احیای بافت فرسوده؛ ابرپروژه منطقه ۱۳

جواد کشانی، مدیر منطقه 13 شهرداری اصفهان مهمان هجدهمین گپ‌وگفت صمیمانه مدیران شهری با خبرنگاران در باغ زرشک شد و به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد. احیای بافت فرسوده به‌عنوان یکی از ابرپروژه‌ها، جذب ۵۰درصدی بودجه امسال، عدم امکان توسعه افقی در منطقه، اختصاص ۴۸میلیارد تومان برای بازگشایی گلوگاه‌های منطقه، بهره‌برداری از پروژه زیرگذر اندیشه تا پایان سال و غیرسازمان‌دهی‌بودن آتش‌سوزی درختان بزرگ‌راه اقارب‌پرست از مهم‌ترین عناوین مطرح‌شده در این گپ‌وگفت بود.

تاریخ انتشار: 10:23 - پنجشنبه 1401/09/10
مدت زمان مطالعه: 7 دقیقه
احیای بافت فرسوده؛ ابرپروژه منطقه ۱۳
در ابتدای این برنامه، مدیر منطقه ۱۳ شهرداری اصفهان درباره مختصات این منطقه توضیح داد: منطقه۱۳ شهرداری در جنوب‌غربی شهر اصفهان قرار دارد که از سمت شرق به میدان سهروردی و خیابان جانبازان، از جنوب به بزرگ‌راه اقارب‌پرست، از غرب کوه قائمیه و از شمال به اراضی محدوده پارک ناژوان منتهی می‌شود. به گفته جواد کشانی، حریم منطقه 13، سه‌هزار و ۵۰۰ هکتار و محدوده قانونی این منطقه دوهزار هکتار است.
او با اشاره‌ای به جمعیت منطقه گفت: از سال ۱۳۹۵ تا سال 1400، جمعیت این منطقه از ۱۳۲هزار نفر به ۱۵۰هزار نفر افزایش یافته است. مدیر منطقه ۱۳شهرداری اصفهان، تصریح کرد: این منطقه دارای هشت‌محله است و ۱۸مترمربع سرانه فضای سبز و ســه‌متــرمــربـــع فضــای تفــرجگــاهی به‌ازای هر نفر دارد. کشانی، احیای بافت فرسوده را یکی از ابرپروژه‌های این منطقه دانست و افزود: منطقه۱۳ با برخورداری از ۸۸هکتار بافت فرسوده که عمدتا در محله‌های باغ فردوس و قائمیه قرار دارند، در میان مناطق پانزده‌گانه از این حیث رتبه12 را به خود اختصاص داده است.
او معتقد است: بافت فرسوده منطقه به لحاظ موقعیتی جایگاه خوبی دارد، چراکه بافت فرسوده باغ فردوس و دستگرد از یک‌سو با اراضی ناژوان همجوار است و ازسویی دیگر مأمنی برای رینگ سوم شهر اصفهان است که از کنار آن می‌گذرد و دسترسی آن را تسهیل کرده است. مدیر منطقه 13 شهرداری اصفهان با بیان اینکه از سرمایه‌گذاران در ایــن منطقــه استقبال می‌کنیم، خاطرنشان کرد: بستر سرمایه‌گذاری در این منطقه فراهم است و در حال مذاکره با سـرمـایه‌گذاران متعددی هستیم تا به نتایج خوبی دست پیدا کنیم. سرمایه‌گذاران آمادگی خود را اعلام کردند و مقرر شد طرح‌هایشان را به میدان بیاورند.

