیوم از تکنیک‌هایی که تا به حال استفاده می‌شدند، ۴۰ درصد پایدارتر باشد.
بنابراین می‌توان تنها دوساعت قبل از برگزاری رویداد برای خنک‌کردن استادیوم به این روش، اقدام کرد و بدین‌ترتیب مصرف انرژی را به‌طور قابل‌توجهی در مقــایسه با سایر روش‌های دیگر کاهش داد.
هفت استادیوم از هشت استادیوم طراحی‌شده در قطر برای جام‌جهانی ۲۰۲۲ به این سیستم خنک‌کننده پیشرفته مجهز هستند و تنها یک استادیوم از این فناوری بهره نمی‌برد که آن هم به ساحل نزدیک است و نیازی به این سیستم خنک‌کننده ندارد.

پلتفرم‌هایی مختص کم‌بینایان و نابینایان

در جام‌جهـانی قطـر، پلتـفـرم‌هـای هوشمندی ویژه نابینایان و کم‌بینایان طراحی شده که با تکیه بر خط بریل و ارتباط لمسی، آنچه را در زمین بازی اتفاق می‌افتد، در لحظه در اختیار کم‌بینایان و نابینایان می‌گذارد.
اولین بار است که افراد کم‌بینا یا نابینا امکان دارند تا مانند سایر افراد تمامی وقایعی را که در زمین بازی رخ می‌دهد، در لحظه دنبال کنند.Bonocle محتوای دیجیتال را به خط بریل ترجمه می‌کند تا افراد دارای اختلال بینایی و تماشاگرانی که نمی‌توانند در حالت عادی به‌طور واضح بازی‌ها را دنبال کنند، همچنان از بازی‌ها لذت ببرند.Feelix Palm نام فناوری دیگری است که بدون محدودکردن حرکت فیزیکی یا شنوایی تماشاگران، از خط بریل برای ارسال پالس استفاده کرده و این پالس‌ها را ازطریق هدست واقعیت مجازی یا سخـت‌افـزارهــایی مانند دسـت‌کــش در اختیار افراد کم‌بینا یا نابینا قرار می‌دهد.
                                                       تکنولوژی جام جهانی 2022 قطر

فضای مختص افراد اتیسم

قطر برای جام‌جهانی ۲۰۲۲ در استادیوم‌ها، اتاق‌هـایی جداگانه و مخصوص را برای تماشاگران مبتلا به اتیسم یا اختلالات پردازش حسی در نظر گرفته است که می‌توانند علاوه‌بر بهره‌مندی از ابزارهایی جذاب، از فضای آرام و محیط امن این اتاق‌ها استفاده کنند و با داشتن تمرکز تجربه رضایت‌بخشی هنگام تماشای بازی‌ها داشته باشند.

سایبان‌هایی هوشمند مجهز به وای‌فای و پورت شارژ USB

قطــر برای رفاه حال تماشاگران جام‌جهانی ۲۰۲۲ ایستگاه‌هایی برای استراحت ترتیب داده است که ElPalm نام دارد.انـرژی ایستـگاه‌هــا ازطـریــق پنــل‌های خورشیدی تولید می‌شود و اگر در حین تماشای بازی‌ها نیاز به شارژکردن گوشی خود داشتید، می‌توانید به ایستگاه‌های EIPalm رفته و از پورت USB یا بی‌سیم برای شارژ گوشی خود استفاده کنید. این ایستگاه‌ها به وای‌فای، سایبان‌های هوشمندی و بلندگوهایی برای انتشار اطلاعات مهم بازی‌ها و تبلیغات مجهز هستند.

