احکام قطعی رتبه‌بندی ۴۱۱ هزار معلم صادر شد/ جزئیات استخدام ۲۸ هزار نفر در آموزش و پرورش

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش به تشریح جزئیات استخدام آموزش و پرورش خبر داد.

تاریخ انتشار: 15:01 - شنبه 1401/12/6
مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
احکام قطعی رتبه‌بندی ۴۱۱ هزار معلم صادر شد/ جزئیات استخدام ۲۸ هزار نفر در آموزش و پرورش

به گزارش اصفهان زیبا؛ به نقل از خبرگزاری فارس صادق ستاری‌فرد معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در نشست خبری که امروز در ساختمان مرکزی وزارت آموزش و پرورش برگزار شد، اظهار کرد: ۹۳۰ هزار پرونده رتبه‌بندی تشکیل شد که هم شامل شاغلین و بازنشستگان می‌شود همچنین از این تعداد ۱۳۰ هزار نفر نومعلم هستند که از ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ جذب شدند.

وی با بیان اینکه احکام قطعی رتبه‌بندی ۴۱۱ هزار و ۴۷۰ نفر صادر شده است، افزود: از این تعداد ۶۶ هزار و ۲۶۳ نفر بازنشسته هستند و ۳۴۵ هزار و ۶۰۷ نفر شاغل هستند.

ستاری‌فرد با تأکید بر اینکه رتبه‌ها از رتبه یک تا ۵ توزیع شده است، گفت: در رتبه یک، ۳۱ هزار ۵۹۲ نفر؛ در رتبه دو،  ۸۱ هزار و ۲۸ نفر؛ در رتبه سه، ۲۱۸ هزار و ۵۸۱ نفر، رتبه چهار، ۱۳ هزار و ۱۶۸ نفر و رتبه ۵ هم ۱۲۳۸ نفر قرار دارند.

وی ادامه داد: یک کار تیمی و جهادی در حال انجام است و برای کسانی که احکام قطعی‌شان صادر شده است، د صورت اعتراض به رتبه، از نهم اسفند امسال فرایند اعتراض به رتبه هم فراهم می‌شود که سازوکار آن هم به طور دقیق اطلاع‌رسانی می‌شود.

جزئیات استخدام جدید آموزش و پرورش

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با اشاره به وضعیت نیروی انسانی آموزش و پرورش، اظهار کرد: در سال آینده با موجی از بازنشستگی همراه هستیم؛ ۸۴ هزار نفر مشمول بازنشستگی داریم که از این تعداد احتمالا ۲۰ درصد بمانند و پیش‌بینی می‌شود ۷۰ هزار نفر به صورت قطعی بازنشسته شوند.

وی اضافه کرد: راهکار مطلوب برای جذب معلم در آموزش و پرورش، خروجی دانشگاه فرهنگیان است اما این تعداد خروجی کفاف نیروی انسانی آموزش و پرورش را نمی‌دهد. البته در مدت خدمات رفاهی و خوابگاهی ارائه کردیم و ۴۱۸ هزار مترمربع فضای آموزشی و خوابگاهی در اختیار دانشگاه فرهنگیان قرار گرفته است اما در سال آینده ۲۰ هزار نفر از طریق دانشگاه فرهنگیان می‌توانیم تأمین کنیم.

ستاری‌فرد افزود: راه دیگر استفاده از ظرفیت ماده ۲۸ است که در این راستا سازوکارهای جذب ماده ۲۸ تغییرات جدی کرده است که ان‌شاءالله موجب تحول شناسایی و جذب نیروی باکیفیت در آموزش و پرورش می‌شود؛ پیشنهاد ما برگزاری آزمون در پایان اسفند بود اما برای مطالعه بیشتر داوطلبان و اینکه به چالش تعطیلات پایان سال برنخوریم، برگزاری آزمون  به سال آینده موکول می‌شود.

وی درباره زمان آزمون، ادامه داد: فروردین سال ۱۴۰۲ مصادف با ماه مبارک رمضان است لذا آزمون ۸ اردیبهشت برگزار می‌شود؛ شروع ثبت‌نام آخر این هفته از ۹ تا دهم اسفند است که ظرفیت پذیرش شامل ۲۴ هزار و ۶۹۴ آموزگار ابتدایی، ۲۳۳۲ آموزگار استثنایی و ۹۹۲ نفر آموزگار ویژه مناطق عشایری و مرزی است و در مجموع ۲۸ هزار و ۱۸ نفر آموزگار ابتدایی، استثنایی و ویژه مناطق مرزی و عشایری جذب می‌شوند.

ستاری‌فرد به تغییرات آزمون اشاره کرد و گفت: در آزمون‌های سنوات گذشته، مواد و مفاد آزمون به دو سطح عمومی و اختصاصی تقسیم می‌شدند. برای آزمون جدید سه حیطه عمومی، اختصاصی و تخصصی مطرح است. شفافیت هم در آزمون کتبی و ارزیابی دیده شده است. منابع به صورت مشخص و شفاف به داوطلب ارائه می‌شود و داوطلب را از بازار مکاره آزمون نجات می‌دهد.