اختصاص ۴۸میلیارد تومان برای بازگشایی گلوگاه‌های منطقه

در این منطقه گلوگاه‌های متعددی وجود دارد که مسیر تردد شهروندان را با مشکل روبه‌رو کرده است. کشانی اشاره‌ای داشت به گلوگاه‌های موجود در سطح این منطقه و در این خصوص گفت: پیش‌بینی بودجه 48میلیارد تومانی از بودجه منطقه برای بازگشایی گلوگاه‌ها در دستور کار قرار گرفته است. اجرای عملیات بازگشایی گلوگاه‌ها بر اساس فازبندی‌ها و اولویت‌بندی‌ها انجام شده است؛ به طوری که در ابتدا بازگشایی گلوگاه‌های خطرآفرین برای روان‌سازی ترافیک اجرا می‌شود.
  او از اجرای طرح تفصیلی خط بدنه منطقه۱۳ خبر داد و گفت: بر اساس این طرح و در راستای عملیات‌های عمرانی، بخشی از منازل مسکونی در مسیر و معابر قرار می‌گیرد که امیدواریم شهروندان، شهرداری را در بازگشایی آن‌ها یاری کنند و در این‌خصوص صبور باشند. مدیر منطقه ۱۳ شهرداری اصفهان در ادامه از شناسایی ۱۵منزل مسکونی در مسیر گلوگاه‌ها خبر داد و خاطرنشان کرد: این موضوع امسال در دستور کار قرار گرفت. شهرداری در سال‌های گذشته هم تعدادی از معابر را آزادسازی کرده که مالک آن‌ها مشخص نبوده است.
اما اکنون پس از سال‌ها با مالک‌های جدیدی روبه‌رو شده‌ایم که مدعی هستند و از شهرداری هزینه طلب کرده‌اند که این بخشی از هزینه‌های پیش‌بینی‌شده برای شهرداری‌هاست. کشانی گفت: روزانه در منـطقـه ۱۳ ۶۰ تن پسماند تر و 5‌تن بازیافت از سطح دومیــلیــون و ۲۸۰هــزار متـرمربــع معابر شهری جمع‌آوری می‌شود. او در ادامه از جمع‌آوری روزانه ۳۵ تن نخاله ساختمانی در منطقه خبر داد و گفت: تلاش کردیم با انجام این اقدام به نظافت و زیبایی منطقه لطمه‌ای وارد نشود. این آمارها نشان‌می‌دهد ترویج فرهنگ تفکیک پسماند و کاهش تولید زباله و نخاله در این منطقه ضروری است که شهروندان باید به آن توجه کنند.

غیرسازمان‌دهی‌بودن آتش‌سوزی درختان بزرگ‌راه اقارب‌پرست

پرسش یکی از خبرنگاران در خصوص این بود که آیا آتش‌زدن درختــان در محدوده بزرگ‌راه اقارب‌پرست سازمان‌دهی شده بوده که کشانی در این خصوص پاسخ داد: این موضوع از طریق مدیریت منطقه ۱۳ شهرداری اصفهان به‌صورت کلی پیگیری شد. متأسفانه افراد بی‌انضباط و گاه دارای اعتیاد این حادثه را رقم زدند که شناسایی شدند و برخورد هم با آن‌ها صورت گرفت؛ اما این حادثه سازمان‌دهی شده نبود. پرسش خبرنگار دیگری درباره جابه‌جایی زندان مرکزی اصفهان در محدوده دستگرد بود.
کشانی در این باره پاسخ داد: درخواست شهرداری و شهروندان منطقه این است که به جای گفتن عبارت زندان دستگرد، از عنوان زندان مرکزی اصفهان استفاده شود. با مدیر کل زندان مرکزی جلساتی برگزار کردیم و آن‌ها به‌دنبال جابه‌جایی و انتقال زندان هستند که باید بستر و ساز و کار آن فراهم شود تا بتوان این موضوع را محقق کرد. مدیر منطقه ۱۳ شهرداری اصفهان درباره سامان‌دهی گلزار شهدای دستگرد گفت: مردم این محل عرق خاصی به این مجموعه دارند؛ چراکه این محل مدفن ۱۸۰ شهید است و به‌طوری کلی منطقه ۱۳، ۳۹۰ شهید به انقلاب اسلامی تقدیم کرده است.
کشانی در ادامه با اشاره به اینکه بیشترین مشاغل مزاحم این منطقه در ورودی شهر از سمت غرب است، خاطر نشان کرد: ۱۵پلاک از این مشاغل مزاحم که جزو اراضی روبه‌روی مجتمع مسکونی سپهر است، در مرحله آزاد سازی قرار گرفته و در این راستا صدور چندپروانه ساختمانی در دستور کار است که امیدواریم با آغاز عملیات، مشکلات ناشی از مشاغل مزاحم کمتر و این محدوده سامان‌دهی شود. او در پاسخ به پرسش خبرنگاری دیگری مبنی بر اینکه برای سامان‌دهی مشاغل و صنوف و رفع نازیبایی‌های شهری در منطقه۱۳ چه اقداماتی انجام شده است، گفت: مجوز تابلوهای اصناف براساس دستورالعمل سازمان زیباسازی به صورت غیرحضوری صادر می‌شود؛ البته صنوف کمتر همراهی می‌کنند؛ اما شهرداری برای صدور مجوز نصب تابلو ممانعت نمی‌کند؛ به‌طوری که در سال گذشته نیز شهرداری از میدان قائمیه تا چهارراه امام رضا (ع) در حدود ۱۵۰متر، وارد شد و با اجرای طرح زیباسازی، تابلوهای مغازه‌ها و واحدهای صنفی در این محدوده را به‌صورت یک‌شکل و متحد سامان‌دهی کرد.

