افزایش قد با طب‌سوزنی

بسیاری از والدین نگران افزایش قد فرزندانشان هستند؛ بنابراین برای افزایش سریع قد آن‌ها، سراغ انواع مکمل‌ها و داروها می‌روند که اغلب ممکن است عوارضی به دنبال داشته باشد. چراکه رشد قدی باید روند طبیعی خود را طی کند. اما بر اساس نظر برخی متخصصان برای افزایش قد، بهبود تغذیه و کیفیت هضم و جذب غذا، تولید هورمون HGH(هورمون رشد انسانی است که مسئول افزایش قد است) و تقویت استخوان‌ها لازم است.

تاریخ انتشار: 19:33 - یکشنبه 1401/09/13
مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
افزایش قد با طب‌سوزنی
حال جالب است بدانید با کمک طب سوزنی می‌توان به افزایش قد کمک کرد، موضوعی که دکتر الهه حاجی‌صادقی، متخصص طب سوزنی به آن معتقد است و در این زمینه توضیح می‌دهد:ابتدا بهتر است به مقدمه‌ای اشاره کنم.
شروع افزایش قد کودکان در سنین معینی آغاز می‌شود و به مرور تا سن خاصی تداوم دارد؛ ولی در چنین زمانی مهم است که به کودکان توجه ویژه شود تا روند به‌صورت طبیعی شکل گیرد.

روند رشد

روند رشد قد انسان در چند مرحله اتفاق می‌افتد: 25 سانتی‌متر در دو سال اول زندگی و بعد از آن تا شروع بلوغ به‌طور متوسط 6 سانتی‌متر در ماه رشد اتفاق می‌افتد.
اما با شروع فرایند بلوغ در دختران با یک افزایش رشد حدود 20 تا 25 سانتی‌متر مواجه هستیم که این میزان در پسران به 25 تا 30 سانتیمتر می‌رسد.بعد از اتمام مرحله بلوغ دیگر امکان افزایش قد نخواهیم داشت.
چراکه صفحات غضروفی رشد استخوانی می‌یابد و به عبارتی بسته می‌شوند. این صفحات در دخترها در 15 تا 17 سالگی و در پسرها در 16 تا 18 سالگی بسته می‌شوند.

عوامل رشد

رشد قدی متأثر از دو عامل ژنتیک و عوامل بیرونی همچون تغذیه، اقلیم آب‌و‌هوایی و انجام حرکات ورزشی (نظیر بارفیکس و شنا) است. گفتنی است که تغذیه مناسب و سرشار از پروتئین و غنی از املاح و ویتامین به‌خصوص زینک و ویتامین A در افزایش قد بسیار مناسب است.البته مهم‌ترین عامل، هورمون رشد است.
این هورمون از غده هیپوفیز ترشح و وارد خون می‌شود و باعث افزایش طولی استخوان‌ها و بلندشدن می‌شود. ترشح هورمون رشد یک جریان دائمی و مداوم نبوده بلکه این هورمون به صورت دوره‌ای ترشح می‌شود و اندازه آن در خون در طول شبانه‌روز متفاوت است.
عواملی نظیر خواب کافی و عمیق، ورزش‌کردن و خوردن غذاهای پروتئینی موجب می‌شود که هورمون رشد زیادتر ترشح شود.نقش طب سوزنی در روند رشد طب سوزنی نقش بسیار مهمی در افزایش هورمون رشد دارد.
علاوه بر آن در افزایش سوخت و ساز، افزایش انرژی و قوای حیاتی بدن مؤثر است. نکته مهم این است که نقش طب سوزنی در رشد قد قبل از دوران بلوغ بسیار بارزتر است و لذا بهتر است این روش قبل از سن بلوغ یا در آغاز سن بلوغ انجام شود.
اما در توضیح این روش می‌توان گفت مسیر انرژی بدن یکی از نقاط طب سوزنی برای افزایش قد محسوب می‌شود. یکی از مهم‌ترین نقاط طب سوزنی برای افزایش قد، مفاصل بدن است. زانوها یکی از پرکاربردترین مفاصل برای این کار است.
شست پا و در مواردی دست نیز از دیگر نقاط طب سوزنی برای افزایش قد است. عموما در این نقاط به ماساژ مخصوص برای فعال‌کردن هورمون رشد می‌پردازند.اما میزان افزایش قد با طب سوزنی به سه عامل بستگی دارد:زمان شروع درمان: هرچه زودتر درمان را شروع کنیم، میزان افزایش قد بیشتر است.
زیر سن بلوغ افزایش قدی حدود 10 سانتی‌متر و در اوایل بلوغ حدود 5 سانتی‌متر و در اواخرسن بلوغ حدود 3 سانتی‌متر ایجاد می‌شود.ژنتیک: یکی از عوامل مؤثر بر میزان افزایش قد، میزان قد خانواده پدری و مادری است.
مزاج و طبع: یکی دیگر از عوامل مؤثر بر میزان افزایش قد، نوع مزاج فرد است. در مزاج‌های گرم و خشک (صفراوی) و مزاج‌های گرم و تر (دموی) افزایش قد بیشتر از مزاج‌های سوداوی (سردوخشک) و بلغمی (سردوتر) است.گفتنی است.
بعد از انجام طب سوزنی و تحریک رشد، پروسه رشد آغاز می‌شود و چون رشد قد یک پروسه بسیار بطئی است، نباید انتظار داشت در طول درمان مشاهده شود. بنابراین اثر درمان در 6 تا 12 ماه پس از انجام طب سوزنی است.
ضمنا انجام این شیوه اگر توسط کارشناس مربوطه و به صورت اصولی و صحیح انجام شود، ضمن اینکه هیچ‌گونه عوارضی ندارد و بدون درد است، باعث تعادل و تنظیم تمام سیستم‌های بدن شده و از بسیاری از بیماری‌ها پیشگیری می‌کند.
برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

5 + چهارده =