رئیس قوه‌قضائیه گفت:

جزئیات عفو اخیر محکومان به روایت رئیس دستگاه قضا

رئیس قوه‌قضائیه با اشاره به موضوع مسمومیت دانش‌آموزان گفت: قضات ذی‌صلاح و مسئول رسیدگی به پرونده عناصر دستگیرشده ماجرای فوق‌الذکر، با جدیت، سرعت، دقت و عادلانه به پرونده آن‌ها به میزان عمل و دخالتشان در این ماجرا رسیدگی کنند و اجازه ندهند رسیدگی به این پرونده‌ها طولانی شود.

تاریخ انتشار: 05:15 - سه شنبه 1401/12/23
مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
جزئیات عفو اخیر محکومان به روایت رئیس دستگاه قضا

رئیس قوه‌قضائیه با اشاره به موضوع مسمومیت دانش‌آموزان گفت: قضات ذی‌صلاح و مسئول رسیدگی به پرونده عناصر دستگیرشده ماجرای فوق‌الذکر، با جدیت، سرعت، دقت و عادلانه به پرونده آن‌ها به میزان عمل و دخالتشان در این ماجرا رسیدگی کنند و اجازه ندهند رسیدگی به این پرونده‌ها طولانی شود.

به گزارش مرکز رسانه قوه‌قضائیه، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای، روز گذشته (۲۲ اسفند) طی سخنــانی در جلسه شورای‌عالی قوه‌قضائیه، پیشاپیش حلول ماه مبارک رمضان و سال نو را تبریک گفت و از همه همکاران و بخش‌های قضایی که در سال ۱۴۰۱ در راستای خدمت به مردم، تلاش‌ها و زحمت‌های مضاعف انجام دادند، قدردانی به‌عمل آورد.

محسنی‌اژه‌ای با اشاره به دهه سوم ماه شعبان که دهه تکریم مساجد نام‌گذاری شده است، به تمامی مسئولان قضایی دستور داد تا همچون سال گذشته، در همه ایام، علی‌الخصوص ماه مبارک رمضان در مساجد حضور مستمر داشته باشند و ضمن گفت‌وگوی بدون واسطه با مردم، در حد توان و اختیارات قانونی، به رفع مسائل و مشکلات حقوقی و قضایی آن‌ها مبادرت ورزند.

۲۵هزار نفر یا از زندان آزاد شدند و یا با حکم حبس قطعی عفو شدند

رئیس قوه‌قضائیه در ادامه با اشاره به آخرین آمار عفو اخیر، گفت: تـاکنــون۸۲هـزار نفـر مشمول عفـو شده‌اند که ممکن است این آمار افزایش یابد. از این میزان، ۲۲هزار نفر عفوشدگان اغتشاشات هستند که یا محکومیت پیــدا کــرده بــودنــد و یــا قبــل از محکومیت، عفو شدند؛ البته تعداد قلیلی از این افراد در زندان بودند و اکثرا یا با قرار صادره در بیرون از زندان بودند و یا هنوز رسیدگی به پرونده آن‌ها تکمیل نشده بود.

رئیس قوه‌قضائیه افزود: از سایر محکومان، به غیر از اغتشاشات نیز بالغ بر ۶۰هزار نفر، مورد عفو قرار گرفتند که از این میزان، ۲۵هزار نفر یا از زندان آزاد شده‌اند و یا حکمِ حبسِ قطعی‌شده آن‌ها مورد عفو قرار گرفت.

او تصریح کرد: همچنین احکام ۳۴هزار نفر نیز در نتیجه عفو اخیر، تقلیل یافت.

محسنی اژه‌ای تأکید کرد: محکومان و متهمان جرم‌های خشن و همچنین سرقت شامل عفو نشدند.

رئیس قوه‌قضائیه در ادامه با اشاره به روزهای پایانی سال و تعطیلات پیش‌رو، به دادستان‌های سراسر کشور دستور داد با کمک ضابطان و سیستم اطلاعاتی و امنیتی و بسیج، به طور کامل امنیت و آرامش مردم را تأمین و حفظ کنند.

مسئولان تلاش کردند عوامل مسمومیت را شناسایی کنند

رئیس دستگاه قضا افزود: بنا بر تجربه، ممکن است کسانی بخواهند از تعطیلات پیش‌رو سوءاستفاده کنند و احیانا تعرضاتی را به منابع طبیعی داشته باشند و ساخت‌وسازهایی غیرمجاز را انجام دهند که در این قبیل موارد نیز مسئولان و مراجع ذی‌صلاح قضایی و همچنین سایر دستگاه‌های ذی‌ربط، اقدامات پیشگیرانه لازم را ترتیب دهند.