بهره‌برداری از پروژه زیرگذر اندیشه تا پایان امسال

بـه بیان کشانی، ۴۰میلیاردتـومان ارزش پـروژه‌های آماده افتتاح و درحال‌بهره‌برداری و ارزش پروژه‌های درحال اجرا ۹۰ میلیارد تومان است. او اضافه کرد: ۵۰ میلیارد تومان هزینه پروژه‌هایی است که در مرحله طراحی قرار دارد. مدیر منطقه۱۳ شهرداری اصفهان زیرگذر پل اندیشه را یکی از پروژه‌های شاخص منطقه برشمرد و گفت: این پروژه در ورودی غربی شهـر اصفهـان از سمت فلاورجان (اتوبان ذوب‌آهن) در سمت زندان مرکزی واقع شده و با ۴۰میلیارد تومان اعتبار و پیشرفت ۶۵درصدی تا پایان سال تکمیل می‌شود.
منطقه13 با حلقه حفاظتی هم‌جوار است؛ کشانی در این خصوص بیان کرد: امسال جمع‌آوری معادل ۳,۵ کیلومتر گاردریل‌ها در دستور کار قرار گرفت که به‌منظور ایمن‌سازی منطقه از پل جانبازان تا پل اندیشه است و به جای آن‌ها نیوجرسی نصب شد. او در ادامه از آغاز عملیات اجرایی نصب نیوجرسی از پل شهید میثمی تا پل دکتر حسابی و پل شهیدمفتح خبر داد.مدیر منطقه۱۳ شهرداری اصفهان گفت: ماهانه یک‌میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان، هزینه کرایه تانکر برای آبیاری فضای سبز در منطقه ۱۳ است که در این راستا اجرای پروژه خط انتقال پساب با اعتبار 8 میلیارد ریال در دستور کار قرار گرفته است.
او از احداث مجموعه سالن ورزشی چند منظوره (ورزش پهلوانی) با اعتبار ۱۰میلیارد تومان به عنوان یکی از قطب‌های ورزش پهلوانی شهر اصفهان خبر داد و خاطرنشان کرد: احداث این مجموعه در محله دستگرد یکی از پروژه‌هایی است که در راستای تفریح و سلامتی شهروندان منطقه پیش‌بینی شده که به‌زودی عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود.کشانی با بیان اینکه عملیات اجرایی معبر اصلی محله‌های دستگرد و قائمیه به طول ۱۵۰۰ متر با اعتبار 5میلیارد ریال تاکنون ۱۵درصد پیشرفت داشته است، خاطرنشان کرد: خیابان جانبازان یکی از معابر شهرک ولی‌عصر (عج) که ۲۰سال پیش ساخته شده است نیز به درخواست اهالی این خیابان آسفالت و زیرسازی آن در کمتر از دوماه عملیاتی شد.
او با بیان اینکه بیمارستان میلاد در این منطقه با کمبود پارکینگ مواجه است، اظهار کرد: با توجه به اینکه بیمارستان فضاهای پارکینگی خود را به کاربری‌های دیگر تبدیل کرده است، در حال پیگیری برای رفع این مشکل هستیم. مدیر منطقه ۱۳ شهرداری اصفهان با تأکید بر اینکه به‌دنبال سرمایه‌گذارانی هستیم تا با سرمایه‌گذاری آن‌ها خرده مالکان موجود در منطقه را تجمیع کنیم و پروژه‌ای مانند آنچه در محله همت‌آباد رخ داد را اجرایی کنیم، تصریح  کرد: هدف از بازآفرینی شهری، احیای بافت فرسوده منطقه و ایمن‌کردن ساختمان‌هاست. او ادامه داد: بیشتر محله‌های منطقه دارای یک سالن ورزشی سرپوشیده است؛ از این رو به‌لحاظ سرانه ورزشی منطقه تأمیــن هستیــم؛ البتــه بــرای شنـاسـایی ظرفیت‌های جدید پیگیری می‌کنیم.

