قیمت نفت به کمترین رقم 3 هفته اخیر رسید

به علت تقویت ارزش دلار و انتظار برای افزایش نرخ بهره در آمریکا، قیمت نفت در معاملات امروز به کمترین رقم در حدود 3 هفته گذشته کاهش یافت و هر بشکه نفت 81.58 دلار معامله شد.

تاریخ انتشار: 16:41 - پنجشنبه 1402/01/31
مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه
قیمت نفت به کمترین رقم 3 هفته اخیر رسید

به گزارش اصفهان زیبا؛ به نقل از خبرگزاری فارس، به علت تقویت ارزش دلار و انتظار برای افزایش نرخ بهره در آمریکا که اثر کاهش ذخایر نفت آمریکا بر بازار را خنثی کرد، قیمت نفت در معاملات امروز به کمترین رقم در حدود 3 هفته گذشته کاهش یافت.

هر بشکه نفت برنت با یک دلار و 54 سنت کاهش 81.58 دلار فروخته شد و هر بشکه نفت خام آمریکا با یک دلار و 45 سنت کاهش 77.71 دلار معامله شد.

هر دو شاخص نفتی روز گذشته 2 درصد از ارزش خود را از دست دادند و به کمترین قیمت از اواخر ماه مارس، درست پیش از تصمیم غافلگیرکننده اوپک پلاس برای کاهش تولید بیشتر، رسیدند؛ با این حال‌ هنوز تمام افزایش قیمتی که پس از این تصمیم به وجود آمد از بین نرفته است.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام، اوپک و هم پیمانانش نظیر روسیه موسوم به اوپک پلاس اعلام کردند که در نظر دارند تا تولید خود را 1.6 میلیون بشکه در روز بیشتر کاهش دهند، این برنامه جدید، مجموع کاهش تولید اوپک پلاس را به روزانه 3.66 میلیون بشکه در روز می‌رساند که شامل تصمیم این گروه برای کاهش تولید 2 میلیون بشکه در روز در ماه اکتبر هم است. این رقم تقریبا معادل 3.7 درصد تقاضا در جهان است.

اوپک پلاس 5 اکتبر 2022 در سی و سومین نشست وزیران این گروه تصمیم گرفتند، میزان تولید خود را 2 میلیون بشکه در روز کاهش دهند و این روند را پایان سال 2023 حفظ کنند که اکنون این رقم را افزایش دادند.

اعلام این تصمیم قیمت هر دو شاخص نفتی را در آن زمان بیش از 6 درصد بالا برد.

شاخص دلار در این هفته 0.3 درصد افزایش یافته است و در مسیر ثبت قوی‌ترین هفته از اواخر ماه فوریه قرار دارد. هرچه ارزش دلار بیشتر باشد قیمت نفت برای مالکان ارزهای غیردلاری بیشتر می‌شود.

بنا بر گزارش فدرال رزرو، فعالیت کارخانه‌های آمریکا در هفته‌های اخیر اندکی تغییر کرده است.

سیاست‌گذاران بانک مرکزی آمریکا نشانه‌های بروز داده‌اند که به پایان افزایش نرخ بهره که شدیدترین مورد در 40 گذشته آمریکا به شمار می‌رود، نزدیک می‌شوند.

بازارها 86 درصد احتمال می‌دهند که بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره را در نشست سیاست‌گذاری ماه می برای آخرین بار 0.25 درصد افزایش دهد.

در سوی دیگر تورم دو رقمی ادامه‌دار انگلیس، سبب شده تا انتظار برای افزایش نرخ بهره از سوی بانک مرکزی این کشور تقویت شود.

انگلیس اکنون بالاترین نرخ تورم قیمت مصرف‌کننده (CPI) در اروپای غربی را دارد، زیرا نرخ تورم این کشور در ماه مارس کمتر از انتظار کاهش یافت و از 10.4  درصد در فوریه به 10.1 درصد رسیده است.

در عین حال، بر اساس گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA)، با افزایش فعالیت پالایشگاه‌ها و افزایش صادرات، ذخایر نفت خام این کشور 4.6 میلیون بشکه کاهش یافته است؛ این در حالی است که ذخایر بنزین به دلیل تقاضای ضعیف به طرز غیرمنتظره ای افزایش یافته است.

به نوشته این گزارش، کاهش ذخایر نفت خام بسیار شدیدتر از برآوردهای تحلیلگران و مؤسسه آمریکن پترولیون بوده است.

به لحاظ عرضه، بنا بر اعلام منابع تجاری و کشتیرانی، بارگیری نفت از بنادر غربی روسیه در ماه آوریل احتمالا به بالاترین میزان از سال 2019 افزایش خواهد یافت.

همچنین وزیر نفت پاکستان اعلام کرد، کشورش نخستین سفارش خود برای خرید نفت خام روسیه با تخفیف، بر اساس قرارداد جدید را ثبت کرده است. این قرارداد شامل 100 هزار بشکه نفت در روز است.

انتهای پیام/

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

18 − 10 =