وی اضافه کرد: تاکنون داوطلب یک تا دو کدشغل‌محل را انتخاب می‌کرد اما در آزمون جدید می‌تواند ۳ کدشغل محل را انتخاب می‌کند. چارچوب مصاحبه و ارزیابی تکمیلی با سه حیطه عمومی، اختصاصی و تخصصی شفاف است و موارد امتیاز آور در آن مشخص شده است؛ در استخدام جدید در روند مصاحبه قرار است از ظرفیت نیروهای غیربومی و ارزیابان حرفه‌ای استفاده شود و همچنین همانطور که اعلام شد، شفافیت مدنظر است.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش درباره سقف سنی آزمون نیز اظهار کرد: حداقل سن ۲۰ سال تمام و حداقل سن ۴۰ سال تمام است البته در گذشته برای مدرک لیسانس ۳۶ سال و کارشناسی ارشد ۴۰ سال پیش‌بینی شده است اما برای آزمون سال آینده سن ۴۰ سال تمام فارغ از اینکه فرد کارشناسی یا کارشناسی ارشد دارد، مطرح است که این اتفاق فرصتی برای جذب دهه شصت است.

وی تصریح کرد: با توجه به مصوبه ۸۳۳ شورای عالی انقلاب فرهنگی مدت زمان فعالیت تمام وقت داوطلب در مراکز آموزشی و تربیتی دولتی از حد نصاب سن کسر می‌شود.

ستاری‌فرد با بیان اینکه در آزمون سال آینده شرایط احراز را تغییر دادیم تا بهترین نیروها جذب نیرو در حوزه آموزگاری شوند، افزود: در آزمون سال ۱۴۰۰ حدود ۷۰ درصد داوطلبان فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد و پیام نور بودند؛ از سوی دیگر آزمون تیم و پرلز در حوزه مهارت خواندن و نوشتن و دانش ریاضی برگزار می‌شود که عملکرد ما بسیار ضعیف است و همچنین دانش‌‌آموزان ما در برخی دروس از جمله علم ریاضی دارای بنیه ضعیف هستند و همه این موارد در حالیست که معلم ابتدایی باید چند مهارتی باشد.

وی توضیح داد: تاکنون در آزمون استخدامی آموزش و پرورش افراد دارای کارشناسی علوم تربیتی، روانشناسی،مشاوره، برنامه‌ریزی و تکنولوژی آموزشی جذب می‌شدند و عملا فرصت برای دانش‌آموختگان سایر رشته‌ها که خمیر مایه معلمی دارند، فراهم نبود اما نسبت به بسط رشته‌های علوم اسلامی، علوم انسانی و علوم پایه اقدام کردیم که در این راستا از نظرات کارشناسی هم بهره بردیم.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه در مرحله مصاحبه، ارزیابی دقیق انجام می‌شود، افزود: در آزمون‌های قبلی حد نصاب نمره، ۵۰ درصد نمره نفر اول حد نصاب بود که در آزمون سال آینده میانگین نمره ۳ نفر اول منطقه و شهرستان شد حد نصاب خواهد شد.

وی ادامه داد: در آزمون قبل باید ۱۱۰ هزار نفر وارد مرحله ارزیابی می شدند اما ۵۷ هزار نفر وارد مرحله دوم شد. که به دلیل همین حد نصاب و عدم فراهم کردن فرصت برای حضور همه فارغ ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌التحصیلان بود همچنین ۹۷۷۵ صندلی در آزمون قبلی خالی ماند و وقتی می‌خواستیم تکمیل ظرفیت دهیم همه نمرات افراد باقیمانده منفی بود.

ستاری‌فرد با تأکید بر اینکهدر این آزمون از همه افراد متقاضی معلم شدن دعوت می‌کنیم، گفت: باید در هدایت تحصیلی دانش‌آموزان توجه شود؛ سال گذشته روند انتخاب رشته در علوم ریاضی نزولی بود و علوم انسانی به همین شکل است. در آزمون استخدامی سال آینده سهم آزمون اصلاح شد و سهم آزمون کتبی ۴۰ درصد و سهم مصاحبه ۶۰ درصد است. نتایج نهایی آزمون نیز نیمه تیرماه اعلام می‌شود که هم فرصت مهارت آموزی و هم گزینش نسبت به سنوات گذشته بیشتر خواهد بود.

وی ادامه داد: شرط قبولی در آزمون ۱۰۰۰ امتیاز است که  ۶۰۰ امتیاز از آزمون مصاحبه و ۴۰۰ امتیاز کتبی است.  برای بخش عمومی ۴ درس، ۴ درس برای بخش اختصاصی و ۵ درس برای بخش تخصصی پیش‌بینی شده است که فرد باید از حیطه عمومی ۹۵ امتیاز،از حیطه اختصاصی ۷۰ امتیاز و شایستگی تخصصی ۳۰ امتیاز کسب کند و حد نصاب برای قبولی کلی نیز ۴۷۰ امتیاز است.

ستاری‌فرد گفت:  داوطلبان آزاد، معلمانی که به صورت غیررسمی با آموزش و پرورش همکاری می‌کنند، معلمان حق‌التدریس، خرید خدمات، معلمان مدارس غیردولتی، مربیان پیش‌دبستانی و مهد کودک و دانش‌آموختگان حوزوی در این آزمون می‌توانند شرکت کنند.

وی با بیان اینکه ۳۸ هزار بازنشسته با آموزش و پرورش همکاری می‌کنند، گفت:  قرار است هیچ نیروی غیررسمی تحت عنوان حق‌التدریسی و خرید خدمات در آموزش و پرورش دیگر جذب نشود.

انتهای پیام/

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

یک × 4 =