جذب ۵۰درصدی بودجه امسال شهرداری منطقه ۱۳

موضوع بودجه یکی دیگر از عناوینی بود که کشانی درباره آن صحبت کرد. او با بیان اینکه بودجه منطقه در سال ۱۳۹۰ ۲۴ میلیارد تومان بوده است، افزود: این رقم امسال ۴۲۳میلیارد شده است که طی ۱۰سال گذشته با افزایشی قابل‌توجه روبه‌رو بوده است. او با بیان اینکه از کل بودجه ۴۲۳ میلیاردتومانی منطقه ۱۲۰میلیاردتومان شامل ردیف‌های جاری و مستمر است که برای نظافت شهر، رفت‌و‌روب، آبیاری و نگهداری فضای سبز و تعمیرات و نگهداری روشنایی و معابر هزینه می‌شود، تصریح کرد: روزانه بالغ بر ۴۰۰میلیون تومان برای آن هزینه می‌شود.
همچنین در راستای توجه ویژه مدیریت شهری اصفهان به محله‌های کم‌برخوردار، ۱۰۰میلیارد تومان از کل بودجه منطقه به محله‌های کم‌برخوردار منطقه اختصاص دارد. مدیر منطقه ۱۳ شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه میزان جذب بودجه امسال ۵۰درصد بوده است، تصریح کرد: از کل بودجه، ۱۰۰میلیارد تومان به پروژه رینگ حفاظتی و سایــر پروژه‌های شاخص منطقه و مابقی نیز به سایر امور منطقه اختصاص یافته است.
کشانی با بیان اینکه جذب مشارکت حداکثری شهروندان در دوره جدید مدیریت شهر یک اولویت است، خاطرنشان کرد: در این راستا برای انجام طرح‌ها در حوزه‌های مختلف با مردم و معتمدان رودررو صحبت و نظر آن‌ها درباره نیازهای محله‌ها احصا می‌شود، سپس بر اساس نظرات و درخواست‌های شهروندان، پروژه‌ها طراحی و به مرحله اجرا می‌رسد. او با بیان اینکه حرکت به سمت غیرحضوری‌شدن خدمات شهری در دستور کار است، افزود: شهرداری منطقه ۱۳ در بین مناطق پانزده‌گانه رتبه برتر صدور پروانه الکترونیکی را به خود اختصاص داده و این نتیجه همراهی شهروندان منطقه است.

