خانواده‌ها مراقب باشید:

کلاهبرداری به بهانه ثبت‌نام زمین دولتی

سرهنگ سید مصطفی مرتضوی، رئیس پلیس فتا استان اصفهان به شهروندان هشداری در رابطه با کلاهبرداری جدیدی به بهانه ثبت نام زمین دولتی داد:

تاریخ انتشار: 11:35 - دوشنبه 1403/04/18
مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه
کلاهبرداری به بهانه ثبت‌نام زمین دولتی

به گزارش اصفهان زیبا؛ به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس فتا، سرهنگ سید مصطفی مرتضوی، رئیس پلیس فتا استان اصفهان به شهروندان هشداری در رابطه با کلاهبرداری جدیدی به بهانه ثبت نام زمین دولتی داد:

چنانچه پیام‌هایی با موضوع ثبت نام زمین دولتی و یا دریافت بسته معیشتی دریافت کردید که حاوی لینک بود، به هیچ‌وجه روی لینک مربوطه کلیک نکنید.

کلاهبرداری با پیامک‌های ثبت‌نام زمین دولتی

طبق گزارش‌های مردمی، اخیراً کلاهبرداران سایبری در حال ارسال پیامک‌هایی تحت عنوان ثبت‌نام زمین دولتی و یا دریافت بسته معیشتی از شماره‌های موبایل شخصی هستند و شهروندان باید هنگام مواجهه با این‌گونه پیامک‌ها هوشیار باشند.

در واقع، از آنجایی‌که برخی شهروندان فریب‌خورده و برای ثبت‌نام روی لینک موجود کلیک می‌کنند، در مرحله بعد یک بدافزار بر روی گوشی آنها نصب شده که دسترسی کاملی به بخش پیامک‌ها دارد و از طریق گوشی قربانی همین پیامک را برای مخاطبان و افراد دیگر ارسال می‌کند.

کلاهبردار به دلیل دسترسی به پیامک‌ها از طریق بدافزار نصب شده روی گوشی قربانی، توانایی خواندن و ارسال پیامک رمز پویا بانکی و ارسال آن را به شخص کلاهبردار دارد، بدین ترتیب و کلاهبردار از این طریق حساب بانکی قربانی را نیز خالی می‌کند.

بهتر است بدانید ارسال پیامک کلاهبرداری حاوی لینک جعلی تحت عناوین و رویدادهای روز یکی از ترفندهای مجرمان سایبری برای کلاهبرداری از شهروندان است.

توصیه

 شهروندان حتماً در زمان دریافت پیامک خدمات دولتی حتماً به شماره ارسال‌کننده پیامک دقت کنند و بدانند هیچ‌کدام از خدمات دولتی از شماره‌های شخصی اطلاع‌رسانی نمی‌کند.

در صورت دریافت پیامک خدمات دولتی از شماره موبایل‌های شخصی و یا شبکه‌های اجتماعی حتی اگر از پیامک از طرف اقوام و آشنایان نزدیک ارسال شده بود، به‌هیچ‌عنوان لینک داخل پیامک را باز نکرده و سریع پیامک را حذف کنید.

شایان ذکر است؛ وب‌سایت پلیس فتا به آدرسfata.gov.ir مرجع کاملی از اخبار، اطلاعات و آموزش‌های سایبری است.

 کاربران با مراجعه به آن‌ها می‌توانند راهنمایی‌های لازم را دریافت کنند و در صورت نیاز می‌توانند گزارش موارد مشکوک را در سامانه پاسخگویی فوریت‌های سایبری و شماره‌تلفن ۰۹۶۳۸۰ به‌صورت شبانه‌روزی با همکاران ما در میان بگذارند.

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

2 + 13 =