محسنی اژه‌ای در ادامه با اشاره به «ماجراهایی که اخیرا برای برخی مدارس پیش آمد» گفت: ماجراهای اخیر برخی مدارس، متأسفانه یک اضطراب و دلهره را برای جمعیت زیادی از مردم، به‌خصوص برای خانواده دانش‌آموزان پدید آورد. همه مسئولان و بخش‌های ذی‌ربط از همان روزهای نخست تا این لحظه، تلاش کردند عوامل این مسئله را شناسایی کنند.

رئیس قوه‌قضائیه ادامه داد: قضات ذی‌صـلاح و مسئول رسیدگی به پرونده عناصر دستگیرشده ماجرای فوق‌الذکر، با جدیت، سرعت، دقت و عادلانه به پرونده آن‌ها به میزان عمل و دخالتشان در این ماجرا رسیدگی کنند و اجازه ندهند رسیدگی به این پرونده‌ها طولانی شود؛ همچنین بر مبنای اجازه‌ای که قانون می‌دهد، نوع کار و انگیزه عاملان این ماجرا باید برای مردم تبیین شود.

با شایعه‌سازان باید برخورد متناسب قانونی صورت گیرد

رئیس قوه‌قضائیه بیان کرد: درخصوص ماجرای فوق‌الذکر شایعات زیادی مطرح اسـت که برخی از آن‌ها واقعا بی‌اساس هستند؛ اما بر دلهره‌ها می‌افزایند. بر همین اساس، باید از شایعه‌سازان، مدارک و مستندات مطالبه کرد و در آنجایی که در اثر شایعه‌سازی برای مردم اضطراب ایجاد شده، باید برخورد متناسب قانونی با شایعه‌سازان صـورت گیرد.

محسنی‌اژه‌ای در ادامه با اشاره به درپیش‌بودن ماه مبارک رمضان، به مسئولان بخش‌های مختلف قضایی از جمله مرکز توسعه حل اختلاف توصیه کرد که زمینه مشارکت مردم در امور خیر و احسان، از جمله آزادی زندانیان جرایم غیرعمد را بیش از پیش فراهم سازند.

تأکید بر توجه به عمل و کلام و ادبیات در مواجهه با مراجعان

او تصریح کرد: همه ما مسئولان قضایی باید تلاش کنیم تا در سال ۱۴۰۲ طعم شیرین عدالت را بیش از پیش بر مردم بچشانیم و به تکریم ارباب رجوع اهتمام مضاعف داشته باشیم و در کنار احکام متقن و مستدلی که صادر می‌کنیم، بر عمل و کلام و ادبیات خود در مواجهه با مراجعان توجه ویژه داشته باشیم.

رئیس قوه‌قضائیه با گرامیداشت ۲۲ اسفند، روز بزرگداشت شهدا، اظهار کرد: برای ارج‌نهادن به خون پاک شهدا و جان‌فشانی‌های آن‌ها و جانبازان و ایثارگران، باید نسبت به پاسداشت احکام نورانی اسلام و ولایتمداری و زمان‌شناسی و دشمن‌شناسی اهتمام داشته باشیم و هر چه بیشتر به خانواده معظم شهدا و جانبازان و ایثارگران خدمت کنیم.

در بخش دوم جلسه شورای عالی قوه‌قضائیه، حجت‌الاسلام والمسلمین صادقی، رئیس مرکز توسعه اختلاف قوه قضائیه نیز به ایراد سخن پرداخت. او با بیان اینکه در سال جاری تاکنون در ۶۵۵ مورد قصاص که فرایند احکام قانونی آن‌ها طی سال‌های گذشته طی شده، اخذ رضایت صورت گرفته است، اظهار کرد: از این تعداد ۱۵۴مورد رضایت در جریان پویش «به عشق امام حسین (ع)می‌بخشم» و ۵۵ مورد نیز در جریان پویش «به عشق امام علی (ع) می‌بخشم» اخذ شده است؛ همچنین از روز گذشته با همکاری آستان قدس رضوی، پویش «به عشق امام رضا (ع) می‌بخشم» آغاز شده است.

 

برچسب‌های خبر
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

1 × 4 =