استادیومی کاملا ماژولار

یکی از استادیوم‌هایی که برای برگزاری جام جهانی ۲۰۲۲ قطر در نظر گرفته، به‌صورت کاملاماژولار طراحی شده است. طراحی ماژولار (Modular) یا مدولار، به‌نوعی طراحی گفته می‌شود که در آن سیستمی را به قطعات کوچک‌تر یا همان ماژول‌ها تقسیم می‌کنند.
هرکدام از ماژول‌ها را می‌توان به‌طور مستقل ایجاد، اصلاح، جایگزین یا جابه‌جا  کرد. استادیوم ۹۷۴ قطر، اولین استادیوم کاملا ماژولار در تاریخ جام‌جهانی خواهد بود که ممکن است پس از اتمام مسابقات، دیگر وجود نداشته باشد.
این  استادیوم چهل‌هزار نفری با الهام از لگوها و با استفاده از کانتینرهای حمل‌ونقل و قاب‌های فولادی ماژولار ساخته شده و طراحی نوآورانه و جذابی دارد.کل ساختمان را می‌توان تنها در عرض چندساعت برچید و حتی فولاد به‌کاررفته در آن را هم می‌توان به‌طور کامل بازیافت کر
د. گفته می‌شود قطر قصد دارد پس از اتمام بازی‌های جام‌جهانی در دسامبر، قطعات استادیوم ماژولار ۹۷۴ را برای کمک به ساخت یکی از ورزشگاه‌های جام جهانی ۲۰۳۰ به اروگوئه منتقل کند.
در ساخت این سازه از مواد کمتری در مقایسه با استادیوم‌های سنتی استفاده شده است و تا مرحله یک‌هشتم نهایی، هفت مسابقه در آن برگزار خواهد شد. نام استادیوم، ۹۷۴ به تعداد کانتینرهای استفاده شده در طراحی آن اشاره دارد و خیلی تصادفی، کد شماره‌گیری بین‌المللی قطر نیز به‌شمار می‌آید.

فناوری ناوبری

در جام‌جهانی ۲۰۲۲ برای رفاه بیشتر تماشاگران و بازیکنان، اپلیکیشنی به نام NavBuddy Qatar را منتشر کرده است که افراد می‌توانند به کمک آن، مسیر موردنظر خود را انتخاب یا نزدیک‌ترین سرویس بهداشتی یا رستوران را پیدا کنند.
علاوه‌براین، به کمک NavBuddy Qatar و حسگرهایی که در خیابان‌های دوحه قرار داده شده‌اند، امکان برنامه‌ریزی و پیدا کردن مسیرهای کم‌ترافیک هنگام رفتن به استادیوم‌ها فراهم شده است.

تحویل غذا؛ حضوری یا در محل

در جام‌جهانی ۲۰۲۲ دیگر لازم نیست تماشاگران بابت احساس گرسنگی در زمان برگزاری مسابقات و تماشای بازی، ذغدغه‌ای داشته باشند.اپلیکیشن Asapp برای همین شرایط توسعه داده شده و کافی است تا افراد در هر یک از استادیوم‌ها از این برنامه برای تحویل غذای خود استفاده کنند یا با انتخاب درخواست تحویل حضوری، غذا خود را به صورت حضوری در محل تحویل بگیرند.

ایستگاه‌های شارژ هوشمند خودروهای برقی

شرکت برق و آب قطر (Kahramaa)، برای شارژ خودروهای الکتریکی، بیش از۸۰ جایگاه شارژ در نزدیکی استادیوم‌های محل برگزاری این مسابقات و سایر مکان‌های مهم در نظر گرفتهاست.
این شرکت در نوامبر ۲۰۲۰ زیرساخت واحد شارژ خودروهای برقی را ایجاد و یک‌سال بعد از آن تفاهم‌نامه‌ای برای تولید شـارژرهای الکتــریـکـی بــرای خودروهای برقی امضا  کرد. ایستگاه‌های شارژ هوشمند خودروهای برقی در راستای تلاش‌های قطر برای تبدیل‌شدن به اولین میزبان جام‌جهانی بدون‌کربن، نصب شده‌اند.
برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

11 + هفده =