جام ملت‌های قطر، منتظر قهرمانی ایران

حدود سه هفته قبل بود که کارلوس کی‌روش، سرمربی پرتغالی تیم ملی، با انتشار پستی اینستاگرامی خداحافظی رسمی خودش از فوتبال ایران را اعلام کرد تا برای ادامه کار، کشور قطر را انتخاب کند.

تاریخ انتشار: 09:56 - سه شنبه 1401/12/2
مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
جام ملت‌های قطر، منتظر قهرمانی ایران

حدود سه هفته قبل بود که کارلوس کی‌روش، سرمربی پرتغالی تیم ملی، با انتشار پستی اینستاگرامی خداحافظی رسمی خودش از فوتبال ایران را اعلام کرد تا برای ادامه کار، کشور قطر را انتخاب کند و البته فدراسیون فوتبال هم که به دنبال بهانه‌ای بود تا بدون هیچ تبعات مالی با کی‌روش خداحافظی کند به هدف خودش رسید و این روزها همه منتظر هستند تا نام سرمربی بعدی تیم ملی اعلام شود.

خداحافظی با ناکام جام‌جهانی

بعد از کسب نتیجه نه‌چندان مناسب تیم ملی در رقابت‌های جام‌جهانی قطر که با دو شکست عجیب در برابر انگلستان و آمریکا همراه شد، خیلی‌ها منتظر بودند فدراسیون با کارلوس کی‌روش همکاری نداشته باشد و هدایت تیم ملی در جام ملت‌ها را به سرمربی دیگری بسپارد. اما تجربه تلخ فوتبال ایران از قرارداد مارک ویلموتس بلژیکی باعث شد فوتبال ما بهانه به دست کارلوس کی‌روش ندهد و در نهایت پیشنهاد قطری‌ها کمک زیادی به فوتبال ایران کرد و باید دید که در نهایت نیمکت تیم ملی نصیب کدام سرمربی خواهد شد.

امید در کنار بزرگ‌سالان

البته این روزها اخبار متفاوتی درباره انتخاب سرمربی تیم ملی امید ایران به گوش می‌رسد و شش گزینه ایرانی برای نشستن روی نیمکت تیم امید کاندیدا شدند. اما نباید فراموش کرد که بحث اصلی فوتبال ملی ما روی تیم بزرگ‌سالان است و بعد از نتیجه‌ای که در جام‌جهانی به‌دسـت آمد فوتبالیست‌های ایرانی باید بتوانند در رقابت‌های جام ملت‌های آسیا مردم ایران را شاد کنند و این یعنی باید نیمکت تیم ملی به مربی موفقی سپرده شود که توانایی کار کردن با فوتبالیست‌های ایرانی را داشته باشد و درنهایت به نتیجه مطلوب و دلخواه دست پیدا کند.

قلعه‌نویی؛ گزینه اصلی

هرچند هنوز از جانب فدراسیون فوتبال ایران نام هایی برای انتخاب به‌عنوان سرمربی تیم ملی معرفی نشده است، اما در خیلی از رسانه‌ها این خبر منتشر شد که ممکن است امیر قلعه نویی،سرمربی فعلی گل گهر سیرجان، دوباره به تیم ملی برگردد تا دومین جام ملت‌های خودش با فوتبال ایران را هم تجربه کند.

چراکه قلعه‌نویی با توجه به سابقه فراوانی که در فوتبال ایران دارد، به پختگی لازم دست پیدا کرده است و شاید انگیزه او برای جبران روزهای تلخ گذشته باعث شود تا قلعه‌نویی بتواند یک گزینه مناسب برای فوتبال ملی ما باشد.

از طرف دیگر، نام دیگری مثل یحیی گل محمدی هم برای نشستن روی نیمکت تیم ملی مطرح شده که البته یحیی این روزها درگیر مشکلات فنی و روحی پرسپولیسی‌هاست و هیچ بعید نیست که حتی با ادامه این روند او در نیمکت تیم باشگاهی خودش هم جایی برای نشستن نداشته باشد. به همین خاطر باید گفت که شانس امیر قلعه‌نویی نسبت به دیگر گزینه ایرانی، یعنی یحیی گل‌محمدی بسیار بیشتر از همیشه است.

البته این دو نفر تنها گزینه‌های اصلی تیم ملی نیستند و نفرات دیگری مثل فرهاد مجیدی و جواد نکونام هم که در لیگ برتر فوتبال ایران مربیگری کرده‌اند، می‌توانند برای نشستن روی نیمکت تیم ملی کاندیدا باشند.

خارجی‌های موفق

شاید هر مدیر دیگری هم جای مهدی تاج در رأس فدراسیون فوتبال باشد، دیگر سراغ گزینه‌های خارجی نرود؛ چون با توجه به افزایش قیمت دلار در این یک ماه اخیر، بدون شک امضای قرارداد دلاری با سرمربیان خارجی برای فوتبال ایران بسیار گران تمام خواهد شد و البته تبعات مختلفی که بابت این قراردادها به فوتبال ما تحمیل شده، شانس خارجی‌ها را برای نشستن روی نیمکت تیم ملی بسیار کم کرده است.

بااین‌حال زمزمه‌هایی درباره دو سرمربی موفق لیگ برتر دوره بیست‌ویکم به گوش می‌رسد. بعضی‌ها معتقدند که خوزه مورایس، سرمربی سپاهان و پاکو خمز ،سرمربی تراکتور از آن دست گزینه‌هایی هستند که با توجه به آشنایی با فضای فوتبال ایران می‌توانند دو گزینه خارجی خوب برای پذیرفتن هدایت تیم ملی باشند

فرصت‌سوزی فدراسیون

به‌هرحال زمان آن‌چنان زیادی در اختیار فوتبال ملی ما نیست و به احتمال زیاد سرمربی تیم ملی باید تا قبل از رسیدن به سال جدید معرفی شود تا تیم ملی بزرگ‌سالان ایران بتواند در بازی‌های دوستانه و تدارکاتی خودش در روزهای فیفادی تحت نظر سرمربی جدید عملکرد مناسبی را داشته باشد.

اما نباید این موضوع را هم فراموش کرد که همه مربیانی که در بالا از آن‌ها نام بردیم در حال حاضر صاحب تیم‌های باشگاهی در لیگ برتر هستند و بعید به نظر می‌رسد که هیچ باشگاهی حاضر باشد در این شرایط حساس و فشرده سرمربی خودش را از دست بدهد و به دنبال سرمربی جدید بگردد و این موضوع خودش می‌تواند یک چالش مهم برای فدراسیون فوتبال و مهدی تاج باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

4 × 5 =