عدم امکان توسعه افقی

مدیر منطقه ۱۳ شهرداری اصفهان از همه مدیران استان درخواست کرد که یاریگر شهرداری‌ها در مسیر خدمت‌رســانی به شهروندان باشند و سپس گفت: هـم‌زمـان با آغاز فعالیت در منطقه۱۳ شناسایی ظرفیت‌های منطقه در حوزه درآمدی، گردشگری، عمرانی و فرهنگی در دستور کار قرار گرفت.کشــانـی خاطرنشـان کرد: بــه‌دلیـل محصورشدن منطقه13 حرکت‌های توسعه افقی برایش امکان‌پذیر نیست و بر این اساس اسکن هوایی منطقه در دستور کار قرار گرفت تا ظرفیت‌های داخل منطقه را شناسایی کنیم و برای توسعه مباحث فرهنگـی، خدماتی و شهری از آن بهره‌مند شویم.
او با تأکید بر اینکه محله‌های ولی‌عصر (عج)، شفق و امیرحمزه توان بارگذاری بیش از آنچه انجام شده است را ندارند، گفت: با اسکن هوایی فضاها و زمین‌هایی که مربوط به دیگر ارگان‌هاست را شناسایی می‌کنیم تا با رایزنی برای استفاده مردم بهینه‌سازی شود. مدیر منطقه ۱۳ شهرداری اصفهان با بیان اینکه درآمد شهرداری‌ها در دوبخش پایدار و ناپایدار تعریف می‌شود، افــزود: درآمدهای پایدار مغفول مانده‌اند؛ در این راستا بیشترین تمرکز مدیریت منطقه ۱۳ شهرداری بر کسب درآمدهای پایدار معطوف شده است. او با تأکید بر اینکه تمرکز بر این است که از صدور پروانه‌های ساختمانی به‌عنوان درآمدهای ناپایدار فاصله بگیریم، تصریح کرد: مشارکت‌های مردمی بستری است که مغفول مانده؛ از این رو باید با استفاده از پروژه‌های سرمایه‌گذاری و مشارکتی به سمت تحقق درآمدهای پایدار حرکت کنیم.

پروژه حلقه حفاظتی، یکی از پروژه‌های مهم منطقه 13

کشانی با بیان اینکه پروژه حلقــه چهارم حفاظتی شهر اصفهان به‌طول ۷۸ کیلومتر است که ۴۵کیلومتر از آن داخل حریم شهر اصفهان قرار دارد، خاطرنشان کرد: حلقه چهارم ترافیکی از دونقطه انتهایی منطقه ۱۳ در خیابان قائمیه و اتوبان ذوب‌آهن هم‌جوار زندان مرکزی عبور می‌کند.  او با بیان اینکه احداث پروژه رینگ حفـاظـتـی در ایـن دونقطـه ازجملـه پروژه‌های شاخص منطقه۱۳ محسوب می‌شود اگرچه تملکات آن زیاد و کار سختی است، اظهار کرد: تعامل با  ۱۷خرده‌مالک و سه‌درشت‌مالک در اتوبان ذوب‌آهن برای تملک و آزادسازی شامل ارتش جمهوری اسلامی، سازمان زندان‌ها و مرکز تحقیقات آموزش کشاورزی، از مهم‌ترین اقدامات این منطقه برای تکمیل پروژه رینگ حفاظتی است. در این راستا مذاکراتی با مالکان مسیر رینگ چهارم انجام شده است که امیدواریم آن‌ها با کمک به شهرداری ما در اجرای این پروژه کمک کنند. در منطقه ۱۳ شاهد ساخت‌وساز ساختمان‌های مسکونی بلندمرتبه هستیم. از همه مجریان این ساخت‌وسازها درخواست می‌شود برای دریافت پایان عملیات ساختمانی خود به شهرداری مراجعه کنند.
برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

18 − چهار =